היסטוריה של בולגריה

 
 היסטוריה של בולגריה
   היסטוריה של בולגריה - כבר לפני 5,000 שנה, בולגריה הייתה מיושבת על ידי העם התרקי שמוצאו נשאר עלום עד עצם היום הזה. ידוע על עימות בינם לבין דרייוש במאה הששית לפני הספירה. באלף הראשון לפני הספירה מגיעים יוונים ומקימים התיישבות לאורך הדנובה ולאורך מישור החוף. הרומאים חודרים לכאן במהלך המלחמה הפנית השנייה בסוף המאה השלישית לפני הספירה. ומשנת 146 לפני הספירה בולגריה הופכת לפרובינקה רומית בשם מואסיה.
נפילת האימפריה הרומית בסוף המאה הרביעית יוצרת חלל ריק המנוצל על ידי העם הבולגרי המגיע ממדינת בולגריה של הוולגה, מדינת חסות של הכוזרים. בשנת 660 , מנהיגם האמיץ של הבולגרים קוטראג המתהדר בתואר חאן (מלך) עוזב מאחוריו את מולדתו, שלימים התאסלמה, ועובר עם צבאו לבולגריה הבלקנית.
בשטח של בולגריה מוקמת מדינת חסות ביזנטית בשנת 681. היא מורדת בביזנטים מפעם בפעם ומגיעה לשיא התפשטותה בתקופת החאן קרום ( 802-814).בתקופת שלטונו של בוריס הראשון בולגריה מתנצרת (866) והוא קובע את בירתו בטרנובו.המדינה מגיעה לשיא נוסף של התפשטות בתקופת שלטונו ושלטון בנו סמיון והיא כללה את רומניה, בולגריה, בסרביה, צפון יוון עד לים האגאי.
ב-1018, כ-90 שנה לאחר מותו של סמיון בולגריה נכבשת על ידי הביזנטים. רק בשנת 1186 מצליחים שני האחים בעלי האחוזות (בויארים) אסן ופטר להקים מחדש את ממלכת בולגריה השנייה. הם קבעו את בירתם בטרנובו ובנו בה בנייה מפוארת. הממלכה השנייה פרחה במשך 200 שנה עד לכיבוש האכזר של העות'מאנים.בבת אחת הפכה המדינה לשממה. העות'מאנים אנסו את הבולגרים להתאסלם חזרה ודיכאו ביד ברזל כל ניסיון של מרידה. העות'מאנים חטפו ילדים בולגרים צעירים ואימנו אותם כחיילים בשורות הצבא היניצ'רי שלהם.
במלחמת רוסיה טורקיה ב-1878, מלחמה בה שירתו חיילים בולגרים בצבא הרוסי, ניצחה רוסיה.בעקבות הנצחון, דרשו הבולגרים עצמאות אך נצחון ליחוד ופוליטיקה בינלאומית ליחוד. בקונגרס ברלין שכונס באותה שנה ונשלט על ידי יריבותיה של רוסיה, אוסטריה ובריטניה, הוקמה נסיכות בולגרית בשטח מצומצם של בולגריה ובירתו סופיה. בראש המדינה שלט פרדיננד הראשון, שלא היה מקובל על הרוסים.
בשתי מלחמות העולם השתתפה בולגריה בצד הגרמני.בסוף 1944 ניסו הבולגרים, לפתוח במלחמה נגד הגרמנים כדי להימנע מכיבוש סובייטי. משאל עם ביטל את המלוכה ובולגריה הפכה לגרורה של ברית המועצות עד לפירוק הגוש הקומוניסטי ב-1989.
 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים


 

 ערים ואתרים בבולגריה

ווליקו טארנובו ורנהמנזר באצ'קובו מנזר רילה סופיהעמק הוורדים פלבןפלובדיבקאזאנלאקרוסה • • שומן