גיאוגרפיה של ארה"ב
אקלים ארה"ב רבגוני. בארה"ב יש אזורים קפואים ומושלגים במשך חודשים ולעומתם אזורים צחיחים ולוהטים.בתווך שורר גם אקלים ים תיכוני,ערבתי וטרופי. ארה"ב חשופה לסופות טרופיות וסופות קרות המשבשות את החיים וגורמות לנזקים רבים.מדוע? ברשימה זו נלמד על הגורמים המשפיעים על אקלים ארה"ב ונכיר את אזורי האקלים המגוונים של ארה"ב.
Geography of libya
לוב היא מדינה מוסלמית מדברית הנמצאת בצפון אפריקה לחופי הים התיכון.בשל תנאי המדבר הקשים זוהי ארץ שקשה מאוד לחיות בה ובמשך אלפי שנים גרו בה תושביה הקדומים הברברים שנדחקו בשל הכיבוש המוסלמי הערבי.עד לפני כ-50 שנה הייתה זו אחת הארצות המפגרות והעניות ביותר בעולם. גילוי מרבצי הנפט בלוב גרם למהפכה של ממש במדינה.חלק מהכנסות הנפט הופנו למיזם הגדול של מועמר קדאפי: הפרחת השממה בנוסח לוב.
פברואר מרס 2018
שבועיים וחצי בהם התוודענו לתרבויות המרתקות של מרכז אמריקה. טיילנו בשלוש מדינות: מקסיקו,גואטמלה וקוסטה ריקה. טפסנו על פירמידות, שטנו באוקיינוס השקט,בקרבת האוקיינוס האטלנטי,בנהרות באגמים ובתעלות. ראינו אינספור שווקים ססגוניים. נחשפנו לטקסים מיוחדים והתחככנו באוכלוסייה המקומית החביבה.
ינואר 2018
שלושה שבועות מלאים בהם התוודענו לתרבויות המרתקות של מרכז אמריקה:האולמקים,תרבות טאוטיווקאן,טולטקים, אצטקים ומעל הכל תרבות המאיה. טיילנו בשלוש מדינות: מקסיקו,גואטמלה ובליז. טפסנו על פירמידות במקסיקו ובגואטמלה, שטנו באוקיינוס האטלנטי,בנהרות באגמים ובתעלות. ראינו אינספור שווקים ססגוניים סיירנו בשוק של סן קריסטובל דה לאס קסאס בשוק הסיטונאי של אלמו לונגה בגואטמלה. נחשפנו לטקסים מיוחדים בכנסיית סן חואן צ'מולה בצ'יאפס וזכינו לחוות טקס שמאני בצ'יצ'יקסטננגו.קנחנו בביקור בפארק אשקרט בו ראינו את את המופע המרהיב "מקסיקו".
נובמבר 2016
שבועיים וחצי בהם התוודענו לתרבויות המרתקות של מרכז אמריקה. טיילנו בשלוש מדינות: מקסיקו,גואטמלה וקוסטה ריקה. טפסנו על פירמידות, שטנו באוקיינוס השקט,טיילנו בחוף הקריבי,בנהרות באגמים ובתעלות. ראינו אינספור שווקים ססגוניים. נחשפנו לטקסים מיוחדים והתחככנו באוכלוסייה המקומית החביבה.
פברואר 2016
שלושה שבועות בהם התוודענו לתרבויות המרתקות של מרכז אמריקה. טיילנו בשלוש מדינות: מקסיקו,בליז. טפסנו על פירמידות, שטנו באוקיינוס האטלנטי,בנהרות באגמים ובתעלות. ראינו אינספור שווקים ססגוניים. נחשפנו לטקסים מיוחדים.
גואטמלה מתוארת כ"שוויץ של מרכז אמריקה". קביעה זו נכונה מבחינת הנופים, אך מבחינה כלכלית גואטמלה היא מדינה ענייה מאוד. גואטמלה היא המדינה המאוכלסת ביותר במרכז אמריקה אך יחד עם זאת התמ"ג בה הוא בערך מחצית מהממוצע באמריקה הלטינית והאיים הקריביים. הכלכלה נשלטת על ידי המגזר הפרטי וחלוקת ההכנסות בגואטמלה מאוד לא שוויונית. יותר ממחצית מהאוכלוסייה נמצאת מתחת לקו העוני הלאומי, ו -13% מהאוכלוסייה מתגוררים בתנאי עוני קיצוני. 73% מהילידים אשר מהווים יותר מ 40% מהאוכלוסייה, חיים בעוני. כמיליון ילדים מתחת לגיל 14 משולבים במעגל העבודה. תקבולי ההעברה של בני גואטמלה החיים בארה"ב הם המקור העיקרי להכנסות זרות...
פני השטח וחטיבות נוף
גואטמלה היא אחת מארבע מדינות מרכז אמריקה השוכנות לחופי שני האוקיינוסים;האוקיינוס השקט והאוקיינוס האטלנטי.חלק מגבולותיה הם גבולות טבעיים אך מרביתם הם קוים ישרים ששורטטו במפה באופן שרירותי.בגואטמלה נמצא הר הגעש הגבוה ביותר במרכז אמריקה.בגואטמלה נמצא רכס ההרים שאינו רכס געשי הגבוה ביותר במרכז אמריקה.גואטמלה היא ארץ הררית,מיוערת ובה נהרות ואגמים אך יחד עם זאת שטחי סוואנה ומעט אזורים צחיחים.
ינואר 2015
שבועיים וחצי בהם התוודענו לתרבויות המרתקות של מרכז אמריקה. טיילנו בשלוש מדינות: מקסיקו,גואטמלה וקוסטה ריקה. טפסנו על פירמידות, שטנו באוקיינוס השקט,בקרבת האוקיינוס האטלנטי,בנהרות באגמים ובתעלות. ראינו אינספור שווקים ססגוניים. נחשפנו לטקסים מיוחדים והתחככנו באוכלוסייה המקומית החביבה.
2013
טלי פז שבועיים וחצי של טיול במקסיקו,גואטמלה וקוסטה ריקה. בהם ראינו מראות נוף נפלאים והתפעמנו מתרבויות עתיקות. טפסנו על הפירמידות בטאוטיווקאן ושטנו בסירות המיוחדות בסוצ'ימילקו לצלילי תזמורות המריאצ'י. בקרנו במוזיאון האנתרופולוגי של מקסיקו סיטי ויצאנו לככר גריבלידי בה תזמורת מריאצ'י שרה לכבודנו "גוודלחרה".ראינו את הוילות בלה לומס והתפעלנו מציורי הקיר של דייגו ריברה. נסענו ברוטה מאיה ובקרנו בפאלנקה.ראינו את המפלים הכחולים ב"אגוה אסול" והמשכנו לסן קריסטובל דה לאס קסאס כדי ללמוד על תרופות עממיות במוזיאון המאיה.טיילנו בשוק המרשים של העיר ויצאנו לנהר הגריחאלווה לשייט בקניון הסומידרו.התחפשנו..
גיאוגרפיה של מקסיקו
אקלימה של מקסיקו מגוון. בכמחצית משטחה של מקסיקו שורר אקלים יבש ערבתי ומדברי. ומאידך פסגות רבות של הרים מכוסות בשלג עולמים. ברבע משטחה של המדינה שורר אקלים ממוזג וברבע אחר שורר אקלים טרופי. חופיה המזרחיים של מקסיקו חשופות לרוחות הרסניות הגורמות לנזקים רבים.
כלכלת מקסיקו היא כלכלה חופשית.זוהי הכלכלה השנייה בגודלה באמריקה הלטינית אחרי ברזיל והרביעית בגודלה באמריקות אחרי ארה"ב, ברזיל וקנדה. על אף משברים בינלאומיים, שנות הלאמה, אי יציבות פוליטית ושחיתות מתמשכת הצליחה מקסיקו להתאושש ולבנות מערכת כלכלית יציבה ולצמצם את מימדי העוני.
פני השטח וחטיבות נוף
מקסיקו היא המדינה הדרומית ביותר באמריקה הצפונית. נמצאת בתווך בין ארה"ב מצפון ובגווטמלה ובליז בדרום, ובין האוקיינוס האטלנטי לאוקיינוס השקט.מדינה ובה פסגות מושלגות עד ומדבריות צחיחים.יחד עם זאת, מקסיקו מצטיינת בחופי זהב חוליים ומפורצים שטופי שמש כל השנה. המדינה המתויירת ביותר באמריקה הלטינית והשמינית בעולם במספר התיירים;כמעט 22 מיליון תיירים בשנה.
טיולים במכונית למטייל העצמאי בארה"ב
חודש ימים באחד האזורים היפים של ארה"ב.נופי מדבר מדהימים ביופיים,רכסי הרים מושלגים,גייזרים,נחלים,אגמים ומפלים מרהיבים.הפארקים המפורסמים של ארה"ב:הגרנד קניון,ברייס קניון,פארק ציון,המונמנט וואלי,ארצ'ס קניון,יוסמיטי פארק,יילוסטון פארק,לאס ווגאס,סלט לייק סיטי,סן פרנציסקו,מונטריי,כרמל,הוליבוד, לוס אנג'לס
גיאוגרפיה של ארה"ב
החקלאות האמריקאית עברה כברת דרך ארוכה. המתיישבים החדשים שהגיעו מאירופה לארה"ב הביאו עמם שיטות,בהמות וצמחייה מהעולם הישן ואלה עשו שמות בעולם הצומח בארה"ב.רעיית יתר וחריש עם שוורים פגעו בקרקעות והחישו תהליכי מדבור. רק ההתפשטות מערבה יצרה תנאים חדשים ויצרה דפוסי גידול הקיימים עד היום. החקלאות עברה לגידול ברצועות.חגורת התירס,חגורת הכותנה ועוד. לאחר מלחמת האזרחים הוכנסו שיטות טכנולוגיות והחקלאות פרצה קדימה ועל אף קשיים במאה ה-20 הפכה להיות החקלאות המתקדמת ביותר בעולם.
גיאוגרפיה של ארה"ב
החקלאות היא ענף ייצור כלכלי חשוב בארה"ב.על אף העובדה שרק 1.2% מתושבי ארה"ב עוסקים בחקלאות, ארה"ב היא אחת מיצואניות המזון הגדולות בעולם. ארה"ב הייתה אחת המדינות הראשונות בעולם שרתמה את המדע והטכנולוגיה כדי לשפר את התנובה החקלאית. ברשומה זו סקירה מקיפה של מכלול הגידולים החקלאיים בארה"ב ; גידולי שדה וייצור מזונות מהחי; סוגי הקרקעות בארה"ב ומפעלי ההשקייה ; טפוסי המשקים.
הוריקן, טייפון, ציקלון,טורנדו ובליזרד
עוצמתו של הטבע באה לידי ביטוי גם כשהוא סוער.רוחות עזות המנשבות בעוצמה אדירה פוגעות בכל הנקרה בדרכן. עוקרות עצים, מעיפות צריפים,סירות ומכוניות ומטלטלות אותם כאילו היו עשויים מנייר.הים גם הוא משתתף בחגיגה. גלי הים שוצפים בקצף ומציפים שטחים רבים סוחפים בזרימתם מכוניות,סירות ומכל הבא ליד.בלא מעט מקרים מסתיימים אירועים סוערים אלו בקורבנות אדם.לעיתים, רוחות קרות הבאות מהקוטב מחוללות סופות שלגים עזות המשתקות את החיים לימים שלמים. הוריקן,טייפון,טורנדו ובליזרד הם מושגים המוכרים לנו ולא תמיד אנו מבדילים ביניהם. ברשימה זו נכיר את הרוחות השונות ואת הנזקים שהן גורמות.
גיאוגרפיה של ארה"ב
הנהרות בארה"ב הם משאב טבע חשוב מאין כמוהו. אפיקי הנהרות משמשים לתעבורה ימית זולה של נוסעים ומטען. מי הנהרות משמשים לשתייה ולחקלאות. מי הנהרות עשירים בדגה. הנהרות מספקים אנרגיה הידרואלקטרית ובכך מסייעים לשמור על איכות הסביבה. הנהרות משמשים לקיום תחרויות ספורט ומהווים יעדים תיירותיים.
Geografia de Paraguay
פרגוואי שוכנת במרכז דרום אמריקה בתווך בין שתי הענקיות: ברזיל וארגנטינה.אחת המדינות העניות ביבשת אמריקה הדרומית. אין לה מוצא לים. שכנותיה במזרח הן ברזיל וארגנטינה, בדרום גובלת פרגוואי בארגנטינה. במערב גובלת פרגוואי בארגנטינה ובבוליביה ,ובצפון בבוליביה ובברזיל.
גיאוגרפיה של ארה"ב
ארה"ב היא המעצמה החזקה ביותר בעולם מבחינה צבאית,כלכלית ופוליטית.כל "עיטוש" כלכלי או פוליטי בארה"ב משפיע על כל העולם. הרשומה הנוכחית,המבנה הפיזיוגרפי של ארה"ב היא פרק ראשון בגיאוגרפיה של ארה"ב.במהלך התקופה הקרובה יועלו לאתר פרקים, פרקים בגיאוגרפיה של ארה"ב ובהם יוצגו כל הגורמים הפיסיים והאנושיים שהצעידו את ארה"ב לפסגת העולם,והפכו אותה למוקד חיקוי של הצלחה.