הצעה למסלול 7 ימים בקרואטיה

טיול במכונית למטייל העצמאי
הצעה למסלול 7 ימים בקרואטיה
קרואטיה
חוף ים ארוך ומפותל עתיר מפרצים טובלים בעיירות מקסימות שהמוני תיירים ומקומיים גודשים את בתי הקפה והמסעדות. לאורך החוף אינספור מפרצים חבויים מעין רואה ובהם .. כפרי נודיסטים... ערים ואתרי טבע שהפכו לאתר מורשת עולמית..ספליט..שמורת קרקא..זאדאר..שמורת פליטביצה..סלוני..אומיש..מקרסקה..חוואר.

מידע שימושי מסלול הטיול ערים ואתרים במסלול מידע חיוני


 

טירת קמרנליו הוונציאנית בטרוגיר,קרואטיה -אופק עןלמי,צילום דוד נתנאל -Ofek-Olami -Kamerlengo Castel,Trogir, Croatia
 


מידע שימושי
 מתי לנסוע?  החל מסוף אפריל ועד אוקטובר. גשם יורד מפעם בפעם. אך זה לא צריך להטריד אתכם.  
לינה במסלול זה ניתן ללון בצימרים .בכל מקום תתקלו בשלט B&B ,זהו הסימון לחדר ללינה וארוחת בוקר. עד סוף יוני המחירים כ- 35 € לחדר.עד אמצע יולי קל מאוד למצוא חדרים.
מיזוג אוויר - מרבית החדרים נועדו לנופשים מקומיים שאינם כה מפונקים ולכן קשה מאוד למצוא חדרים עם מיזוג.יש מאווררים.למי שלא יכול להסתדר בלי מאוורר, רצוי להביא מאוורר מהבית.
חשמל - 220 V .שקע אירופאי (צרפתי)
ביקור באתרים -קחו אתכם תמיד את הדרכונים. יש הנחות לפנסיונרים,ילדים וסטודנטים.
הנחיות לגבי GPS
שימו לב : מי שמשתמש ב- GPS צריך להזין את שם הישוב באנגלית. לנוחיותכם שמות האתרים באנגלית.
קֶצֶב הטיול – טיול זה ניתן לעשות בקצב שונה. יש המעוניינים לראות כמה שיותר אתרים ויש הרוצים להתענג על כל אתר ולנסוע בקצב איטי. המסלול המוצע להלן בנוי על קצב מהיר.
קצב מהיר- לצאת השכם בבוקר. לבקש ארוחת בוקר מוקדמת.במקומות מסויימים ניתן לוותר על ארוחה בחדר, ולאכול בדרך וכך לחסוך זמן.
מידע נוסף -מידע נוסף ותמונות בפרק חומר רקע מדינות/קרואטיה


 

 
מסלול הטיול

 
 
 יום 1

התחלת המסלול בספליט. שדה התעופה הבינלאומי של העיר ,קצת יותר גדול משדה דב, ממוקם ממש על חוף הים. הוא מחובר אל העיר בשני כבישים. קוד שדה התעופה הוא SPU. הכביש המהיר 
A1  וכביש משני E65. אנו ניסע בכביש המשני. נסיעה קצרה מערבה תביא אותנו לטרוגיר  Trogir , אתר מורשת עולמי. יש להקדיש לעיר זו יום אחד לפחות.

 יום 2

 

 היום נבקר בשמורת קרקא Krka (המקומיים מבטאים זאת קִרְקְ, כדאי להצטייד במערכת שיניים נוספת.. )  נמשיך בכביש  E65מערבה עד לעיר Šibenik וממנה נעלה צפונה, בכביש לפי השילוט  לכיוון Knin  עד ל- Drinš . מ- Drinš ניסע לפי השילוט לעבר השמורה.


שמורת טבע לאומית קרקא,קרואטיה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -krka national park resveoir,crotia
שמורת קרקא

 
 יום 3


נחזור לכביש E65 ונמשיך לאורך החוף עד לזאדר. בעיר זו מומלץ להישאר יום אחד לפחות.


 ימים  5 - 4 

היום ניסע לשמורת פליטביצה Plitvička jezera אתר מורשת עולמי. לשמורה זו כדאי להקדיש יומיים, מתוך זה חצי יום נוסף ובו ניסע צפונית לשמורה,  עד לעיירה סלוני Slunj  ושוב מפלים, אגמים, כפר נטוי על המים וכל זה.. חינם אין כסף.

בהגעה לשמורת פליטביצה,  יש לקנות כרטיס התקף ליומיים. בהנחה שהגענו לאתר בשעות הצהריים,  רצוי לבקר קודם בחלק העליון של השמורה ולרדת כל הזמן, זה הרבה יותר קל. אורך  המסלול כארבע שעות . לא לרוץ. למחרת אפשר לעשות את החלק הדרומי גם כן ב-4 שעות ואחר כך נמשיך לסלוני.

 
 ימים   7 - 6

נדרים מעבר לספליט בכביש E65 לכיוון עירות החוף המקסימות אומיש  Omiš   ומקרסקה Makarska  . ובדרך נבקר באי חוואר      Hvar  .


אומיש ממעוף הצפור - אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Ofek-Olami -Omis,Croatia a bird eye view

אומיש ממרומי ההר

 

לעיירה אומיש נגיע בנסיעה קצרה מספליט בכביש E65.  אפשר להישאר בעיירה זו יום אחד, אבל אז מוותרים על חלק מהמסלול. נקדיש לה כמה שעות. העיירה מציעה מסעדות דגים מצוינות ואינסוף בתי קפה המעטרים את הרחוב הראשי שלה. וכמו כן מיגוון פעילויות ספורט כולל רפטינג. בטרם נעזוב את העיר כדאי לצאת מזרחה מהעיר ולטפס במעלה ההר יש נקודות תצפית מקסימות על העיר ועל הסביבה (כמו בתמונה) .נופים באי חוואר,קרואטיה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Ofek-Olami -Croatia,Hvar island landscap

נופים בחוור


עזבנו את אומיש המקסימה ופנינו בכביש החוף עד לעיירה
Drvenik . מכאן ניקח מעבורת לאי חוואר   Hvar. 

הגענו לאי. מיד עם ההגעה לברר מתי יוצאת המעבורת חזרה. רצוי להיות חצי שעה קודם. בפרק על חוואר יש קישור ללוח זמנים של מעבורות.
הנסיעה בכביש לנהגים בעלי לב חזק בלבד! להתפלל תפילת הדרך. להצטייד בקמיעות מהבית. שלדי מכוניות מעטרים את הואדיות של אלה שלא התפללו.. באי זה עדיין לא שמעו על מעקות בטיחות. שפת הכביש אינה מסומנת בשום צבע ומעבר לה תהום. אתה נוסע במהירות של 20 קמ"ש לשעה וממולך מגיחה מכונית מקומית  השועטת במהירות. אין שוליים! רוחב הכביש במקרה הטוב כשלושה מטרים בדרך כלל הרבה פחות. הנופים בדרך עוצרי נשימה. חוף מפותל הררי וסלעי בחלקו חשוף ובחלקו מכוסה צמחייה דלילה של אלונים ואורנים . פה ושם מבצבצות בקתות נופש על החוף.


תצפית מהמצודה באי חוואר,קרואטיה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל-Ofek-Olami -croatia,Hvar island,landscap view  from the fortress
 תצפית מהמצודה


נמשיך לאורך הכביש. עד לעיירה חוואר 
Hvar. התבגרנו בחמש שנים לפחות. אחרי הנסיעה מגיע לנו לפוש בעיר וללון בה. בטרם נעזוב נטפס למרומי המצודה החולשת על העיר. סוף סוף אנו מבינים מדוע באנו לאי. תצפית של סוף הדרך מחכה לנו: ים כחול המשובץ בפנינים. פניני איים. קטנים וגדולים.
את הדרך חזרה לספליט ניתן לעשות במעבורת ישירות מהאי.
אם בחרתם להמשיך בנסיעה דרומה לעבר דוברובניק כדאי לדעת שמול חופי דוברובניק נמצא אי בשם לוקרום Lokrum. הוא מרוחק רק 700 מ' מהחוף שטחו כקילומטר אחד. החוף הדרום-מזרחי של האי הוא גן עדן לנודיסטים. 

ערים ואתרים במסלול
 
אומיש היא עיר נמל בדרום קרואטיה בחבל דלמטיה אחד החבלים בקרואטיה.העיר נמצאת 25 ק"מ דרומית לעיר השנייה בגודלה בקרואטיה ,ספליט. העיר נמצאת בשפכו של נהר    Cetine ( צטינה )  .בעיר מתגוררים כ-15,800 איש.
ראשית ההתיישבות במקום הייתה בתקופה הרומאית.הישוב נקרא Oneum אוניאום ולימים שונה לאומיש.במשך שנים התקיים כאן יישוב קטן ולא חשוב.
חשיבות המקום עלתה בימי הביניים כאשר ספינות, עמוסות מטען עשיר שמקורו במזרח, שהפליגו בים האדריאטי כשיעדם וונציה היוו פיתוי לשודדי ים שהקימו את מושבם כאן. יורדי הים פיתו את הספינות להגיע לשפך הנהר ושם התנפלו עליהן. הסיוט לספנים הסתיים רק ב-1444 כאשר וונציה כבשה את העיר.
המבנים החשובים בעיר הם:
  • כנסיית Euphemia יופמיה מראשית המאה הששית
  • מצודת מיראבלה Mirabella
  • מצודת סטאריגראד Starigrad
  • כנסיית רוח הקודש   Holy Spirit   מהמאה ה-16
כיום אומיש היא עיר קייט שוקקת חיים. לאורך חוף חולי וזך, למרגלות צוקים עתירי צמחייה סבוכה, הנושקים למים שחלוקי אבן חלקים מבצבצים מהם ,משתרעת ריביירה מקסימה באורך של 20 ק"מ. הרחוב הראשי של העיירה הומה במטיילים היושבים במאות בתי הקפה והמסעדות כאשר ממעל סוככים עצי דולב ענקיים.
בחודשי הקיץ נערכים כאן פסטיבלים.המפורסם שבהם הוא פסטיבל דלמטינסקי קלפא.Dalmatinskih Klapa  הכנסיות העתיקות שהוזכרו לעיל  (בסך הכל יש בעיר שמונה כנסיות) מארחות תחת קורת גגן קונצרטים.
באומיש ניתן לעשות טיפוס על צוקים, רפטינג בנהר הצטינה, לצלול, ואולי לחשוף מטמון של ספינות רבות שטבעו או הוטבעו במנוסתם מאימת הפיראטים.
וכמובן יש תצפיות נהדרות המשקיפות על נהר הצטנה (כמו בתמונה לעיל).

 
עיר נמל השוכנת לחוף הים האדריאטי 120 ק"מ צפון מערב לספליט. זאדר היא העיר החמישית בגודלה בקרואטיה ומתגוררים בה כ-83,000 תושבים. משמשת כעיר מחוז בחבל דלמאטיה, ומקום מושבו של הבישוף הקתולי.
האזור של זאדר היה מיושב עוד בתקופת האבן המאוחרת וחלק מהישובים מתקופת האבן החדשה.עוד בטרם הגיעו לכאן האיליריים האזור היה מיושב על ידי בני עם בעל תרבות אירופאית קדומה שקדמה למגע עם העמים ההודו-אירופאים. הם כינו את העיר בשם לדר או לדרה ( Iadera , Iader).
לתושבי לדר הייתה ברית עם תושבי חוואר במטרה לעצור את ההתפשטות הקולוניאלית של היוונים. הם שלחו יחדיו 300 ספינות מאויישות ב-10,000 לוחמים כדי לתקוף את האי Pharos  פרוס  אך בסופו של דבר ליוונים נודע בעוד מועד על המתקפה והם ניצחו ומאז הם שלטו בים האדריאטי.
בהמשך הגיעו הליבורנים,עם קדום של סוחרים ושודדי ים. הרומאים הגיעו לכאן במאה השנייה לפני הספירה ושלטו כאן כ-600 שנים.בתקופת השלטון הביזנטי שבא בהמשך לשלטון הרומאי זאדר הייתה בירת דלמטיה.
עושרה של העיר היה בעוכריה. בשנת 1202 הוטל מצור על העיר. משתתפי מסע הצלב הרביעי בדרכם לארץ ישראל הטילו מצור על זאדר במטרה לבזוז אותה ולממן את המסע.
ב-1358 אירחה זאדר את הצדדים היריבים על הגמוניה בים האדריאטי מצד אחד וונציה ומנגד ההונגרים. המפגש הוליד את הסכם זאדר שנתן עידוד ופריחה לרפובליקה של רגוזה שפעלה מדוברובניק.
בעקבות השינויים שחוללו מלחמות נפוליון הפכה זאדר ב-1813 לחלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית. אחרי מלחמת העולם הראשונה, הועברה זאדר חליפות לאיטלקים ואחר כך ליוגוסלבים וחוזר חלילה עד ל-1924 שהועברה סופית ליוגוסלביה.
יופיה הארכיטקטוני   של העיר הוא בעיקר בזכות הרומאים.יוליוס קיסר ואוגוסטוס ביצרו את העיר והקימו את חומותיה.הם הקימו בה שורה של מבנים כמיטב המסורת הרומאית.מגדלים,מקדש,בזליקה,אמפיתיאטרון ואקוודוקט.
בתקופת ימי הביניים התגבש מראה העיר כפי שאנו רואים אותה כיום.וונציה ביצרה את חומת העיר הפונה ליבשה בשיטת הגנה חדישה. המצודה Citadel נבנתה ב-1409.
בנוסף ניתן לראות בעיר הפורום הרומאי. האקוודוקט ואת כנסיית Saint Donatus סנט דונטוס העגולה שנבנתה במאה התשיעית.
קתדרלת אנסטסיה Cathedral of St. Anastasia נבנתה בסגנון רומנסקי במאות ה-12 וה-13.וישנן עוד כחמש כנסיות.
גם אם לא תבקרו באף מבנה, רחובות העיר משמרים את האווירה המיוחדת של ימי הביניים.רצוף האבן המיוחד, המרפסות,תומכי המרפסות והסורגים עשויים בטעם הרבה הרבה מעבר לתפקודם הפונקציונלי. כדאי לעלות על הגשרים ולהשקיף על נמל המרינות של העיר.המסעדות ובתי הקפה ממתינות לכם מעברו השני של הגשרבסמוך לקו המים.


 

האי חואר משתרע על שטח של 290 קמ"ר. בשנת 1991 היו באי 11,400 תושבים המתפרנסים מגדולי פירות,זיתים,לבנדר, דייג ותיירות.
האי חוואר הוא האי המתוייר ביותר בקרואטיה ובים האדריאטי. הסיבה לכך היא האקלים הנוח (יחסית), ימי שמש מרובים, יופי פראי ובראשתי שעדיין לא הושחת בידי אדם ואפשרויות ספורט מגוונות.
כבר בתקופה הניאוליתית התקיימה באי חוואר תרבות שהתבססה כפי הנראה על קשרי מסחר עם נמלים בים התיכון.תרבות זו התקיימה כאלף שנים ממחצית האלף הרביעי לפני הספירה.לא ידועה לנו זהותם של תושבים אלו. אחריהם הגיעו לאי האיליריים שנדחקו על ידי היוונים.מלכתם של האיליריים טויטה Teuta  ישבה ליד הישוב Sucurajבמזרח האי.באי נמצאו מבני קבורה איליריים.
היוונים הפכו את האי למושבה יוונית במאה הרביעית לפני הספירה. הם גם אחראים לשם האי. שמו של האי  Pharos   ממנו הגיעו היוונים ביוונית הוא חוואר. בתקופת השלטון הרומאי איבד האי חוואר מחשיבותו.  במחצית הראשונה של המאה השביעית לספירה כבשו שבטים סלבים את האי. במאה ה-12 מגלה ונציה עניין באי ובעיקר בגידולי הגפנים שבו כמקור משובח ליין. אך האי מחליף שוב ידיים. תחילה נכבש שוב על ידי הביזנטים ואחר כך על ידי ממלכה קרואטית-הונגרית. הפעילות הפיראטית באזור הפריעה מאוד לספינות הוונציאניות. הספנים הוונציאנים קצו בפעילות הפירטית באזור האי. כדי למנוע מהפיראטים להסתתר באי, אנשי ונציה נותנים את חסותם לאי ב-1331 .על פי אמנת זאדר מ-1358 האי מחליף שוב ידיים הפעם לממלכת הונגריה.למשך פרק זמן קצר הוא נכבש על ידי הסרבים. משנת 1409 האי בבעלות וונציה.
סטארי גראד נמצאת בצפון האי ואוכלוסייתה 2,817 נפש משמשת כנמל עיקרי באי. מרבית המבקרים באי מגיעים לכאן באמצעות מעבורת מספליט.
ילסה היא ישוב עתיק שהוקם לפני 2,300 שנה נמצאת בחוף המזרחי ובה 400 תושבים המתפרנסים מדייג ומתיירות.
העיר חוור ובה 4,138 נפש נמצאת בחלק הדרום מערבי של האי.
העיר חוואר היא אחת הערים היפות בקרואטיה.העיר התפתחה סביב הככר המרכזית. הבתים הסמוכים לככר הם מהמאה ה-13 ואחר כך מהמאה ה-15.אחת האטרקציות ,היא ללא ספק המצודה המשקיפה על העיר ועל מפרץ מלמעלה.אין זה קשה לטפס כי השיפועים מתונים.
קתדרלת סנט סטפן משקיפה מהעבר השני של הככר נבנתה במאות ה-16 וה-17 על חורבות הקתדרלה שהעות'מאנים הרסו. בתוך הקתדרלה הנוכחית, נותרו שרידים מהקתדרלה העתיקה. מגדל הפעמונים של הקתדרלה מתנשא לגובה של ארבע קומות.ובכל קומה הוא מעוטר בצורה שונה.
אתם יכולים לשכור סירת מנוע בעלות של כ-50 $ ליום ולצאת אתה לטיול בין האיים הרבים במפרץ של העיר.
חוואר מפורסמת בלבנדר שלה.אל תחזרו ללא שמן לבנדר, או לפחות, זר לבנדר מיובש המפיץ ניחוח נעים גם לאחר זמן רב.
בערב, ניתן ללכת לדיסקו, או סתם לשבת בבתי קפה בככר המרכזית הרוחשת פעילות רבה.


 

קישור ללוח זמנים של מעבורות לחוור


 

 
עיר נמל וקייט על חוף הים האדריאטי 30 ק"מ צפונית מערבית לספליט. יושבת על שני איים המחוברים בגשרים ביניהם וליבשה. נחשבת לעיר הוונציאנית היפה ביותר והשמורה ביותר בכל דלמטיה. בעיר מתגוררים כ-13,000 המתפרנסים בעיקר מתיירות.
ההיסטוריון האמריקאי ברנרד ברנסון Bernard Berenson (1865-1959) אמר עליה: "מעט ערים בעולם מכילות כל כך הרבה יצירות אומנות במקום כל כך קטן".
מתיישבים יוונים, יוצאי דור וסירקוז, הקימו את העיר על אי בשנת 385 לפני הספירה. הם כינו אותה טרגוריון שמשמעו "אי התיישים".בעקבותיהם באו האילריים. העיר פרחה בעת השלטון הרומאי וגם תחת השלטון הביזנטי במאה ה-6. העיר התרחבה תחת השלטון של ונציה במאות ה-13 עד ה-15.בהמשך השנים הייתה תחת שלטון קרואטים ונורמנים.ובמאה ה-19 בית הבסבורג עד ל-1920 אז הפכה לחלק ממדינת יוגסלביה.
בשנת 1997 הוכרזה כאתר מורשת לאומי. טרוגיר קרובה מאוד לספליט ולשדה התעופה הבינלאומי שלה,עובדה המשפיעה על התיירות בה. רחובות העיר נבנו על התוואי ההיפודמי (שתי וערב) העתיק של הרחובות היווניים והרומאיים.
העיר התברכה באתרים מרשימים כמו קתדרלת לורנצו  שנבנתה על חורבות הבזיליקה הרומית ככנסייה גותית.בנייתה התארכה כמעט ארבע שנה ובינתיים, השתנו סגנונות הבנייה.על אף העובדה שבכנסייה משולבים סגנונות גותיים,רומנסקיים ורינסאנסיים, היא נחשבת לאחת הכנסיות היפות בכל דלמטיה.אל תוותרו על ביקור בה. לכו לראות בעיקר את השער המערבי המרשים שלה שנבנה על ידי רדובן ב-1240.
בעיר יש עשר כנסיות וביניהן :כנסיית ברברה הקדושה. הכנסייה העתיקה ביותר בעיר ונבנתה במאה ה-11.שאו עינכם מעלה וראו את המרפסות הוונציאניות ברחובות מרוצפי האבן המובילים לככר הראשית של העיר,ככר יוחנן פאולוס השני  ובה בניין העיריה מהמאה ה-14 .בניניים נוספים המשמרים את הארכיטקטורה הוונציאנית הם בנין הלוג'יה, ארמון צ'יפקו  ומגדל סנט מרק אף הוא וונציאני.
הליכה לאורך התעלה תוביל אתכם לבניין המופיע בתמונה, טירת קמרנליו  שנבנתה במאה ה-15 שריד מהתקופה הוונציאנית שלה.בסיום תוכלו לקנח באחד מבתי הקפה הרבים המשקיפים על התעלה ועל המרינה היפה של העיר. 

 
עיירה קטנה ובה כ-13,500 תושבים הנמצאת על חוף הים הדלמטי בשליש  הדרך בין ספליט לדוברובניק ( מרוחקת 60 ק"מ דרומית לספליט ונמצאת 140 ק"מ צפונית לדוברובניק). העיר ממוקמת על שפת מפרץ קטן למרגלות רכס ביוקובו, הרכס השני בגובהו בקרואטיה, המקנה לעיר הוד והדר מיוחדים. עצי התמר המצלים על הטיילת עמוסת הנופשים משווים לעיר מראה מיוחד.
עדויות להתיישבות באזור קיימות מתקופת הברונזה. בהמשך מגיעים לכאן האילריים. מקרסקה מוזכרת במפת פוטינגר,אם כי לא בשמה אלא בשם Muccurum .גם כאן שלטו הרומאים ואחריהם הביזנטים. במאה ה-12 מגיע תורה של ממלכת קרואטיה ובמאה ה-15 השלטון עובר לונציה עד שהעות'מאנים כובשים את המקום בסערה במאה ה-16.בהמשך האזור עובר לשלטון אוסטריה-הונגריה עד למלחמת העולם השנייה.
הריבירה של מקרסקה מתחילה ב- Brela    ונמתחת לאורך 60 ק"מ  עד Gradac .קרבתה לספליט גורמת לכך שבחודשי הקיץ הכביש עמוס אלפי נופשים ומרביתם לא מקומיים. מגיעים לאן נופשים מגרמניה,שבדיה,סלובקיה,צ'כיה,סלובניה ועוד.
בנוסף לנופש תוכלו לבקר בעיר העתיקה ובמנזר הפרנציסקני.
במרחק של כחצי שעה נסיעה תוכלו לעשות רפטינג עם קייקים בנהר הצטינה שהוא בדרך כלל רגוע, אך ישנו קטע מסוכן במיוחד.
תוכלו לבקר בשמורת הרי ביוקובו. אפשר גם לטייל רגלית בהרים הנושקים לעיירה ממזרח. 

 
עיירה קטנה ובה כ-6,000 תושבים בצפון מערב קרואטיה. סלוני יושבת על גדות נהר סלוניצקה  Slunjcica בסמוך לנקודת השפכו לנהר  Korna קורנה 50 ק"מ דרומית לקרלובץ' Karlovac על הציר הראשי זגרב –פליטביצה –זאדר.
לסלוני יש הרבה מה להציע.עיר עתיקה מבוצרת מהמאה ה-14, נוף יוצא מן הכלל של נהרות, מפלים וערוץ נהר שמימיו נעלמים לפתע.
בחלק הנמוך של העיירה, רסטוקה Rastoke, טחנת מים עתיקה מהמאה ה-18. שביל עץ נמשך לאורך גדת הנהר בסמוך ובין בתי העץ העתיקים של העיירה. פרחים בשלל צבעים מקדמים את פניך בהגיעך לשביל. שיחי שרך ומטפסים אחרים מכסים את קירות הבתים ולאוזניך מתגנבת המייתם החרישית של המים הזורמים. רעש המים מתגבר והולך ככל שאתה מתקרב לטחנת המים העתיקה. בתוך מבנה הטחנה עולה באפך ריחו המתקתק של הקמח שזה עתה נטחן.
מפלי המים, הצמחייה הסבוכה, האווירה הרגועה והמיוחדת של סלוני היו מקור השראה לרומן "מפלי סלוני" Die Wasserfälle von Slunj   של הסופר האוסטרי  Heimito von Doderer   היימטו פון דודרר    (1966-1896 ). 
אם תטיילו רגלית לאורך ערוץ הנהר תגלו שהוא "נעלם" לפתע לתוך האדמה. בקטעים מסוימים, נהר הסלוניצ'צה Slunjčica זורם מתחת לאדמה.הוא מתחתר לתוך הסלע הגירני וממיס אותו ויוצר לעצמו ערוץ נסתר מהעין.
תוכלו לטייל גם בערוץ הקניוני של נהר הקורנה Korana . זהו נהר באורך 144 ק"מ הנשפך לנהר קופה בקרלובץ'.נהר הקורנה בהמשך מסלולו יוצר את אגמי פליטביצה בשמורת פליטביצה.

 
ספליט היא עיר נמל לחופי הים האדריאטי בחבל דלמטיה בדרום קרואטיה. העיר השנייה בגודלה בקרואטיה ומתגוררים בה 220,000 תושבים. ספליט היא המרכז הכלכלי והאדמניסטרבי בדלמטיה.ספליט משמשת כמרכז יציאה לטיולים בסביבה.
ספליט היא אחת הערים העתיקות ביותר באזור, למרות שפורמאלית מאחוריה 1,700 שנות היסטוריה.בחפירות ארכיאולוגיות אחרונות נמצאו עדויות מושבה יוונית מהמאה הששית לפני הספירה.העיר התפרסמה בזכות ארמון הקיסר הרומאי דיוקלטיאנוס שבנייתו החלה בסוף המאה ה-3.בהמשך,ספליט נשלטה על ידי הביזנטים עד להתהוותה של הממלכה הקרואטית בימי הביניים.העיר הייתה תחת שלטון ונציה במשך כ-380 שנים עד ל-1797 עת נכבשה על ידי בית הבסבורג.מיקומה על ציר תנועה ימי חשוב בים האדריאטי תרם לפיתוחה של העיר וספינות מסחר רבות פקדו את נמלה.
לאחר מלחמת העולם הראשונה הפכה ספליט לחלק מיוגוסלביה.
קהילייה יהודית התקיימה בעיר עד מלחמת העולם השנייה אך מרביתם הושמדו בשואה.כיום הקהילייה מונה כמה עשרות בעיקר קשישים.
אל תעזבו את העיר לפני שבקרתם בארמון דיוקלטיאנוס, ארמון שהוכרז כאתר מורשת עולמית ב-1979.
בעיר קיימים מספר מוזיאונים: המוזיאון העירוני, שני מוזיאונים  לארכיאולוגיה (העולם העתיק,וימי הביניים), המוזיאון האתנוגרפי, המוזיאון הימי.
בקיץ נערכים כאן פסטיבלים שונים הקשורים לתיאטרון הלאומי של העיר ובו מופעים של דרמות קונצרטים ואופרות. אם הגעתם עם ילדים יש כאן תיאטרון בובות. יש בעיר דיסקוטקים טובים.


 
בשנת 1979 הוכרזה שמורת פליטביצה כאתר מורשת עולמית.זוהי השמורה הגדולה ביותר בקרואטיה והגבוהה ביותר בדרום-אירופה. השמורה נמצאת במחצית הדרך בין זגרב לזאדר.
שטח הפארק 295 קמ"ר, מזה 2 קמ"ר אגמים. בכל שנה זוכה השמורה ל-900,000 מבקרים.
אגמי השמורה נוצרו בשל הפרשי גובה של 156 מ' באפיק זרימתו של נהר  Korana קורנה.  
השמורה הייתה אזור הקרבות העיקרי במלחמת סרביה קרואטיה.
16 אגמים בשמורה ו-92 מפלים. האגמים העליונים נמצאים בגובה של 636 מ' מעל פני הים. האגמים התחתונים בגובה 480 מ' מעל פני הים.האגמים מופרדים זה מזה על ידי שורה סכרים טבעיים העשויים סלע טרוורטין.זהו סלע משקע המורכב מאצות,בקטריה וטחב. בכל שנה מתווסף סנטימטר אחד לשכבת הסלע. עומק המים המירבי באגם קוזיאק 47 מ' הנמצא בקבוצת האגמים העליונים. עומק המים באגם נובהקוביצ'ה הוא רק 40 ס"מ.גובה המפל הגבוה ביותר מגיע ל-78 מ'.
השמורה עשירה בצמחייה בשל שפע המשקעים. כמות המשקעים השנתית היא כ-1,500 מ"מ פי שלוש מהממוצע של כמות המשקעים במישור החוף בישראל. שלג יורד בשמורה מנובמבר עד סוף מרס והאגמים בדרך כלל קפואים.
יערות אשור מכסים כ- ¾ משטח השמורה. בנוסף לאלו יש עצי אשוח ואורנים. בסך הכל יש בפארק כ-1,146 מיני צמחים מרביתם אנדמיים למקום.
השמורה התברכה בשפע מיני בעלי חיים ובינהם דובים חומים,שועלים,זאבים,לוטרות,חזירי בר, צבאים ועוד. במים מיני דגים רבים ובקלות תוכלו לזהות את דגי הפורל.
לשמורה יש שתי כניסות.לאחר שהחנתם את המכונית, גשו לקופת הכרטיסים ורכשו כרטיס התקף ליומיים. רחצה באגמים אסורה בהחלט.

 


 

 
קרקא הוא נהר באורך 72.5 ק"מ בחבל דלמטיה שבקרואטיה שהתפרסם בזכות המפלים  היפים שבו. מקורות הנהר סמוכים לגבול עם בוסניה והרצגובינה למרגלות האלפים הדינאריים. מעיינות הנהר נובעים מהאדמה 3.5   ק"מ צפונית לקנין. הנהר זורם דרך Knin  קנין ונשפך לים האדריאטי בשיבניק Šibenik
שיבנק היא העיר הראשונה בעולם שמקורות האנרגיה לייצור החשמל מבוססים בה על מים (אנרגיה הידרו-אלקטרית). ב-1895 הוקמה תחנת כח חשמלית ליד Skradinski Buk המנצלת את זרימת נהר קרקא.(עוד על תחנות כח ראו סכר איטייפו    לחצו כאן)
שמורת קרקא  משתרעת לאורך 72 ק"מ ושטחה 109 קמ"ר. היא הוכרזה כשמורת טבע בשנת 1985.
זהו אחד הפארקים היפים שיש בקרואטיה.
בהגיעכם לשמורה,החנו את הרכב לאורך הכביש המוביל לכניסה לשמורה.יש חניון אבל הוא קטן.לאחר שקניתם כרטיס,אתם נוסעים באוטובוס מיוחד (הכלול במחיר כרטיס הכניסה) שיביא אתכם למפלים.יש שבעה מפלים.בדרך תוכלו לבקר במוזיאון פתוח ולהתרשם כיצד עובדת טחנת מים.קחו בגד ים!

אם התכוונתם לשבעת המפלים בתאילנד לחצו כאן

מידע חיוני
במקרה של תאונה חלילה, נפגעים מפונים לבית חולים ואינם יכולים לתקשר  בגלל מצבם הרפואי או בגלל קשיי שפה. שאו על גופכם כל מידע שאתם חושבים שעשוי לעזור לכם כמו רגישות לתרופות או מידע על ההיסטוריה הרפואית שלכם. רצוי להצטייד בהעתקי בדיקות דם, א.ק.ג וכ'. למי שנוטל תרופות באופן קבוע , לצלם על דף את כל שמות התרופות שאתם נוטלים באופן קבוע. את פוליסת הביטוח להחזיק תמיד על הגוף.

מספרי החירום

מטלפון סלולרי 112


לקבלת ייעוץ (בתשלום)  בקשר למסלול זה,  או קבלת פרטים בקשר לטיול לקרואטיה צרו קשר באמצעות תיבת התגובות מתחת לשורה זו


 

תמונות - דוד נתנאל

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן: