גראס Grasse

גראס היא לא רק בירת הבשמים בצרפת אלא של אירופה כולה.בגראס ובסביבותיה התפתחה תעשיית הבשמים כבר במאה ה-13 אך לא במתכונת המוכרת לנו כיום, אלא כדי להפיג את הריח הרע הנודף מעורות מעובדים.מוצרי העור המבושמים נמכרו למלכים ולבתי האצולה באירופה. שיווק בשמים בבקבוקים בהיקף נרחב החל באמצע המאה ה-19. בחודשי הקיץ ניתן לראות ולהריח שדות לבנדר ויסמין בסביבות העיר .בעיר תוכלו לבקר במוזיאונים שונים שיספרו לכם את סיפורה של תעשיית הבשמים וכמובן תוכלו לרכוש בשמים בחנויות מפעל.

שדה לבנדר ליד גראס -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Lavender Grasse France,Ofek Olami,David Nethanel
שדה לבנדר ליד גראס


 


  

 

 
 גיאוגרפיה
 גראס היא עיר חשובה במחוז קוט ד'אזור. גראס שוכנת על המורדות הדרומיים של האלפים הימיים בגובה ממוצע של 306 מ' (80 מ' עד 1061 מ')  20 ק"מ צפונית לקאן ובמרחק של 677 ק"מ מפריז.העיר משתרעת על שטח של 44 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה מעט יותר מ-50,000 איש.אוכלוסיית העיר הוכפלה בחמישים השנים האחרונות בשל התרחבות תעשיית הבשמים.
 

 
 היסטוריה 
 במאה ה-12 התפרסמה גראס בייצור עורות. העיר הייתה בקשרי מסחר עם גנואה וונציה ודרך שתי מעצמות ימיות אלו שווקו מוצרי העור של גראס בכל רחבי הים התיכון. יצרני העורות בגראס ניצלו את הידע של הרוקחים  באוניברסיטת מונפלייה והחלו לטבול את העורות בבורות מבושמים. בהדרגה התפתחה תעשיית הבשמים כאמצעי לבישום העורות.

כפפות עור מבושמות נמכרו לאצילים ולבתי המלוכה. קתרין דה מדיצ'י ולואי ה-14 היו בין הלקוחות הקבועים שהפכו להיות מודל חיקוי עבור בתי האצולה ובתי המלוכה באירופה. מארי אנטונאט גם היא הייתה לקוחה מובחרת של תעשיית העור בגראס. אך לאחר שסיימה את חייה בגליוטינה, היא עשתה שירות דב לתעשיית הבשמים.

התנופה של תעשיית הבשמים החלה במחצית המאה ה-19  כאשר החלו ליישם עקרונות של המהפיכה התעשייתית. תעשיית הבשמים הובילה לפיתוח תעשיית הזכוכית וייצור המוני של בקבוקני זכוכית לאיחסון הבשמים.

מלחמות העולם והמשבר הכלכלי של 1929 האטו את קצב ההתפתחות של תעשיית הבשמים והיא קבלה תפנית רק במחצית השנייה של המאה ה-20. כיום יש שלושה יצרנים עיקריים : גלימר Galimard,פרגונר Fragonard ומולינר   Molinard.

 

תעשיית הבשמים
 
מוזיאון בשמים גראס -אופק עולמי,צילום דו נתנאל -Perfume mueseum Grasse France -Ofek Olami,David Nethanel
מוזיאון בשמים בגראס
 
גראס היא המרכז החשוב ביותר של תעשיית הבשמים, לא רק בצרפת אלא גם בכל אירופה. מקורו של החומר שממנו מופק הבושם הוא במטעי פרחים גדולים ושדות לבנדר של האזור שמסביב.

בגראס ובסביבותיה עמלות כ -30 חברות גדולות בהפקת הבושם ממיליוני קילוגרמים בשנה של פרחים שונים (תפוז, ורד, יסמין, טימין, רוזמרין, רכפה, סגול וכו ').

שלוש שיטות עיקריות משמשות לייצור בושם מחומרי גלם טבעיים:

{C}¨      {C}תהליך מסורתי של זיקוק באמצעות אדים.

{C}¨      {C}תהליך חילוץ הבשמים שהושקעו בשומן על ידי שימוש באלכוהול.

{C}¨      {C}הפקת ניחוחות באמצעים כימיים.

 
 פסטיבל היסמין

החל משנת 1903, ובאופן קבוע מ-1946  נערך מידי שנה בגראס, בשבוע הראשון של חודש אוגוסט, פסטיבל היסמין. זהו פסטיבל צבעוני. העיר מוארת באורות צבעוניים ובערב מופעלים זיקוקי דינור. ברחובות מתקיימים מופעי  רחוב. מוסיקה רעשנית מושמעת ברקע.

עגלות עמוסות פרחים ורתומות לסוסים לבנים ועליהן עלמות צעירות וביניהן "מיס גראס". הנערות החינניות העטורות בפרחים, משליכות על העוברים ושבים פרחי יסמין. האירוע המרכזי הוא "קרב הפרחים" bataille de fleurs ,בו משתתפות צעירות הלבושות בלבוש חושפני משליכות פרחים מבושמים על העוברים ושבים.
בקישור הבא תוכלו לקבל מידע נוסף על אירועי הפסטיבל