גיאוגרפיה של בולגריה

מדינה בלקנית בעלת נופים מגוונים: שפלות עמקים הרים נחלים אגמים ונהרות.למעלה משליש המדינה מיוער.עדיין כחמישית מתושבי המדינה עובדים בחקלאות.בולגריה מנצלת את מאגרי הפחם שלה לייצור חשמל לה ולשכנותיה.
 
גיאוגרפיה של בולגריה 
 
בולגריה -מפה פיזית -אופק עולמי -Bulgaria,phisical map-Ofek-Olami
בולגריה -מפה פיזית
 


 
 מיקום וגבולות
 
בולגריה היא מדינה בצפון-מערב חצי האי הבלקני. צורתה של בולגריה דומה למלבן. בצפונה זורם נהר הדנובה המהווה את גבולה עם רומניה ובמזרח הים השחור. בדרום היא גובלת עם טורקיה ויוון ובמערב עם מקדוניה וסרביה. היא משתרעת בין קוי הרוחב צפון 44° ל-  41°  , ובין קוי האורך 22°  ל-  28°  ממזרח לגריניץ'. שטחה 110,210 קמ"ר. 

 
 פני השטח
 
בחלוקה מכיוון צפון לדרום מבחינים בבירור בארבע יחידות נוף שונות:
■ שפלת הדנובה בצפון במרכז.
■ רכס הרי הבלקן לאורך של למעלה מחמש מאות ק"מ .
■ עמק נהר המריצה שוכן מדרום להרי הבלקן.
■ הרי רודופה משתרעים מדרום לנהר המריצה, בדרום המדינה ממזרח למערב  . בהרי רילה ופירין יש אגמי מישאר קרחוניים. 
נהרות

נהר הדנובה עביר לתנועת אוניות. בשל כמויות המשקעים הרבים בולגריה משופעת בנהרות. יש בה 540 נהרות. משטר הזרימה בנהרות משתנה ויש הצפות ושטפונות בכל הנהרות. הבולגרים מנצלים את מי השטפונות והקימו סכרים רבים ולמעלה מ-3,000 מאגרים. המאגר הגדול ביותר הוא מאגר איסקר.
נהר האיסקר Искър Iskar הוא הארוך ביותר בנהרות הזורמים רק בבולגריה. אורכו 386 ק"מ.הוא זורם בכיוון דרום צפון ונשפך לדנובה.
נהר אוסם    Osam Осъм  גם הוא יובל של הדנובה זורם מזרחה ואורכו  314 ק"מ.
נהר ינטרה Yantra Янтра  גם הוא יובל של הדנובה והוא השלישי באורכו מבין יובלי הדנובה בבולגריה הוא זורם דרך ווליקו טרנובו.

 
 אקלים
 
למרות שטחה הקטן, אקלימה של בולגריה מורכב ומשתנה.בולגריה שוכנת בין שני אזורי אקלים גדולים:
האקלים הים-תיכוני והאקלים היבשתי.
רכסי ההרים בבולגריה משמשים כחייץ בפני זרמי האוויר, ויוצרים שינויים חריפים במזג האוויר בטווח זמן קצר. האקלים היבשתי יותר דומיננטי,מכיוון שאין הפרעה לזרמי האוויר היבשתיים להכנס למישור הדנובה.
בחורף, השפעת האקלים היבשתי חזקה יותר והיא באה לידי ביטוי בשלגים הרבים היורדים במדינה זו.לעומת זאת, השפעת האקלים הים-תיכוני ניכר יותר במחציתו השנייה של הקיץ, והיא באה לידי ביטוי ביובש ובטמפרטורות גבוהות.
הרי הבלקן החוסמים את זרמי האוויר משפיעים הטמפרטורה. בצפון בולגריה הטמפרטורה נמוכה במעלה אחת ביחס לדרום.צפון בולגריה גשום יותר. כמויות המשקעים בצפון גבוהות בכ-200 מ"מ מאשר בדרום.
הים השחור בהיותו גוף מים יחסית קטן, משפיע אך מעט על אקלימה של בולגריה והשפעתו באה לידי ביטוי רק ברצועת החוף.
הרי הבלקן הם הגבול הצפוני של האזור בו גושי אוויר יבשתיים יכולים לנוע באופן חופשי. לעומת זאת,הרי רודפה מסמנים את הגבול הצפוני של האקלים הים-תיכוני.האזור שבין שני הרכסים הכולל את צפון מישור תרקיה מושפע משני סוגי האקלים. סוג האקלים השורר בו דומה לזה של אקלים המישורים בארה"ב שהוא אקלים של קיץ ארוך ולחות גבוה.אקלים זה אינו אופייני לאירופה בקו רוחב זה.בהיותו אזור מעבר בין שני סוגי האקלים, כמויות המשקעים והטמפרטורות אינם יציבים.
 אוכלוסייה
 
מספר התושבים בתהליך ירידה והוא מגיע ל-7.6 מיליון תושבים. כ-70% מהאוכלוסייה עירונים. מרבית התושבים נוצרים אורתודוקסים .21% מהתושבים עוסקים בחקלאות ו29% בתעשייה והיתר בשירותים ומסחר.
 
כלכלה
 
הגידולים העיקריים הם ורדים,חיטה,שעורה, סויה, מספוא, סלק סוכר, חמניות,טבק, כותנה וענבי יין.
בבולגריה יש מירבצי פחם, ברזל, אבץ, עופרת נחושת ומנגן. הפחם משמש כדלק להפקת האנרגיה החשמלית במדינה ובנוסף לכך יש שני כורים גרעיניים. בולגרייה מייצאת חשמל לשכנותיה.
 
צומח

מזרח המדינה מאופיין בצמחייה ערבתית ובדרום צמחייה ים-תיכונית. בהרים יש עצי מחט. 35% משטח המדינה מיוערים. עולם החי בבולגריה זהה לזה של מרכז אירופה. בהרים וביערות יש דובים וזאבים.
 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים


 

 ערים ואתרים בבולגריה

ווליקו טארנובו ורנהמנזר באצ'קובו מנזר רילה סופיהעמק הוורדים פלבןפלובדיבקאזאנלאקרוסה • • שומן