עשרת הדברות

מוטיבים נוצריים בסרטים

הסרט עשרת הדברות, הפקה עתירת משאבים משנת 1956, זוכה בפרס גלובוס הזהב ופרס אוסקר על אפקטים מיוחדים. הסרט מגולל את קורות חייו של משה (צ'רלטון הסטון) המוותר על חיי העושר והפאר במחיצת פרעה (יול ברינר) כדי להנהיג את עמו לחופש. דמותו של משה היא פרה-פיגורציה לישו. בסרט מוטיבים נוצריים רבים.
  


 

 עשרת הדברות
 הקדמה - דברי המפיק טבח התמימים  חכמי המזרח  ליל הסדר ■ יציאת מצרים  ■   פרח השושן ■ 

 
 

הקדמה - דברי המפיק 

 בתמונה הראשונה של הסרט רואים הצופים מסך קולנוע ממנו מגיח קריין הפונה לקהל. הוא מציין כי אין זה מקובל  להתחיל סרט באופן זה אך נושא הסרט חשוב מאוד ויש צורך בהסברים. הוא קושר באופן מרומז בין משה לישו.
 
                                                                                                              המקום בגדת היאור שעל פי המסורת הניחה יוכבד את תיבת משה רבנו -אופק עולמי -Mםדקד פךשבק ןמ איק Nןךק -Oכקל Oךשצן
המקום על גדת היאור במצרים בו הניחה יוכבד את תיבת משה

הוא מציין כי התנ"ך משמיט כשלושים שנה מחיי משה מהזמן שהיה תינוק בן שלושה חודשים ונמצא בקני הסוף על ידי בתיה בת פרעה שהביאה אותו לארמון מלך מצרים ואמצה לה אותו לבן. משה מגלה כי הוא עברי והורג את המצרי.
הוא אומר שכדי להשלים את התקופה החסרה בחיי משה הסתמכו מפיקי הסרט על כתבי ההיסטוריונים מהעת העתיקה פילון ויוספוס פלביוסץפילון כתב בתקופתו של ישו הנוצרי ויוספוס פלביוס כתב כ-50 שנה לאחר מכןץ לטענת המפיקיםת  להיסטוריונים אלו הייתה גישה למסמכים שמאז הושמדו או אולי אבדו.
צופי הסרט הנוצרים המכירים היטב את תולדותיו של של ישו,  שגם בהיסטוריה שלו, "באורח פלא" חסרות שלושים שנה, מוצאים לבד את הקשר בין ישו למשה.

 


המאסר של משה

 
מאסר משה.משה מובא לפני פרעה -אופק עולמי -Moses's imprisionment -Ofek Olami
מאסר משה - משה מובא לפני פרעה

התנ"ך אינו מספר לנו על מאסרו של משה ומשפט שנעשה לו.
בסרט אנו רואים את משה המובא לפני פרעה בדיוק כמו שאסרו את ישו והביאו אותו לפני פונטיוס פילטוס.
זרועותיו הקשורות למוט עץ מאחורי גבו פרושות לצדדים. הוא נראה כמו צלב מהלך.כמו בתמונה למעלה.
נפרטרי אהובתו של משה מבקרת את משה בכלא. משה קשור כשידיו פרושות לצדדים והוא נראה כמו צלב.

גירוש משה -אופק עולמי - Moses's exile -Ofek Olami
משה מגורש ממצרים
 
כך גם בתמונה בה משה מגורש למדבר. משה נראה כמו יוחנן המטביל.


טבח התמימים

 
הסרט "עשרת הדברות" פונה לקהל הנוצרי ומציג מציאות המוכרת לו מהמסורת הנוצרית. לפי התפיסה הנוצרית משה נתן את התורה לעם ישראל ושחרר אותם מעול העבדות במצרים וישו הוא זה שנתן להם את התורה החדשה. הברית החדשה מספרת על לידתו של ישו באמצעות הספור על חכמי המזרח שהגיעו להורדוס וספרו כי ראו את כוכבו של התינוק הנולד ובאו להשתחוות לפניו. ועל הגזירה של הורדוס להרוג את כל הילדים בני שנתיים ומטה בתקוה שביניהם יהיה גם ישו.(על חכמי המזרח ראו להלן)
הסרט מציג את ספור לידתו של משה באופן שונה מזה המוכר לנו בספר שמות. בתחילת הסרט רואים את פרעה מלך מצרים נפגש עם האסטרולוגים שלו ואלו מספרים  לו כי ראו כוכב מבשר רעות נכנס לבית מצרים. המלך שואל אותם אם זה אות למלחמה? הוא מביע תמיהה ושואל איזה עם יעז לשלוף חרב כנגד המצרים? האסטרולוגים משיבים לו: העבדים העברים אשר בגושן. הם מספרים לו כי קיימת נבואה על גואל שיוציא את העבדים מעבדות לחרות. הכוכב שהם ראו מבשר את לידתו של הגואל. פרעה מורה להרוג את התינוקות שנולדו מתוך תקוה שביניהם ימצא הגואל. האפיזודה של הרג הילדים מוכרת בנצרות בשם "טבח התמימים" והיא באה לידי ביטוי רב באמנות הנוצרית.
הסרט, מציג אם כן בספור לידתו של משה, את מה שמוכר לנוצרים מהברית החדשה כספור לידתו של ישו. יש לציין כי מרבית הנוצרים בעולם אינם מכירים את ספור לידתו של משה המופיע בספר שמות כי רק אצל מקצת הנוצרים מצורפים ספרי התורה לברית החדשה. הם יודעים מעט מאוד על משה מנאום סטפנוס כפי שהוא מופיע במעשי השליחים פרק ז' 20-21 :בעת ההיא נולד משה, שהיה טוב בעיני אלוהים. שלושה חודשים גודל בבית אביו וכאשר הופקר, אספה אותו בת פרעה וגדלה אותו לה לבן.   

 


 חכמי המזרח
 
ספר הבשורה מתי בברית החדשה בפרק ב' מספר את ספור לידתו של ישו וקושר אותו לחכמי המזרח.
כאשר ישו נולד בבית לחם באו לירושלים שלושה חכמים מהמזרח ובקשו לראות אותו. הם ספרו כי ראו את כוכבו במזרח ובאו להשתחוות לפניו. הם שאלו: היכן מלך היהודים אשר זה עתה נולד?
הורדוס המלך, שבימיו אירע הדבר, נדהם למשמע הדברים וכינס את יועציו ושאל אותם היכן יוולד המשיח. ראשי הכוהנים והסופרים אמרו לו כי בבית לחם עתיד המשיח להיוולד. תוך שהם מצטטים את הפסוק "ואתה בית לחם אפרתה צעיר להיות באלפי יהודה ממך יצא להיות מושל בישראל ומוצאותיו מקדם מימי עולם" מיכה ה' א'.
הורדוס קרא לחכמי המזרח והטיל עליהם משימה למצוא את הילד הנולד כדי שגם הוא ישתחווה לפניו.
חכמי המזרח יצאו לחפש את הילד כשהם נעזרים בכוכב בשמים אותו ראו קודם. הכוכב הוביל אותם  עד שנעצר בדיוק מעל המקום בו נולד הילד.הם נכנסו לבית וראו את הילד עם אמו מרים.הם הביאו לו מתנות: זהב לבונה ומור.
ספור זה המופיע באוונגליסט מתי הוא ספור המוכר לכל ילד נוצרי המכיר אותו בעל פה כמעט מגיל אפס.הנוצרים נוהגים לשחזר את הלידה של ישו בבית לחם. לקראת חג המולד מתמלאות חנויות המתנות בתיבות בהן רואים דמויות מינאטוריות של תינוק ולידו שור וחמור  וכן שלושת המתנות: זהב מור ולבונה.
בעקבות היוונית והלטינית חכמי המזרח  נקראים באנגלית מגי Magi. בעברית נקראים חכמי המזרח אמגושים.שם זה מתקשר לעם שהצטיין באסטרולוגיה וחי תחת שלטון הפרסים. בברית החדשה לא מצויין מה היה מספרם של חכמי המזרח שבקרו את הורדוס אך בשל העובדה שנתנו שלוש מתנות, התפתחה מסורת נוצרית במאה השלישית לפיה היו שלושה חכמים. הם זכו גם לשמות. בכנסיות המערביות הם נקראים :מלכיור Melchior, כספר  Casper, ובלשצאר   Balthazar. במסורות הנוצריות השונות הם מתוארים כמלכים וכך הונצחו בציורי קיר ובתבליטים בכנסיות רבות.
בכנסיות המערביות חוגגים את ה-6 בינואר כחג ההתגלות (אפיפניה πιφάνεια, epiphaneia) לציון ההתגלות של ישו לחכמי המזרח.

 


 ליל הסדר

 משה יושב עם בני משפחתו בליל יציאת מצרים.התמונה דומה מאוד לתמונות של הסעודה האחרונה,שיש הסבורים הייתה בליל הסדר.
עוד על הסעודה האחרונה ראו ברשימה נפרדת.לחצו כאן
 יציאת מצרים

בתמונה של יציאת מצרים נראה ארונו של יוסף כאשר לפניו צועדים אנשים מניפים כפות דקלים ומכסים את הדרך וסוככים על הארון. תמונה זו דומה להפליא לתהלוכה שכל הנוצרים בעולם חוגגים לציון יום ראשון של הדקלים dominica palmarum. יום זה נחוג בכל שנה ביום ראשון שלפני חג הפסחא.

חגיגות יום ראשון של הדקלים במדריד ליד ארמון המלך-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Dominica palmarum in Madrid Spain-ofek olami,David Nethanel
חגיגות יום ראשון של הדקלים (דומיניקה פלמרום) במדריד ליד ארמון המלך.


 סמלים נוצריים

  


 פרח השושן fleur de lis

פרח השושן - fleur de lis . משמש בנצרות כסמל השילוש הקדוש. הוא אף משמש את סמלה של הבתולה מריה.
מקורו של הסמל הוא בכתב החרטומים המצרי והוא מסמן את המילה.
מצרים היא אחד המקומות הראשונים בעולם בהם נהגו למול את הזכרים.
אהובתו של יהושע בסרט נראת ליליה כשם הפרח.