רוסיון Roussillon

עבור רבים רוסיון הוא אחד הכפרים היפים של לוברון. רק 50 ק"מ מאביניון. בתי הכפר עוטים גוון אדמדם המשתרע על קשת רחבה צבעים בשעות היממה השונות. בואו לכפר ובקרו במשעול האוכרה העובר בעמק הענקים כדי לחוות חוויה ייחודית.המקום משמש גם אטרקציה לילדים.הכניסה לילדים מתחת לגיל 10 בחינם. רוסיליון,ווקלוז צרפת -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Roussillon Ofek Olami,David Nethanel
הכפר רוסיליון בווקלוז 

 
גיאוגרפיה
 רוסיון ווקלוז הוא כפר במחוז ווקלוז בפרובאנס ובו כ-1,300 תושבים. הכפר נמצא כ-50 ק"מ מזרחית לאביניון. הכפר עומד על רכס אוקרה. הכפר הוא השני במספר ביקורי התיירים אחרי גורד. למעלה מ-120,000 איש פוקדים את המקום מידי שנה. מלבד המכרות החקלאות היא ענף כלכלי חשוב כאן. מגדלים כאן פירות, אפרסקים ומלונים. כמו כן יש יקבי יין.
גולת הכותרת של הכפר הוא משעול האוכרה  לאורך 1.5 ק"מ בעמק בין  גבעות חוליות. העמק מכונה "עמק הענקים".
שם הכפר בצרפתית משמעותו "אדמדם".
 
 

 האגדה על סרמונד
 על מקורו של צבע האוכרה מספר לנו בנו של נוסטרדאמוס. האגדה מספרת כי סרמונד, אשתו של ריימונד אדוניה של רוסיון, התאהבה בוויליאם הטרובאדור מקבסטאנג.ריימונד הקנאי הרג את המאהב של אשתו בפגיון, עקר את לבו  והכין ממנו מטעמים אותם הגיש לאשתו.
האשה התענגה על המטעמים ושבחה את בעלה.ואז בעלה שאל אותה אם היא יודעת בדיוק מה היא אוכלת. כשנוכחה לדעת  שהיא אוכלת לבו של אהובה, השליכה עצמה לתהום. ומאז המקום מוכתם בדמה.
 
 מכרות האוכרה

 שביל האוכרה בעמק הענקים ברוסיליון -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Giant causeway Roussillon-Ofek Olami,David Nethanel
משעול האוכרה ב"עמק הענקים" ברוסיליון ווקלוז פרובאנס 

האוכרה הם פיגמנטים של צבע הנעים בין צהוב כתום לאדום. הכפר הוקם על ידי הרומאים שהפיקו את הצבעים במכרות שכרו. החל מהמאה  ה -18 ועד 1930 נעשה שימוש במחצבות  לצרכי תעשיית הטכסטיל. אלפי אנשים הועסקו כאן. כיום אסור לעבוד במכרות בשל סכנה של הרס וכדי להגן על האתר. במהלך המאה ה-20 טכניקות הכרייה השתפרו וניצול המכרות היה מקסימלי והוחלט להפוך את המקום לאתר תיירותי.

 סמואל בקט
 הסופר,המחזאי והמשורר האירי הצטרף לרזיטנס המחתרת הצרפתית וביצע עבורה שליחויות. בין השנים 1942 -1945 הסתתר ברוסיון  סמואל בקט מפני  הגסטפו הגרמני.כאות הוקרה על פועלו לצרפתים זכה במדליית ההתנגדות מטעם הממשלה הצרפתית. 

 
 הגעה ומסלול טיול

הגעה מאביניון

צאו מאביניון בכביש
N7 .הדרך בהמשך מסומנת כ- D903  ואחר כך D900   המשיכו לנסוע על פי השילוט מספר הכביש ישתנה עוד מספר פעמים עד אשר תגיעו לכביש D169 .
הגעה מסלון דה פרובאנס
סעו צפונה בכביש המהיר  A7 ורדו ביציאה 25 לעבר קבליון Cavaillon  בהמשך סעו בכביש D2    שבהמשך ישתנה ל –D3  ואחר כך ישתלב ב-D900.
המשיכו לנסוע על פי השילוט מספר הכביש ישתנה עוד מספר פעמים עד אשר תגיעו לכביש D169 .
הגעה מאורנג'
סעו דרומה בA7 וצאו ביציאה לעבר קבליון Cavaillon  . בהמשך סעו בכביש D2  שבהמשך ישתנה ל –D3  ואחר כך ישתלב ב-D900.המשיכו לנסוע על פי השילוט מספר הכביש ישתנה עוד מספר פעמים עד אשר תגיעו לכביש D169 .
כאשר תגיעו לכפר סעו על פי השילוט " Sentier des ocres "
החנו את המכונית בחנייה בצד ימין ליד בית הקברות. ולכו שוב לפי השילוט הנ"ל. הכניסה היא 2.5 €. אורך המסלול הוא 1.5 ק"מ כשתסיימו תוכלו לקנות צבעים בחנויות. אם יש לכם זמן טפסו למרומי הכפר לתצפת על הסביבה.