שקופיה לוקה skofja loka

עיר ציורית בצפון-מערב סלובניה,היושבת למרגלות ההרים ועל גדות נהר סורה. רחובות מימי הביניים ומצודה עתיקה ובה מוזיאון אתנוגרפי מהטובים ביותר בסלובניה.

 שקופיה לוקה  Skofja Loka
היסטוריה ♦ חותם העיר מצודת העיר ♦  מצבת מריה בית הומאן  הגשר הקפוצ'יני  
 


שקופיה לוקה,סלובניה,מראה מהמצודה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל-Skofja Loka,Slovenia view from the castel -Ofek-Olami
שקופיה לוקה
ŠKOFJA LOKA

עיר ובה כ-22,000 תושבים בצפון מערב סלובניה על גדות נהר סורה Sora .

בשנת 973 העניק הקיסר הגרמני אוטו השני  Oton כתב זכויות להקמת עיר לאברהם הבישוף מפרייזינג Freising  בווריה  Bavaria .משמעות שמה של העיר "אדמות המרעה של הבישוף שליד הנהר".

בראשית המאה ה-14 הוקמה חומה שהקיפה את העיר ובה חמישה שערים שמעליהם ניצבו חמישה מגדלי שמירה.מרבית החומה קיימת עד היום. ההיסטוריה של העיר רצופה סיפורים על מתקפות,מגיפות דבר,ורעידת אדמה ב-1511 שגרמה לנזקים כבדים. הבישוף פיליפ בנה את העיר שוב ומאז היא כמעט ולא נשתנתה.

בשל התנאים הטופוגרפיים, נבנתה העיר העתיקה בשני מפלסים. הככר הראשית במפלס העליון נקראת פלאק Plac , הככר הראשית במפלס התחתון נקראת  לונטרג  Lontrg .

 
 
סמל העיר שקופיה לוקה -אופק עולמי -Skofia loka emblem -Ofek-olami
חותם העיר SIGILLUM CIVITATIS LOKA


במרכזו של חותם העיר של שקופיה לוקה מתנוססת תמונה של דמות שחורה ולראשה כתר. זה לא הנשיא ברק אובמה. זהו משרתו האישי של הבישוף אברהם מבוואריה מייסד העיר שלאות תודה על הצלת חייו הנציח את משרתו האישי על חותם העיר.
האגדה מספרת כי בעת שהבישוף יצא לשוח בעמק הסתער עליו דב שנחבא בין השיחים.המשרת האמיץ ירה בדב חץ מקשתו וכך הציל את חיי אדונו.לאות הוקרה, עשה הבישוף מעשה, והורה לעצב את דמות משרתו בחותם העיר למען יידעו הדורות הבאים את ספור הגבורה.   
 

מצודת העיר בשקופיה לוקה,סלובניה.אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Skofja Loka Castel slovenia -Ofek-Olami
מצודת העיר - CASTLE OF ŠKOFJA LOKA 

המצודה נבנתה בשנת 1202 על שרידי המצודה עתיקה מסוף המאה העשירית שנבנתה על ידי הבישוף אברהם מייסד העיר.היא שימשה כמשכנם של הבישופים ששלטו בעיר. ברעידת האדמה של 1511 היא נהרסה לחלוטין ונבנתה שוב על ידי Bishop Filip  הבישוף פיליפ.
היום היא משכנת מוזיאון אתנוגרפי עשיר. גם אם אינכם חסידי מוזיאונים, הכנסו לטירה ומחלונותיה נשקף נוף נפלא.

 
 
   
מצבת מריה,שקופיה לוקה סלובניה -אופק עולמי- Mark of Mary,Skofja Loka Slovenia -Ofek-Olami

מצבת מריה  
זוהי מצבה בארוקית ובה שלושה פסלים שנבנתה בעיר ב-1751 כאות תודה למריה שמנעה מגיפת דבר ושריפה בעיר. פסלה של מריה, האוחזת בזרועותיה את ישו כתינוק, מתנוסס מעל עמוד העשוי מקונגלומרט ובקצהו עטור יוני.בסיסה של המצבה מעוצב כאלתר (שולחן המזבח בכנסיה) ומשני צידיו תבליטים. בתבליט הימני חותם העיר.
המצבה נמצאת ברחוב הראשי של העיר העתיקה.מופיעה בתמונה. 

 

בית הומאן,שקופיה לוקה,סלובניה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Homan House Skofja Loka -Ofek-Olami

בית הומאן Homan House 
זהו בית אחוזה הבנוי משלושה מבנים.לאחר רעידת האדמה של 1511 הוא שוקם בסגנון גותי בשילוב אלמנטים ריינסאנסיים.תאריך השחזור מונצח על אריח בחזית המבנה.הפרסקו הימני הוא של חייל מימי הביניים ומשמאלו יש תבליט פרסקו מהוהה של  saint Christopf  הקדוש כריסטוף.
 
 

הגשר הקפוצ'יני בשקופיה לוקה סלובניה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Capuchin's bridge Skofja Loka ,Slovenia -Ofek olami

הגשר הקפוצ'יני  Capuchin's Bridge

הגשר מכונה גם  "גשר האבן"  Stone Bridge. הגשר נבנה במאה ה-14 על ידי הבישוף ליאופולד bishop Leopold .רצה הגורל,וכאשר אותו בישוף רכב על סוסו מעל הגשר, הסוס נבהל ויחד עם רוכבו נפלו לנהר וטבעו.הגשר בנוי מאבנים מסותתות בצורת חצי עגול. הוא שוחזר ב-1888 .אחרי הטביעה, נבנה מעקה ברזל ופסל של הקדוש ג'ון נפּוּמוק saint John of Nepomuk וחותם העיר נטבע בו.
גשר זה בן 600 השנים, אחד הגשרים העתיקים במרכז אירופה.בימי הביניים נבנה עליו מגדל שמירה.

  

 
 ערים ואתרים בסלובניה

מסלול טיול בסלובניה