חופיו הקסומים של האי פוקט בדרום מערב תאילנד הם יעד מבוקש למיליוני תיירים המבקרים מידי שנה בתאילנד. אולם רק מעטים מהתיירים המגיעים לאי, באים במיוחד לכבוד אירועי פסטיבל הצמחונים הנערכים בחודש אוקטובר. אין ספק כי השם "פסטיבל הצמחונים" עשוי להטעות במידת הססגוניות והרבגוניות של אירועי הפסטיבל. הסינים מכנים אותו "חג הקיסר התשיעי".
מבוא
הכיבוש המוסלמי של ארץ ישראל במאה השביעית לספירה גרם להגירה מסיבית של אוכלוסייה ערבית לארץ ישראל שהתעמתה עם האוכלוסייה הנוצרית והיהודית של ארץ ישראל.כדי להסדיר את את החיים בין קבוצות האוכלוסייה השונות קבעו השליטים המוסלמים תקנות המקנות עדיפות לתושבים המוסלמים מחד ומעמידות את היהודים והנוצרים בדרגת אזרחים נחותים.תקנות אלו הונהגו; כנראה, בימיו של הכ'ליף עומר איבן אל עזיז. תקנות אלו מוכרות בשם "תקנות עומר". שורשן של תקנות אלו נעוץ בהסכם הכניעה שכפה עומר איבן אל כ'טאב, הכ'ליף המוסלמי השני וכובש ארץ ישראל, על סופרוניוס פטריאך ירושלים. הסכם הכניעה מוכר בשם "חוזה עומר" .הפלסטינים רואים בחוזה..
Buddha
בודהה, מייסד הדת הגדולה ביותר בעולם. סיפור חייו, פועלו ולידתו המופלאה של הנסיך ההודי גאוטמה סידהרטא.המלך והמלכה חשוכי בנים..יום אחד,התדפק על שערי הארמון קשיש עטור זקן לבן וביקש להיפגש עם המלך והמלכה ביחידות..בעוד שנה מהיום תחבוק המלכה בן. מה הקשר בין בודהה לפיל הלבן? כיצד מאיה קשורה לעניין? מה מסמלת הספרה 8 ? על כך ועוד בסקירה שלפנינו.
מבוא
המאבק הישראלי ערבי אינו על קרקעות – השאלה היחידה היא שאלה דתית. סביב ירושלים. הטרור במצרים, האנרכיה בכלכלה, מלחמת האזרחים בלבנון, כל אלה סובבים סביב שאלת הדת.זו שאלה סביב הדת הדומיננטית במזרח התיכון – דת האיסלאם. האיסלאם הרשמי מתחיל ב-622 . מהו הרקע להופעת האיסלאם? בסקירה זו אתייחס לתקופה שקדמה לאיסלאם, הג'אהלייה (ג'אהלייה = בערות) מושג שתוכנו נקבע על ידי המוסלמים, כדי להמעיט בערכה של התקופה. משמעו, אנשים חסרי דת, חסרי תרבות. יחד עם זאת הייתה להם תרבות מפותחת ודת שאינה מוכרת להם. הדורות שקדמו לאיסלאם, לא קראו כמובן לעצמם ג'אהלה.
סקירה
אלו תנאים קיימים במדבר? כיצד התגבשו השבטים?כיצד הגיעו הבדווים לארץ ? עד לאן הרחיקו לנדוד? מהי ע'זווה? מהי קצידה? מהי סיבת הנדודים של שבטי הבדווים? מהו המבנה החברתי של הבדווים? מהו מעמדה החברתי של האישה? האם יש אחריות קולקטיבית? כיצד מסייעים לחלשים? מהי נקמת דם נקמת דם? מהי שפת הסימנים של הבדווים ? כיצד מוקיעים אדם הפועל כנגד הזרם? המערכת המשפטית אצל הבדווים.מה זה בישעה? על שאלות אלו ואחרות בסקירה שלפנינו.
דומה, שהחרם המפורסם ביותר בהיסטוריה האנושית בכלל ושל ההיסטוריה הנוצרית בפרט, הוא החרם שהטיל האפיפיור גרגוריוס השביעי על היינריך הרביעי קיסר האימפריה הרומית הקדושה.החרם שהוטל בפברואר 1076 טבע את המושג "הליכה לקנוסה" בה השפיל הקיסר את עצמו בבקשו מחילה מהאפיפיור להסרת החרם. על מקורו של החרם בנצרות ומשמעויותיו ברשומה זו.
השורשים הישראלים של המורמונים
כ-14 מליון מורמונים חיים ברחבי העולם. כמעט מחצית מהם בארה"ב.המורמונים קוראים לעצמם "הכנסייה של ישו המשיח של קדושי אחרית הימים". יחד עם זאת, המבקר ביוטה בארה"ב מופתע לראות שמקומות רבים נקראים בשמות בעלי קשר לארץ ישראל. במקדשים מורמוניים מוצגות דמויות מההיסטוריה של עם ישראל. משה ואהרון,לוחות הברית ותבליט של המקדש בירושלים. מי הם המורמונים? מה הם השורשים הישראלים של המורמונים? מה הקשר של המורמונים לירושלים? מה הקשר בין המורמונים לאינדיאנים? מה הם עיקרי האמונה המורמונית? על כל אלה ועוד ברשומה זו.
מיקום: ארה"ב / נצרות
סקרמנטים נוצריים
אחד הסקרמנטים החשובים ביותר בנצרות ובמהלכו אוכלים המאמינים הנוצרים רקיק לבנבן מידי הכומר וזוכים לחסדו של ישו.מקור הסקרמנט בסעודה האחרונה של ישו. מוטיבים אלו באים לידי ביטוי באמנות הנוצרית.למרבה הצער, פרשנות מוטעית של הסקרמנט דחפה נוצרים רבים לעלילות הדם.
טיול במכונית וברגל
רכס הר הזיתים החולש על ירושלים ממזרח משופע בכנסיות ואתרים.חלק מהאתרים קרויים על שמות נשים כמו אוגוסטה ויקטוריה ומריה מגדלנה.מעבר להיסטוריה, יהדות איסלאם ונצרות ישנם הסיפורים האנושיים של הנשים בהר הצופים.בואו אתי לגלות את סיפורן המופלא של נשים אלו.
לא אחת,טופחת בפנינו האמת ומכה בנו בעוצמה כאשר מתחוור לנו שחיינו זמן רב באשלייה.רבים מאתנו מעדיפים לא לחפש את האמת ומעדיפים לחיות באשלייה.וכאשר מספרים לנו שאנו חיים בשקר ומציגים לנו עובדות אמיתיות אנו אומרים לאיש שחשף בפנינו את האמת: אתה משקר... משל המערה,אחד המשלים המרכזיים והבסיסיים בתרבות המערבית מתאר בצורה ציורית סוג זה של חוויה.
אהבה חופשית ב"ממלכת הנשים"
בסביבת אגם לוגו ביונאן שבסין חיה קבוצת מיעוט של בני המוסו. בשל המבנה המשפחתי המטריאכלי זכתה קבוצה זו לכינוי "ממלכת הנשים"; הנשים רשאיות לבחור להן בני זוג כאוות נפשן. שמעו של המקום נודע בכל רחבי סין. הפרשנות המוטעית הקיימת בציבור הסיני לגבי טיבה של מערכת היחסים המיוחדת בין גברים ונשים בסביבות האגם והצגתה כמופקרות מינית גורמת לכך שמידי שנה בשנה פוקדים את המקום עשרות אלפי תיירים וביניהם סינים עשירים המגיעים לכאן בתקווה שהנערות יזכו אותם במבט שיוביל לאהבה חופשית...
אחד משבטי ההרים העניים ביותר בתאילנד. בתי עץ במבו על קלונסאות וחזירים מהדסים בין הסמטאות.מקורם במונגוליה.מתפרנסים מחקלאות קיומית. מאמינים ברוחות ומקיימים טקסי פולחן אבות. בפסטיבל נדנדת אהבה הנערות מתנדנות ובוחרות בן זוג.. חוששים מהרוחות שבמים וממעטים להתרחץ.קשישים נטולי שיניים המעשנים באנגים.אנשי האקה הם בין המעטים בתאילנד שאצלם ידידו הטוב ביותר של האדם אינו אוכל שיירי ארוחה, הוא הארוחה.
כאשר מדברים על איסלאם פונדמנטליסטי, אנו מדמיינים תמונה של אלפי נשים עטויות רעלות שחורות בככר העיר בטהרן. נוסיף לכך את התיאורים על עונשי המלקות לאירופאים שהשתכרו בערב הסעודית, התמונה מקבלת מימד דמוני. על האיסלאם הפונדמנטליסטי, השלכותיו על חיי החברה בארצות האיסלאם ועל חיי המוסלמים במערב אירופה בהרצאה זו.
האיסלאם נולד בחברה של נוודים החיים בתנאי המדבר הקשים מנשוא של ערב הסעודית. ארץ שבה מים זורמים דשאים מוריקים ונווה מדבר הם נדירים ולכן הפכו למושא ערגתם של כל החיים במדבר. כך הצטייר גן העדן בדמיונם של תושבי המדבר וכך הוא בא לידי ביטוי באמנות ובארכיטקטורה המוסלמית. ארמונות שליטים מוסלמים מהודו ועד ספרד נבנו סביב מוטיב גן העדן. המתאבדים הפלסטינים מוצגים בחברה הערבית-מוסלמית כשהידים. אחרי מותו, השהיד מוזמן לגן עדן. שם מחכות להן 72 בתולות שחורות עין .. מה האמת בתפיסה זו של גן העדן? האם למתאבדת מחכים 72 גברים עזי נפש? מי עוד מגיע לגן עדן? האם יש היררכיה בגן העדן? הקוראן רצוף תיאורים סופרלטיביים..
/ / / / / / / / / אחת מאגדות הילדים, ואולי המפורסמת שבהם, אלדין ומנורת הקסמים, מציגה שד הכלוא בבקבוק. הקוראן שזור בסיפורים על שדים ושטן. נשים מוסלמיות חוששות לשפוך מים רותחים סתם כך שמא, יישפכו המים על שדים. כאשר מוסלמי נתקל בתופעה שאין להסבירה בדרך הטבע הוא אומר أعوذ باللة من الشيطان الرخيم   אעוד'ו באיללה מן אל שיטאן אלרג'ים (ישמרני האל מהשטן הראוי לרגימה באבנים). הקורא בקוראן עוד בטרם יתחיל את הקריאה אומר משפט זה. מדוע?  מדוע מכנים האירנים את ארה"ב "השטן הגדול",  ואת ישראל "השטן הקטן "? כיצד התגלגלו סיפורי שדים לאגדה נפוצה כל..
הספר "אלף שמשות זוהרות" של  خالد حسینی כ'אלד  חוסייני, הסופר האמריקני ממוצא אפגני מתאר בצורה קודרת את האשה המוסלמית. אשה שהיא רכושו של בעלה. חלה עליה חובת ציות מלאה לבעלה, ולא, תיענש במלוא החומרה. בעלה רשאי אפילו להרוג אותה. על פי הספר,אשה מוסלמית היא אשה שבעלה אונס אותה מידי ערב. אשה מוסלמית היא אשה מוכה שאסור לה להתלונן. זו המציאות המתוארת בספר. זו מציאות האפשרית רק במדינות בהן נהוג האיסלאם הפונדמנטליסטי. במרבית ארצות האיסלאם בהן האיסלאם השולט אינו פונדמנטליסטי, מצב הנשים אינו שונה בהרבה ממצבן של נשים בארצות המערב. / / / / אשה מוסלמית בתאילנד / יחד עם זאת,..
ירושלים אינה נזכרת כלל בקוראן ובכל זאת הפכה למקודשת. מדוע? האם בכל שנות ההיסטוריה המוסלמית הייתה ירושלים קדושה? מדוע יש מוסלמים המוכנים לצאת לג'יהאד בעניין ירושלים?
האנשים שעיצבו את דמותו
השם הפרטי הנפוץ ביותר בעולם הוא מוחמד. מדוע? מיהו מוחמד. מדוע כל הפוגע בו גם בצורה מרומזת צפוי לעונש מוות? מי הם האנשים שהשפיעו עליו? נשותיו? ילדיו? בני שבטו? על כל אלה ועוד בהרצאה זו.
בשנה האחרונה התעורר ויכוח בשוויץ לגבי מתן אישור לבניית צריחי מסגדים. ההחלטה שנפלה היא לא להקים צריחי מסגדים. החלטה זו עוררה את זעמם של המוסלמים ברחבי העולם והם איימו בהטלת חרם על שוויץ ועל תוצרתה.לפני מספר שנים הוטל חרם על דנמרק בשל קריקטורות שפגעו בכבודו של הנביא מוחמד.סוגיות אלו מעלות שאלות נוספות. מהו מעמדו של האיסלאם? כיצד תופס האיסלאם את המערב? כיצד תופס המערב את האיסלאם? על כל אלה ועוד בהרצאה זו.
אורח חיים
במרחבי הסוואנה שמערב קניה חיים שבטי הסמבורו והמסאי.חבורת לוחמים המגדלים פרות ניזונים מדמם ומחלבם.מנהלים אורח חיים מיני שלנו יראה סופר מתירני..טקסי חניכה..כל אלה ועוד בסקירה שלפנינו.