גיאוגרפיה של יפן

יפן היא מדינת איים המשתרעת לאורך 3,000 ק"מ בצפון מערב האוקיינוס השקט מול החוף המזרחי של אסיה (רוסיה) ומצפון לטייואן.יפן היא ארץ הררית ברובה ומשופעת בפעילות וולקנית רבה,חלקה בים.הפעילות הוולקנית בים גורמת לתופעת הצונאמי שהוא מושג שהיפנים טבעו.
 
 
 
 
 גיאוגרפיה של יפן
 מיקום ■ אקלים  ■   הונשוהוקאידו סאפורושיקוקו קיושו
 
מיקום
 
יפן היא מדינת איים המשתרעת לאורך 3,000 ק"מ בצפון מערב האוקיינוס השקט מול החוף המזרחי של אסיה (רוסיה) ומצפון לטייואן.
המדינה מורכבת מלמעלה מ-3,500 איים מרביתם לא מיושבים. ארבעת האיים הגדולים של יפן הם: הוקאידו, הונשו, שיקוקו וקיושו המהווים כ- 97% משטח יפן. יפן היא ארץ הררית.
80% משטחה של יפן הם הרים וכמעט כולם מיוערים. יפן יושבת על קו שבר גיאולוגי ב"טבעת האש" במפגש ארבע לוחות ולפיכך הפעילות הוולקנית בה רבה. רעידות אדמה הן תופעה כמעט יום-יומית. וכמו כן תופעות רבות של צונאמי, מושג שהוטבע בארץ זו.
יפן משתרעת על פני כ- 380.000 קמ"ר (פי 20 בערך משטחה של ישראל). ביפן מתגוררים כ-127 מיליון תושבים, כ-70% מהם באי הגדול הונשו. טוקיו היא בירת יפן ובמרחב המטרופוליטני שלה חיים כ-20 מיליון איש, מה שעושה אותה לאחת הערים הגדולות בעולם.

 
יפן מפה פיזית -אופק עולמי -Japan,phisical map -Ofek-Olami
יפן - מפה פיזית
 
אקלים

אקלימה של יפאן ממוזג. בהוקאידו ובצפון הונשו קר מאוד בחורף. בשיקוקו,קיושו ובדרון הונשו שורר אקלים תת טרופי. יפאן מושפעת מגשמי המונסון. בסוף חודש יוני ותחילת חודש יולי יש עונת מונסון כאשר חזית גשם עונתית נמצאת מעל יפן. גשמים כבדים שוררים בחודשי ספטמבר ואוקטובר בשל טייפונים שמקורם מהאזורים הטרופיים שליד קו המשווה והמתקדמים מדרום מערב לצפון מזרח.
 
הונשו
הונשו 本州  - משמעות שמו "המדינה העיקרית". זהו האי הגדול ביותר ביפן והמאוכלס ביותר. 98 מיליון תושבים חיים בו. שטחו 230,500 קמ"ר והוא נמצא מדרום להוקאידו ומצפון לשיקוקו וקיושו. פני השטח הרריים וגעשיים ובו נמצאת הפסגה הגבוהה ביותר ביפן
היא ההר הקדוש, הר הגעש פוג'י המתנשא לגובה של 3,776 מ'.
הנהר שינאנו 信濃川 שאורכו 367 ק"מ הוא הארוך בנהרות יפן זורם באי. הוא זורם בכיוון כללי לצפון מערב ונשפך לים ליד העיר נייגאטה Niigata.
כשלושת רבעי מעריה המודרניות של יפן נמצאות באי זה. העיר הגדולה היא עיר הבירה טוקיו. מלבדה נמצאות, יוקוהמה, קובה, קיוטו, אוסאקה, הירושימה, סנדאי ונאגויה. באי יש שטחים חקלאיים רבים ומגדלים בו בעיקר אורז ופירות.
הוקאידו
הוקאידו 北海道 –משמעות שמו: "מעגל הים הצפוני". האי מוכר גם בשם אֶזו. זהו האי השני בגודלו אחרי הונשו. רצועת ים צרה מפרידה בינו לבין הונשו. הוקאידו מחובר לאי הונשו במנהרת רכבת הארוכה ביותר בעולם 53.85 ק"מ. רכסי הרים נמצאים במרכז האי ויש בו פעילות וולקנית ערה. שטחו של האי  83,452.47 קמ"ר וחיים בו 5.7 מיליון איש.
סאפורו
סאפורו,札幌市 היא העיר הגדולה ביותר באי והחמישית בגודלה ביפן. בעיר זו מתקיימים מידי שנה פסטיבלי שלג ונבנים בה ארמונות קרח. בשנת 1972 אירחה את אולימפיאדת החורף. בכל שנה מבקרים בעיר כ-13 מיליון מבקרים.
שיקוקו
שיקוקו 四国   משמעות השם: " 4 המחוזות". זהו הקטן מבין ארבעת האיים המרכזיים של יפן. שטחו 18,800 ק"מ וחיים בו כ-4.2 מיליון תושבים. הוא מחובר להונשו ברשת של גשרים וביניהם גשר אקשי קייקיו 明石海峡大橋 הגשר הארוך ביותר בעולם. רכס הרים חוצה את האי ממערב למזרח ומחלק אותו לחלק צפוני מיושב ולחלק דרומי הררי ומיוער.במזרח האי יש שדות אורז.
האי מפורסם בשל מסורת העלייה לרגל אל 88 המקדשים בודהיסטים שבו. המסורת מספרת שהנזיר והמשורר קוקאי, המוכר גם בשם קובו דאישי 弘法大師, מייסד אסכולת השינגון眞言 "המילים האמיתיות", ביקר בכל 88 המקדשים. מסע העלייה לרגל נמשך לאורך 1,200 ק"מ רבים עושים אותו ברגל במשך 30 -60 יום.
מערבולות נארוטו   鳴門の渦潮 – כינוי לתופעה הנגרמת במיצר נארוטו. מיצר נארוטו הוא מעבר מים בין האוקיינוס השקט לים הפנימי בין איי יפן ורוחבו 1.5 ק"מ. פעמיים בכל יום, מי האוקיינוס זורמים פנימה והחוצה לתוך הים הפנימי במהירות של 13-15 קמ"ש ויוצרים גאות בגובה של 1.5 מ'. פעולת השאיבה חזרה של המים לאוקיינוס יוצרת מערבולות המזמינות תיירים רבים הבאים לחזות בתופעה.

 
מערבולות נארוטו,יפן -אופק עולמי -Naruto srait -Ofek-Olami
מערבולות נארוטו
קיושו
קיושו  
九州 משמעות השם: תשעת המחוזות. האי השלישי מבין ארבעת איי יפן הגדולים.שטחו 35,640 קמ"ר וגרים בו 13.2 מיליון איש. האי הררי מאוד, והוא האי הפעיל ביותר מבחינה וולקנית מכל איי יפן.
 
מעיינות המים החמים בבפו יפן -אופק עולמי -Hot springs at Beppu Japan -Ofek-Olami
מעיינות המים החמים בבפו
בעיר בֶּפּוּ   別府市 ישנן תשע נביעות של מעיינות חמים. המושכות מבקרים רבים המאמינים כי למים יש גם סגולות מיוחדות. מאז 1980, בנוסף למעיינות, התפרסמה העיר במוזיאון הסקס  שבעיר המציג דמויות שעווה של סמוראים וגיישות בתנוחות אהבה שונות.

מסלול טיול ליפן