אייג מורט Aigues-Mortes

עיר עתיקה מוקפת חומה בדרום צרפת באזור הקאמארג. נמלה העתיק של העיר שימש את הצלבנים בשני מסעי צלב. 
 
אייג מורט  Aigues-Mortes
 גיאוגרפיההיסטוריהסיור בעיר 
 

אייג מורט בלב הקאמארג,דרום צרפת-אופק עולמי-Aigues Mortes in the heart of the Camargue,France-Ofek-Olami

 
גיאוגרפיה
 אייג מורט -  עיר השוכנת באזור של קאמרג המכונה פטיט קאמרג. זוהי עיר קטנה ובה כ-6,000 תושבים המתפרנסים מתיירות, הענף העיקרי אך העיר מהווה גם מרכז לשיווק יינות הסביבה, אספרגוס ומלח. היא מרוחקת 35 ק"מ מהעיר נים ו-30 ק"מ ממונפלייה. 

 
 היסטוריה

 ראשיתה במושבה יוונית במאה החמישית לפני הספירה.במאות הראשונות של ימי הביניים ישבו כאן נזירים. במסמכים מהמאה השמינית מצויין כי האזור נקרא בלטינית Aquae Mortuae "מי מוות" ומכאן התגלגל לשם הצרפתי הנוכחי Aigues-Mortes בעל אותה המשמעות .
העיר העתיקה מוקפת חומה שאורכה 1,650 מטר ובה חמישה מגדלים. החומה נבנתה בשני שלבים בעת שלטונם של פיליפ השלישי והרביעי ובנייתה הסתיימה בשנת 1300.
בעת מלחמות הדת בצרפת במאות ה-16 וה-17 שימש נמל העיר אחד משמונת הנמלים הבטוחים שהוענקו להוגונוטים (הפרוטסטנטים הצרפתים).
המלך לואי ה-9 שאת פסלו רואים בככר המרכזית של העיר, הרחיב במאה ה-13 את הנמל שלה שהיה באותה עת הנמל היחידי של צרפת בים התיכון. נמל זה שימש את ספינות הצלבנים בשני מסעי הצלב: מסע הצלב השביעי ומסע הצלב השמיני.
לקראת מסע הצלב השביעי רוכזה ארמדה של 1,500 כלי שייט בנמל אייג מורט ועל ספונן למעלה מ35,000 לוחמים. המסע יצא לדרך בקול מצהלות וחגיגות, אך הסתיים בקול ענות חלושה במצרים שעה שהמלך נפל בשבי ושוחרר רק לאחר כופר כבד. לאחר מותו העניקה לו הכנסייה תואר קדוש ומאז הוא מוכר כסאנט לואי. 

 
סיור בעיר
 התנועה בעיר העתיקה היא רגלית בלבד. הכניסה לעיר היא דרך שער Porte de la gardette המובילה לככר אנטול פרנס. המשיכו ישר ברחוב Grand Rue Jean Jaures ותגיעו לככר: Place St Louis פלס סאן לואי. זהו לב לבה של העיר העתיקה והוא גדוש בשולחנות של מסעדות ובתי קפה. במרכז הככר נמצא פסלו של לואי ה-9 שאותו אתם כבר מכירים.
כדי לעלות על חומות העיר,חזרו חזרה לשער דרכו נכנסתם לעיר ולפני שאתם יוצאים מהשער פנו שמאלה כ-80 מ' ותגיעו למבנה דרכו עולים למגדל קונסטנס ששימש כבית כלא.
 
 


 

מסלול טיול בפרובנס ודרום צרפת