קראני Kranj

קראני אחת הערים שאסור לפספס במסלול בסלובניה.היא מתהדרת בעיר עתיקה המקושטת בבתים צבעוניים, ובנוייה על מורנה.חובבי טבע ימצאו עניין רב בערוץ הנחל קניוני,מנהרות תת קרקעיות,היסטוריה עתיקה.

  

 קראני  Kranj
 גיאוגרפיה ♦ בית העירייה ♦ מצודת קיזלשטיין ♦  קניון קוקרא מנהרות קראני 
 

תבליט מתכת של העיר העתיקה של קראני,סלובניה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Old cit map,Kranj Slovenia -ofek-Olami 
קראני Kranj
עיר ובה 53,000 תושבים במרכז סלובניה כ-20 ק"מ צפונית מערבית לבירה ליובליאנה. רבע שעה נסיעה משדה התעופה של ליובליאנה.קראני היא העיר הרביעית בגודלה במדינה.גובה ממוצע מעל פני הים 385 מ'.
קראני יושבת על פרשת דרכים היסטורית.היא נמצאת על הציר היורד מצפון אירופה דרומה לים האדריאטי ועל הציר מערב למזרח אירופה.זוהי עיר תעשייתית מייצרים בה מוצרי אלקטרוניקה וגומי.
 

 
 

בית העירייה,קראני,סלובניה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -City Hall Kranj Slovenia -ofek-Olami
 


בית העירייה

אחד האתרים התרבותיים החשובים בסלובניה. נמצא בככר המרכזית של העיר Glavni trg המבנה הנוכחי הוא מיזוג בין שני מבנים: מבנה ישן ומבנה חדש. ראשיתו של המבנה הישן במאה ה-16 .האולם העיקרי המקורה בעץ הוא מתקופת הרינסאנס ב-1638 והוא משמש לטקסים ולחתונות. בשנים 1964-1965 נערכו בו שיפוצים נפתחה גלרייה והוא משמש כמוזיאון.
פתוח כל יום בין 10:00 – 18:00 למעט ימי שני.
  הרחוב הראשי בקראני,סלובניה -אופק עולמי-צילום דוד נתנאל-,Main street Kranj Slovenia -0fek-Olami

מצודת קיזלשטיין - Kieselstein Castle
מצודה מאמצע המאה ה-13 שימשה כמשכנם של אבירים בימי הביניים , הושחתה בתקופת הכיבוש העות'מאני,שימשה כמשכנם של אצילים שונים כולל מבית האבסבורג והולאמה לאחר מלחמת העולם השנייה.ב-1952 המבנה שופץ על פי תוכניתו של הארכיטקט Jože Plečnik יוזה פלצ'ניק.
 

 
 

קניון קוקרא,קראני,סלובניה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Kokra canjon ,Slovenia -Ofek-Olami

קניון קוקרא Kokra canjon
אחת האטרקציות התיירותיות בקראני.הקניון נמצא לאורך הערוץ של נהר הקוקרא, אחד היובלים של נהר סאבא Sava  .בהליכה לאורך הערוץ ניתן לראות את סלעי הקונגלומרט עליהם נבנתה העיר העתיקה.ציוץ הצפורים מתמזג בכרכור הברווזים ושאר בעלי כנף המשייטים בנחל.
הכניסה אל הקניון היא מהגשר המחבר את העיר העתיקה לעיר החדשה. הגשר נמצא כמאה מ' לאחר לאחר שנכנסתם לרחוב הראשי של העיר העתיקה. בצד שמאל של הגשר יש 99 מדרגות המובילות לקניון. הכניסה בחינם.ניתן לשלב ביקור בקניון ובמנהרות קראני. בררו בלשכת המודיעין העירונית.
 


ערוץ הקוקרא בקראני,סלובניה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Korka river Kranj Slovenia -Ofek-Olami
מנהרות קראני
העיר העתיקה של קראני יושבת על מורנה עצומה של קונגולמרט הנמצא בין נהר קוקרא ונהר סאבא. גוש הקונגלומרט נוצר בתקופת הפלייסטוקן בין עידני הקרח השונים והתגבש לצורתו הנוכחית בזכות תקופת יובש. זרימת המים בנהרות לתוך גוש הקונגולמרט המיסה את הסלע ויצרה מנהרות.קיימות גם מנהרות מעשה ידי אדם שנחפרו בתקופת מלחמת העולם השנייה כדי לספק מחסה מפני הפצצות.
בשנים האחרונות נעשות עבודה ניקוי ואחזקה.יש לברר אפשרויות כניסה בלשכת התיירות המקומית.
יש מנהרות היוצאות אל ערוץ הנהר.
 

  

 
 ערים ואתרים בסלובניה

מסלול טיול בסלובניה

 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה