היסטוריה של ספרד

ספרד היא המדינה הקתולית ביותר באירופה הייתה המעצמה האדירה ביותר בעולם לאחר גילוי אמריקה והאורים והתומים של מושבותיה שמעבר לים. מדינה שחוותה משטמה וקנאות דתית והפעילה את האינקוויזציה.ספרד ירדה מגדולתה ואיבדה את נכסיה.ספרד שחוותה מלחמת אזרחים עקובה מדם והפכה להיות פאשיסטית,כיום היא מדינה דמוקרטית ואחת מהמדינות המובילות באירופה. 
 
 היסטוריה של ספרד
 התיישבות קדומה הפניקיםהפרובינציה הרומאית נדידת העמים הכיבוש המוסלמי הממלכות העצמאיותפרדיננד ואיזבלה פיליפ היפהקתרין והנרי השמיני מנואל מלך פורטוגל קרל הגדול פיליפ השני מיגל דה סרוונטס –דון קישוט מלחמת הירושה הספרדית הרפובליקה הראשונה פרנקו ומלחמת האזרחים ספרד כיום
 


התיישבות קדומה
במערת אלטאמירה שבצפון ספרד סמוך לעיר סטנדר Santander  נתגלו ציורי מערות המעידים על התיישבות מוקדמת בחצי האי האיברי כבר באלף השלושים וחמש לפני הספירה. תנועת הגירה לחצי האי היו מצפון אפריקה של שבטים איברים וטרטסים. מצפון לפירנאים הגיעו עמים קלטים.

הפניקים
הפניקים שניהלו מסחר ימי באגן הים התיכון הגיעו לחצי האיברי כבר במאה ה-11 לפני הספירה והקימו בו מאחזים.בעקבות הפניקים הגיעו היוונים שהקימו " התנחלויות" כמו זו שבבעיר הנמל אמפוריה Ampuria .בני קרתגו שהגיעו מצפון אפריקה דחקו את היוונים ובהדרגה השתלטו על החוף.התחזקותה של רומא החל מהמאה השלישית לספירה מגבילה את ההתפשטות הקרתגית והם שומרים על קו התיישבות רציף דרומית לאברו.

הפרובינציה הרומאית
נצחון הרומאים במלחמה הפונית השנייה ב-201 לפני הספירה הוביל להגמוניה רומאית על כל חצי האי האיברי. ספרד הפכה להיות פרובינציה רומאית. הרומאים הפיצו את תרבותם ואת שפתם בכל רחבי חצי האי. עקבות של מפעליהם ניתן לראות עד היום באמת המים בסגוביה Segovia ובמרחצאות של חירונה Gerona והתיאטרון של סגונטו Sagunto .

 אמת המים הרומאית בסגוביה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -The roman aqueduct of Segovia -Ofek olami David Nethanel
אמת המים הרומאית בסגוביה

נדידת העמים
במאה הרביעית נחלשה האימפריה הרומאית והיא התקשתה להגן על גבולותיה ולעצור את המאסות של שבטי ההונים שהגיעו מאסיה וגרמו לנדידת העמים הגדולה החל משנת 374 לספירה.שבטי ההונים דחקו העמים הגרמנים, הסוובים, הפרנקים האלנים והוונדלים ממקומם ואלו חדרו לספרד מצפון.
עמים אלו חדרו לספרד ועד היום נושאים חבלי ארץ שונים בספרד את שמם.קטלוניה משמרת את העם הגותי שקראו למקום "גותולוניה". אנדלוסיה משמרת את השם של הונדלים.
הכיבוש המוסלמי
בתחילת המאה השמינית לא הייתה ספרד מאוחדת תחת שלטון מרכזי וכך בשנת 711 פלשו המוסלמים בהנהגת אחד מגדולי המצביאים המוסלמים, הגנרל הברברי   طارق بن زياد‎ טארק איבן זיאד מצפון אפריקה וחדרו לספרד לאחר שצלחו את מיצרי גיברלטר. בזכות הצלחתו של טארק כינו המוסלמים  את ההר בסמוך למיצר המפריד בין ספרד  למרוקו על השם המצביא בשם ג'בל טארק. גיברלטר הוא שיבוש של השם ג'בל טארק.
בתום צליחת המיצרים כינס טארק את לוחמיו ונשא בפניהם נאום מלהיב אותו משננים בע"פ התלמידים הערבים עד היום הזה. הנצחון של טארק נחשב עד היום לאחד מגדולי הנצחנות האיסלאמיים והערבים בכל הזמנים. בצבאות ערב נוהגים מפקדים ערבים להקריא את תוכן הנאום כדי להלהיב את חייליהם. השורה הראשונה של הנאום בתרגום שלי :
أيها الناس، أين المفر؟ البحر من ورائكم، والعدو أمامكم، وليس لكم والله إلا الصدق والصبر،
"הוי אנשים היכן המוצא? הים מאחוריכם והאויב לפניכם, ובאלוהים לא נותרה לכם אלא הסבלנות והאמונה..."
המוסלמים כבשו את טולדו אותה כינו טולילה כבשו את סרגוסה ואת האזורים שמדרום לנהר האברו. מרכז השלטון המוסלמי היה בקורדובה.

הרקונקיסטה Reconquista
משמעות המילה Reconquista  רקונקיסטה בספרדית הוא כיבוש מחדש והכונה היא לשחרור ספרד מהכיבוש המוסלמי.
אחד הגיבורים הספרדים הגדולים שלחמו במוסלמים הוא Rodrigo  Díaz de Vivar  המוכר גם בכינויו  "אל סיד" , שהוא שיבוש של המילה הערבית "אלסייד" (האדון).
הרקונקיסטה נמשכה יותר מהכיבוש המוסלמי. היא מתחילה ב735- בקרב בסנטיאגו ומסתיימת ב-1492. המלך Palayo I     פאליו הראשון הוא המלך הראשון בספרד המודרנית. המלך הראשון המסמל את הרקונקיסטה. (את פסלו רואים ליד ה- Palacio Real de Madrid , ארמון המלך במדריד )
המלך הספרדי הראשון,פאליו הראשון על רקע הארמון במדריד-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -King Palio first,Madrid -Ofek olami ,David Nethanel
המלך הספרדי הראשון של ספרד פאליו הראשון על רקע ארמון המלך במדריד

הממלכות העצמאיות
לישות המדינית שאנו מכנים ספרד קדמו ארבע ממלכות: ממלכת ליאון, ממלכת קטלוניה, ממלכת קסטיליה וממלכת ארגון.
ממלכת ליאון - המילה ליאונה גזורה מהמילה הלטינית Legion , שהיא יחידה רומאית שישבה בספרד בתקופת הכיבוש הרומאי. הלגיון ה-7  ישב בצפון ספרד ועל שמו העיר ליאון. כדאי לדעת שאין למילה זו כל קשר ל"אריה". אבל מכיוון שפירוש המילה הוא גם אריה, לכן סמל העיר הוא אריה. (במילה ריאל ובמילה לגיון נפלה האות G הנופלת בין שתי תנועות).

סמל ממלכת ליאון -אופק עולמי -Leon kingdom coat of arms -Ofek olami
האריה -סמל ממלכת ליאון


 
הממלכה השנייה – קטלוניה. שהיא דוגמא מעניינת לחידוש השלטון הנוצרי בספרד. שתי הנקודות בהן מתחילה הרקונקיסטה: קטלוניה במזרח, וליאון במערב. בירת קטלוניה  - ברצלונה. אזור זה נכבש חזרה מהערבים לא על ידי מלך ספרדי, אלא על ידי קרל הגדול ששלט על כל אירופה. הוא ייסד את המרקה   Marca  המערבית, (שלטון המרקה, שלטון הדוכס).
מאזור ליאון התפצלה יחידה שנקראת קסטיליה, ומאזור זה, קמה יחידה מדינית בשם ארגון Aragon. ההיסטוריה של חצי האי האיברי היא למעשה ההיסטוריה של ארבע היחידות הנ"ל.
קיימות מספר יחידות נוספות נברה Navara, ויחידה נוספת עצמאית אנדורה. אזור הבסקים לא מגיע בחשיבותו ליחידות הנ"ל.
פרדיננד ואיזאבלה
פרדיננד מלך ארגון ואיזבלה מלכת קסטיליה נישאו ב-1469. למרות הנישואים של פרדיננד ואיזבלה, שתי המדינות אראגון וקסטיליה שמרו על עצמאותן והגבולות לא בוטלו. נקודה זו חשובה מאוד. קולומבוס מונה על ידי מלכת קסטיליה איזבלה. הוא לא קיבל מינוי ממלך ספרד או אראגון, אלא ממלך קסטיליה. ולכן קסטיליה נהנתה מאוד מהעושר שבא מאמריקה בו בזמן שאראגון נשארה פרימיטיבית יותר מכל היחידות שהוזכרו עד כה. היא נקראת בשם זה על שם נהר אראגון הזורם בה.
בשל הנישואים הפוליטיים שרווחו באירופה ההיסטוריה של שושלת מלכי ספרד משתלבת בשתי שושלות מפורסמות: בית האבסבורג השוויצרית ובית בורגונדי. הנישואים בין השניים מוכיחים על הקשר בין שושלת לפוליטיקה.
לזוג המלכותי 5 ילדים משותפים בן וארבע בנות: חואן, חואנה, מריה, איזבלה וקטלינה. קשרי הנישואין של ילדים אלו מספרים לא רק את סיפורה של ספרד אלא של כל אירופה.
בעת שלטונם של פרדיננד ואיזבלה גילה קולומבוס את אמריקה ב- 1492. באותה שנה גירשו השניים את היהודים מספרד.
עד היום איזבלה נערצת  על ידי הספרדים המכנים אותה "איסבלה קתוליקה" - איזבלה הקתולית.

פיליפ היפה
מקסמיליאן מבית האבסבורג נושא לאשה את מרי הבורגונדית ובנם המכונה "פיליפ היפה" יורש טריטוריות אדירות את גרמניה ואת כל נחלות בית האבסבורג ובורגונדי גם יחד.
פיליפ היפה, שהיה גם בוגדן, התחתן עם חואנה , בתם של פרדיננד מלך אראגון ואיזבלה מלכת קסטיליה. בגלל בגידותיו, מצבה הנפשי של חואנה התערער וחואנה נכנסה להיסטוריה כחואנה לה-לוקה (חואנה המשוגעת).  הם הביאו שלושה צאצאים: פרדיננד, אלאונור, וקרל ,שלימים יירש ממלכה אדירה ויקרא :קרל הגדול.
קתרין והנרי השמיני
קתרין מאראגון הבת השנייה של פרדיננד ואיזבל, נישאת להנרי ה-8. מטרת הנישואים המלכותיים לאחד את אירופה לשושלת אחת. אלא, מאי, הייתה בעייה. ארתור אחיו של הנרי השמיני היה כבר מאורס לקתרין מאראגון. לפי הדת הנוצרית, מכיוון שלא הוכח שהיו יחסי מין בין השניים אזי, אי אפשר להוכיח שנישואים בינה לבין המלך לא-תקפים. האפיפיור יכול היה לבטל את הנישואים בין הנרי לקתרין מעיקרם ובכך לאפשר להנרי לשאת את אן בולון. אך בשל לחץ ספרדי לא עשה זאת והמלך והכנסייה הבריטית פרשו מהכנסייה הקתולית. כתוצאה מנישואי קתרין מאראגון והנרי ה-8  נולדה בת שלימים תקבל את הכינוי  Bloody Marry .
מנואל מלך פורטוגל
איזבלה, הבת השלישית של פרדיננד ואיזבלה, נישאה למנואל מלך פורטוגל. בנם מיגל מת בגיל 5, ואיזבלה, מתה בעת לידתו. חשבו שמיגל יחליף את חואן, אך הגורל רצה אחרת. מנואל האלמן, נושא את אחותה של איזבלה, הבת הרביעית של הזוג (פרדיננד ואיזבלה) – מריה. היא יולדת לו 7 ילדים ביניהם את איזבלה, שלימים תינשא לקרל הגדול שהוא בנה של דודתה של איזבלה –חואנה לה-לוקה. לאחר מותה של איזבל, מנואל מעדיף רק נשות בית מלוכה ונושא לאישה את אלאונור, אחותו של קרל הגדול, הנשוי לביתו איזבלה. לאחר מותו של מנואל הפורטוגלי, ממשיכה אלאונור במסורת המשפחתית ונישאת לפרנסוא ה1- מלך צרפת.
קרל הגדול
קרל הגדול הוא קרל ה-V , יורש מצד סבתו הגרמנית (מרי) את בורגונדיה, שוויץ. ומהצד של פיליפ היפה את גרמניה רבתי, את אוסטריה ואת ארצות השפלה. מהצד של אמו המטורפת הוא יורש את קסטיליה, אראגון קטלוניה ונברה. פרדיננד לאחר מות איזבלה קיבל את אזור נברה.
בשנים 1516-1529 קרל חלש על כל האזורים הנ"ל ועל אמריקה הדרומית למעט ברזיל, אמריקה המרכזית וחלק מארה"ב. מבחינת שטח – חצי משטח העולם. בגרמניה הוא נקרא קרל ה-V  ובספרד הוא נקרא קרל ה-I. למרות שהוא היה אותו שליט על אותן מדינות לא היה כל איחוד פוליטי ביניהן. למעשה חוץ מצרפת ואנגליה, הוא שלט על כל אירופה. באיטליה שלט על ממלכת נפולי וממלכת מילנו. קרל נולד בבלגיה.
קרל נלחם בשלושה כיוונים – בטורקים, צרפתים ובלותר. בכל שלושת הקרבות הוא הפסיד. עם פרישתו, הלך קרל  למינזר בשם Yvste הנמצא ממערב למדריד. הוא קבור באסקוריאל ועל קברו מופיע הביטוי Impertor Carlos Vintos . קרל ה-V = Charles Quint, ומתוך הוקרה לשלטונו מופיע כינויו המפורש   " Quint " ולא בקיצור "ה-V". כתובת זו נמצאת בפנתיאון מלכי ספרד. כל השליטים מופיעים תחת השם  Rex   הוא היחיד המופיע בשם המפורש.
כאשר האפיפיור מנסה לחשוב על האפשרות של ביטול הנישואין בין הנרי ה-8  לקטרינה, קרל ה-5  נכנס לזירה וטוען כנגד האפיפיור שהוא מאשים את אשתו הספרדייה של הנרי ה-8 בזנות (קיום יחסים עם שני האחים). הפרידה של הכנסיה האנגלית מהכנסיה הקתולית נבעה מלחץ של קרל על האפיפיור למניעת ביטול נישואי הנרי ה-8  עם קתרין מאראגון.
עם הליכתו למנזר חילק קרל הגדול את ממלכתו כך שארצות השפלה עברו מהקיסרות הגרמנית לספרד. השליט שלהם היה פיליפ ה-II. גרמניה ואוסטריה עברו לשלטונו של פיליפ ה-II, פרדיננד. פיליפ ה-II , נישא למרי, ביתם של הנרי ה-8 וקטרינה מכיוון שמרי זו החזירה את הגלגל לאחור, נדבק בה הכינוי, "אוהבת הדם".
פיליפ השני
תחת שלטונו של פיליפ השני הגיעה ספרד לשיא עוצמתה.ספרד הופכת להיות המעצמה הגדולה ביותר באירופה.הוא מספח את פורטוגל לספרד.על אף התעצמותה של ספרד ניתן היה כבר להבחין שספרד נמצאת כבר מעבר לשיא. המלחמות הדתיות נגד תנועות השחרור של הולנד הסתיימו במפלה ספרדית:הצי הספרדי הגדול – האמדה מושמד והולנד זוכה לעצמאות.המלחמות הרבות במאה ה-17 החישו את קצב התפוררותה של ספרד המאבדת את פורטוגל.
מיגל דה סרוונטס –דון קישוט
הקאתוליות הקפדנית הספרדית בשילוב ערכים ורעיונות מסורתיים הולידו את הטיעון הספרדי לשליטה בעולם.הספרדים מפתחים דרך חיים ארסטוקראטית וגאווה ספרדית.הספרות הספרדית מותחת ביקורת על גישה זו ועיקר הביקורת מוצאת את ביטוייה ברומן הנפלא של מיגל דה סרוונטס –דון קישוט איש למאנשה.
מלחמת הירושה הספרדית
המאה ה-18 היא פתיחה ברגל שמאל לספרד.שלום אוטרכט שבא בעקבות "מלחמת הירושה הספרדית" (1701-1713) מותיר את ספרד כמעט בלי נכסים. היא מאבדת את הגיברלטר לטובת האנגלים.
בספרד עצמה מתחולל ארגון מחדש.דרכים חדשות נסללו והוחל בפיתוח תעשייתי. הקשר עם המושבות מעבר לים שופר.
הרפובליקה הראשונה
לאחר שספרד נכבשה על ידי נפוליון עולה בידי הספרדים בשיתוף עם האנגלים לגרש את הכובש הצרפתי ב-1813. ב-1812 בספרד נעשים מאמצים לגבש  חוקה חדשה הסוללת דרך למונרכיה חוקתית. אך חילוקי הדעות בין הקונסרבאטיבים והליברלים מובילים למלחמת אזרחים ב-1833.ב-1968 מתחוללת בספרד מהפכה: הצי מורד והצבא מצטרף למורדים.המלכה איזבל השנייה  מודחת מכסאה ונמלטת לצרפת.ב-1873 מכריזים לראשונה בתולדות ספרד על רפובליקה אשר לא מוציאה את שנתה הראשונה וכעבור 11 חודשים שב המלך הבורבוני למלוך.
פרנקו ומלחמת האזרחים
במלחמת העולם הראשונה שמרה ספרד על נייטרליות. לאחר המלחמה התרחשו מהומות במדינה. בהסכמת המלך אלפונסו השלוש-עשרה  מתבצעת הפיכה צבאית בראשות הגנרל  מיגואל פרימו דה לריברה. המשבר הכלכלי העולמי שהחל ב-1929 וחוסר שביעות רצון מהשלטון גרמו למלך לוותר על שלטונ הגנרל ריברה. החלטה זו הובילה לנצחון הרפובליקנים בבחירות ב-1931.המלך אלפונסו השלוש-עשרה עזב את המדינה ובספרד הוכרזה רפובליקה.
ב-1936 השלטון עבר ל"חזית העממית" שהורכבה מרפובליקנים,קומוניסטים וסוציאליסטים. מול חזית זו התייצבו לאומנים פאשיסטים בראשות גנרל פרנקו.
מלחמת האזרחים התחוללה במשך שלוש שנים ונמשכה עד ל-1939 ובסופה ניצחו הפאשיסטים. מלחמה זו עוררה הדים רבים בעולם שכן הצטיירה כמאבק בפאשיזם. עשרות אלפי מתנדבים מכל רחבי העולם נרתמו לסייע לרפובליקנים ומנגד גרמניה ואיטליה סייעו ללאומנים.
בעת תקופת שלטונו של פרנקו דוכאו העובדים וכל המתנגדים הפוליטיים ובעיקר הבסקים. בכל עיר הוצבו משמרות אזרחיים וסיורים משטרטיים חמושים אכפו את השלטון  בכח הנשק. פרנקו שלט בספרד עד יום מותו.
על אף השלטון העריץ הצליחה ספרד להתאושש מבחינה כלכלית.הזרמת כספים אמריקאית לאחר ביקור אייזנהאואר ב-1953 חילצו את ספרד מהמשק האוטרקי והצעידו אותה למשק קפטיליסטי.בשנות הששים והשבעים התפתחה התעשייה וענף התיירות.
ספרד כיום
יומיים לאחר מותו של פרנקו נטל את השלטון המלך חואן קרלוס. ב-1976 בא הקץ על המושבה הספרדית האחרונה סהרה הספרדית. אדולפו סוארז ראש הממשלה החיש את הדמוקרטיזציה של ספרד.ב-1978 נוסחה חוקה ליברלית חדשה שהעניקה זכויות אוטונומיות לקטלונים ולולנסים,לאיים הקנריים,לארגון ולפרובינציות הבסקיות.
בשנים הראשונות לאחר הצטרפות ספרד לאיחוד האירופי שררה בספרד אבטלה מבנית רחבה .כיום הכלכלה הספרדית נחשבת לאחת הדינמיות באירופה והתל"ג שלה לנפש הוא אחד הגבוהים במדינות מערב אירופה.