פטגוניה Patagonia

חבל הארץ הדרומי ביותר ביבשת אמריקה הדרומית נקרא פטגוניה. הוא משתרע על שטח של מיליון קמ"ר (שטח הזהה בגודלו לשטחה של מצרים).מרבית השטח הוא בריבונות ארגנטינה כ-787,000 קמ"ר (זהה בערך לשטחה של טורקיה), ורק 256,000 קמ"ר הם בריבונות צ'ילי.פטגוניה מיושבת בדלילות ואוכלוסייתה מגיעה בקושי לשני מיליון נפש.יחד עם זאת פטגוניה עשירה במיגוון נופים:קרחונים,הרי געש,לגונות, אגמים, נהרות ומדבריות.שמורות טבע רבות ובהן לוויתנים, דולפינים,כלבי ים, פילי ים ומינים רבים אחרים.
 

 פטגוניה וארץ האש  Patagonia & Tierra del Fuego

מיקום
חבל הארץ הדרומי ביותר  ביבשת אמריקה הדרומית נקרא פטגוניה. הוא משתרע על שטח של מיליון קמ"ר  (שטח הזהה בגודלו לשטחה של מצרים).מרבית השטח הוא בריבונות ארגנטינה כ-787,000 קמ"ר (זהה בערך לשטחה של טורקיה), ורק 256,000 קמ"ר הם בריבונות צ'ילי. גבולותיו: בצפון נהר הקולורדו היורד מהרי האנדים ונשפך לאוקיינוס האטלנטי,במזרח האוקיינוס האטלנטי ובמערב האוקיינוס השקט. בדרום פטגוניה נמצא מיצר מגלן המפריד בינה לבין  Tierra del Fuego  "ארץ האש". מבחינה מינהלית נכללת "ארץ האש בחבל פטגוניה הארגנטינאי.
פטגוניה מיושבת בדלילות ואוכלוסייתה מגיעה בקושי לשני מיליון נפש. 


 
פטגוניה וארץ האש -מפה פיזית -אופק עולמי - Patagonia & Tierra del Fuego,phisical map -Ofek olami

פטגוניה וארץ האש -מפה פיזית
 
 פרובינציית נאוקן  Neuquén
 

פרובינציית נאוקן היא הקטנה מבין ארבע הפרובינציות של פטגוניה.שטחה 94,078 קמ"ר והיא נמצאת בצפון מערב פטגוניה.צורתה כמו משולש ישר זוית ואשר היתר שלה בצד מערב, גובל בצ'ילה. הגבול עם צ'ילה עובר לאורך פרשת המים של האנדים. הגבול הצפוני שלה גם הוא גבול טבעי. נהר הקולורדו Colorado River הזורם לכיוון דרום מזרח מהרי האנדים ונשפך לאוקיינוס האטלנטי משמש כגבול טבעי בינה לבין פרובינציית מנדוסה Mendoza .
מיקומה של פרובינציית נאוקן ממזרח לקו פרשת המים של האנדים גורמת לכך שמרבית שטחה נמצא ב"צל גשם" . מרכז הפרובינציה ומזרחה הם צחיחים והקרקע מכוסה בצמחייה עשבונית דלה. רק האיזורים המערביים גשומים מאוד.
בפרובינציה זו מספר אגמים שהם אגמי מישאר קרחוניים השוכנים בין עמקי קרחונים.
אגם נאוול ואפי  Nahuel Huapi הוא הגדול באגמים שטחו 529 קמ"ר ועומקו כ- 438 מ'. נסיגת הקרחונים מהרי האנדים מזרחה עיצבה את  עמקי הקרחונים.בעת תנועת הקרחונים נוצרו מורנות שסכרו את המשך התקדמות הקרחון. המסת הקרחון יצרה את האגם.
העיר נאוקן בירת הפרובינציה יושבת במפגש הנהרות לימאי ונאוקן וראשיתו של נהר הריו נגרו. עד שנות הששים של המאה ה-20 היה חבל ארץ זה מיושב בדלילות. גילוי הנפט בשנות הששים של המאה ה-20 גרם להתפתחותה המואצת של העיר.

 
פרובינציית צ'ובוט   Chubut
 

פרובינציית צ'ובוט היא הפרובינציה השלישית בגודלה בארגנטינה.שטחה מקיף כ-225,000 קמ"ר. היא משתרעת בין קוי הרוחב (דרום לקו המשווה) 42-46  במזרח היא גובלת באוקיינוס האטלנטי ובמערב בהרי האנדים.מצפון לה נמצאת פרובינציית ריו נגרו ומדרום לצ'ובט נמצאת פרובינציית סנטה קרוס.
כלכלת הפרובינציה היא אחת העשירות ביותר של ארגנטינה והיא מבוססת על מחצבים, נפט ותיירות. התיירות היא ענף כלכלי משגשג בפרובינצייה זו. האטרקצייה התיירותית העיקרית היא חצי האי ואלדס Península Valdés ושמורות נוספות לאורך האוקיינוס האטלנטי.
חצי האי ואלדס הוא כולו שמורת טבע מהיפות בעולם, שהוכר כאתר מורשת עולמית. שטחו 3,625 קמ"ר. מרבית שטחו צחיח וקו החוף שלו יוצר לגונות יפות.
ביקור באתרים אלו מזמן לכם מפגש עם פילי ים, אריות ים, דובי ים, דולפינים, כלבי ים, לוויתנים ,קטלנים ועוד מינים רבים אחרים.

 
 
 פרובינציית ריו נגרו  Río Negro
 

פרובינציית ריו נגרו היא הפרובינציה הצפונית ביותר בחבל פטגוניה ומהגדולות שבה. משמעות שמה בספרדית הוא "הנהר השחור" . הסחף האורגני העשיר של נהר הריו נגרו מקנה לנהר צבע שחור.
שטחה מקיף כ- 203,000 קמ"ר. קו הרוחב הדרומי  42 משמש כגבולה עם פרובינציית צ'ובוט.  במזרח היא גובלת באוקיינוס האטלנטי ובפרובינציית Buenos Aires בואנוס איירס .בצפון בפרובינציית לה פמפה La Pampa ,בצפון מערב בפרובינציית נאוקן ובמערב בצ'ילה.
מיקומה של פרובינציה זו ממזרח להרי האנדים גורם לכך שמרבית נופיה צחיחים ומדבריים. סביב נהר הריו נגרו החוצה אותה ובחלקו האחרון משמש כגבול טבעי בינה לבין פרובינציית בואנוס איירס,יש צמחייה טבעית ולכן זהו האזור המאוכלס ביותר בפרובינציה.

 
 פרובינציית סנטה קרוס  Santa Cruz
 

סנטה קרוז – סנטה קרוז היא הפרובינציה הגדולה ביותר בפטגוניה והיא מקיפה שטח של 293,993 קמ"ר.
סנטה קרוז היא הפרובינצייה השנייה בגודלה בארגנטינה אחרי הפרובינצייה של בואנוס איירס.
בפרובינציה זו שני פארקים לאומיים : Los Glaciares לוס גלסיירוס (הקרחונים) שהוכרז כאתר מורשת עולמית. קרחונים אלו מזינים 47 אגמים קרחוניים . המפורסמים באגמים אלו הם Lago Argentino  לגו ארכנטינו (אגם ארגנטינו) שטחו 1,466 קמ"ר  (כמעט פי 9 משטח הכנרת)  והוא האגם הגדול ביותר בארגנטינה. עומקו הממוצע 150 מ', עומק מקסימלי 500מ'.
האגם השני, לגו וידמה Lago Viedma שטחו "רק" 1,100 קמ"ר והוא ניזון בעיקר מקרחון וידמה הנמצא מערבית לאגם. נהר הלאונה מעביר מים מאגם וידמה לאגם ארגנטינו ומשם לאוקיינוס האטלנטי באמצעות נהר הסנטה קרוז. שני אגמים אלו מזינים את נהר סנטה קרוז.
הפארק הלאומי השני בפרובינציית סנטה קרוז הוא Parque Nacional Perito Moreno פארק נסיונל פריטו מורנו.פארק זה נמצא במערב הפרובינציה על גבול צ'ילי.
 
 ארץ האש -ראה רשומה נפרדת
 
>