קניון הורדון Gorges du Verdon

במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מניס תוכלו להגיע להגיע לקניון הגדול ביותר באירופה –קניון הורדון. ניתן לצפות בנהר הזורם בתחתית הקניון אך גם ניתן לעשות ראפטינג ,לשוט בסירות קייקים ולטייל במסלולים לאורך הערוץ, בחלקם מיועדים למיטיבי לכת ולבעלי לב חזק.


 

 
קניון הורדון Gorges du Verdon
 ■ גיאוגרפיהגיאולוגיה -כיצד נוצר הקניוןתיירות 
 
 גשר קסטלן על הורדון-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Ofek Olami,David b,btk Bridge at Castellane
גשר קסטלן על נהר הורדון

 
 גיאוגרפיה
 
מקורו של הורדון ברכס שלושת הבישופים Trois Eveches בגובה של 2819 מ'. אחרי זרימה של 175 ק" ליד וינון סיר ורדון Vinon-sur-Verdon הוא נשפך לנהר Durance דורנס. החלק המעניין של הורדון נמצא בין העיירה  Castellane קסטלן ובין גשר גלטה שעל אגם הצלב הקדוש .
אגם הצלב הקדוש lac de Sainte-Croix הוא אגם מלאכותי שנוצר בעת הקמת סכר ותחנת כח הידרואלקטרית. בעת שנעשו העבודות לבניית הסכר ב-1973 התנגדו תושבי הכפר  דה סאל   Des Salles למיזם והיה צורך לפנותם בכח ולפוצץ את הכנסייה בדינמיט. הכפר החדש נבנה במפלס גבוה יותר.
ערוץ ורדון הוא צר ועמוק: עומקו נע מ- 250 עד 700 מטרים, 6 עד 100 מטר רוחב הנהר. בחלק העליון של הערוץ הרוחב מצד לצד הוא  200 עד 1500 מטרים.
 

 גיאולוגיה -כיצד נוצר ערוץ הורדון
 בתור הטריאס (לפני 208-245 מיליון שנים) האזור של פרובאנס שקע והיה מכוסה בים. מאוחר יותר בתור היורה (מלפני 145-200 מיליון שנים) האזור היה מכוסה בים רדוד וחם שאיפשר צמיחת אלמוגים שונים.
בתקופת הקרטיקון העליון (מלפני 97-65 מיליון שנים )כאשר הים כיסה עדיין את המקום בו נמצאים הרי האלפים החל האזור של דרום צרפת להתרומם. בתור השלישון (מלפני 1.75-63.25 מיליון שנים ) התרוממו הרי האלפים כתוצאה מהתנגשות הלוח עליו נמצאת אפריקה עם הלוח שעליו נמצאת אירופה.
הפעילות הגיאולוגית הנרחבת גרמה לשברים רבים בשכבות הגירניות מתור היורה באזור פרובאנס.שכבות היורה השבורות יצרו עמקים למעשה זהו פרק הזמן הרחוק ביותר שניתן לעקוב אחרי היווצרות קניון הורדון.בתור הרביעון (מלפני 1.75 מיליון שנים ועד היום) כוסה האזור מספר פעמים בקרחונים שהמשיכו לעצב את הנוף. נסיגת הקרחונים יצרה ימות מישאר ונחלי ניקוז שהתחתרו בסלע הגירני הרך ויצרו את הקניון בצורתו הנוכחית. זרימת המים באפיק היא חזקה מאוד ומגיעה ל-2,000 -3,000 מ"ק בשנייה.
 
הורדון לפני כניסתו לקניון -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Verdon before the canyon -Ofek Olami,David Nethanel 

נהר הורדון טרם כניסתו לערוץ הקניוני
 

 תיירות
אחת האטרקציות המוצעות לתיירים המבקרים בריביירה הצרפתית הוא טיול לקניון הורדון. קניון הורדון הוא הגדול ביותר באירופה. למי שכבר ראה את הגרנד קניון בארה"ב  (לחצו כאן לתמונות ולמידע נוסף ) ואת אל קניון דל קוברה במקסיקו נכונה אכזבה .(למידע נוסף לחצו כאן)
יחד עם זאת, ניתן לעשות ראפטינג ,לשוט בסירות קייקים ולטייל במסלולים לאורך הערוץ, בחלקם מיועדים למיטיבי לכת ולבעלי לב חזק. 

נוף בקניון הורדון -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - View at Verdon Canyon -Ofek Olami,David Nethanel