קובריד Kobarid

עיר בקרבת הגבול האיטלקי המשמשת כמרכז תיירות אזורי לעמק הסוצ'ה ולצפון מערב סלובניה.
 


  

 קובריד Kobarid
היסטוריה  ♦ הקץ לנשק
 

האלפים היוליאניים נשקפים מקובריד,סלובניה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Alps view from Kobarid,Slovenia -Ofek-Olami

קובריד  Kobarid
עיר ובה כ-4,400 תושבים בצפון-מערב סלובניה בקרבת הגבול האיטלקי. העיר היתה מיושבת כבר בסוף התקופה הניאוליתית ונמצאו בה שרידים מתרבות האלשטאט. מאוחר יותר הגיעו הסלאבים אבותיהם הקדומים של הסלובנים.בימי הביניים הייתה חלק מבישופות אקוויליאה ובמאה ה-15 עברה לבית האבסבורג. במאה ה-19 הפכה להיות מרכז חשוב בהתגבשות הלאום הסלובני.מרבית העיר נהרסה במהלך מלחמת העולם הראשונה בשל מיקום העיר על צומת דרכים חשוב צפון דרום. לאחר המלחמה הועברה פורמאלית לאיטליה והוקמה בה תנועת התנגדות TIGR  לשלטון הדיכוי הפאשיסטי האיטלקי. רבים מהתושבים עברו ליוגוסלביה.מוסוליני ביקר בעיר ב-1938 והדגיש את חשיבותה לאיטלקים.הפרטיזנים שיחררו את העיר ב-1943 והקימו רפובליקה בשטח של 2,500 קמ"ר  בשם רפובליקת קובריד שלא האריכה ימים בשל השתלטות הנאצים. לאחר המלחמה העיר הפכה להיות חלק מיוגוסלביה.
 
 
 
הקץ לנשק רומן של ארנסט המינגוואי על הקרבות בקובריד,סלובניה-אופק עולמי -Afarewell to Arms a.Hemingway-Slovenia -Ofek-Olami

"הקץ לנשק" -A Farewell to Arms

העיר התפרסמה ברומן של הסופר האמריקאי, זוכה פרס נובל לספרות ארנסט המינגווי  ( 1899-1961) Ernest Miller Hemingway  משנת 1929  "הקץ לנשק" A Farewell to Arms .
ספורו החצי-ביוגראפי של ארנסט המינגווי מנקודת מבט של לויטננט ששימש כנהג אמבולנס בצבא האיטלקי מיטיב לתאר את מוראות המלחמה ואת נסיגת הצבא האיטלקי שלחם באוסטרו-הונגרים המחוזקים ביחידות גרמניות.
באזור העיר, היושבת על פרשת דרכים, התנהל קרב קפורטו (קפורטו הוא שמה האיטלקי של קובריד). מוזיאון העיר מתאר את מוראות המלחמה.

  
 
 ערים ואתרים בסלובניה


מסלול טיול בסלובניה

 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה