נהרות ארה"ב

גיאוגרפיה של ארה"ב

הנהרות בארה"ב הם משאב טבע חשוב מאין כמוהו. אפיקי הנהרות משמשים לתעבורה ימית זולה של נוסעים ומטען. מי הנהרות משמשים לשתייה ולחקלאות. מי הנהרות עשירים בדגה. הנהרות מספקים אנרגיה הידרואלקטרית ובכך מסייעים לשמור על איכות הסביבה. הנהרות משמשים לקיום תחרויות ספורט ומהווים יעדים תיירותיים.
 

 קווי פרשת המים

ארה"ב כחלק מאמריקה הצפונית,שוכנת בין שני אוקיינוסים גדולים. קו פרשת מים ראשי עובר בהרי הרוקי והוא ממשיך צפונה לתוך קנדה ודרומה לתוך מקסיקו. במפה הוא מסומן בקו אדום. כל הנהרות ממזרח (צד ימין במפה) לקו פרשת המים זורמים לאוקיינוס האטלנטי. כל הנהרות ממערב לקו פרשת המים (צד שמאל במפה) זורמים לאוקיינוס השקט.
באנגלית, המינוח לקו פרשת מים זה הוא קו פרשת מים יבשתי Continental divide .
הרי האפלצ'ים הנמצאים במזרח המדינה, יוצרים קו פרשת מים משנית, המחלקת את הניקוז בין האוקיינוס האטלנטי לבין מפרץ מקסיקו. העיר אטלנטה יושבת על קו פרשת מים זה.
 
 נהרות ארה"ב

 ■ מיזורימיסיסיפי אוהיו קולומביהקולורדו ריו גרנדהסנט לורס

 


ארה

נהרות ארה"ב 
 
 

 
 מיזורי
הנהר הארוך ביותר בארה"ב.אורכו 3,767 ק"מ. ביחד עם נהר המיסיסיפי אורכו הוא 5,971 ק"מ .נהר המיסיסיפי-מיזורי הוא הנהר הרביעי באורכו בעולם אחרי נהר האמזונס, נהר הנילוס והיאנגצה. מוצא הנהר בקנדה בהרי הרוקי. הוא חובר לנהר המיסיסיפי מצפון לסנט לואיס St. Louis. דגל העיר מבטא את חבירת שני הנהרות הגדולים.

דגל סנט לואיס -אופק עולמי - St.Luis -USA,Ofek olami,David Nethanel
דגל העיר סנט לואיס בארה"ב המבטא את החבירה של נהר המיזורי לנהר המיסיסיפי
 

נהר המיסיסיפי זורם בלב ארה"ב ומנקז 40% משטחה.הוא זורם מצפון מינוסטה אל מפרץ מקסיקו. כיוון הזרימה הכללי שלו הוא דרומה. אורכו 3,770 ק"מ ורק נהר אחד ארוך יותר ממנו, היובל העיקרי שלו, נהר מיזורי.
עוד בטרם הגיע האדם הלבן לאמריקה היה נהר המיסיסיפי נתיב תעבורתי חשוב. בשפת האינדיאנים משמעות השם "מיסיסיפי"  היא "אבי המים".
נהר המיסיסיפי הוא מרכיב חשוב בכלכלה ובתרבות האמריקאית. רשת היובלים של הנהר כוללת 45 נהרות הראויים לשייט.
דלתת המיסיסיפי -אופק עולמי - Mississipi delta -Ofe Olami
דלתת המיסיסיפי
 
הסחף העצום שמביא עמו נהר המסיסיפי מורבד בנקודת השפך של הנהר במפרץ מקסיקו ויוצר דלתא .הדלתא משתרעת על שטח גדול. אורכה ורוחבה מעל 250 ק"מ. במפה היא ניראית כמו בליטה דמויית מקור צפור הפונה לכיוון מזרח.
מבחינה גיאומורפולוגית הדלתא נוצרה בעת הפשרת הקרחונים בצפון אמריקה כאשר סחף קרחוני הורבד בקער קדום.במרבית שטחה, הדלתא אינה מיושבת בשל השטחים הביצתיים הרבים וההצפות.המתיישבים עוסקים בדייג ובצייד.כדי להגן על השדות והישובים הוקמו סוללות מלאכותיות.השלטונות והחקלאים עומלים כל העת כדי להבטיח את ניקוז השדות  כדי למנוע הצפות. בניית התעלות והרחבתן כדי לאפשר מעבר ספינות גורמת לחדירת מי ים מלוחים לדלתא.
העיר ניו אורלינס יושבת על סוללות מלאכותיות באזור הדלתא. בשנת 2005 פגעה סופת ההוריקן  קטרינה באזור וגרמה לנזקים רבים לרכוש וגבתה גם קורבנות  אדם.
  

אוהיו
נהר אוהיו הוא הנהר הארוך ביותר במזרח ארצות הברית. זהו אחד היובלים העיקריים של נהר המיסיסיפי. אורכו 1,579 ק"מ, אבל עם אחד היובלים שלו, נהר אלגני Allegheny River, אורכו עולה 2,108 ק"מ, וכך הוא נחשב אחד מבין 10 הנהרות הארוכים של ארצות הברית. הוא מנקז אגן של 490,601 ק"מ מרובע (בגודל דומה לשטח ספרד). אגן הניקוז שלו נמצא בשטחן של 14 מדינות, ברוב המדינות בצפון מזרח ארה"ב. הנהר זורם דרך מדינות פנסילבניה, וירג'יניה המערבית, אוהיו, קנטאקי, אינדיאנה, אילינוי .
לנהר האוהיו חשיבות עליונה ביותר בהיסטוריה של ארצות הברית,זו שקדמה לבואו של האדם הלבן. הנהר שימש כאמצעי תחבורה בעת כיבוש המערב. יובלו העיקרי היא נהר טנסי. במאה השמונה עשרה, שימש נהר אוהיו כגבול הדרומי של מדינות הצפון, סימון הגבול דה פקטו בין המדינות בהן נהוגה העבדות.
נהר האוהיו משמש כנתיב שייט חשוב מאוד בארה"ב בשל תעלת אוהיו אגם אירי וכך מתאפשר שייט במעלה המיסיסיפי דרך האוהיו לאגמים הגדולים.
 

 קולומביה 
נהר קולומביה הוא הנהר הגדול ביותר במערב ארה"ב. ​​מוצא הנהר בהרי הרוקי של קולומביה הבריטית, ואז זורם דרומה למדינת וושינגטון בארה"ב. פונה מערבה ומשמש כגבול בין וושינגטון לבין מדינת אורגון לפני שהוא נשפך לאוקיינוס ​​השקט. אורכו של הנהר הוא 1953 ק"מ. יובלו הגדול ביותר הוא נהר הנחש snake river. אגן הניקוז שלו הוא בערך בגודל של צרפת משתרע על שטח שבע מדינות בארה"ב וכן במחוז הקנדי.
על פי נפח זרימת המים, נהר קולומביה הוא הנהר הרביעי בגודלו בארה"ב, והוא בעל  זרימת הנהר הגדולה ביותר בכל צפון אמריקה  המתנקזת לתוך האוקיינוס ​​השקט. הזרימה העזה והשפוע התלול יחסית מקנים לו פוטנציאל אדיר לייצור חשמל.ישנם  14 סכרים הידרואלקטריים על האפיק המרכזי של נהר קולומביה ועוד סכרים רבים על יובליו המייצרים אנרגיה הידרואלקטרית יותר מכל נהר אחר בצפון אמריקה. הסכר החשוב ביותר הוא הגרנד קולי המספק כ-  ⅓ מהחשמל הלבן בארה"ב.
קולומביה ויובליו היו מרכזי התרבות וכלכלה במשך אלפי שנים. כבר בימי קדם השתמשו בנהר כנתיב לתחבורה המקשר בין קבוצות תרבותיות רבות באזור. 

 קולורדו
אגם פאוול -אופק עולמי - Lake Powell -Ofek Olami
אגם פאוול בגרנד קניון
 


אגן הניקוז של נהר הקולורדו -אופק עולמי,צילום,דוד נתנאל - Colorado river basin-Ofek olami,David Nethanel
חלק מאגן הניקוז של נהר הקולורדו

נהר הקולורדו הוא נהר החוצה את דרום מערב ארצות הברית ואת צפון מקסיקו. אורכו כ- 2,333 ק"מ. שטחו של אגן הניקוז של נהר הקולורדו הוא כ-637,000 קמ"ר. מוצא הנהר בהרי הרוקי בצפון מדינת קולורדו. בדרכו זורם באזור גבוה ויבש,בגובה ממוצע של  1,600 מ'.הקולורדו מסמן את הגבול בין נבאדה לאריזונה ובין קליפורניה לאריזונה.
הנהר נשפך לתוך מפרץ קליפורניה.

הגרנד קניון,אריזונה ארה
הגדה הדרומית של הגרנד קניון באריזונה,ארה"ב.

יובלי הנהר עמוקים ולחלקם צורת קניון. בדרכו למדינת מדינת אריזונה יצר את אחד מפלאי הטבע הגדולים ביותר, הגרנד קניון. אורך הקניון 446 ק"מ ורוחבו 29 ק"מ.נהר הקולרדו התחתר לעומק של 1.5 ק"מ בתוך אפיק הנהר! זהו אחד מאתרי התיירות המפורסמים בארה"ב.