נהר הנילוס

נהר הנילוס הוא הוא עורק החיים של מצרים וסודאן.בעמק הנילוס מרוכזת כמעט כל האוכלוסייה של מצרים.הרודוטוס כינה את מצרים כמתנת הנילוס.ואכן בלעדי הנילוס אין למצרים חיים.
 

נהר הנילוסנהר הנילוס הוא הגדול בנהרות אפריקה והשני בנהרות העולם. הנהר הארוך ביותר בעולם הוא האמזונס. אורכו של הנילוס הוא כ-6,857 ק"מ.

נהר הנילוס ליד אסוואן,ברקע מוזיאון אגא חאן-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Nile river near aswan,aga chan at the background -Ofek olami,David Nethanel
נהר הנילוס ליד אסוואן
 
 אטימולוגיה

אי בנילוס ליד אסוואן -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Island of the Nile river near Aswan -Ofek olami,David Nethanel
אי בנהר הנילוס ליד אסוואן

שם הנהר בשפה המצרית הקדומה הוא נילוס. כך הוא השתמר בשפה היוונית  Νείλος   וממנה עבר לערבית ושם הנהר النيل  (אלניל) . בשפה הערבית המילה أزرق אזרק משמעותה כחול אך השימוש בדמוי "כחול כמו הנילוס" הוסיף משמעות של הצבע  כחול למילה ניל בערבית .
 
 מקורות הנילוס

מקורות הנילוס -אופק עולמי Nile basin -Ofek olami
נהר הנילוס ומקורותיו

אגן הניקוז של הנילוס הוא עצום. שטחו כ-3.25 מיליון קמ"ר (כ-10% משטחה של אפריקה). לנהר שני יובלים עיקריים:הנילוס הלבן והנילוס הכחול. הנילוס הלבן אורכו 3,700 ק"מ ומקורו בימת ויקטוריה שבאוגנדה. הנילוס הכחול קצר יותר ואורכו 1,450 ק"מ  ומקורו בימת טנה שבאתיופיה. שני נהרות אלו מתאחדים לנהר אחד, נהר הנילוס, ליד העיר חרטום בירת סודאן. מצפון לחרטום ישנו יובל נוסף הוא העטברה عطبرة שאורכו 805 ק"מ.  הנילוס זורם במצרים לאורך 2,500 ק"מ באזור מדברי ואין לו יובלים נוספים.
 
 דלתת הנילוס

מקור המילה דלתה הוא יווני . האות Δ  דלתה ביוונית. בשל דמיונה של האות לדלתה של מצרים כינו היוונים את הדלתה בשם זה.
דלתת הנילוס היא שטח של יבשה שנוצר בשפכו של נהר הנילוס בשל השקעת הכמות העצומה של הסחופת. הסחופת מתגבשת ויוצרת גבשושיות המונעות את המשך זרימת הנהר. הנהר עוקף את הגבשושיות משני הצדדים ולכן בדרך כלל נוצרות שתי זרועת לנהר שבהן ממשיכים מי הנהר לזרום עד לשפך.
ככל שהנהר ימשיך וישקיע סחופת בדלתה, הדלתה תלך ותגדל. אדמת הסחופת היא קרקע חקלאית פוריה מאוד ובמצרים מרוכזים כפרים רבים באזור הדלתה.
גובה הדלתה במצרים נמוך מאוד והוא גבוה במטרים ספורים מפני הים. כאשר הוקם סכר אסוואן הצטברה הסחופת בימת נאצר ומאז מי הנילוס מכילים פחות סחופת ואין כמעט השקעה של סחופת. הגובה הנמוך של הדלתה מאפשר זרימת מי ים לדלתה הממליחים את מי התהום ומשחיתים את היבולים החקלאיים.
                                                                                                         קילון על שפת תעלת מים שנמשכה מהנילוס - אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Kilon,Egypt -Ofek Olami,David Nethanel
קילון על שפת מי תעלה ליד הנילוס

רוב אוכלוסיית מצרים מתגוררת באזור הדלתה. אלו הם כפריים  (פלאחים) עניים המתגוררים בבקתות חימר וקש עלובות ותנאי מחייה מחפירים. בחושות הללו אין חדרי שירותים, מטבח ומים זורמים. בני המשפחה ישנים יחד עם בעלי החיים. הגידול הטבעי המואץ יוצר עוני רב וצפיפות הגורמת לתנאי תברואה ירודים. החקלאים מעבדים את השדות בשיטות חקלאיות מסורתיות בהן השתמשו עוד לפני אלפי שנים. מבין השיטות להעלאת מים מהנילוס משתמשים החקלאים בבורג ארכימדס, בקילון (ראו תמונה למעלה) ובאנטילה.

נשים מצריות מכבסות בתעלה בדלתת הנילוס -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Egyptian women washing cloths at a nile canal -Ofek olami,David Nethanel
נשים מצריות מכבסות בתעלה באזור הדלתה של הנילוס.
>