איז Eze

העיירה אֶיז המשמרת, כנראה, את שמה של האלה המצרית איזיס,יושבת על מצוק באלפים המרטימים (האלפים הימיים) בדרום מזרח צרפת לא הרחק מניס ומהגבול עם איטליה.הנוף הנשקף ממרומי העיירה מרהיב ביופיו.נופה של העיירה שימש כהשראה לפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה כאשר התגורר בעיר כשנה ושקד על יצירתו :"כה אמר זרתוסטרא".

הנוף ממרומי העיירה איזה,צרפת -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - View from Eze France -Ofek Olami,David Nethanel
הנוף הנשקף ממרומי העיירה איזה


 

 
 

 

 
 גיאוגרפיה
 איז היא עיירה קטנה באלפים המרטימיים בדרום מזרח צרפת לא הרחק מניס ובה כ-3,000 תושבים. העיירה משתרעת על מורדות ההר מגובה של כ-500 מ' מעל פני הים עד לחוף הים. למעשה היא נחלקת לארבע שכונות הנקראות בשמות שונים: איז סיר לה מר,איז בור דה מר, איז  ווילג' וסנט לורן דה איז.
 

היסטוריה
הכפר איז  וסביבתו היו מאוכלסים כבר לפני כ-4,000 שנים בעיקר ליד הר בסטיד. נותרו שרידים של אופידום ליגורי וארמון מיקני. שרידים נותרו מהפניקים ובעקבותיהם הרומאים. מחקרים חדשים מצביעים על עיר מבוצרת שהתבססה על חקלאות.נ מצאו מימצאים המצביעים על  ייצור יין ושמן.

עם התפשטות הנצרות, המקום הוכר כמפרץ לורן הקדוש.במאה התשיעית נכבש המקום בכיבוש המוסלמי של דרום צרפת עד שהמוסלמים גורשו בשנת 973 על ידי וויליאם מפרובאנס.

החל מ-1388 המקום עבר לשליטת בית סבוי שבנו את הכפר כמעוז בשל קרבתו לניס. בראשית המאה ה-16 נכבש המקום על ידי ח'יר א-דין פאשה, שודד הים שפעל בשירותו של השולטאן העות'מאני סולימאן המפואר.

במהלך "מלחמת הירושה הספרדית", בשנת 1709, המלך לואי ה-14 הורה להרוס את החומות המקיפות את העיר. רק בחודש אפריל 1860, בעקבות הצבעה פה אחד של כל תושבי איזה,  הפכה איזה לחלק מהטריטוריה הצרפתית.

איז תוארה כ"קן נשרים" בשל מיקומה על מצוק בגובה 427 מ' מעל פני הים. בשל גובהה הרב של הכנסייה, נשקפת למרחוק תאורת האוכרה שבה. בתוך הכנסייה ישנו צלב מצרי עתיק המעיד על שורשיו העתיקים  של הישוב עוד מימי הפניקים שהקימו במקום מקדש לכבוד האלה איזיס. יש הסבורים כי שם האלה איזיס הוא המקור לשם העיר. אחרים סבורים כי שם העיר מקורו בשיבוש השם של נמלה של אביזיו Avisio .

 
 משעול ניטשה

 בהיותו בן 40, התגורר הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה כמעט כשנה בשנים 1883/4 באיז. כאן שקד על עבודתו "כה אמר זרתוסטרא" וסבורים שכאן נכתב חלקה השלישי של היצירה. הוא התפעל כל כך מהמקום והיה נוהג לרדת לעיתים תכופות לים במשעול היורד אל הים. לימים זכה משעול זה לכינוי "משעול ניטשה".

 

 פסטיבל איז  ד'אנטן  Èze d’Antan
 
אחת לשנה נוהגים תושבי העיירה להתלבש בתלבושות של ימי הביניים ולהציע גם למבקרים בעיירה מלבושים אלו. העיירה לובשת חג. מסורת זו היא ארוכת ימים ונמשכת מאז ימי הביניים.

 סיור בכפר
 הגיעו לאיז  ווילג'   Èze village. ישנו שילוט המכוון אתכם למגרש החנייה. צאו ממגרש החנייה ופנו ימינה במעלה הדרך תבחינו בצד שמאל במסעדה פינוקיו. אתם בדרך הנכונה. המשיכו לטפס במעלה הדרך בין חנויות, גלריות ומסעדות. כדי לצפות בנוף לכו על פי השילוט הגנים האקזוטיים Jardin Exotique .הכניסה בתשלום של  € 6 .הנוף הנשקף ממרומי הגנים שווה כל סנט.
אחרי שסיימתם את הסיור,הגיע הזמן לאכול.
כאשר יורדים מהגן האקזוטי, לא הרחק ממגרש החנייה וממול ללשכת התיירות, תראו בצד ימין מסעדה איטלקית "פינוקיו".התפריט מגוון והאוכל ערב לחיך.

לשכת התיירות איז
Office deTourisme 
Place du Gl de Gaulle
06360 Eze France 
Tel : 33 (0) 4 93 41 26 00 
Fax : 33 (0) 4 93 41 04 80