רוסה RUSE PYCE

 רוסה
   רוסה - העיר החמישית בגודלה בבולגריה. שוכנת על הגדה הדרומית של נהר הדנובה ונמל הנהר המשמעותי ביותר של בולגריה המרוחק רק 200 ק"מ מהים השחור.נמלה משרת את מרכז המדינה והופך אותה לעיר מסחרית.
במאות ה-19 וה-20 נבנו בעיר בניינים בסגנון ניאו-ברוקי וניאו-רוקקו המהווים אטרקציה תיירותית.
העיר הייתה מיושבת על ידי התרקים באלף השני והראשון לפני הספירה. הרומאים הקימו כאן מצודה ששמרה על גבולם הצפוני בפני פלישות הברברים.
סבורים שמקור שם העיר הוא קיצור של "המצודה האדומה" (רוסה = אדום).הכיבוש העות'מאני ב- 1388 היה עריץ והוביל להתקוממות שנכשלה. העות'מאנים כינו את העיר רוסצ'וק שמשמעו רוס הקטנה.לימים הפכו את העיר לאחת החשובות בבולגריה. העיר שוחררה מהעות'מאנים ב-1878.לאחר מלחמת העולם השנייה, בולגריה הייתה נתונה להשפעה סובייטית שהובילה ב-1954 להקמת "גשר הידידות" מעל הדנובה המחבר את רוסה לעיר הרומנית ג'ורגיו.
בעיר יש אוניבריסטה ובה 12,000 סטודנטים,תזמורת פילהרמונית ואופרה.בעיר נמצאים גם מוזיאון התחבורה ומוזיאון לאומי היסטורי. התרומה של השלטון הקומוניסטי היא פנתיאון המנציח את הגיבורים הלאומיים.
בעיר הייתה קהילייה יהודית מפוארת השלישית בגודלה בבולגריה. בתי הכנסת המפוארים הם עדות חיה לקהילייה עשירה משגשגת זו. עם קום המדינה עלו רוב תושבי העיר, כשלושת אלפים במספר לישראל. 
 


   גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים ערים ואתרים בבולגריה

ווליקו טארנובו ורנהמנזר באצ'קובו מנזר רילה סופיהעמק הוורדים פלבןפלובדיבקאזאנלאקרוסה • • שומן