דומה, שהחרם המפורסם ביותר בהיסטוריה האנושית בכלל ושל ההיסטוריה הנוצרית בפרט, הוא החרם שהטיל האפיפיור גרגוריוס השביעי על היינריך הרביעי קיסר האימפריה הרומית הקדושה.החרם שהוטל בפברואר 1076 טבע את המושג "הליכה לקנוסה" בה השפיל הקיסר את עצמו בבקשו מחילה מהאפיפיור להסרת החרם. על מקורו של החרם בנצרות ומשמעויותיו ברשומה זו.
סקרמנטים נוצריים
אחד הסקרמנטים החשובים ביותר בנצרות ובמהלכו אוכלים המאמינים הנוצרים רקיק לבנבן מידי הכומר וזוכים לחסדו של ישו.מקור הסקרמנט בסעודה האחרונה של ישו. מוטיבים אלו באים לידי ביטוי באמנות הנוצרית.למרבה הצער, פרשנות מוטעית של הסקרמנט דחפה נוצרים רבים לעלילות הדם.
מוטיבים נוצריים בסרטים
סיפור אהבה נוגע ללב בין אליזבת (בס ) צעירה ממוצא כפרי החיה בכפר דייגים שבצפון סקוטלנד, ובעלה הטרי יאן .לאחר ירח דבש קצר, נאלצים בני הזוג להיפרד .יאן חוזר לעבודתו בקידוח נפט. בס נותרה לבדה והיא מחפשת דרך איך להגיע לאהובה יאן בשיחות עם אלוהים ותפילות לשובו .זהו סיפור של נתינה אינסופית של בס. אין גבול לאהבתה. האהבה של בס עומדת במבחנים חוזרים ונשנים כאשר יאן חוזר פצוע לכפר ורק מסירותה תוביל לרפויו.הסרט רצוף מוטיבים פסיכולוגיים ונוצריים.
מוטיבים נוצריים בסרטים
הסרט עשרת הדברות, הפקה עתירת משאבים משנת 1956, זוכה בפרס גלובוס הזהב ופרס אוסקר על אפקטים מיוחדים. הסרט מגולל את קורות חייו של משה (צ'רלטון הסטון) המוותר על חיי העושר והפאר במחיצת פרעה (יול ברינר) כדי להנהיג את עמו לחופש. דמותו של משה היא פרה-פיגורציה לישו. בסרט מוטיבים נוצריים רבים.