אירלנד - הצעה למסלול 16 יום

טיול במכונית למטייל העצמאי
אירלנד - הצעה למסלול 16 יום
חוף טיפוסי בצפון-אירלנד
אירלנד - יעד תיירותי מתאים לכל הגילים. נופים עוצרי נשימה של מצוקים וגלים מתנפצים..אגמים קסומים..טירות עתיקות..בתי אכרים טובלים בירק ובמים..פאבים ובירה בכל פינה..מכל עבר מתנגנת לה מוזיקה אירית קצבית..במקומות רבים ההרגשה היא של נוף בראשתי שלא הושחת בידי אדם..אנשים חביבים ומסבירי פנים היוצאים מגדרם לעזור לך כדי להגיע למחוז חפצך..הנסיעה בצד שמאל של הכביש..תיבת ההילוכים ביד שמאל..אתה מגיע לככר - הכניסה לכיכר היא מהכיוון ההפוך שאתה רגיל אליו ! ...אתה נוהג בכביש צר וממולך מגיח רכב.אוי ואבוי! - הוא נוסע בכיוון ההפוך!!.. מתגברים על כך. 

גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה

 

מידע שימושי מסלול הטיול ערים ואתרים במסלול מידע חיוני

 


 
 

 צוקי מוהר -אופק עולמי -Moher cliffs -Ofek-Olami


מידע שימושי
 מתי לנסוע?  החל מסוף אפריל ועד אוקטובר. גשם יורד מפעם בפעם. אך זה לא צריך להטריד אתכם.
לינה במסלול זה ניתן ללון בצימרים .בכל מקום תתקלו בשלט B&B ,זהו הסימון לחדר ללינה וארוחת בוקר. עד סוף יוני המחירים כ-  60 €  לחדר.
ביקור באתרים - לא נעים לראות גן סגור..לנוחיותכם רכזתי טלפונים, כתובות מייל ושעות פתיחה בפרק אתרים. קחו אתכם דרכונים.יש הנחות לפנסיונרים,ילדים וסטודנטים. 
הנחיות לגבי GPS
שימו לב :  מי שמשתמש ב- GPS צריך להזין את שם הישוב באנגלית. לנוחיותכם שמות האתרים באנגלית.
קֶצֶב הטיול – טיול זה ניתן לעשות בקצב שונה. יש המעוניינים לראות כמה שיותר אתרים ויש הרוצים להתענג על כל אתר ולנסוע בקצב איטי. המסלול המוצע להלן בנוי על קצב מהיר.
קצב מהיר- לצאת השכם בבוקר. לבקש ארוחת בוקר מוקדמת.במקומות מסויימים ניתן לוותר על ארוחה בחדר, ולאכול בדרך וכך לחסוך זמן.
 


   

 
 מסלול הטיול


יום    1


התחלת המסלול בדבלין הנמצאת במרכז החוף המזרחי.       

סעו  42 ק"מ לאורך החוף המזרחי בכביש N11 ותגיעו לויקלו- WICKLOW  , המשיכו עוד 36 ק"מ  עד WEXFORD .
המשיכו  דרומה בכביש N25 לכיוון הליידיס איילנד לייק    Lady's island lake   ואז להמשיך בכביש הפנימי (הוא מסומן כ- R 738) לאורך החוף הדרומי שהוא נוף של ביצות רדודות צמחייה עשירה מים, נחלים והרבה ירק. באזור הרבה פארקים, צפורים. מקום שבהחלט כדאי לחפש חדר ללינה, יש בשפע.


יום    2
 

 
נמשיך לאורך החוף עוד כ-20 ק"מ עד לווטרפורד- Waterford. אפשר בכביש R 736 ובהמשך דרך כביש ( R 733).
מ-  Waterford   אפשר להמשיך לכיוון צפון מערב לחבל טיפרארי (כמו בשיר), ולבקר ברוק אוף קאשל (מצודת קשל ). 
Rock of Cashel .
 
שיר הלכת "ארוכה הדרך לטיפרארי" נכתב על ידי (Harry Williams & Jack Judge) ג'ק ג'ג' והרי ויליאמס והפך ללהיט בקרב החיילים האירים שלחמו בבבולון שבצרפת במלחמת העולם הראשונה.
It's a long way to Tipperary,
It's a long way to go.
It's a long way to Tipperary
To the sweetest girl I know!
Goodbye Piccadilly,
Farewell Leicester Square!
It's a long long way to Tipperary,
But my heart's right there.

נסיעה של כ-42 ק"מ בכביש N 24 מערבה לכיוון קלונמל CLONMEL ומכאן נמשיך בכביש R 688 לקשל.
מקשל נמשיך לקורק בכביש N8 (מי שמחליט לוותר על ביקור במצודת קשל ימשיך מ-WATERFORD בכביש N25 לכיוון קורק.). קורק היא עיר נמל ותעשייה. במסלול זה, לא נבקר בה. נמשיך לאורך החוף הדרומי בכביש N71 לכיוון מיצן האד  MIZEN HEAD. מכביש זה ( N71) יש הסתעפויות רבות לעבר מפרצונים יפה-פיים. לא לשעוט. לעצור ולהתבונן. לא להחמיץ ביקור ב- MIZEN HEAD שהיא הנקודה הדרומית ביותר של אירלנד. הנוף מדהים. הגיע הזמן לחפש לינה ויש כאן בשפע.

 

mizen head הנקודה הדרומית ביותר באירלנד -אופק עולמי -Mizen Head the soutest point in Ireland - Ofek-Olami

 

יום    3

נמשיך לאורך החוף הצפוני בכביש N71 נחלוף על פני באנטרי  BANTRY  ונקיף את חצי האי BEARA במסלול רינג אוף בארה. תחילה בכביש R 572  לאורך כביש זה לעצור מדי פעם לרדת מהכביש יש תצפיות מדהימות. נמשיך ב- R 571. גם בכביש זה כשיורדים מהכביש לכיוון הים יש תצפיות נוף ולהמשיך לכיוון קנמרה   KENMARE.
מכאן מתחילים להקיף את חצי האי של קרי שנקרא RING OF KERRY.
לבקר באגמים שליד העיר קילרני  KILLARNEY לנסוע בדרך העוברת באגמים מדרום לעיר ליד מפלי הלפיד.
 
ימים    5 - 4   

בקילרני אפשר לשהות לפחות יומיים ולטייל בסביבה.
 
יום    6
 
מקילרני נצא לעבר חצי האי דינגל Dingle  אותו נקיף ונסיים בטרלי Tralee. נמשיך לעבר לימריק Limerick    ונחפש לינה.
 
יום    7
 
מלימרק סעו  לכיוון אניס  ENNIS    ומשם לצוקי מוהר. ביציאה מצוקי מוהר  לפנות שמאלה להמשיך לאורך החוף ממש ולהגיע לאזור ה-בארן   -Burren . זהו אזור טרשוני לאורך החוף. כאן אפשר לחלוץ נעליים (לא חייבים) ולשוטט בין הסלעים. צמחייה עשירה וסרטנים.

 

ימים    9 - 8   

מכאן להמשיך לגלוואי. גם כאן , שוב , אפשר לשהות כיומיים ולטייל בסביבה.
 
יום    10
 
חוף מצוקי טיפוסי בצפון אירלנד-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Typical view North Ireland -Ofek-Olami


מגלווי להמשיך צפונה  בכביש N17 לכיוון   סליגו SLIGO. לאלו שנסעו עד עכשו במהירות והגיעו רק ליום ה-6 של הטיול מומלץ  להקיף את חצאי האיים ולא לנסוע בכביש N17. מכאן אפשר להמשיך בכביש N15 לכיוון BALLYSHANON  ואחר כך  באותו כביש לכיוון  דונגל  DONEGAL. מכאן ממשיכים לכיוון דרי DERRY  
(לונדונדרי) ואנחנו בצפון אירלנד. להתחיל לחפש לינה ליומיים.

ימים    12 - 11   

 
 הגיאנט קוזוואי בצפון אירלנד-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Giant Causeway North Ireland -Ofek-Olami

מטרתנו להגיע לאחד המקומות היפים באירלנד:GIANT CAUSEWAY  הג'יאנט קוזוואי  ישנו מרכז מבקרים. לבקר במקום חובה ! להמשיך לאורך החוף כחצי שעה נסיעה. ולהגיע לגשר החבלים המקשר את אחד האיים. חובה..!

 
 
גן לאומי בצפון אירלנד. אחת האטרקציות התיירותיות ביותר באירלנד.
227,000 מבקרים מידי שנה. בחודשים דצמבר ינואר סגור. הכניסה בתשלום
הגשר הוקם לפני 350 שנה על ידי דייגים כדי להקל עליהם בדייג של דגי הסלמון. כיום הוא כבר אינו משמש את הדייגים בשל הירידה התלולה בכמותם מאז שנות ה-60. בשיא העונה הטובה, שנמשכה מיוני עד ספטמבר,הסתכם שללם של הדייגים ב-300 דג בכל יום. ובשנת 2002 שלל הדייג בכל העונה היה 300 דג.
מרגע שעולים עליו הגשר מתנדנד ולכן הוגבל מספר העוברים עליו: לא יותר משמונה אנשים בו-זמנית על הגשר. אורכו של הגשר 20 מ' והוא תלוי 25 מ' מעל הים. יש רשתות אבטחה משני צידיו. 
שעות פתיחה
 
מכאן לרדת לאורך החוף המזרחי  דרך טור האד -TORR HEAD. נעבור את טור האד  ונחפש לינה. 


 
גשר החבלים בצפון אירלנד -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - The rope bridge North Ireland -Ofek-Olamiיום    13
 

שוב אחד הנופים המדהימים. לנסוע בכביש הצר והמתפתל בין המצוקים. להמשיך לאורך החוף המערבי עד לבלפסט.
מבלפסט  Belfast  להמשיך דרומה דרך  הניוגריינג'   NEWGRANGE אתר קבורה ניאוליתי מדהים.
להמשיך לכיוון דבלין

 
ימים    16 - 14   
 
ברחוב גרפטון בדבלין תפגשו בצעירים-אופק עולמי-Grafton st.youth meeting point-Ofek-olami

יש להקדיש שלושה ימים לדבלין .עיר צעירה ותוססת. צעירים עליזים ושמחים גודשים את הרחובות ביום, ובשעות הערב אתה נתקל בחבורות נערים ונערות! הלומות בירה... לא להחמיץ הליכה (גם ביום וגם בלילה ) לאורך הטיילת של נהר הליפי החוצה את העיר. בעיר מספר מבנים מעניינים כמו בית המכס (נמצא על גדת נהר הליפי  ) , רחוב אוקלנד ובו בנק אוף אירלנד,הטריניטי קולג' ועוד. אל תחמיצו ביקור בגנים הבוטניים. הקדישו זמן לשוטט בפארק העירוני הגדול ביותר בעולם - פארק פניקס. בימי ראשון נערכות כאן תחרויות סוסים.- לא להחמיץ!


ערים ואתרים במסלול

   

 

 
עיר במחוז קלייר County Clare  אשר במערב אירלנד היושבת על נהר פרגוס River Fergus מצפון לעיר לימריק ומדרום לגלוואי. העיר מרוחקת 19 ק"מ מנהר השנון ומשדה התעופה של שנון. העיר משמשמת כמרכז ליציאה לטיולים במערב אירלנד ובעיקר לצוקי מוהר.
בעיר מתגוררים כ-24,000 תושבים והיא העיר הששית בגודלה באירלנד.
מקור השם אניס הוא מהמילה "Inis "  שמשמעותה אי במרכז הנהר, אי שעליו הוקם  המנזר הפרנציסקני שהיה הבסיס להקמת הישוב במקום. במשך שנים התקיים כאן מוסד ללימודים דתיים שהוקם ביוזמת משפחת אוברייאן באמצע המאה ה-13. המוסד נסגר יחד עם כל המנזרים במסע לסגירת המנזרים שניהל הנרי השמיני בשנים 1536-1541.
בעיר הוקמו בסיסים צבאיים בריטיים ורבים מתושבי העיר שרתו בצבא הבריטי במהלך מלחמת העולם הראשונה.

 
עיירה ובה כ-3,000 תושבים במחוז קורק אשר בדרום אירלנד, על חוף האוקיינוס האטלנטי, מדרום מזרח לחצי האי בארה Beara Peninsula. דרך העיירה עובר כביש N71.
העיירה קושרת את עצמה למסעותיו של  הקדוש האירי (484 - 577 ) Saint Brendan ofClonfert שסביבו יש אגדות רבות ואחת מהן, אנכרוניסטית, המייחסת לו הפלגה באוקיינוס האטלנטי לחפש את ... גן עדן, וגילה לבסוף את אמריקה. ההרפתקאות בים שהקדוש וצוותו חוו, נתנו, אולי, השראה לשני סיפורי ילדים מפורסמים: "סינבד המלח" ו"פינוקיו".  
לא תוכלו להחמיץ את פסלו של הקדוש פרוש הזרועות שגופו מיתמר מעל ספינתו העתיקה.
לא הרחק ממנו נמצא פסלו של וולף טון Wolfe Tone  לוחם חופש אירי שחי בסוף המאה ה-18, אשר נעזר במהפכנים צרפתים למרוד בבריטים.
במהלך מלחמת העצמאות האירית (1919-1921) השתתפו רבים מבני המקום בבריגדה החמישית של קורק. שמם חקוק לזכרון עולם על מצבת האבן שתראה בככר המרכזית.
האי שנמצא מול קו החוף של העיירה נקרא וידי איילנד Whiddy Island ושימש את הצבא האמריקאי כבסיס תעופה במלחמת העולם הראשונה וכמעגן למיכליות נפט.
ב-1979 אירע פיצוץ במיכלית נפט שעגנה באי ו-42 אנשי צוות נהרגו.בעקבות הפיצוץ נסגר המתקן ו-250 עובדיו, תושבי העיירה איבדו את מקום עבודתם.
אבל אין רע בלי טוב. אנשי עסקים זריזים, גילו את הפטונציאל של המקום וחיש קל הקימו ענף של דייג שבלולי ים למאכל. בקיץ, נערכים כאן פסטיבלים של סוחרי שבלולים.
בעקבות מלחמת המפרץ והצורך במעגנים נוספים למכליות נפט, הזרימה הממשלה האירית תקציבים נוספים ומתקן הנפט חזר לעבוד במלוא הקיטור. 

טבעת בארה היא מערכת כבישים באורך 195 ק"מ המקיפים את חצי האי. מתחילים את המעגל בקנמרה Kenmare , עיירה קטנה במחוז קרי לאורך מפרצונים ונוף חופי. עוברים דרך כפרי דייגים.
המקום שימש כמעוזם האחרון של בני שבט אוסליבן O'Sullivan שהתקוממו כנגד האנגלים בקרב קינסלה. במאה ה- 16 . מכרות הנחושת וקצהו של האי התפרסמו ברומן "גבעת הרעב"  Hungry Hill של הסופרת הבריטית Daphne du Maurier דפנה דה מוראה (1907-1989).
אם תבקרו במוזיאון מכרות הנחושת תתקלו במבחר ספרי הסופרת וביניהם "רבקה", שהסרט על פיו זכה בפרס נובל.
 
בירת צפון אירלנד והעיר הגדולה ביותר בצפון אירלנד במרחב המטרופוליטני שלה חיים קרוב ל-750,000 איש.
בלפסט שוכנת בחוף המזרחי של אירלנד 140 ק"מ צפונית לדבלין. מצפון סוגרים על העיר הרי הבזלת של קייבהיל Cavehill שיוצרים גבנון המכונה "חוטם נפולין". הרים אלו שימשו מקור השראה לסטריקן האנגליקני יוהנתן סוויפט  (1667-1745) Jonathan Swift מחבר היצירה הסטירית "מסעות גוליבר".
שמה של העיר בעת הקמתה היה בלפרסט  Béal Feirste מכיוון שהיא ישבה לפתחו של נהר שזורם בתעלות מתחתיה ולמעשה, כיום היא יושבת בפתח שפך נהר לגן River Lagan.
העיר הייתה מיושבת כבר בתקופת הברונזה ונמצאו בה שרידים גם מתקופת הברזל. בקרבת העיר נמצא "מעגל הנפילים" Giant's Ring , מעגל אבנים מלפני 5,000 שנה. העיר נותרה עיר קטנה במהלך ימי הביניים. במאה ה-12 נבנתה בה מצודה שהייתה במקום שהיום הוא רחוב הנקרא קסל סטריט Castle Street . העיר הייתה מושבם של בני שבט אוניל O'Neill .
העיר גדלה רק במאה ה-17 עם ישובם של מהגרים סקוטים ואנגלים בעיר. במאות ה-18 וה-19 התפתחה העיר כעיר מסחר ותעשייה. התפתחו בה תעשיות פשתן , תעשיות טבק, ייצור חבלים ובניית ספינות. מספנות Harland and Wolff היו המספנות הגדולות ביותר בעולם והעסיקו למעלה מ-35,000 עובדים.
מספנות אלו היו בעוכרי העיר כאשר בשנת 1941 נהרגו 1,000 איש בהפגזות הגרמנים. עשרות אלפים נותרו חסרי בית.
במספנות Harland and Wolff שבבלפסט נבנתה הטיטניק. ב-1920, שמונה שנים לאחר שקיעתה הוקמה אנדרטה לזכר הנספים באסון. בשל התנגשויות של מכוניות רבות באנדרטה, מועצת העיר העבירה ב-1959 את האנדרטה בסמוך לבית העירייה.
ב-1922 לאחר שאירה קבלה עצמאות, חשיבותה של בלפסט עלתה. העיר הפכה להיות מרכז הפרוטסטנטים בחלק הצפוני של אירלנד. העיר משמשת מרכז ללימודי אמנות ועסקים.
בבלפסט יש 40 פארקים. בשנת 2005 ביקרו 700,000 בגנים הבוטניים שנבנו ב-1830.

 אתרים בבלפסט
 Belfast Botanic Gardens
Address: College Park, Botanic Avenue, Belfast, BT9
 
Queen's University
Address:University Road
Belfast
BT7 1NN
 
Albert Memorial Clock Tower
Address: Queen's Square, Belfast, BT1 3FG
Phone: +44 28 9024 6609
Neighbourhood: The Waterfront
 
Giant's Ring
Address: Off B32, 5km south of the city centre, Belfast, BT7 1HP
Phone: +44 28 9024 6609
Neighbourhood: South Belfast
 
Lagan Weir and Lookout
Address: 1 Donegall Quay, Opposite the Custom House, Belfast, BT1 3EA
Phone: +44 28 9031 5304
Web: http://www.laganside.com/
Neighbourhood: The Waterfront
 
Stormont Castle
Address: Upper Newtownards Road, Belfast, BT4 3SD
Phone: +44 28 9052 0100
Neighbourhood: East Belfast
 
St Anne's Cathedral
Address: Donegall Street, Belfast, BT1 2HB
Phone: +44 28 9032 8332
Fax: +44 28 9023 8855
Web: http://www.belfastcathedral.org
Neighbourhood: City Centre
 
Bangor Abbey
Address: Newtownards Road, Bangor, BT20 4BW
Phone: +44 28 9032 7888 (Tourist information)
Neighbourhood: North Down
 
Downpatrick Railway Museum
Address: Market Street, Downpatrick, BT30 6LZ
Phone: +44 77 9080 2049
Web: http://www.downrail.co.uk/
Neighbourhood: South Down
 
St George’s Market
Address: May Street, Belfast, BT1 1NN
Phone: +44 28 9032 7888 (Tourist Information)
 


 
 
משמעות המילה בארן  היא "הסלע הגדול". זהו איזור קרסטי בצפון מערב מחוז קלייר באירלנד. זהו אחד מנופי הקרסט הגדולים באירופה. תופעת הקרסט  מכסה שטח שגודלו כ-250 קמ"ר. בתוך אזור זה נמצאות העיירות Ballyvaughan, Kinvara, Tubber, Corofin, Kilfenora , Lisdoonvarna. הוא מתוחם בין האוקיינוס ובין מפרץ גלוואי.
חלק מהשטח הוכרז כשמורת טבע והיא כוללת שטח של 15 קמ"ר.
האזור עשיר בתגליות ארכיאולוגיות והיסטוריות. יש למעלה מ-90 קברים מגליטיים ,דולמנים וצלב קלטי גדול.
פני השטח מכוסים בסלע גיר וניראים כאילו יד אלמונית ריצפה את השטח במרצפות ענק עשויות אבן גיר אפור. שאון הגלים, המלחכים את הסלעים,מתחרה עם קריאות השחפים וציוץ הצפורים, מבין החריצים מבצבצים פרחים וצמחים שאינם שכיחים באירלנד כמו פרחי גנציאנה Gentiana verna וצמחים ופרחים האופייניים לאזור הארקטי ואזור הים התיכון. פה ושם חומק מעיניך סרטן זריז העט על טורפו.
באזור יש מערות רבות המושכות צולננים וסתם הרפתקנים הצוללים וחוקרים את נבכי מחילותיהן. הנועזים מטפסים על קירות ישרים בזוית של 900 מעלות שנוצרו בסלע הגירני , באזור החוף של הבארן , הנקרא Ailladie ונמצא מצפון לעיירה Fanore ומדרום לעיירה Doolin.

הג'יאנט קוזוואי –"סוללת הנפילים".אזור בצפון אירלנד ובו למעלה מ-40,000 עמודי בזלת שנוצרו כתוצאה של פעילות וולקנית. האתר נמצא 3 ק"מ צפונית לעיירה בושמילס Bushmills.
בשנת 1986 הוכרז המקום כאתר מורשת עולמית.
מרבית העמודים הם בעלי שש פאות,למרות שיש בעלי שבע, חמש ושמונה פאות.העמודים הארוכים ביותר מתנשאים לגובה 12 מ'.
עמודי הבזלת נוצרו לפני כ-65 מיליון שנה בתור השלישון כאשר אזור אנטרים בצפון אירלנד היה נתון לפעילות וולקנית אינטנסיבית.זרמי לבה פרצו דרך סדקים במעטה הקרומי הדק והתקררו במהירות. בשל ההתקררות, נפח הבזלת קטן ועמודי הבזלת התכווצו. קצב ההתקררות, כיוונה והטמפרטורה של הסביבה הם האחראים על עיצוב העמודים. כאשר כיוון ההתכווצות היה אופקי נוצרו סדקים והתקבלו הצורות המשושות.
מקור השם Giant's Causeway
באירלנד, בשל התנאים הבוציים נבנו סוללות עפר מוגבהות המאפשרות מעבר לבתי המגורים ולשטחים החקלאיים. דרכים אלו מכונות Causeway קוזוואי. 
האגדה מספרת, כי במקום חיו שני ענקים שמם היה פין מק'קול  Fionn mac Cumhaillובנאנדנור  Benandonner.
פין מק'קול הזמין לדו-קרב את בנאנדנור שחי על האי סטפה Staffa ולצורך כך הקים את סוללת אבני הבזלת.
הציירת האירית סוזנה דרורי Susanna Drury שביקרה ב-1736 במקום ציירה סדרה של ציורי מים שפרסמו את האתר כאתר תיירותי. בנוסף לפרס המלכותי שקבלה, הונצחו הציורים על שטרי כסף של צפון אירלנד.
האתר פתוח 24 שעות ביממה למעט מגרש החנייה הסמוך שנסגר בשעות החשיכה. אין גישה עם מכונית לאתר.
כדי להגיע לאתר יש לרדת כקילומטר רגלית או להשתמש בשאטל.
מידע נוסף נמצא באתר של הג'יאנט קוזוואי
http://www.northantrim.com/locations.htm
 

העיר בעלת קצב הגידול המהיר ביותר באירלנד. העיר השלישית בגודלה אחרי דבלין וקורק.זוהי עיר אוניברסיטאית ויש בה צעירים רבים. עיר של פסטיבלים. לעיר יש מסורת ארוכה של קשר לשפה האירית ולמוזיקה האירית. בסקר שנערך בשנת 2008 התברר כי גלוואי מקדימה את ונציה כיעד תיירותי. בשנת 2007 העיר נבחרה לאחת משמונה הערים הסקסיות ביותר בעולם (יש מושג כזה לגבי עיר).73,000  איש חיים בעיר.
ראשיתה ככפר דייגים קטן בשפך נהר קוריב שהתפתח לנמל בו התקיים מסחר עם צרפת ואנגליה. הצורך להגן על העיר הוביל להקמת מצודה. כבר במאה ה-13 התפתחה גלוואי כעיר מסחר. בשנת 1396 זכתה לקבל צ'רטר מלכותי שאיפשר לה להתפתח כעיר מסחרית לעוד כ-200 שנה. העיר נשלטה על ידי 14 משפחות מסחר (למעשה שבטים). השגשוג תחת השלטון האנגלי לא האריך ימים כאשר קרומוול (בנוסף להיותו מדינאי הוא היה גם קצין מצטיין) צר על העיר בשנת 1652 וכמעט החריבה. התדרדרות העיר הייתה בלתי נמנעת. אך העשורים האחרונים עשו חסד עם העיר וכיום, קצב גידולה מרקיע שחקים.
העיר קלה מאוד להתמצאות ואין צורך לנוע בה במכונית.החנו את המכונית בסביבת פארק קנדי. השם הקודם של המקום היה אייר סקווייר Eyre Square. נקודת המפגש האולטימטיבית של צעירים בעיר. למעשה, זהו פארק במרכזה של העיר בסמוך לויליאמס סטריט Williams Street רחוב הקניות של העיר. הפארק ניתן במתנה לעיר ע"י ראש העירייה אדווארד אייר בשנת 1710.
מצודת לינצ'- לינצ' קסל Lynch's Castle היא מבנה מימי הביניים שהפך ל..בנק . Allied Irish Banks.
מצבת חלון  לינץ' The Lynch Memorial Window על פי אגדה מקומית, ראש עיריית גלאווי תלה את בנו מחלון ביתו בשנת 1493.הבן רצח אזרח ספרדי שהיה בהשגחת משפחת לינצ'. תזהו את המקום על פי תבליט האבן ובו גולגולת ומתחתיה שתי עצמות בצורה של X .
החלון של הבית עדיין קיים ברחוב מרקט Market st. ליד כנסיית סנט ניקולאס.
שעון העיר - The Town Clock נמצא במגדל של כנסיית סנט ניקולאוס St. Nicholas' Church     . בשנת 1898, כאשר הבישוף של הכנסייה קודם בתפקידו ומונה לארכיבישוף של העיר טאום הוא נתן את השעון במתנה.
המייחד שעון זה, שהוא פונה לכל רוחות השמים מלבד לצפון. ליצני העיר התבדחו,כי הוא לא רצה שמתחריו במנזר קלייר הסמוך יידעו מה השעה. האמת היא, שהמנגנון שהותקן בו לא איפשר להתקין לוח שעון נוסף בצד צפון. מתנה של בישופים..
כנסיית סנט ניקולאוס St. Nicholas' Church – אחת הכנסיות העתיקות ביותר באירלנד.הוקמה במאה ה-14.
המייחד כנסייה זו הוא ביקורו של קולומבוס בטרם הפליג לאמריקה ב-1477.אם אתם נמצאים בשבת, מתקיים כאן שוק מחוץ לכנסייה. מפעם בפעם מתקיימים קונצרטים בכנסייה.
חיי לילה. אם עד עתה, לא התאפשר לכם לראות חיי לילה באירלנד, גלאוואי היא המקום לכך. העיר משנה פניה בלילה. חבורות של צעירים וצעירות מסתובבים ברחובות וחיוך מרוח על פניהם. בתוך הפאבים השמחה מרקיעה שקעים. הפאבים דחוסים בעשרות מבלים וסתם סקרנים. אחד הנוכחים "זורק" לחלל החדר מילת פתיחה של שיר ומיד האקורדיוניסט מוצא חיש קל את המנגינה וסוחף אתו את הנוכחים בשירה אדירה.

דבלין בירת אירלנד היא עיר של צעירים. 50% מתושבי העיר הם מתחת לגיל 25. שנה אחרי שנה מ-2007 דבלין זוכה בתואר העיר הידידותית ביותר באירופה לפי דיווחי האייריש טיימס. במרחב המטרופוליטני של העיר חיים כמיליון ומאה אלף איש.
שם העיר נגזר מהמילה האירית Dubh Linn שמשמעותה "בריכה שחורה".
הויקניגים התיישבו לראשונה על גדות נהר הפודל יובל של נהר הליפי ממזרח לקריסטצ'רץ'.
בנקודת השפך לנהר הליפי,יובל הליפי יצר בריכה ששימשה כמאגר מים לעיר.במקום זה נמצאת כיום מצודת העיר. תעלת ניקוז מתחת למצודה המתחברת לנהר הפודל שימשה את מנהיג המרד הויקינגי המכונה "האדום" יו אודנל Hugh Roe Ó Donnell שהנהיג מרד כנגד האנגלים ב-1593,מרד שהוביל למלחמת תשע השנים.
סמל העיר הוענק לעיר ב-1607. מצויינים בו שלוש טירות שהיו סמל העיר כבר בימי הביניים.הן מופיעות בחותם מהמאה ה-13
הזינוק האדיר שחל בכלכלה האירית "הנמר הקלטי" , גרם לכך שדבלין העיר דורגה במקום 10 בעולם בדירוג ערים פיננסיות.
חיי הלילה של העיר רכשו מוניטין של אחת הערים הצעירות ביותר באירופה.50% מתושבים בעיר הם מתחת לגיל 25.
הטמפל באר Temple Bar – כינוי לאזור בגדה הדרומית של נהר הליפי שבו מרוכזים חיי הלילה של העיר. בשונה מהרחובות הסובבים אותו, הטמפל באר שמר על צביון ימי הביניים שלו עם רחובות מרוצפים באבנים עגלגלות.
מקומות בילויי נוספים ברחובות הבאים:
 
Harcourt Street, Camden Street, Wexford Street , Leeson Street
 
 
 אתרים בדבלין
המוזיאון הלאומי האירי- ארכיאולוגיה National Museum of Ireland - Archaeology
נמצא ב- Kildare Street
 
שעות פתיחה – ראשון 14:00 -17:00
שלישי-שבת 10:00 – 17:00
שני סגור
 
הגלרייה האירית הלאומית The National Gallery of Ireland
נמצאת ב- Merrion Square West & Clare Street
שעות פתיחה
ראשון 12:00 – 17:30
שני – שבת 09:30 – 17:30
חמישי 09:30 – 20:30
 
 
המוזיאון האירי לאומנות מודרנית Irish Museum of Modern Art,
נמצא ב- Military Rd, Kilmainham
 
שעות פתיחה
ראשון 12:00 – 17:30
שני סגור
שלישי –שבת 10:00 – 17:30
בקיץ פתוח עד מאוחר יותר
הספרייה העתיקה בטריניטי קולג' וספר קלסOld Library at Trinity College & Book of Kells
נמצאת ב- College Green
 
שעות פתיחה
שני- שבת 09:30 – 17:00
ימי ראשון בחודשים מאי –ספט'          09:30 – 17:00
ימי ראשון בחודשים אוקטובר –אפריל 12:00 – 17:30
 
מצודת דבלין Dublin Castle
שעות פתיחה
שני –ששי 10:00 -16:45
ראשון, שבת וחגים 14:00 – 16:45
 
הגנים הבוטניים   National Botanic Gardens
נמצאים ב-  Glasnevin
שעות פתיחה
כל יום 09:00 – 18:00
בחודשים נובמבר- ינואר 09:00 – 16:30
 
 
מבשלת הבירה גינס Guinness Storehouse
נמצאת ב-   St James's Gate
שעות פתיחה
כל יום 09:30 – 17:00
 
פארקים ואתרים ציבוריים
 
פארק פניקס                     Phoenix Park
 
רחוב אוקונל                 O'Connell Street
 
החוד של דבלין               Spire of Dublin
גובהו 120 מ' נמצא ברחוב אוקונל במקום בו עמד עמוד נלסון
 
בית הדואר             General Post Office
נמצא באוקונל סטריט נבנה ב-1818ומזכיר בצורתו את בית הדואר של לונדון.
 
רחוב גרפטון    Grafton Street
גשר האפני Ha'penny Bridge
 
 
 
 

 
עיירה ובה כ-2,400 תושבים במחוז דונגל בצפון מערב אירלנד. העיירה ממוקמת בפתחו של מפרץ דונגל בנקודת השפך של נהר אסקה Eske ולמרגלות רכס הבלוסטק Bluestack Mountains. העיירה יושבת על ציר התנועה מצפון לדרום ולכן משמשת כעיר מעבר.
השם האירי של העיר "מצודת הזרים"  משמר את עבר העיר כמעוז ויקנגי.
ההתיישבות הראשונה בעיר הייתה, כפי הנראה, ויקנגית מהמאה התשיעית.
העיר שימשה מעוזם העיקרי של בני השבט האירי אודונל O'Donnell שהתנגדו נמרצות לקולוניזציה הבריטית באירלנד.
מצודת דונגל, היושבת  על גדות נהר אסקה, נבנתה ב-1474 מייצגת סגנון בנייה יעקוביני.
בסביבות העיירה יש חופים חוליים רבים המושכים אירים רבים המגיעים לכאן כדי לגלוש בגלי הים.כמו כן, העיירה  משמשת מרכז יציאה לטיולים רגליים וטרקים להרי הבלוסטק הסוככים על העיר.


 
בנופיו היפים של חצי האי דינגל צולם ב-1970 סרטו של דייויד לין "בתו של ריאן" על רומן בין נערה אירית לקצין אנגלי במלחמת העולם הראשונה.
בחצי האי נמצא הרכס הגירני המרשים של Slieve Mish סליבה מיש וממנו תצפיות נוף פנורמיות בהן ניתן לראות את הים משני צידי חצי האי.
בתחום חצי האי נמצא מבנה הנקרא גאלרוס אורטורי  Gallarus Oratory וסבורים שהוא שימש ככנסייה מהמאה הששית, אחת הקדומות ביותר באירלנד.המבנה בנוי ללא טיח וטיט תוך ניצול זיזים באבני הגוויל שממנו הוא בנוי. האבנים נאחזות אחת בשנייה כמו אבני לגו.טכניקה זו פותחה בתקופה הניאוליתית על ידי עושי קברים.
בהשפעת עוצמתו של המבנה כתב ב-1969 המשורר האירי Seamus Heaney יליד 1939 וזוכה פרס נובל לספרות את הפואמה גאלרוס אורטורי. 

עיר בצפון אירלנד לא הרחק מהגבול עם מחוז דונגל של אירה.דרי היא העיר השנייה בגודלה בצפון אירלנד אחרי בלפסט. בעיר עצמה יש 90,000 תושבים ובמרחב המטרופוליטני שלה חיים כ-240,000 תושבים.
העיר יושבת על שתי גדותיו של נהר הפויל River Foyle .העיר העתיקה מוקפת החומה החומה הוקמה על הגדה המזרחית. העיר המודרנית משתרעת על שתי הגדות המקושרות ביניהן בשני גשרים: גשר קרייגבון  Craigavon Bridge הדו-קומתי  וגשר פויל.
חומות העיר העתיקה שנבנו בתחילת המאה ה-17 נותרו בשלמותן והן מהוות דוגמא לעיר מבוצרת באירופה.אורך החומות כקילומטר וחצי וגובהן משתנה בין 4-12 מ'. ניתן לטייל על החומות. ייסוד העיר מיוחס לקדוש קולומבה Saint Columba בן המאה הששית.
שם העיר באירית היה Daire  אך האנגלים שינו אותו ל- Doire שמשמעו באנגלית"חורש אלונים". צו מלכותי מ-10 באפריל 1662 קבע ששם העיר יהיה לונדונדרי. אך צווים ליחוד ומציאות ליחוד.פרוטסטנטים תומכי האיחוד עם בריטניה משחיתים את השלטים שעליהם כתוב "לונדונדרי" וההיפך, קתולים ישאירו על השלט את הכיתוב "דרי".
אתרים בעיר
קתדרלת סנט קולומבה St Columb's Cathedral
קתדרלת סנט אוג'ין St Eugene's Cathedral
הקירות המצויירים בבוגסייד Bogside
בית העירייה – City Hall
מוזיאון אלסטר – Ulster Museum

 

 

ויקלו  Wicklow

 

העיירה ויקלו שוכנת בחוף המזרחי של אירלנד 42 ק"מ דרומית לדבלין בירת אירלנד. בעיירה מתגוררים כ-10,000 איש ובה יושבת מועצת מחוז ויקלו.

הישוב הוקם על ידי הויקנגים ב-795 לספירה. משמעות השם של העיר "האחו של הויקינגים".

האירים מכנים את הישוב Cill Mhantáin שמשמעותו "האיש חסר השיניים". שם זה מתקשר לספור,שעד כה לא נמצאו לו תימוכין.כאשר סנט פטריק,הקדוש של אירלנד,נחת באזור זה,נמצאו אנשים שהתנגדו לבואו ותקפו את פמלייתו. התוצאה אחד מאנשי הפמלייה סיים את ההתכתשות ללא שיניו. בשפה המקומית זה Cill Mhantáin   ומאז מכונה הישוב בשם זה.

 

וקספורד  Wexford

עיר מחוז בדרום מזרח אירלנד כ-80 ק"מ דרומית לדבלין ובסמוך לנמל Rosslare Europort נמל מעבורת לצרפת ולאנגליה.העיר יושבת על האסטואר של נהר Slaney סלני .

העיר נוסדה על ידי הויקנגים בשנת 800

הם כינו את המקום  WaesFjord    שמשמעו  "לשון הים החודרת לביצות"

במשך 300 שנים התקיימה כאן עיר ויקנגית.

 

טור האד הוא מצוק הנושק לים בצפון מזרח אירלנד. זו  הנקודה המזרחית הקרובה ביותר לסקוטלנד. רק 60 ק"מ מפרידים בין אירלנד לסקוטלנד בנקודה זו. בד"כ כאשר לא שוררים ערפילים,תוכלו לראות היטב את סקוטלנד בנסיעה לאורך המצוק.זהירות !  הכביש צר מואד. 

עיירת מחוז והעיר הגדולה ביותר במחוז קרי ובה 22,400 תושבים. משמעות השם "גדת נהר לי"
העיר הוקמה על ידי נורמנים-אנגלים במאה ה-13.
אחד האתרים המעניינים בקרבת העיר הוא בולדר שמייחסים אותו לקבר סקוטה Scotia's Grave. סקוטה הייתה בת אחד הפרעונים ונישאה לאחד מבניו של מלך סקיתי.
במרכז העיר פסל כידונאי לציון גבורת המורדים ב-1798.
בסוף אוגוסט בכל שנה נערך בעיר פסטיבל יופי בינלאומי "רוז אוף טראלי" .זהו כינוי לאשה מקומית יפה במיוחד שחיה כאן במאה ה-19 וזכתה לכינוי זה. בפסיטבל מוענק התואר "רוז אוף טראלי" ליפה,שצריכה להיות גם  בעלת אישיות מרשימה .32 מועמדות ממחוזות אירלנד השונים מגיעות לכאן בתקווה לזכות בתואר הנכסף.


 

 
אגם ליידיס איילנד הוא למעשה ימת מישאר של לגונה, אחת משתיים הקיימות באירלנד. המילה ליידי באנגלית "גבירתנו" מתייחסת למריה אמו של ישו.
האגם מופרד בסוללת עפר ברוחב כ-200 מ' מהאוקיינוס האטלנטי. מי ים מחלחלים דרך הסוללה לאגם ומתערבבים במים המתוקים המגיעים לאגם בשל זרימת מי נגר עיליים. כך שלמעשה, מי הים אינם כה מתוקים,עובדה המשפיעה על הצמחייה הרבה והעופות המקננים כאן.זהו בית גידול טבעי לחיות בר.
האגם הוא בית הגידול הטבעי של 1,200 זוגות  שחפים הנקראים  Sandwich Tern שחפי סנדוויץ ושל 64 זוגות שחפים ורודים Roseate Tern .
בחלק הצפוני של האגם נמצאת העיירה Our Lady's Island "האי של גבירתנו". האי, הוא למעשה חצי אי, מכיוון שישנו שביל בין הביצות המוביל אליו. בחצי האי ישנה מצודה עם מגדל נטוי ובית קברות. המגדל, נוטה על צידו כי נבנה על אגמת ביצות וזווית השיפוע כבר מסוכנת. הרחבה, בחזית הכנסייה משמשת את הצליינים המגיעים לכאן במחצית אוגוסט מכל רחבי אירלנד (ה-15 באוגוסט , הוא לפי האמונה הנוצרית יום עלייתה של מריה השמימה.) כדי לקבל את ברכתה של מריה ולשאת תפילות לעילוי נשמתה. 

לימריק היא בירת מחוז לימריק אשר במערב אירלנד. העיר יושבת על גדות נהר השאנון הגדול בנהרות אירלנד. בעיר ובסביבתה הקרובה יש למעלה ממאה אלף תושבים, עובדה ההופכת אותה לעיר השלישית בגודלה באירלנד. זו אחת הערים בעלות האוכלוסייה הצעירה ביותר באירלנד.
בשנת 812 הקימו כאן הויקנגים ישוב אשר תוכנן מחדש בעת הפלישה הנורמנית במאה ה-12. הנורמנים הקימו את קתדרלת סנט מרי ואת מצודת המלך ג'ון  King John's Castle   שקירותיה, מגדליה וביצוריה נותרו בעינם עד עצם היום הזה.
במהלך מלחמת האזרחים במאה ה-17 העיר מילאה תפקיד מכריע. אוליוור קרומוול הטיל מצור על העיר ב-1651. המלך ויליאם השלישי שלט לפרק זמן קצר בעיר בשנת 1691. במאה ה-18 שפר חלקה של העיר והיא התרחבה הודות למסחר הימי, אך האיחוד של אירלנד עם בריטניה ב-1800 ו"הרעב הגדול" עצרו את הגידול. רק בשנות ה-90 של המאה ה-20 בתקופת הזינוק הכלכלי "הנמר הקלטי", צמחה העיר והשתנתה לבלי הכר.
הצמיחה הכלכלית באירלנד החל משנות ה-90 יצרה הזדמנויות תעסוקה חדשות בעיר. הבנייה התרחבה.הממשלה הקימה איזור סחר חופשי הנקרא פרוזדור קורק לימריק גלוואי. נבנו מרכזי מסחר גדולים ורחובות מסחריים. נבנו דירות מגורים.הצורך בידיים עובדות גרם לכך שלעיר יגיעו אלפי עובדים זרים. כיום מתגוררים בעיר למעלה מ-10,000 אזרחים פולנים ועוד אלפים ממדינות אחרות. נוצרו בעיות דמוגרפיות חמורות. בתוך התחום המונציפלי של לימריק מתגוררים 50,000 תושבים ולכן נוכחות כה גדולה של עובדים זרים בולטת. כל תושב חמישי הוא עובד זר.
ארגוני פשע שגם הם רוצים להינות מהשפע מנהלים בינהם בגלוי מלחמה. המסחר בסמים נשלט על ידי שתי כנופיות יריבות.
הצמיחה הכלכלית לא פסחה על שדה התעופה הבינלאומי של שאנון המרוחק רבע שעה מהעיר. השדה התפתח והוא משרת 3.1 מליון נוסעים בשנה והפך להיות השדה השלישי בגודלו באירלנד אחרי דבלין וקורק.
בעיר ישנן שתי אוניברסיטאות ולכן אוכלסיית הסטודנטים גדולה מאוד ומהווה כ-15,000 סטודנטים.

אתרים בלימריק 
מצודת המלך ג'ון King John's Castle  
קתדרלת סנט מרי St Mary's Cathedral
מוזיאון הצייד Hunt Museum
מוזיאון דה-ואלרה De Valera Museum
בית הבורסה העתיק Old Exchange 
בית התמחוי של הול Hall's Almshouses
סלע האמנה ,Treaty Stone המספר את ספור נסיגתם של החיילים צרפתים שתגברו את המלך האנגלי ב-1691 כאשר צר העיר.

   


הנקודה הדרומית ביותר של חצי האי מיצן הנמצא בדרום מערב אירלנד, במחוז קורק, מוכרת כנקודה הדרומית ביותר באירלנד.
במקום יש תחנת מזג אוויר, מגדלור ומוזיאון. לאחר שמחנים את המכונית יורדים ב-99 מדרגות אל גשר (זה שנראה בתמונה). המראה מתחת לגשר מרהיב.הוא צופה אל נקיקים שגלי הים הגועשים חובטים בהם בעוצמה עזה. למרות השלט המוצב במקום כי הגעת למקום הדרומי ביותר באירלנד, יש גיאוגרפים החולקים על הגדרה זו ומכתירים דווקא את כיף ויקלו כנקודה הדרומית ביותר.כך או אחרת, עשרות אלפי התיירים המגיעים לכאן הצביעו ברגליים..  
לאחר שבקרתם במיצן האד סעו לצד המזרחי של חצי לעבר בארלי-קוב Barleycove.
בצד המזרחי של חצי האי של מיצן נמצא החוף היפה ביותר באי ואם לא, היפה ביותר באירופה     Barleycove. בקיץ שוקק המקום מתרחצים רבים.המקום הוכר על ידי נציבות האיחוד האירופי כחוף הראוי לשימור.
 
שעות פתיחה

MIZEN HEAD VISITOR CENTRE

 

פתוח בכל יום בשעות המפורטות להלן:

אמצע מרס –מאי, אוקטובר  מ-10:30 – 17:00

יוני –ספטמבר                   מ-10:00 – 18:00

בחודשים נובמבר –אמצע מרס פתוח רק בשבת וראשון מ- 11:00 – 16:00

טלפון: + 353 28 35115/35225 בתוך אירלנד 028-35115

 

Email: info@mizenhead.net

קישור לאתר של מיצן האד

http://www.mizenhead.net/ 
הניוגריינג' ( באירית  Dún Fhearghusa) הוא אתר קבורה קדום. אחד האתרים הפרהיסטוריים המפורסמים ביותר בעולם, והאתר הפרהיסטורי הפופלרי ביותר באירלנד. הוא עתיק יותר בשש מאות שנים מהפירמידות במצרים, ואלף שנים מהסטונג'. זהו אתר מורשת עולמי הזוכה ל-200,000 ביקורים מידי שנה. הוא חלק מקומפלקס של שלושה אתרים ניאוליתיים הסמוכים אחד לשני במחוז מית' CountyMeath כ-50 ק"מ צפונית לדבלין.
בקצהו הדרומי של התל העגול ששטחו 5 דונם (5,000 מטרים מרובעים) יש קיר הבנוי אבני גוויל המונחות אחת על גבי השנייה ללא טיח. במרכז הקיר, נמצאת הכניסה לאתר הקבורה. בחזית הכניסה מונחים שלושה גושי אבן ועליהם עיטורים ספיראליים.
לחדר הקבורה, מוביל מסדרון צר שאורכו 19 מ'. החדר המרכזי בנוי בצורה של צלב ובתקרתו ארובה אטומה בגובה 7 מ'.בקירות יש גומחות.
המייחד אתר זה, היא העובדה שקרני השמש חודרות למבנה הקבורה דרך פרוזדור הכניסה כל שנה במשך כ-13 יום סביב היום הקצר בשנה בחצי הכדור הצפוני של כדור הארץ ה-21 בדצמבר.
במשך 13 יום אלו, בכל בוקר, 4 דקות לאחר הזריחה, חודרות קרני השמש דרך הפתח הדרומי הצר ומאירות את מרכזו של החדר הפנימי למשך 17 דקות.
כאשר נבנה האתר לפני כ-5,000 שנה חדרו קרני השמש בדיוק בשעת הזריחה, אך בשל שינויים זעירים במסלול כדור הארץ סביב השמש, נוצר שינוי של 4 דקות.
כדי להמחיש את החוויה, הותקנה באתר  מערכת תאורה מיוחדת המשחזרת את חדירת קרני השמש. אך כמובן, שיש רבים המעוניינים לראות את הדבר האמיתי.
רשימת המעוניינים לביקור באתר ביום הקצר ביותר בשנה היא ארוכה וגורל מוטל בין הנרשמים. לסבר את האוזן, בשנת 2007 נרשמו 28,106 אנשים! נותרו עדיין טפסים במרכז המבקרים.
הארכיאולוגים מעריכים שהמקום נבנה על ידי כ-300 איש במשך 20 שנה.
השם באנגלית ניוגריינג' משמעו "האדמות החדשות" והוא מתייחס לאדמות של מנזר מליפונט שהוקם כאן ב-1,142. השם האירי של המקום הוא Dún Fhearghusa .
לתשומת לבכם: אין אפשרות לסייר באופן עצמאי באתר. הביקור באתר רק באמצעות סיור מקומי מודרך. מספר המבקרים באתר מוגבל וייתכן ותצטרכו להמתין במרכז המבקרים.
 
 שעות פתיחה

מרכז המבקרים בניוגרנג'         Brú na Bóinne Visitor Centre Newgrange

 

האתר פתוח בכל יום בשעות המפורטות להלן למעט חג המולד 25-27 דצמבר כולל.

בחודשים פברואר – אפריל            מ- 09:30 – 17:30

בחודש מאי                                מ- 09:00 – 18:30

יוני עד אמצע ספטמבר                 מ-  09:00 – 19:00

אמצע ספטמבר – עד סוף ספטמבר  מ- 09:00 – 18:30

אוקטובר                                    מ- 09:30 – 17:30

נובמבר – ינואר                           מ-  09:00 – 17:00

 

Address: Donore, Co. Meath.

 

Telephone No: +353 41 988 0300.

Fax No: +353 41 982 3071.

Email: brunaboinne@opw.ie


 
 
עיירה במחוז Connacht אשר במערב אירלנד ובה 1,500 תושבים.השנייה בגודלה במחוז זה אחרי גלוואי. משמעות השם: "המקום של סלי".
ייחודו של המקום הוא בעושר האתרים הניאוליתיים שנמצאים בסביבת הישוב כמו קארומור   Carrowmore המרוחק רק 3 ק"מ מהישוב. זהו אתר קבורה ניאוליתי קדום בסגנון קברי מעבר Passage grave, אחד מארבעה הקיימים באירלנד.בעיר ישנה מצודה שנבנתה ב-1245.
בתקופת "הרעב הגדול" הפליגו 30,000 דרך הנמל של העיר לחפש גורלם במקום אחר. על המזח, תוכלו לראות מצבה המספרת את ספורם הטרגי.

 


 
אחד ממראות הנוף המרשימים באירלנד,מקור גאוותם של האירים, הם ללא ספק,צוקי מוהר.
צוקי מוהר נמצאים באזור ליסקנור Liscannor בחלק הדרום מערבי של הבארן קרוב לדולין  Doolin אשר במחוז קלייר County Clare  באירלנד.
גובה הצוקים משתנה מ-120 מ' בראש האג Hag's Head   ל- 214 מ' במגדל אוברייאן O'Brien's Tower .
הצוקים בנויים מסלע צפחה ואבן חול. נמצאו כאן סלעים שגילם למעלה מ-300 מליון שנה ואשר נהר קדומני יצר תעלות בבסיסם.
הצוקים הם בית גידול לעופות רבים. מעריכים שיש כאן למעלה מ-30,000 בעלי כנף מ-29 סוגים.תוכלו לראות כאן מינים שונים של שחפים, עורבים, עורבנים, נצים וכמו כן צפורים אטלנטיות בעלי מקור צבעוני, ואשר מראן מזכיר   תוכי .
מגדל מוהר – שרידים של מגדל תצפית שנבנה בצוקי מוהר בתחילת המאה ה-19 כאשר באירופה שררה "נפוליון-פוביה" – חשש מפלישה נפוליון לאי.
מגדל אוברייאן O'Brien's Tower – הנקודה הגבוהה ביותר בצוקי מוהר.נמצא במרחק מה מהעיירה דולין Doolin .
המגדל מפורסם בשל המוסיקה האירית המושמעת בו. הוא נבנה ב-1835 עבר אלפי התיירים שפקדו את המקום.

 שעות פתיחה
צוקי מוהר     Cliffs of Moher
בחודשים ינואר,פברואר ,נובמבר ודצמבר
כל יום מ-09:00 – 17:00
בחודשים מרס,אוקטובר
בכל יום מ- 09:00 – 18:00
בחודש אפריל
בכל יום מ- 09:00 – 18:30
בחודש מאי
בכל יום מ- 09:00 – 19:00
בחודש יוני
בכל יום מ-08:30 – 19:30
בחודשים יולי ואוגוסט
בכל יום מ- 08:30 – 20:30

 
זהו מסלול תיירותי בן 170 ק"מ המקיף את חצי האי קארי. תוכלו לקבל מפה מפורטת בכל אחת מעשרות נקודות המידע המסומנות באות "  i" לאורך המסלול.
מוקרוס האוס   Muckross House על 62 חדריו שנבנו בסגנון טיודרייני Tudor style ב-1843. הבית נמצא לא הרחק מקילרני.
מצודת סטייג Staigue stone fort שרידי מבצר עגול מהמאה השלישית או הרביעית המוקף בתעלה.המבנה נחשב לפלא הנדסי שכן אבני הגוויל מונחות אחת על השנייה ללא כל טיט או טיח.שרידי המבצר נמצאים 5 ק"מ מהעיירה Sneem.
דריין האוז Derrynane House שימש כביתו של דניאל אוקנל (ראה פרק היסטוריה של אירלנד באתר).היום המבנה הוא חלק מפארק לאומי.הוא נמצא ב- Iveragh Peninsula
רוס קסל Ross Castle מצודה שנבנתה ב-1400
העמק השחור    The Black Valley –המקום האחרון באירלנד שחובר לחשמל ולטלפון בשל התנאים הטופוגרפיים. זהו מסלול טיולים שיש בו הרים,אגמים נעלמים והרבה ירוק בעיניים.
תצפית הנשים Ladies View נמצאת על כביש N71, נותנת תמונת נוף פנורמית. כאשר המלכה ויקטוריה הגיעה עם פמליית הנשים שלה, המקום מצא חן בעיניהן ומאז זכה לכינוי תצפית הנשים.

 
קורק היא עיר נמל בחוף הדרומי של אירלנד. היא העיר השנייה בגודלה ברפובליקה האירית והשלישית בגודלה באי אחרי דבלין ובלפסט. בעיר מתגוררים כ-274,000 תושבים.
הנהר לי הזורם בתחמי העיר, יוצר אי ועליו ממוקמת מרבית העיר.
העיר הוקמה כהתיישבות נזירית במאה הששית. העיר התהדרה במאפייניה העירוניים רק עם הגעתם של סוחרים ויקניגים שהוסיפו אותה ואת דבלין לרשת המסחר הסקנדינבית.
במשך מרבית ימי הביניים קורק הייתה אי של תרבות אנגלית בתוך ים עויין של תרבות גלית.
העיר זכתה להכרה במעמד פורמלי רק בשנת 1185 שעה שהמלך ג'ון העניק לה מגילת זכויות (צ'רטר).
אוכלסיית העיר בימי הביניים מנתה כ-2,000 נפש אשר הצטמצמה לחצי בשנת 1349 שעה שהמגיפה השחורה (המוות השחור) כילתה את מחצית תושבי העיר.
בקורק יש את מערכת התחבורה הטובה ביותר באירלנד. כבר ב-1898 הופעלה בה רכבת קלה (טראם). נמל העיר, הוא הנמל הטבעי השני בגודלו בעולם.

 

 

 
סלע קאשל מוכר גם בשם סלע המלכים Cashel of the Kings    וסלע פטריק St. Patrick's Rock 
וסלע השטן Devil's Bit הוא אתר היסטורי במחוז טיפאררי. המקום שימש כמקום מושבם של מלכי  Munster מונסטר במשך מאות הרבה לפני הפלישה הנורמנית לאי בשנת 1167.
האתר חשוב בזכות עצמו שכן הוא מכיל אוסף של אומנות קלטית מרשימה ומשמר היטב ארכיטקטורה מימי הביניים.
מקור השם "סלע השטן" הוא באגדה לפיה סנט פטריק הקדוש של אירלנד בהביאו את הנצרות לאירלנד, גירש את השטן ממערה בה שכן, והשטן במנוסתו צפונה,השליך את הסלע שהפך להר הנמצא כ-30 ק"מ מהמצודה.
המגדל העגול Round tower - הוא אחד המבנים הראשונים שנבנו כאן ונבנה בשנת 1,100 לספירה.הוא מתנשא לגובה 90 מ' .המיוחד במגדל זה הוא טכניקת הבנייה בה האבנים מחוברות זו לזו ללא כל טיח. מטעמי בטיחות, הוסיפו טיח בעבודות השימור שנעשו באתר בשנים האחרונות.
קפלת קומרצ' Cormac's Chapel  – הקפלה של המלך קומרצ' השלישי, בנייתה החלה ב-1,127 והסתיימה ב-1,134. מייצגת בנייה מתוחכמת השונה מרוב הכנסיות הרומנסקיות באירלנד, אשר פשוטות בתכנון. ראש המנזר של רגנסבורג שלח שניים מנגריו שהקימו שני מגדלים עגולים ממשני צידי החלק המרכזי של הכנסייה "הספינה" (nave). הגמלונים מעל השערים גם הם ייחודיים לכנסייה זו. העיצובים בחלק המזרחי של הקפלה הם ייחודיים בכל אירלנד.
הקתדרלה – נבנתה בין השנים 1235 ו- 1270. בנוייה בצורה של צלב.
בשנת 1647 במהלך מלחמות האיחוד האיריות הושמה המצודה במצור ובעקבותיו נבזזה על ידי החיילי הפרלמנט הבריטיים תחת פיקודו של מורו אובריאן,אחד המנהיגים האיריים תומכי המלוכה. חיילי האיחוד האירים ערכו טבח במגיני המצודה והשמידו יצירות אומנות דתיות רבות.
הגג הראשי של הקתדרלה הוסר ב-1749 בפקודת ארתור פרייס הבישוף של קשל.    


 
שעות פתיחה
מצודת קשל              The Rock of Cashel

פתוח בכל יום בשעות המפורטות להלן:
אמצע מרס – אמצע יוני             מ- 09:30 – 17:30
אמצע יוני –  אמצע ספטמבר        מ-09:00 - 19:00
אמצע ספטמבר – אמצע אוקטובר מ-09:00 – 17:30
אמצע אוקטובר – אמצע מרס      מ- 09:00 – 16:30
Tel: 062 61437 / Fax: 062 62988

 

 
שעות פתיחה
 
גשר החבלים    Carrick-a-Rede
 
בכל יום
בין 28 פברואר ל- 9 במאי              מ-10:00 – 18:00
בין 25 במאי ל- 31 באוגוסט           מ-10:00 – 19:00
בין 1 בספטמבר עד 30 בנובמבר     מ-10:00 – 18:00
 
Tel: 028 2076 9839
Email: carrickarede@nationaltrust.org.uk
 


 
עיירה ובה 13,400 תושבים במחוז קרי בדרום מערב אירלנד.
העיירה שוכנת מצפון לרכס מקגילקודי Macgillycuddy's Reeks שבו נמצא ההר הגבוה ביותר באירלנד קרנתו. סביב העיר אגמים רבים , חלק מפאר לאומי הנקרא "קילרני פארק".  היא משמשת כעיר מוצא למסלולי טיולים ברינג אוף קרי ואפילו לחצי האי דינגל.

 
ישוב קטן בדרום מחוז קרי 32 ק"מ מקילרני. משמעות השם באירית An Neidín הוא "קן קטן". משמעות השם באנגלית הוא "קצה הים שביבשה"
השטח ניתן במתנה על ידי קרומוול ב-1656 למדען אנגלי בשם ויליאם פטי על שהשלים משימה של מפוי אירלנד. ויליאם פיתח שיטות מדידה מיוחדות והציוד הוחרם על ידי אנשיו של קרומוול.
בסמוך לעיירה נמצא אחד ממעגלי האבן הגדולים ביותר באירלנד. מעריכים שגילו כ-4,000 שנה מתקופת הברונזה. במעגל 15 אבנים המקיפות בולדר מרכזי. חוקרים מניחים כי המקום נבזז על ידי הויקינגים.
תוכלו לבחור את העיירה כבסיס יציאה לשניים ממסלולי הטיול באזור- רינג אוף קרי  ורינג אוף בארה.


מידע חיוני
במקרה של תאונה חלילה, נפגעים מפונים לבית חולים ואינם יכולים לתקשר  בגלל מצבם הרפואי או בגלל קשיי שפה. שאו על גופכם כל מידע שאתם חושבים שעשוי לעזור לכם כמו רגישות לתרופות או מידע על ההיסטוריה הרפואית שלכם. רצוי להצטייד בהעתקי בדיקות דם, א.ק.ג וכ'. למי שנוטל תרופות באופן קבוע , לצלם על דף את כל שמות התרופות שאתם נוטלים באופן קבוע. את פוליסת הביטוח להחזיק תמיד על הגוף.

מספרי החירום

מטלפון סלולרי 112  

 
 
 
 

חזרתם לארץ?  אשמח לשמוע תגובות.

תמונות -דוד נתנאל

הוסף תגובה

שם מלא: *

אימייל:
(האימייל לא יפורסם בשום מקום באתר)
כותרת: *
תוכן:
  

תגובות הגולשים

02. טיול באירלנד / אתי גרנר (25/07/2015)
01. טיול לאירלנד / עדי לזר (09/03/2013)