פלבן ПЛЕВН PLEVEN

פלבן   Pleven  
   פלבן - העיר השביעית בגודלה בבולגריה ובה כ-137,000 תושבים. נמצאת 320 ק"מ ממערב לחוף הים השחור ו-170 מזרחית ק"מ ממזרח לסופיה הבירה.
מימצאים ארכיאולוגיים מעידים על התיישבות ניאוליתית במקום כבר באלף החמישי לפני הספירה.כמו כן נתגלה כאן האוצר הגדול ביותר בבולגריה המעיד על התיישבות פעילה של התרקים במשך אלפי שנים. במהלך השנים נכבשה העיר כמו יתר חלקי מואסיה (שמה של ממלכת התרקים) על ידי הרומאים שביצרו את העיר וסללו דרך חדשה אליה המקשרת אותה עם פלובדיב. בתקופת שתי הממלכות הבולגריות גם הראשונה וגם השנייה הייתה פלבן מרכז חשוב.כאשר אוכלסיית העיר הסלבית הלכה וגדלה הם כינו את העיר בשם "פלבן" שמשמעו בשפתם אַסַם. שם זה הוזכר לראשונה במסמך מלכותי במאה ה-13.
פלבן מילאה תפקיד חשוב במלחמת הרוסים והטורקים בשנים 1877-1878.הצאר הרוסי אלכסנדר השני היה נחוש לשחרר את בולגריה מהכיבוש העות'מאני. לאחר שהצבא רוסי-רומני חצה את הדנובה וכבש את העיר ניקופול נסוגו העות'מאנים לפלבן והתבצרו בעיר. העיר הושמה במצור.במשך חמישה חודשים ניסה הצבא התוקף בשלוש מערכות לכבוש את העיר אך ללא הצלחה.אבידות הצבא התוקף היו רבות: 38,000 קורבנות. בתשיעי בדצמבר 1877 כאשר קוי האספקה העות'מאנים התדלדלו לחלוטין ניסה הגנרל העות'מאני לפרוץ מהעיר החוצה עם שארית צבאו, מותיר מאחוריו 40,000 הרוגים. הנסיון נכשל והוא מסר את חרבו למפקד הרומני ונכנע.
על אף הכניעה, עוסמן פשה נלחם בחירוף נפש בקרבות והוא זכה לתואר גאזי (המנצח) שרק מצביאים בודדים זכו לקבל. הסיפור של הקרבות והמצור על פלבן מומחשים בצורה מיוחדת במינה בפנורמה של פלבן. זוהי אחת התצוגות הגדולות והמרהיבות ביותר בעולם ומהווה אטרקציה תיירותית ממדרגה ראשונה.


בניין הפנורמה בפלבן,בולגריה  בו נמצאת הפנורמה -אחד המיצגים היפים בעולם -אופק עולמי-Pleven's Panorama Building ,Bulgaria - Ofek-Olami
 

 
   


גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים ערים ואתרים בבולגריה

ווליקו טארנובו ורנהמנזר באצ'קובו מנזר רילה סופיהעמק הוורדים פלבןפלובדיבקאזאנלאקרוסה • • שומן