מקסיקו,גואטמלה ובליז

ינואר 2018
מקסיקו,גואטמלה ובליז
שלושה שבועות מלאים בהם התוודענו לתרבויות המרתקות של מרכז אמריקה:האולמקים,תרבות טאוטיווקאן,טולטקים, אצטקים ומעל הכל תרבות המאיה. טיילנו בשלוש מדינות: מקסיקו,גואטמלה ובליז. טפסנו על פירמידות במקסיקו ובגואטמלה, שטנו באוקיינוס האטלנטי,בנהרות באגמים ובתעלות. ראינו אינספור שווקים ססגוניים סיירנו בשוק של סן קריסטובל דה לאס קסאס בשוק הסיטונאי של אלמו לונגה בגואטמלה. נחשפנו לטקסים מיוחדים בכנסיית סן חואן צ'מולה בצ'יאפס וזכינו לחוות טקס שמאני בצ'יצ'יקסטננגו.קנחנו בביקור בפארק אשקרט בו ראינו את את המופע המרהיב "מקסיקו".  
מסלול הטיול
 מקסיקו סיטי ◄ וייה ארמוסה ◄פאלנקה ◄אגוואה אסול ◄קניון סומידרו◄ סן קריסטובל דה לס קסאס ◄זינאקנטן◄צ'מולה◄חמשת האגמים ◄קצלטנאנגו◄צוניל  ◄ אלמולנגה◄ אגם אטיטלן◄ סנטיאגו דה אטיטלן◄ סן אנטוניו ◄ צ'יצ'יקסטנאנגו ◄אנטיגואה◄קירוגואה  ◄פוארטו באריוס◄לוינגסטון◄ריו דולסה◄ פלורס◄טיקאל ◄בליז ◄צ'טומאל◄באקלר ◄פלאיה דל כרמן◄קנקון◄צ'יצ'ן איצה◄קנקון◄אשקרט◄קנקון◄פריס◄ת"א

מפתח לחיפוש - לחצו על הערך כדי לקרוא בהרחבה

 מקסיקו וגואטמלה
 כיכר שלוש התרבויות בזיליקת הבתולה מגוודלופהטאוטיווקאן פלאסה גריבלדי סוצ'ימילקו ספריית האוניברסיטה המוזיאון האנתרופולוגי האיצטדיון האולימפי בית פרידה קאלו מוזיאון דולורס סוקאלו פאלנקה  אגווה אסול  קניון סומידרו השוק של סן קריסטובל דה לאס קסאסמוזיאון התרופות האינדיאניסן חואן צ'מולהמונטהבייואגם אטיטלןצ'יצ'יקסטננגואנטיגואה קיריגואהפוארטו באריוסלוינגסטוןפלורס טיקאל בליז פאלנקהצ'צ'ן איצהאשקארט■ 
 


 
 
יום   1   יום ג'
ת"א✈ פריס  מקסיקו סיטי

נחתנו בצהרים באמסטרדם  וממנה המשכנו למקסיקו.
הגענו ללינה במלון קסה בלנקה.

 

 

        

 

יום 2   יום ד'
מקסיקו סיטי  
 
סוקאלו
לאחר ארוחת הבוקר יצאנו לסיור במקסיקו סיטי בו ומיד שמנו פעמנו לסוקלו Zocalo  , הכיכר המרכזית של מקסיקו סיטי, עליה חולשים בניין הקתדרלה המטרפוליטנית וארמון הנשיאות Palacio de Gobierno de México  .
ראינו את השרידים המרשימים של הטמפלו מיור,המקדש האצטקי הקדום.ראינו את הקתדרלה המטרופוליטנית Catedral metropolitana והתענגנו על הליכה במידרחוב  פרנציסקו מדרו המוביל לעבר palacio de bellas artes ארמון האומנויות היפות. הגענו לככר האומנויות היפות  plaza de las bellas artes הנמצאת למרגלות הטורה לטינו אמריקנה  torre latinoamericana   .בקרנו בקסה אסולכוס casa azulejos והתרשמנו מהמסעדה המרשימה.המשכנו לעבר הסוקלו Zocalo  , הכיכר המרכזית של מקסיקו סיטי, עליה חולשים בניין הקתדרלה המטרפוליטנית וארמון הנשיאות. בקרנו בארמון והתרשמנו מציורי הקיר המרשימים של דייגו ריברה.באתר הארכאולוגי מאחורי הקתדרלה ראינו את השרידים המרשימים של הטמפלו מיור,המקדש האצטקי הקדום. בקרנו בקתדרלה המטרופוליטנית Catedral metropolitana בה ראינו את הפסל של ישו השחור.

המשכנו אל המוזיאון האנתרופולוגי של העיר.
המוזיאון האנתרופולוגי של העיר

המוזיאון הלאומי לאנתרופולוגיה במקסיקו סיטי הוא אחד המוזיאונים האנתרופולוגיים העשירים בעולם. במוזיאון, ממצאים רבים מהתרבות הפרה-קולומביאנית ובהם תרבות תיאוטיווקאן ,האולמקים, הטולטקים, האצטקים המאיה ותרבויות נוספות. אחד המימצאים החשובים הוא אבן השמש האצטקית.


המשכנו בנסיעה לאורך שדרות הרפורמה חצינו את Bosque de Chapultepec יער צ'פולטפק בואכה שכונת לומס, שכונת הוילות והארמונות של עשירי העיר והמדינה. המשכנו לעבר כיכר הרפובליקה לידה נמצא מלוננו, מלון קסבלנקה.
 

 

יום 3   יום ה'
מקסיקו סיטי 

  

יום 2,מקסיקו סיטי

מסלול היום השני במקסיקו סיטי
 

 

 כיכר שלוש התרבויות     
אחרי ארוחת הבוקר יצאנו  לעבר ככר שלושת התרבויות Plaza de las Tres Culturas . שלוש התרבויות מייצגות את התרבות הטרום-היספאנית של טנוצ'יטיטלאן, העיר שקדמה למקסיקו סיטי ,את התרבות הספרדית המיוצגת על ידי מבנה הכנסייה הקתולית ע"ש סנטיאגו והתרבות השלישית  היא התרבות של מקסיקו העכשווית המיוצגת על ידי מגדל טלאטלולקו Torre de Tlatelolco שנבנה לפני 50 שנה ושימש עד לפני כעשור כבניין משרד החוץ. התרשמנו משרידי המקדשים והבמות של האצטקים.
בזילקת הבתולה מגוודלופה
המשכנו ל basilica de guadalupe בסיליקת הבתולה מגוודלופה. זהו האתר הקתולי החשוב ביותר בחצי הכדור המערבי.מיליוני מאמינים גודשים את הכנסייה מידי שנה בעיקר סביב ה-12 בדצמבר.
כנסיית גבירתנו מגוודלופה היא כנסייה הנמצאת בצפון מקסיקו סיטי ונבנתה על ראש גבעת טפיאק במקום שבו מאמינים התגלתה לחואן דייגו קווטלטטואטצין Juan Diego Cuauhtlatoatzin בשנת 1531.
הכנסייה המודרנית נבנתה בין השנים 1974-1976 על ידי הארכיטקט פדרו רמירז ואסקז וצורתה מנציחה את הגלימה של חואן שעליה נתגלתה דמותה של הבתולה. הגלימה שמורה בתוך הכנסייה. הכנסייה תוכננה בצורה מעגלית וקוטרה מאה מ', כך שמכל נקודה בכנסייה ניתן לראות את הגלימה. אולם הכנסייה יכול להכיל עד 10,000 מאמינים. שבעת השערים לבזיליקה מסמלים את שבעת שערי ירושלים השמיימית.
טאוטיווקאן
המשכנו לטאוטיוואקאן Teotihuacan.   טאוטיוואקן היא העיר הגדולה ביותר ביבשת אמריקה (צפונית ודרומית) מהתקופה הטרום-קולוניאלית. חורבות העיר נמצאים כ-40 ק"מ צפון-מזרחית למקסיקו סיטי. העיר הוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 1987. שם העיר ניתן לה על ידי האצטקים כמה מאות שנים אחרי חורבנה ומשמעו "מקום הולדת האלים". העיר הגיעה לשיאה בין המאות השנייה לחמישית לספירה.

ובקרנו במקדש הפרפרים והיגוארים. הלכנו ב"דרך המתים" ,טפסנו על פירמידת הירח ופירמידת השמש ומקדש קצלקואטל.
עייפים ומרוצים שבנו למלון קסבלנקה Casablanca.

פלאסה  גריבלדי
בערב יצאנו לכיכר גריבאלדי  Plaza Garibaldi ליהנות מתזמורות המאריאצ'י.עד 1920 שם הכיכר היה סנטה ססיייה. שם הכיכר שונה ל"יככר גריבלדי" בעקבות תמיכתו של לוחם החירות האיטלקי גריבלדי במרד המקסיקני שהוביל לנפילתו של הרודן פורפיריו דיאס. הכיכר הפכה בשנות ה-30 של המאה ה-20 ל"מכה" של מוסיקת המאריאצ'י.

 

שבנו למלוננו קסה  בלנקה.
 

 

 

 

        

 

יום 4   יום ו'
מקסיקו סיטי 

 
אחרי ארוחת הבוקר יצאנו לסיור במקסיקו סיטי ושמנו פעמינו אל
ספריית האוניברסיטה
ספריית האוניברסיטה נבנתה בין השנים 1950-1956 כאשר שלושה ארכיטקטים מנצחים על בנייתה:חואן אוגרמאן,גוסטבו מריה סבדרה,וחואן מרטינז דה וואלסקו.הפסיפס שעל קירות הספרייה הוא אחד הגדולים בעולם ומציג מוטיבים מההיסטוריה של מקסיקו. בשנת 2007 הוכרז המבנה כאתר מורשת עולמית.


האיצטדיון האולימפי
המשכנו לעבר האיצטדיון האולימפי Stadio olimpico . האיצטדיון האולימפי האוניברסיטאי נבנה בשנים 1950-1952 ובו כ-76,000 מושבים.
ומבני  אוניברסיטת UNAM וראינו את בניין הספריה הלאומית המקסיקנית שהוא אתר מורשת עולמית Biblioteca Central 

בית פרידה קאלו
המשכנו לשכונת קויאקן לביקור במוזיאון בבית הכחול בו התגוררה פרידה קאלו.
ראינו בדרך את הבית בו נרצח טרוצקי באוגוסט 1940.המשכנו
אל הגנים הצפים בסוצ'מילקו  Xochimilco -"שדה פרחים".

סוצ'ימילקו
המשכנו אל הגנים הצפים בסוצ'מילקו  Xochimilco -"שדה פרחים". התעלות בהם שטנו הוכרזו בשנת 1987 כאתר מורשת עולמית. השייט בתעלות מתבצע באמצעות כ-200 סירות מיוחדות דמויות גונדולות והן נקראות trajineras טרכינראס. במים נמצאים מינים אנדמיים של בעלי חיים והמפורסמת שבהם היא "האמביסטומה המקסיקנית" כ-40% ממיני הצפורים הנודדות במקסיקו חולפות בסוצ'ימלקו. נגני המאריאצ'י בסירות מיוחדות הנעימו את שהותנו בצלילים בלתי נשכחים.

המשכנו לעבר אחוזת דולורס אולמדו    Museo Dolores Olmedo כדי לראות ציורים של דיאגו ריברה.
מוזיאון דולורס

מוזיאון דולורס שוכן באחוזת דולורס אשר בדרום מקסיקו סיטי. אשת העסקים אולמדו דולורס רכשה את החווילה ב-1962 ואשר בשנת 1994 נתרמה למדינה. היא תרמה את כל 6,000 פריטי האוסף הטרום-היספאני שלה. אוסף התמונות כולל 145 תמונות של דייגו ריברה ו-25 של פרידה קאלו. דייגו ריברה היה חבר ילדות של אולמדו והיא מככבת בתמונות רבות שלו.

שבנו למלוננו קסה  בלנקה.


 

יום   5   יום שבת
מקסיקו סיטי ✈ וייה ארמוסה  ◄פלנקה◄אגווה אסול ◄ פלנקה

✈ יצאנו בטיסת פנים לוייה ארמוסה בירת מדינת טבסקו. עם ההעה נסענו למלון הילטון לאכול ארוחת בוקר כיד המלך.
 
פאלנקה
הגענו לפאלנקה שהייתה עיר מדינה בתקופה הקלאסית של המאיה, ובה שרידים מרשימים מתרבות המאיה, המוקפים היום ביער גשם המאיים למחותם.בשפת המאיה קראו לעיר "לאקמחא" .טפסנו על הפירמידות ובקרנו במערך הקברים, ראינו את הארמון, התבליטים והציורים ששרדו.     
אגווה אסול
בהמשך הגענו למפלי אגווה אסול  Agua azul -טיילנו בשביל לאורך המפלים הנפלאים שנוצרו ביובלי נהרות אוטולון, שומולכ'ה וטוליכ'ה.
ומשם המשכנו למלוננו Misión Palenque מיסיון פאלנקה הטובל ביער טרופי.           

ומשם הגענו למלוננו Misión Palenque מיסיון פאלנקה הטובל ביער טרופי.           

 

יום 6  יום א'
  פאלנקה ◄  וייה ארמוסה◄ קניון סומידרו ◄ סאן קריסטובאל  דה לאס קסאס קניון סומידרו
בשל חסימת כבישים יצאנו תחילה בנסיעה צפונה לוייה ארמוסה ומשם לטוקסטלה . המשכנו  לעבר נהר הגריכ'אלווה Río Grijalva  והגענו לחלקו הקניוני של הנהר, לקניון סומידרו  Cañón del Sumidero 
בשייט אפשר היה להתרשם מקירות הקניון הזקופים והמגיעים עד לגובה של 1,000 מ!
ראינו אנפות, נשרים,קופים ותנינים אמיתיים.
קניון סומידרו נוצר בנהר גריכ'אלווה לפני 35 מיליון שנים באותה תקופה בה נוצר הגרנד קניון בארה"ב. קירות הקניון התלולים נפרשים על פני 13 ק"מ ומגיעים לגובה של 1,000 מ'.  בקצהו הצפוני של הקניון נמצא סכר צ'יקואסן היוצר אגם בנהר וכן תחנת כח הידרואלקטרית ובה שלושים גנרטורים עם יכולת ייצור של 4,000 מגוואט (  כ- ⅓ מיכולת ייצור החשמל בישראל). בקניון יש כ-30 אשדות וחמישה מפלים המפורסם במפלים הוא   מפל עץ חג המולד. הקניון מושך תיירים רבים והוא האתר השני המתוייר בצ'יאפס.

בשעות אחרי הצהרים המאוחרות הגענו לסן קריסטובל דה לאס קסאס. למלון פלאזה מגנוליה.


 

יום 7  יום ב'
  סאן קריסטובאל דה לאס קסאס ◄  זינאקנטאן ◄ צ'מולה ◄ סאן קריסטובאל  דה לאס קסאס 


השוק של סן קריסטובל דה לאס קסאס
ממלוננו פלאז'ה יצאנו בהליכה לעבר השוק של סן קריסטובל דה לאס קסאס. חלפנו על פני הדוכנים בהם הוצגו לראווה גרעיני שעועית בשלל צבעים וגדלים. בהמשך להם גרעיני תירס גם הם בשלל צבעים. ראינו עגבניות קטנות בגודל עגבניות שרי אך ירוקות למראה. גם לעופות כאן יש גוון צהוב מיוחד, עדות לתירס המשמש כמזונן היחיד.ראינו שלל דוכנים המציגים נרות צבעוניים.
מוזיאון התרופות האינדיאני
המשכנו לעבר מוזיאון התרופות האינדיאני בו ראינו סרט וידאו המספר את סיפורה של מיילדת בכפרי האינדיאנים ולמדנו על רבות על הטקסים האופפים לידה אינדיאנית.

סן חואן צ'מולה
המשכנו לכפר סן חואן צ'מולה San Juan Chamula ובו נכנסנו לכנסייה המקומית. רצפת הכנסייה מכוסה בעלי אורן הקדוש לאינדיאנים והוא נחשב כסמל לאלמוות ועוצמת החיים. סביב לכתלים פסלי הקדושים כאשר הם עטורים פרחים רבים. על הרצפה יושבות משפחות מסביב לנרות צבעוניים.ראינו טקסי ריפוי בכנסייה המקומית.
 
זינקנטאן
המשכנו בנסיעה בשטחים חקלאיים של הכפר Zinacantan סינאקנטאן בו התוודענו ללבוש המקומי.
חזרנו לסן קריסטובל ללינה.


 

  
יום  8  יום ג'
סאן קריסטובל דה לאס קסאס ◄ שלושת האגמים ◄ קצלטנאנגו
הדרך מסן קריסטובל דה לס קסס לקצלטננגו בגואטמלה
מסלול היום השמיני- מסן קריסטובל לעבר האגמים ומשם דרך מעבר הגבול במסייה לקצלטננגו


אחרי ארוחת הבוקר עזבנו את העיר ונסענו דרומה לעבר מעבר הגבול במסייה La Mesilla ועברנו את הגבול לגואטמלה. הדרך ההררית מתפתלת בין מטעי קפה ותירס.
מונטהבייו
בדרך לגואטמלה נסענו לפארק הלאומי במונטהבייו 
El Parque Nacional Lagunas de Montebello טיילנו בין שלושת האגמים הסמוכים לגבול בין שתי המדינות.
לעת לילה הגענו למלוננו Bonifaz בוניפאס בקצלטנאנגו לארוחת ערב וללינה. 
יום   9   יום ד'
קצלטנאנגו ◄ צוניל ◄ אלמולונגה◄ פנאחצ'ל -אגם אטיטלן

פנאחצ'ל ◄ סנטיאגו דה אטיטלן סן אנטוניו פלופו פנאחצ'ל
 
סיור באזור קצלטננגו והמשך דרך סן פרנציסקו אלטו וסנט אנדרס לפנחצ'ל
 
מסלול היום התשעי של הטיול סיור באזור קצלטננגו ובהמשך לפנחאצ'ל

אחרי סיור קצר בקצלטנאנגו יצאנו לעבר השטחים החקלאיים באזור אלמולונגה Almolonga והתרשמנו ממהשוק המרשים ומהכפריות העטויות בלבוש צבעוני ומוכרות את מרכולתן בשוק הפתוח. ראינו את עבודת הכפיים של החקלאים. המשכנו לצוניל Zunil .  המשכנו לעבר Sololá סולולה , עיירת המחוז של אגם אטיטלאן בה ראינו את שדרת ישראל Avenida de Israel. המשכנו לעיירה פאנחצ'ל  Panajachel אשר על גדות האגם אטיטלאן וממנה יצאנו בשייט לעבר סנטיאגו דה אטיטלאן. נסענו טנדרים פתוחים כמו המקומיים ברחובות העיירה המשכנו לעבר"המכבסה"בה ראינו את נשות הכפר מכבסות ו"מתכבסות". המשכנו לביקור בקתדרלה והמשכנו בשייט לעבר הכפר סנט אנטוניו פאלופו.
שבנו לפאנחצ'ל והגענו למלוננו אטיטלאן.

 
  

 

מסלול היום ה-9 שייט מפנחצ'ל  לסנטיאגו דה אטיטלאן ומשם לסן אנטוניו פלופו  וחזרה לפנחצ'ל


אגם אטיטלאן
אגם אטיטלאן הוא האגם העמוק ביותר במרכז אמריקה. עומקו מגיע לכ-340 מ'. שטחו 130 קמ"ר כ-¾ משטחה של הכנרת. רוחבו כ-10 ק"מ ואורכו כ-18 ק"מ. האגם מוקף בהרים תלולים ומדרום לו מתנשאים שלושה הרי געש: הר הגעש אטיטלאן המיתמר לגובה של 3,535 מ', הר הגעש טולימאן 3,158 מ' וסן פדרו  3,020 מ'  .
האזור בו נמצא האגם היה עד לפעילות וולקנית שהחלה לפני כ-11 מיליון שנים ומאז חווה האיזור ארבע תקופות בהן התמוטטו הרי הגעש. תקופת ההתפרצות האחרונה החלה לפני כ1.8 מיליון שנים ובשיאה נוצרה הקלדרה הנוכחית שעומקה הגיע לכ-600 מ'. באחת ההתפרצויות של הרי הגעש כוסה שטח בהיקף של כ-6 מיליון קמ"ר מפלורידה עד אקוודר באפר געשי.
סביב האגם שוכנים מספר כפרים ובהם מתגוררים צאצאים של שבטי מאיה שונים. הגדול בכפרים הוא סנטיאגו דה אטיטלאן.

  
יום   10   יום ה'
פנאחצ'ל ◄צ'יציקסטננגו אנטיגואה


אחרי ארוחת הבוקר יצאנו לכיוון צ'יצ'יקסטננגו .
הגענו אל העיר: 
גולת הכותרת של היום  הטקס השאמני עם פאולה האינדיאנית בצ'יצ'יקסטנאנגו. אוחזי ידיים סביב המדורה למדנו על עולם האלים האינדיאיני. ולקינוח שוטטנו באינסוף דוכנים ססגוניים ונשים אינדיאניות בלבוש מסורתי בשלל צבעים, הגודשות את השוק את השוק המיוחד של צ'צ'יקסטננגו.
צ'יצ'יקסטננגו
צ'יציקסטננגו היא עיירת שוק מפורסמת בדרום-מערב גוואטמלה. בעיירה מתגוררים כ-45,000 תושבים כמעט כולם צאצאים של שבטי המאיה.העיירה התפרסמה בשל השוק הססגוני שלה המתקיים בימי ראשון וחמישי.במרכז השוק נמצאת כנסיית סן תומאס שנבנתה על חורבותיו של מקדש טרום-היספאני. 18 מדרגות, המייצגות את 18 חודשי השנה  בתרבות המאיה מובילות לשער הכניסה לכנסייה. בדרך כלל יושבות מוכרות הפרחים על מדרגות אלו  והעשן המיתמר מהקטורת במדרגה הראשונה אופף את הבאים אל הכנסייה.

לעת ערב הגענו לאנטיגואה. 
יום   11  יום ו'
אנטיגואה

אחרי ארוחת הבוקר יצאנו לכנסיית סן קריסטובל בה ראינו 7 סמלים יהודים. המשכנו לקסה דומינגו שהיה פעם אחוזה ומטע קפה והיום למלון בוטיק. המשכנו אל סרו דה להקרוז כדי לתצפת על העיר. משם המשכנו לקסה קוחום בית המוזיקה האינדיאני ולביקור במטע קפה. המשכנו לביקור בכנסיית לה מרסד וממנה המשכנו לעבר הארקו הסמל המפורסם של העיר. המשכנו לכיכר המרכזית סביבה ראינו את ארמון הקפיטנים השוק והקתדרלה.
אחרי התרגעות קצרה במלוננו שבנו לעיר לעת ערב ואכלנו ארוחת ערב. 
יום  12  שבת
אנטיגואה◄קיריגואה◄  פוארטו באריוס
יצאנו מאנטיגואה לכיוון דרום מזרח לעבר האוקיינוס האטלנטי.
בדרך עצרנו לביקור חטוף בגואטמלה סיטי ראינו את אחד מבתי הכנסת ואת ככר ישראל ובה מגן  דוד.
המשכנו בנסיעה מזרחה ונסענו לאורכו של נהר מוטאגווה Río Motagua המשמש כגבול בין גוואטמלה והונדורס וגם קו שבר גיאולוגי בין שני לוחות טקטוניים. הנהר שימש נתיב תחבורה חשוב בתקופת המאיה ובו הועברו אבני הג'ד. עוד על נהר מוטאגווה קראו באתר
קיריגואה
הגענו לקיריגואה ששכנה על גדת נהר מוטאגווה והיא סחרה עם הערים השכנות.בקיריגווה ראינו את האסטלות הגדולות. העיר שיגשגה בתקופה הקלאסית של המאיה. באתר נמצאה אסטלה מונוליטית שגובה 10 מ' והיא שוקלת 60 טון, האסטלה הגדולה ביותר שנתגלתה עד כה מתרבות המאיה. בשנת 1981 הוכרזה קיריגואה כאתר מורשת עולמית .
לעת ערב הגענו למלוננו בפוארטו באריוס.
פוארטו באריוס
עיר נמל בגואטמלה לחופי הים הקאריבי.העיר הוקמה בסוף המאה ה-19 והיא על שמו של נשיא גואטמלה.בעיר מתגוררים כ-40,000 תושבים מרביתם בני הגאריפונה.

מסלול יום 12 מאנטיגואה לפוארטו באריוס
 
יום   13  יום א'
פוארטו באריוס◄לווינגסטון◄  ריו דולסהפלורס  
לווינגסטון
אחרי ארוחת הבוקר יצאנו בשייט אל לווינגסטון הנמצאת בפתחו של הריו דולסה.מיד עם הירידה מהסירה נתקלנו שוב בכובסות המקומיות.
לווינגסטון מונה כ-16,000 תושבים ושוכנת בפתחו של נהר הריו דולסה הנשפך לים הקריבי. מרבית תושבי העיירה הם בני הגאריפונה,צאצאי עבדים נמלטים ואינדיאנים משבט קאריב.
בטרם עזבנו את העיר, תזמורת נגנים מקומית פיזזה וניגנה שלושה שירים לכבודנו.


מסלול יום 13 מפוארטו באריוס-לוינגסטון- ריו דולסה לפלורס 


יום  14  יום ב'
פלורס◄טיקאל ◄  פלורס 
פלורס היא עיר הבירה של מחוז פטן בגוואטמלה ואוכלוסייתה מנתה כ-30,000 איש ב-2015. העיר העתיקה של פלורס התקיימה באי בתוך אגם פטן-איצה והייתה מחוברת בגשר ליבשה.
פלורס הייתה המעוז האחרון של שבטי המאיה במרכז אמריקה. העיר נכבשה על ידי הספרדים בשנת 1697.
העיר משמשת כבסיס יציאה לאתר המאיה המפורסם בטיקאל.
טיקאל
טיקאל היא אחד מאתרי המאיה המתויירים ביותר בגוואטמלה. האתר הוכרז כאתר מורשת עולמית בשנת 1979. העיר הייתה חבוייה בג'ונגל סבוך עד לשנת 1848 כאשר נתגלתה על ידי מושל פטן.
העיר שיגשגה בתקופה הקלאסית של המאיה. ארכיאולוגים מוצאים קווי השפעה רבים של תרבות טאוטיווקאן במקסיקו לטיקאל. המקדשים והמבנים שנמצאו באתר מכסים של כ-2.5 קמ"ר.

 
יום  15  יום ג'
פלורס◄בליז

בליז

בליז היא מדינה באמריקה המרכזית, על חוף הים הקריבי. היא גובלת במקסיקו מצפון-מערב ובגואטמלה במערב ובדרום. בליז הייתה מושבה בריטית ונודעה בעבר כהונדורס הבריטית. היא המדינה היחידה דוברת האנגלית במרכז אמריקה. בליז היא מהמדינות הקטנות ודלילות האוכלוסין בדרום אמריקה והמדינה הקטנה ביותר במרכז אמריקה ביחד עם אל סלבדור. שטחה רק 22,966 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 347,369 תושבים.
כמחצית האוכלוסייה הם תערובת של מוצא מבני המאיה ומוצא אירופי; כ-¼ מהתושבים הם ממוצא אפריקאי או אפרו-אירופאי (קריאולים); כ-10% הם בני מאיה; כ-6% הם "גַרִיפוּנָה" (תערובת של מוצא קריבי ואפריקאי). השאר ממוצא אירופאי, הודי, סיני, מזרח תיכוני וצפון אמריקאי.
אחרי ארוחת הבוקר יצאנו למעבר הגבול בין גואטמלה לבליז. עם הכניסה לבליז נסענו לחוות איגוואנות בה ניתן היה להחזיק איגוואנות ולהצטלם איתן.
המשכנו לארוחת צהרים ואחריה המשכנו לבליז סיטי למלוננו בסט ווסטרן.


 
יום  16  יום ד'
בליז סיטי ◄שייט לסן פדרו ◄  בליז סיטי ◄צ'טומאל
אחרי ארוחת הבוקר יצאנו בשייט של כשעתיים לאי סן פדרו אל מול חופי בליז.משם המשכנו בסירה קטנה יותר לראות האכלת כרישים ובהמשךעשינו שנורקלינג לאורך הריף. חזרנו לבליז סיטי וממנה המשכנו למעבר הגבול בצ'טומאל.


  מסלול הטיול ביום 16 שייט לסן פדרו והמשך באוטובוס לצ'טומאל מקסיקו

יום  17   יום ה'
צ'טומאל ◄בקאלר ◄פלאיה דל כרמן ◄קנקון
  אחרי ארוחת הבוקר נסענו צפונה והגענו לבאקלר שהיא לגונה ובה יש מספר סנוטות. ראינו את הסנוטות והגענו לתעלת שודדי הים.
המשכנו משם לעיירה המקסימה פלאיה דל כרמן. משם המשכנו לקנקון. ובערב אחרי הארוחה יצאנו לראות את "סדום" בקנקון.

 
  מסלול הטיול יום 17 מצ'טומאל לבקלאר ובהמשך לפלאיה דל כרמן ובסיומו של יום הגעה לקנקון


יום   18   יום ו'
קנקון ◄צ'יצ'ן איצה ◄  וייהלודיד ◄קנקון

צ'יצ'ן איצה
אחרי ארוחת הבוקר יצאנו לאתר המאיה החשוב צ'יצ'ן איצה.
צ'יצ'ן איצה היא עיר שנבנתה בתקופת המאיה בחצי האי יוקטן. כיום זהו אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים ביותר במקסיקו. פירמידת "אל קסטיליו" נבחרה בשנת 2007 כאחד משבעת פלאי העולם החדש.
בדרך חזרה למלון עצרנו בוייהלודיד העיר המשמרת ארכיטקטורה קולוניאלית.

 

מסלול הטיול ליום 18 מקנקון לצ'יצ'ן איצה ובחזרה עצירה בואלידוליד
יום  19   יום שבת
קנקון ◄פארק אשקרט ◄  קנקון 

אשקארט הוא פארק עם אטרקציות לכל הגילים.שבילים בלב הג'ונגל ומיגוון בעלי חיים כמו צבאים,יגוארים,פלמינגו וציפורים אקזוטיות. ניתן לשחות בנהרות תת-קרקעיים ולטייל בדגמים של חורבות המאיה. מפעם בפעם מתקיימים מופעים שונים. בערב מתקיימת הצגה עם למעלה מ-300 שחקנים המופיעים על הבמה.
 


ימים  21- 20   יום א' ב'
קנקון ✈פאריס ✈נתב"ג
 

 
 
 
 

דוד נתנאל

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן: