גיאוגרפיה של ג'יבוטי

ג'יבוטי היא מדינה מוסלמית השוכנת בצפון אפריקה לחוף האוקיינוס ההודי ולחוף ים סוף ממול לתימן בצידו השני של באב אל מנדב. מדינה מדברית בעלת משאבי טבע ונוף לא מנוצלים.מדינת עולם שלישי במלוא מובן המילה.

גיאוגרפיה של ג'יבוטי


ג'יבוטי -מפה פיזית -אופק עולמי -Djibouti phisical map -Ofek olami,David Nethanel 
ג'יבוטי -מפה פיזית
 

 מיקום וגבולות

ג'יבוטי היא מדינה קטנה, שטחה 23,000 קמ"ר  והיא נמצאת בצפון מזרח אפריקה לחוף ים סוף והאוקיינוס ההודי במיקום איסטרגי חשוב -באב אל מנדב. בצפון היא גובלת באריתריאה.במערב ובדרום באתיופיה,ובמערב באוקיינוס ההודי ובים סוף.


 פני השטח

קיימות ארבע יחידות נוף פיזיות:
מישור החוף –רצועת חוף צרה ברוחב של כ-20 ק"מ.חוף הים בג'יבוטי כמו בכל ים סוף מאופיין בשוניות אלמוגים.
הרי מובלה והרי סונג גודה- נמצא מצפון לעיר טג'ורה. זהו רכס המשתרע מצפון-מזרח
   לכיוון דרום-מערב. הרכס הולך ומשתפל צפונה לעבר הגבול האתיופי.בצפון המדינה בגבול אתיופיה ישנו הר געש מוסא שגובהו 2,060 מ'.
הרי המערב –מערכת הררית ובה שלושה רכסים מקבילים שכיוונם צפון-מערב לכיוון דרום
   מזרח וביניהם עמקי רוחב שבהם אגמים.
הרי הדרום- כיוונם צפון מזרח לכיוון דרום מערב והם ממשיכים דרומה לתוך אתיופיה.

 אקלים

ג'יבוטי היא מדינה מדברית בחלקים גדולים שלה.למעט מורדות הרי מובלה וסונג גודה שבהם כמות המשקעים עומדת על 500 מ"מ בשנה במרבית שטחי המדינה יורדים משקעים מועטים. בקו החוף כמות המשקעים עומדת על 125 מ"מ בשנה,כמות גשמים המאפיינת מדבר.פיזור הגשמים היורדים בג'יבוטי אופייני לאיזורים מדבריים - רק 20 -25 יום בשנה.
בעיר הבירה ג'יבוטי שורר אקלים חם ולח במשך כל חודשי השנה. הטמפרטורה הממוצעת בינואר עומדת על 25 מעלות וביולי על 30 מעלות.ג'יבוטי היא אחת הערים הלחות ביותר בעולם.
 
אוכלוסיה
אוכלוסיית ג'יבוטי מונה כ-860,000 נפש.
שני שבטים עיקריים חולקים בינהם את ג'יבוטי.כ-60% מאוכלוסיית המדינה הם בני שבט עיסא عيسى .
עיסא בערבית משמעו "ישו" וכפי הנראה השם מעיד על מוצאו הנוצרי של השבט בטרם התאסלם במאה השביעית.
כ-35% מהאוכלוסייה הם בני שבט עפר,עם השוכן גם באתיופיה ובאריתריאה השכנות. גם שבט זה התאסלם כבר במאה השביעית.
כ-5% מהאוכלוסייה הם ערבים,ואירופאים.


עולם שלישי

ג'יבוטי היא מדינת עולם שלישית קלאסית ומתקיימים בה כמעט כל המאפיינים של מדינת עולם שלישי. ג'יבוטי היא מדינה שכלכלתה מבוססת על המסחר בנמל ג'יבוטי ובהעדר תעשיות מתקיימת בג'יבוטי חקלאות מסורתית ואכסטנסיבית. ישנם אוצרות טבע רבים אך הם לא מנוצלים.
אוכלוסיית ג'יבוטי גדלה בקצב גבוה. בשנת 1990 מנתה אוכלוסייתה כ-337,000 נפש ובשנת 2010 היא מונה כ-860,000  נפש זהו גידול של למעלה מ-220%  תוך 20 שנה. הרבוי הטבעי הגבוה ושעור הבורות הגבוה גורם לכך שישנו שעור אבטלה גבוה והתושבים יכולים להתפרנס רק מחקלאות. מכיוון שג'יבוטי היא מדינה מדברית ישנם שטחי גידול  מעטים והחקלאות היחידה הבאה בחשבון היא חקלאות מסורתית של נוודים המתקיימים ממרעה. הגידול המתמיד באוכלוסייה והעדר יכולתה של המדינה לספק  מקורות תעסוקה יוצר תופעות של הגירה ולכן ישנו רכוז אוכלוסיה בעיר הבירה. וכך מתפתחת תופעה של עיר ראשה. בעיר הבירה מתגוררים למעלה מ-475,000 תושבים שהם למעלה מ-55% של האוכלוסייה.