מסע אל נפלאות מרוקו, הרי האטלס הגבוהים, דיונות החול של הסהרה, הסמטאות והשווקים של הערים המלכותיות. מסע במרוקו מאפשר הצצה מרתקת אל התושבים בערים ובכפרים הברברים , ומפגש עם נופים מדהימים של הרים ירוקים , ואדיות קסומים ומרחבי דיונות חול אינסופיים.
" העט שלך כותב ערבית !!! "
מרוקו היא ארץ מיוחדת במינה מכל בחינה.יש בה מגוון עצום של דברים לעשות ולראות. 30 אחוז מהאוכלוסיה המקומית הם ברברים, האוכלוסיה הקדומה של מרוקו, ו-70 האחוזים הנותרים הם ערבים-סונים שהגיעו למרוקו במאה השביעית.
Geography of libya
לוב היא מדינה מוסלמית מדברית הנמצאת בצפון אפריקה לחופי הים התיכון.בשל תנאי המדבר הקשים זוהי ארץ שקשה מאוד לחיות בה ובמשך אלפי שנים גרו בה תושביה הקדומים הברברים שנדחקו בשל הכיבוש המוסלמי הערבי.עד לפני כ-50 שנה הייתה זו אחת הארצות המפגרות והעניות ביותר בעולם. גילוי מרבצי הנפט בלוב גרם למהפכה של ממש במדינה.חלק מהכנסות הנפט הופנו למיזם הגדול של מועמר קדאפי: הפרחת השממה בנוסח לוב.
קניה היא מדינה אפריקנית לחופי האוקיינוס ההודי ובראשיתו של הבקע (השבר)הסורי אפריקאי.מדינה בעלת נופים מגוונים הרי געש והרים מושלגים וערבות טרופיות אינסופיות.בדרום מערב המדינה נמצאת אחת משמורות הטבע היפות בעולם - שמורת מסאי מארה. קניה היא ארץ אגמים נחלים וביצות.אוכלוסייה מגוונת של לבנים ושחורים,הודים,סינים וערבים.מדינת עולם שלישי כמו מרבית מדינות אפריקה.
סכר אסוואן הוא מפעל הבנייה הגדול ביותר במצרים מאז הפירמידות ושינה את משטר הזרימה של הנילוס.מה היו המטרות בהקמת הסכר? האם הצליחו מטרות אלו? אלו בעיות נוצרו עם הקמת הסכר? על כך ברשומה זו.
מצרים נמצאת בפינה הצפון מזרחית של יבשת אפריקה ומשתרעת על שתי יבשות: אפריקה ואסיה.מצרים היא ארץ מדברית; נהר הנילוס הוא מקור החיים בה. היא שוכנת לחופי הים התיכון וחוף ים סוף. תעלת סואץ העוברת בה מהווה נתיב שייט בינלאומי חשוב המקשר בין הים התיכון לים סוף ודרכה עוברת תנועת הספנות מאירופה למזרח הרחוק.
ג'יבוטי היא מדינה מוסלמית השוכנת בצפון אפריקה לחוף האוקיינוס ההודי ולחוף ים סוף ממול לתימן בצידו השני של באב אל מנדב. מדינה מדברית בעלת משאבי טבע ונוף לא מנוצלים.מדינת עולם שלישי במלוא מובן המילה.
נהר הנילוס הוא הוא עורק החיים של מצרים וסודאן.בעמק הנילוס מרוכזת כמעט כל האוכלוסייה של מצרים.הרודוטוס כינה את מצרים כמתנת הנילוס.ואכן בלעדי הנילוס אין למצרים חיים.
אחת הקהילות העתיקות בצפון אפריקה שהתקיימה כנראה ברציפות מתקופת בית שני והשלטון הרומאי.ראתה עליות ומורדות בחייה.יהודי אלג'יריה זכו לשוויון זכויות מלא מתוקף פקודת כרמיה במאה ה-19, אך גם לרדיפות בעת מלחמת העולם השנייה.השלטון המוסלמי כיום איסלם את השרידים המפוארים של יהדות זו.
למרגלות הרי הריף שבצפון מרוקו שוכנת ואזאן עיר שהתפרסמה בקרב המוסלמים במרוקו בזכות קברו של מולאי עבדאללה אל שריף. מבחינת המוסלמים, בקור בקברו הוא ערובה להגעה לגן עדן.ואזן חשובה מאוד ליהודים. לא הרחק מואזן, באסז'ן, נמצא קברו של המקובל רבי עמרם בן דיוואן שסיפורי ניסים רבים קשורים לשמו. מידי שנה פוקדים את קברו עשרות אלפי מבקרים העורכים הילולה על קברו.
האתר הארכיאולוגי הרומאי היחיד והחשוב במרוקו הוכרז כאתר מורשת עולמית על ידי אונסקו בשל חשיבות המקום ומתוך דאגה לשלמות המימצאים שנבזזו במשך הדורות ושימשו כחומרי גלם בבנייה מישנית פרטית וממלכתית.
על אם הדרך היורדת מהאטלס התיכון,בפרשת דרכים ובלב האזור חקלאי הגדול ביותר במרוקו נמצאת בני מלל.העיר משמשת כעיר מעבר לנוסעים בציר פס -מרקש או אזילאל -קזבלנקה.
רק שעה וחצי נסיעה ממרקש ומגיעים לאתר הסקי הגדול ביותר במרוקו.אתר הסקי של אוקיימדאן.שלגים יורדים כאן כבר בחודש נובמבר ויש שנים שיש שלג גם באמצע חודש מאי.אין להחמיץ ביקור גם שלא בעונת השלגים.
אינסוף דוכנים בשלל צבעים מבצבצים מתוך ים המבקרים הגודשים את הסימטאות הציוריות של פאס. קריאות התגרנים מתערבים בקולות החמרים האוחזים ברסן חמורם ובקושי רב מפלסים דרכם בין באי השוק.בתוך גומחות בקיר מכונסים בתוך עצמם יושבים רצענים, חייטים, סנדלרים ורבים אחרים.בעלי מקצוע שעברו מן העולם וכאן הם במלוא הדרם. לאורך קילומטרים רבים נמשך מצעד התצוגה המרהיב ומשאיר אותך פעור פה. בשר גמלים מוצג לראווה ולידו תרנגולים מכרכרות בלולים. בליל של ריחות התבלינים נישא באפך.
במורדות הדרומיים של האטלס הגבוה, דרומית מערבית לקניון הטודרה נמצא הקניון היפה ביותר במרוקו.פעולת הבלייה יצרה בסלע מראות נוף מדהימים.הטבע פיסל את הנוף כמו שאף בן אנוש אינו יכול.
במרחק של שעתיים וחצי נסיעה ממרקש בגבול בין האטלס הגבוה לאטלס התיכון נמצאים המפלים הגבוהים והיפים ביותר במרוקו.אחד הסמלים של מרוקו.מבקרים רבים מגיעים לכאן ונהנים מהמראה המרנין.בחודשי הקיץ מגיעות לכאן משפחות מרוקניות העורכות פיקניק בין הבוסתנים, מתענגים על רחצה בבריכות המפלים ולוגמים תה מנטה.
הצבור הישראלי נחשף לשם טודרה בשיר "אצלנו בכפר טודרא" של להקת הברירה הטבעית והצטייר כמקום קסום.הליכה בקניון הטודרה מותירה בך רושם עז של גדלות הטבע.המצוקים האדירים המתנשאים מעל לערוץ הקניוני של נחל טודרה הם מהיפים בעולם.
כמו פאטה מורגנה בלב המדבר כך טרודאנט. זוהי עיר קטנה ומקסימה המוקפת חומה מרשימה על אם הדרך בין אגדיר לווארזאזת.
על אם הדרך החוצה את האטלס הגבוה דרומה בדרך לראשידייה הוקמה תחנת משמר צרפתית.כיום היא משמשת כעיירת מעבר בדרך דרומה אך גם מרכז ליציאה לטיולים בסביבות מידלט.
במרחק של שעה וחצי נסיעה ממרקש בדרך לפסגה הגבוהה במרוקו נמצאת עיירה ברברית המהווה מרכז יציאה לטיולים בסביבה.בהליכה ברגל או רכובים על פרדות או נוסעים ברכבי שטח אפשר לצאת לטרקים בסביבה הקרובה.