גיאוגרפיה של מקסיקו

פני השטח וחטיבות נוף

מקסיקו היא המדינה הדרומית ביותר באמריקה הצפונית. נמצאת בתווך בין ארה"ב מצפון ובגווטמלה ובליז בדרום, ובין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט.מדינה ובה פסגות מושלגות עד ומדבריות צחיחים.יחד עם זאת, מקסיקו מצטיינת בחופי זהב חוליים ומפורצים שטופי שמש כל השנה. המדינה המתויירת ביותר באמריקה הלטינית והשמינית בעולם במספר התיירים;כמעט 22 מיליון תיירים בשנה. 
מקסיקו - מפה פיזית 
 
 מיקום וגבולות
מקסיקו היא מדינה הנמצאת במרכז אמריקה מדרום לארה"ב ומצפון לגוטמלה ובין האוקיינוס האטלנטי והאוקיינוס השקט. 
היא נמצאת בין קוי רוחב צפון ''27 '32 14°   ו-    ''06" '43' 32° ו-   ובין קוי אורך מערב  ''36 '86º 42  ו-  118º 22'.
 

ניתן לחלק את מקסיקו לשמונה יחידות נוף שונות:
■ חצי האי יוקטן
■ סיירה מאדרה הדרומית (סיירה מאדרה דל סור)
■ סיירה מאדרה המזרחית
■ החגורה הוולקנית חוצת מקסיקו
■ סיירה מאדרה המערבית  
■ חצי האי קליפורניה
■ החוף הפסיפי
■ החוף האטלנטי

חצי האי יוקטאן

■ גיאוגרפיה ■ שמורת סלסטון קנקון מכתש צ'יקושולוב אתרי תרבות המאיה ■  

גיאוגרפיה
חצי האי יוקטן נמצא בדרום-מזרח מקסיקו והוא מפריד בין מפרץ מקסיקו והים הקריבי.ברובו הגדול הוא מישורי הבנוי גיר קרטוני וגבעות נמוכות. פני השטח נעדרים נהרות ונחלים על אף המשקעים הרבים. הקרטון סופג את המים ומים נקווים בשקעים.התושבים משתמשים במים הנקווים בבארות ובבורות.
כמות המשקעים השנתית בצפון חצי האי היא עד 1,000 מ"מ . הגשמים יורדים בקיץ.
בדרום מזרח האי יורדים משקעים במשך כל השנה. כמות המשקעים השנתית היא כ-3,000 מ"מ.
שמורת סלסטון  Reserva de la Biosfera de Celestún  היא שמורה ביוספרית הנמצאת בצפון מערב חצי האי יוקטן 90 ק"מ מערבית למרידה. על שטח של כ-600 קמ"ר שמרביתו ביצתי, טובל בעצי מנגרובים, מקננות להקות עצומות של פלמינגו, אנפות, שקנאים לבנים ואפורים ומינים אחרים של צפורים. המקום התפרסם גם בשל היותו אתר הטלת ביצי צבי הים.

קנקון
עיר  נופש לחוף הים הקריבי במזרח חצי האי יוקטאן.אחת מערי הנופש הפופולאריות ביותר במקסיקו.בנוסף לחופי הים המרהיבים ולאפשרויות הספורט הימי בחוף מציעה העיר ביקורים בג'ונגל העוטף את העיר ובאתרים הארכיאולוגיים של תרבות המאיה. 

יש פליאונטולוגים הסבורים כי לפני 65 מיליון שנה פגע ביוקטן מטאוריט שהכחיד את אוכלוסיית הדינוזאורים. בצפון האי ליד העיר צ'יקשולוב ישנו מכתש ענק שקוטרו 180 ק"מ.
אתרי תרבות המאיה
בחצי האי נמצאים אתרי מורשת עולמית של של תרבות המאיה אך רק מקצתם נמצאים בשטח מקסיקו.פירמידת אל קסטיו El Castillo בצ'יצ'ן איצה בצפון חצי האי נבחרה בשנת 2007 כאחד משבעת פלאי העולם החדשים.
שני אתרים נוספים הם טולום ואושמאל .טולום היא עיר מבוצרת מתקופת תרבות המאיה החולשת על החוף הקריבי במדינת קינטנה רו.
אושמאל Ushmal היא אתר מורשת עולמית הנמצאת בצפון חצי האי כ-78 ק"מ דרומית למרידה.
אושמאל הייתה עיר מתקופת תרבות המאיה ובה מספר פירמידות גדולות ואתרי פולחן.

 
סיירה מאדרה הדרומית

 סיירה מאדרה הדרומית הנקרא גם סיירה מאדרה דל סור Sierra Madre del sur הוא רכס הרים בדרום מקסיקו באורך של כ-1,200 ק"מ המשתרע מדרום חליסקו ומזרחה דרך מיצ'ואקן וגררו עד למיצר טונטפק שבמזרח אואחאקה.הרכס נקרא בשמות שונים. הוא מתחיל כסיירה דל אלו ובמיצ'ואקן הוא נקרא סיירה דה קואלקומן.
סיירה מאדרה דל סור חובר לחגורה הוולקנית חוצת מקסיקו. בחלק המערבי של נקודת החבור מפריד עמק נהר בלס סRío Balsas   ויובלו נהר טפלקטפק Río Tepalcatepec
הפסגה הגבוהה ביותר  ברכס היא סרו נובה Cerro Nube המתנשא לגובה 3,703 מ' (בשפת  הילידים ספוטקו –שמו קיי יילאג Quie Yelaag ) במרכז גררו. בשל גובהו הרב של הרכס חוצה אותו רק כביש אחד המקשר את מקסיקו סיטי ואקפולקו שלחוף האוקיינוס השקט.
את הרכס חוצים נהרות רבים היוצרים ערוצים קניוניים.ברכס נמצאים מחצבי זהב,כסף עופרת וברזל.
הרכס התפרסם בשל המגוון הביולוגי הגדול שבו.יש בו מספר רב של מינים אנדמיים. 
 

 
סיירה מאדרה המזרחית
רכס סיירה מאדרה  נמצא ממערב למישור החוף האטלנטי ומזרחית  לרמת מקסיקו. הרכס נקרא בספרדית: "סיירה מאדרה אוריינטל" Sierra Madre oriental  הוא המשכו של רכס הנמצא בטכסס בארה"ב וממשיך דרומה על פני 1,000 ק"מ במקסיקו. הרכס פרוש על פני קואווילה, ממשיך בנואבו ליאון, מערב טמאוליפס,סן לואיס פוטוסי, קרטרו, אידלגו וצפון פואבלה שם הוא חובר לחגורה הוולקנית חוצת מקסיקו.

 
החגורה הוולקנית חוצת מקסיקו

שרשרת הרי געש המשתרעים ממזרח למערב וחוצים את מקסיקו. למעשה, שרשרת הרים זו היא חלק מטבעת האש של האוקיינוס השקט. אורכו של הרכס כ-900 ק"מ  ורוחבו משתנה ומגיע  ל-300 ק"מ. זהו הרכס הגבוה ביותר במקסיקו. מרבית פסגותיו מושלגות כל השנה ולכן הרכס נקרא גם סיירה נבדה (הרכס המושלג). הרכס מקביל לקו רוחב 19º  צפון. תחילתו של הרכס בחליסקו ומשם מזרחה דרך מיצ'ואקן, דרום גואנחואנטו, דרום קרטרו, מדינת מקסיקו, המחוז הפדראלי של מקסיקו סיטי, דרום אידלגו, צפון מורלוס, פואבלה וטלקסקאלה ומשם לורה קרוס.
רמת מקסיקו משתרעת מצפון לחגורה הוולקנית חוצת מקסיקו.מדרום מעבר לעמק הנהר בלסס משתרע רכס מאדרה הדרומי (סיירה מאדרה דל סור).
פיקו דה אוריסבה היא הפסגה הגבוהה ביותר של החגורה הוולקנית חוצת מקסיקו והיא גם הפסגה הגבוהה ביותר במקסיקו. פיקו דה אוריסבה Pico de Orizaba מתנשא לגובה 5,702 מ'. ההר מוכר גם בשם סיטלאלטפטאל Citlaltépetl .  פסגה זו כמו פסגות גבוהות אחרות הם הרי געש פעילים ורדומים. מרבית ההרים מיוערים ומכוסים בעצי אלון, אורן ומיני אשוח. 
טאוטיהוקאן אחת הערים הגדולות ביותר באמריקה התיכונה לפני העידן הספרדי. אתר מורשת עולמית מאז 1987 .האתר הארכיאולוגי המתוייר ביותר במקסיקו.האתר נמצא 48 ק"מ צפון מערבית למקסיקו סיטי.

פירמידת הירח טאוטיהואקאן-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Thetiuacan mexico -Ofek Olami,David Nethanael
 פירמידת הירח -טאוטיהואקאן

רמת מקסיקו

■ גיאוגרפיה ■ פרשת המים ■ אגם צ'פלה ■  

גיאוגרפיה
רמת מקסיקו שוכנת בין שני רכסי ההרים סיירה מאדרה המזרחית וסיירה מאדרה המערבית. החגורה הוולקנית חוצת מקסיקו  תוחמת מדרום את רמת מקסיקו. הגובה הממוצע של הרמה הוא 1,200 מ'. צפון הרמה צחיח בהיותו בצל גשם.
הרמה המקסיקנית משתרעת בשטח מדינות צ'יוואווה, קואילה, נואבו ליאון, דורנגו, סן לואיס פוטוסי,אגוואסקליינטס, גואנחונטו, קרטרו, הידאלגו, מקסיקו, טלקסקה, פואבלה, חליסקו, מיצ'ואקן והמחוז הפדראלי של מקסיקו.
הרמה הולכת ומשתפלת מדרום לצפון. בדרום היא מגיעה לגובה של 2,300 מ' ובצפון במדבר צ'יוואווה היא בקושי מגיעה ל-1,000 מ'.
פרשת המים
ברמת מקסיקו עוברת פרשת המים הראשית של מקסיקו.פרשת מים היא פרשת מים אוקיינית.כל הנחלים והנהרות ממזרח לה זורמים לאוקיינוס האטלנטי, וכל הנחלים והנהרות ממערב לפרשת המים זורמים לאוקיינוס השקט.
הרמה עשירה באגמים בשל העדר ניקוז.הגדול שבאגמי מקסיקו הוא אגם צ'פלה Lago de Chapala.
אגם צ'פלה הוא אגם המים המתוקים הגדול ביותר במקסיקו.האגם נמצא 45 ק"מ דרום-מזרחית לגוודלחרה במדינת חליסקו.אורכו כ-80 ק"מ ורוחבו המקסימלי 18 ק"מ.עומקו 9 מ'.שטח האגם 1,100 קמ"ר והוא נמצא בגובה 1,524 מ' מעל פני הים.
האגם מוזן על ידי ריו לרמה,ריו סולה, ריו הוארצ'ה וריו דוארו. האגם מנוקז על ידי ריו גרנדה דה סנטיאגו.

 
סיירה מאדרה המערבית
■ גיאוגרפיה וגיאולוגיה ■ אל קניון דל קוברה ■ מפל האבן המעופפת ■  

גיאוגרפיה וגיאולוגיה
סיירה מאדרה המערבית נקראת גם סיירה מאדרה אוקסידנטל Sierra Madre occidental  הוא רכס ההרים הגדול ביותר במקסיקו. אורכו כ-1,500 ק"מ ורוחבו הממוצע כ- 150 ק"מ. הרכס מתחיל דרומית לאריזונה שבארה"ב, עובר בחלק מסונורה, צ'יוואווה, סינלואה,דוראנגו, סקטקס וחליסקו בה הוא חובר לחגורה הוולקנית חוצת מקסיקו.
הרכס משתרע על שטח של  289,000 קמ"ר המהווה ⅙ מכלל שטחה של מקסיקו. הפסגה הגבוהה של הרכס היא בסרו גורדו (ההר השמן).
מבחינה גיאולוגית, סיירה מאדרה המערבית אינה רכס, אלא רמה. רמה הנחצית על ידי מספר רב של ערוצים קניוניים המשווים לנוף מראה הררי. מיקומה של מקסיקו בשולי לוח טקטוני הוא כר להתפרצויות געשיות שיצרו סלעים געשיים הפרוסים על פני מישורים עצומים.
מישורים אלו כאמור, נחצים על ידי קניונים. המפורסם מבין הקניונים הללו הוא אל קניון דל קוברה El Cañón del Cobre (קניון הנחושת ).
 
קניון הנחושת el cañon del cobre הוא קבוצה של ערוצים קניוניים בצפון מערב מדינת צ'יוואווה שבמקסיקו. מערכת הקניונים היא גדולה ועמוקה יותר מזו של הגרנד הקניון שבארה"ב (ראו רשומה נפרדת,לחצו כאן).
המקומיים מכנים את הקניון לאס ברנקס דל קוברה Las Barrancas del Cobre. קניון הנחושת נחצה על ידי מסילת הרכבת הפסיפית המכונה אל צ'פה El Chepe . תוואי הרכבת נסלל בשטחים בלתי עבירים; צוקים תלולים. נבנו מנהרות וגשרים. נסיעה ברכבת היא האטרקציה התיירותית ביותר בצ'יוואווה. כמו כן ניתן לראות את הנוף המדהים בטיסה ממסוק.ניתן להגיע לקניונים בנסיעה במכונית של כחמש שעות מהעיר צ'יוואווה.
 האבן המעופפת או כפי שהיא נקראת בספרדית "קסקדה דה פיידרה וולאדה Cascada de Piedra Volada " הוא המפל הגבוה ביותר במקסיקו. המים נופלים מגובה 453 מ'. המפל נמצא בקניון קנדמניה Cañon Candameña שהוא חלק מקניון הנחושת.

 
החוף הפסיפי 
■ מישור החוף ■ תיירות ■ אקפולקו ■  

 מישור החוף
בין סיירה מאדרה המערבית לאוקיינוס השקט משתרעת רצועת החוף המערבית שרוחבה בצפון במדינת סונורה הוא כ-300 ק"מ והיא הולכת ונעשית צרה ובמדינת ניירית רוחבה רק 20 ק"מ.
תיירות
חופי הים  בחוף פסיפי הם יעד מבוקש לנופשים בכל ימות השנה. הם מאופיינים במפרצים רדודים ונרחבים, חולות זהובים וצוקים מרהיבים.מיגוון פעילויות מוצעות לתיירים; גלישה בגלי האוקיינוס הגבוהים; דייג וצלילה. במאות כפרי דייגים קטנים הוקמו ביתני אירוח ושטחי קמפינג.
אין ספק שאתר התיירות המפורסם ביותר בחוף הפסיפי הוא אקפולקו. אקפולקו מושכת אליה תיירים מכל רחבי העולם ובעיקר בארה"ב. בנוסף למועדני הצלילה הרבים ופעילויות הספורט הרבות העיר מפורסמת בחיי הלילה הסוערים במאות הברים והמועדונים.
אחד האתרים המפורסמים של העיר הוא מצוק לה קבראדה.
מצוק לה קבראדה La Quebrada הוא מצוק בגובה 45 מ' בקרבת נמל אקפולקו. המצוק התפרסם מאז 1934 בשל תחרויות אליפות העולם בצלילה. במקום הוקם מתקן בנג'י המושך צעירים רבים.

 
החוף האטלנטי 
■ גיאוגרפיה ■ נפט וגז ■ גידולים חקלאיים ודייג ■  

גיאוגרפיה
מישור החוף ממזרח לסיירה מדרה המזרחית גם הוא רחב בצפון והולך ונעשה צר ככל שיורדים דרומה ומגיע ל- 75 ק"מ בדרום.
נפט וגז
שדות הנפט והגז של מקסיקו נמצאים במישור החוף ההאטלנטי ובמפרץ מקסיקו.
גידולים חקלאיים ודייג
הגידולים החקלאיים הנפוצים במישור החוף האטלנטי הם מטעים טרופיים וסובטרופיים שונים אך בעיקר מגדלים קקאו, קפה, וקנה סוכר. מישור החוף הפסיפי עשיר בדגי מקרל.
 
חצי האי קליפורניה

■ גיאוגרפיה ■ מפרץ קליפורניה ■ חקלאות ■  

 
גיאוגרפיה

חצי האי קליפורניה נמצא בצפון מערב מקסיקו.זוהי לשון יבשה החודרת לאוקיינוס השקט ויוצרת את מפרץ קליפורניה.אורכו 1,250 ק"מ ורוחבו משתנה בין 80-220 ק"מ.שטח חצי האי 143,396 קמ"ר.חצי האי גדול מחצי האי האפינני וכפול באורכו מאורכה של פלורידה. חצי האי קליפורניה היה פעם חלק מהלוח הטקטוני הצפון-אמריקאי.
מקור השם קליפורניה הוא כנראה משיבוש של שתי מילים בספרדית Calida forna קלידה פורנה שמשמעותן –תנור חם.
האי מחולק בין שתי מדינות:באחה קליפורניה ובאחה קליפורניה דל סור (הדרומית).
מפרץ קליפורניה
יש שוני בולט בין שני חופיו של חצי האי. החוף המערבי הוא המשכו של החוף המערבי של ארה"ב והוא מאופיין במים קרים בשל זרמי ים המגיעים מהקוטב. מפרץ קליפורניה הוא למעשה ים פנימי וטמפרטורת המים שלו גבוהה מטמפרטורת האוקיינוס השקט. ולכן לאורך החוף המים חמים. במפרץ קליפורניה יש תופעות של גאות ושפל עם זאת, החוף לאורך מפרץ קליפורניה טמפרטורת המים גבוה.
חקלאות
מפרץ מקסיקו עשיר בפנינים.החוף המערבי של חצי האי קליפורניה עשיר במקרלים ובטונה.