גיאוגרפיה של צרפת

צרפת היא אחת המדינות הגדולות במערב אירופה.בנוסף לספרד היא המדינה היחידה השוכנת לחופי האוקיינוס האטלנטי ולחופי הים התיכון.פני השטח בצרפת מגוונים.במזרח ובדרום מזרח הרי האלפים שבחורף הם מוקד משיכה לתיירות סקי. הריביירה הצרפתית בדרום מזרח המדינה שטופת שמש במשך ימים רבים וחופיה הקסומים מושכים תיירים רבים.
 
 גיאוגרפיה של  צרפת
צרפת -מפה פיזית -אופק עולמי -France,phisical map -Ofek-Olami
צרפת - מפה פיזית

 
 מיקום וגבולות
צרפת המדינה השנייה  בגודלה באירופה (אחרי ספרד). אורכה המירבי של צרפת מצפון לדרום הוא כאלף ק"מ, וכזה בערך הוא גם המרחק ממזרח למערב. צרפת שוכנת במערב אירופה, לחוף שני ימים: הים התיכון בדרום מזרח, והאוקיינוס האטלנטי במערב. בין קו  אורך 50″'8°13 מזרחית לגריניץ וקו אורך 5°8′25″ מערבית לגריניץ, ובין קו רוחב  '41°20  וקו רוחב  '51°05 צפונית לקו המשווה.
תעלת לאמנש מפרידה בצפון בינה לבין אנגליה. הרי הפירנאים מהווים את גבולה הדרומי מערבי של צרפת עם ספרד.גם בגבול המזרחי יש מכשולים טבעיים: הגבול עם איטליה עובר על רכסי האלפים, הגבול עם שוויץ-על הרכסים של הרי היורה, וחלקו הדרומי של הגבול עם גרמניה, לאורך הריין. הגבול   עם גרמניה, לוקסמבורג ובלגיה, שהוא   אזור   מישורי, נמצא  בצפון מזרחה   של   צרפת. במהלך ההיסטוריה, צבאות רבים פלשו אליה מכאן. האי הגדול קורסיקה שבים התיכון שייך לצרפת.

פני השטח
פני השטח של צרפת מגוונים מאוד. שתי חטיבות נוף עיקריות בצרפת: מישורים ושטחי גבעות בצפון ובמערב, ורמות והרים במזרח ובדרום. מישורי הצפון בצרפת הם המשכה של שפלת אירופה הצפונית, המתמשכת מהרי אוראל עד לאוקיינוס האטלנטי, אך הם נפרדים ממנה על ידי שורת רכסי הרים לא גבוהים-הרי הארדנים הדרומיים והרי ווז'. המחוז הפורה איל דה פרנס (האי של צרפת) שוכן  בלב מישורי הצפון. זהו גם ליבה של צרפת כולה, ובו שוכנת הבירה פריז. מחוזות בורגון ושמפאן, המפורסמים בטיב יינותיהם  שוכנים דרומית מזרחית ומזרחית לאיל דה פרנס .מצפון לאיל דה פרנס משתרע חבל פיקארדי. חבל נורמאנדיה נמצא ממערב לו, לחוף תעלת לאמנש. אם נמשיך מכאן דרומה- מערבה, נגיע לחצי האי ברטאן. דרומה, לאורך מפרץ ביסקאיה, שוכן לו חלקו התחתון של אגן הנהר לואר-מחוזות אנז'ו ופואטו. גאסקון הוא החבל הדרום-מערבי של צרפת, בין הנהר גארון ובין הרי הפירנאים.
המאסיף סנטראל (הרמה המרכזית) נמצאת  במרכזה של דרום צרפת. הגובה הממוצע 700-600 מ', והיא אגן הניקוז לכמה מגדולי נהרותיה של צרפת. ביקעת הנהר רון, הנמשכת בכיוון ישר כמעט מצפון לדרום נמצאת ממזרח למאסיב סנטרל. מיזרחה לה, ישנה רמה המתרוממת והולכת כלפי גבולות שוויץ ואיטליה, אל הרי היורה ואלפים. הרי היורה נמוכים בהשוואה להרי האלפים. הם מגיעים לגובה ממוצע של 600 מ', ושיאיהם-לגובה של 1700 מ'. רכס האלפים גבוה מאוד. הגבוה בהרי אירופה, המון בלאן ( על גבול   צרפת, שוויץ ואיטליה)  מתנשא ל- 4,810מ'. בצרפת נמצאות אחדות מן הפסגות הגבוהות ביותר של הרי האלפים, ובהם המחוז הדרומי-מיזרחי של צרפת קרוי   פרובאנס. בחלקו   המיזרחי   עוברים האלפים, וחלקו הדרומי, מותיר רצועת מישור חוף צרה על הים התיכון. חלק זה הוא חלק מהריביירה, הנמשכת מזרחה לתוך איטליה.

נהרות
צרפת התברכה בנהרות רבים וראויים לשייט, שמהם נמשכות תעלות שייט לאורכה ולרוחבה של המדינה. נהר הסיין מרובה הפיתולים, שאורכו כ- 760 ק"מ, הוא  הנהר הראשי של מישורי הצפון ונשפך לתעלת לאמנש. באיזור שני יובלים גדולים של הסיין, המארן ונהר סום הוקמו השוחות  המפורסמות במלחמת העולם הראשונה.
הלואר, גדול נהרותיה של צרפת, זורם במרכז המדינה ונשפך למפרץ ביסקאיה. גם נהר גארון, הזורם דרומה מהלואר נשפך למפרץ ביסקאיה בשפך גדול הקרוי ז'ירונד.

אקלים
אקלים ממוזג שורר ברוב אזורי צרפת. לעיתים יורדת הטמפרטורה בחורף אל מתחת לאפס. בהרים כמות המשקעים גבוהה ובאיזורים אחרים בינונית (600-500 מ"מ). בחורף שורר בהרים קור עז, ופסגות ההרים הגבוהים מכוסות שלג כל ימות השנה. חבל פרובאנס מתאפיין באקלים ים תיכוני: מידות החום כאן גבוהות יותר בהשוואה ליתר חבליה של צרפת. החורף היא עונת הגשם העיקרית.


גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים