שפשאון شفشاون Chefchaouen

אחת הערים הציוריות ביותר במרוקו שוכנת למרגלות הרי הריף בצפון מערב מרוקו.סמטאות העיר הצבועות כחול והשווקים הססגונים מקנים לה נופך מיוחד.
 
 
שפשאון  شفشاون  Chefchaouenat  

שפשאון
עיר בצפון-מערב מרוקו למרגלות רכס הריף במחוז טנג'יר-טתוואן. העיר נמצאת בגובה של 600 מ' מעל פני הים. שפשאון היא עיר נפה מרכזית בנפה הנושאת אותו שם. בעיר מתגוררים כ-42,000 תושבים. בנפה מתגוררים כ-450,000 תושבים.

שם העיר
שם העיר בשפה הברברית תמאזיגת הוא "שאון" ומשמעו קרניים, כאשר הכוונה לחודי ההר אשר למרגלותיו הוקמה העיר. העיר מוכרת גם בשם שפשאון  שהוא חצי ערבי – התוספת "שף"  شف בערבית משמעותה התבונן, הסתכל .וביחד התבונן בקרניים. שם העיר החצי-ערבי הוא חלק מתהליך של ערביזציה של מרוקו.

היסטוריה
העיר הוקמה בשנת 1471 על ידי מולאי עלי בן ראשד مولاي علي بن راشد שבנה בה מצודה כדי להתגונן מהתקפות הפורטוגלים.
האזור בו נמצאת העיר התפרסם בזכות היבולים העשירים של המריחואנה. אזור זה אחראי על עיקר מוצרי הקנביס. חשיש נמכר לתושבים המקומיים באופן גלוי.
בסוף המאה ה-15 התרכזה בעיר אוכלוסייה ערבית של מוריסטים (אנוסים מוסלמים בספרד) שנמלטו מספרד. יחד אתם הגיעו גם ספרדים נוצרים. כדי למנוע את אכלוס העיר בתושבים נוצרים הוטל עונש מוות  על לא-מוסלמים שנכנסו לעיר. רק הכומר הצרפתי  שרל דה פוקל    Charles de Foucauld הצליח להכנס לעיר ב-1883.
שפשאון נחשבת לעיר קדושה במרוקו. יש בה 20 מסגדים. בעיר ישנו המסגד היחיד בעל מינרט אוקוטוגונלי. המסגד הגדול ביותר של העיר נבנה בה בשנת 1471 על ידי מולאי עלי בן ראשד مولاي علي بن راشد.
בעיר נמצא אתר עלייה לרגל מוסלמי -  קברו של עבד אלסלאם משיש אלעלמי  عبد السلام بن مشيش العلمي קדוש צופי  שחי במאה ה-12 בתקופת המווחידון.

העיר כאתר תיירות
שפשאון מתאפיינת בבתים ובסמטאות הצבועים כחול ומשווים לה נופך מיוחד. צבע בתי העיר הכחול הוא שימור מסורת של תושביה היהודים של העיר.
היא יעד תיירותי פופולארי בשל הקירבה לטנג'יר ולמובלעת הספרדית בסאוטה. בשנים האחרונות נרשם גידול מרשים בתיירות. עיקר הגידול בתיירות הוא של תיירים מספרד המגיעים לכאן בעיקר בשבוע הקדוש- השבוע שלפני חג הפסחא ובחג המולד.
העיר מהווה יעד תיירותי גם בשל השווקים הזולים והססגוניים בהם ניתן לרכוש מלאכות יד שונות הייחודיות לעיר ואינן נמכרות בממקומות אחרים במרוקו, כמו שמיכות ובגדי צמר.בעיר יש למעלה מ-200 בתי מלון ובתי הארחה.

 

 טיול במרוקו
 

ערים ואתרים במרוקו

 

הגיאוגרפיה של מרוקו ערבים במרוקו יהודי מרוקו הברברים במרוקו  טיולים במרוקו תמונות 
ממרוקו