עמק הריין,היער השחור ודרך היין

טיול במכונית למטייל העצמאי

עמק הריין הוא אחד האיזורים היפים בגרמניה.גבעות ירוקות עטויות בעצי אלון ואשוח ושזורות בעיירות ציוריות. בעמק,זורם נהר הריין במלוא הדרו ועל שתי גדותיו עיירות וטירות כאילו לקוחות מספרי אגדות ילדים. להלן מוצע לכם מסלול טיול במכונית לאורך הריין אך גם בערים ובעיירות בגרמניה,לוקסמבורג וצרפת בקרבת עמק הריין. מסלול הטיול כולל את באדן באדן, בון,היידלברג, טרייר, טיבנגן ,לוכסמבורג,לורלי, פרייבורג, קובלנץ, קולמאר, קלן , רוטנבורג, שטוטגארט ושטרסבורג.

נהר הריין בקלן,גרמניה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Rhein river,Cologn-ofek Olami,David Nethanel

נהר הריין בקלן,גרמניה 

מידע שימושי מסלול הטיול ערים ואתרים במסלול מידע חיוני

 
 

מידע שימושי
 מתי לנסוע ?   -   אפריל –אוקטובר .למי שמעוניין לשלב גם נופש ושהייה בחופי ים/אגמים מומלץ לצאת רק בחודשי הקיץ.

לינה - בבתי מלון בערים ובדרכים. ניתן למצוא בדרכים חדרים להשכרה בדרך כלל בתיאום מראש. אם אתם מחפשים לינה בדרכים סעו בכבשים המסומנים באות N

מסעדות - ניתן לאכול בכל הברים בצידי הדרכים. המחירים שווים לכל נפש. במסעדות רבות יש "תפריט יומי" כ- 8 עד 12 יורו .לפעמים התפריט כולל בקבוק יין בעלות של כ-12 יורו. 
חשמל
- שקעים אירופאיים (צרפתים) 220 V
אינטרנט - בברים רבים יש WiFi .מומלץ לרכוש כרטיס טלפון מקומי הכולל אינטרנט בעלות של כ-30 אירו.

הנחיות לגבי GPS שימו לב :  מי שמשתמש ב- GPS צריך להזין את שם הישוב באותיות לטיניות. לנוחיותכם שמות האתרים באותיות לטיניות.

קשיי שפה ודרכים -הכבישים בגרמניה מצויינים. בכבישים המהירים לא גובים אגרה. חלק מהכבישים המשניים צרים וייתכן שתשתרכו  אחרי משאית או עגלה חקלאית. השילוט מצויין.בקטע הדרך בצרפת משלמים אגרה של כ-10 אירו.
לנוחיותכם מופיעים סימוני הכבישים באתר באותם צבעים כפי שהם מופיעים בשטח. כל שנותר לכם רק להדפיס ולצאת לדרך !

ביקור באתרים- קחו אתכם תמיד דרכונים. יש הנחות לפנסיונרים,ילדים וסטודנטים.
המסלול מתחיל בקלן אך תוכלו לעשות אותו גם ממינכן או  מכל שדה תעופה אחר בו תנחתו.
המסלול המפורט להלן ניתן לביצוע גם מעבר לימים המצויינים. אתם תחליטו על מה אתם מוותרים.
 

 

מסלול הטיול
 קלן ◄◄קובלנץ קוכם ברנקסטל◄טרייר ◄לוכסמבורג◄קולמאר ◄פרייבורג ◄שטרסבורג◄באדן באדן ◄רוטנבורג  ◄שטוטגארט ◄טיבנגן ◄היידלברג ◄לורלי◄קובלנץ ◄בון ◄קלן ◄
 
 


 

 

 יום  1

 קלן ◄קובלנץ  ◄קוכם ◄ברנקסטל  טרייר  - סה"כ כ - 190  ק"מ

 
תחילת המסלול בקלן Köln . נחיתה בשדה התעופה הנקרא Cologne Bonn Airport   קלן בון איירפורט. נוסעים דרומה לכיוון קובלנץ משך הנסיעה כשעה ורבע.
בקובלנץ סעו לנקודת המפגש בין נהר המוזל לנהר הריין " Deutsches Eck הפינה הגרמנית".
ביום הששי של הטיול עוברים שוב בקובלנץ ומה שלא תספיקו היום,תוכלו לראות ביום הששי של המסלול.
המשיכו לאורך המוזל והכנסו לקוכם Cochem. תוכלו לטפס עד למצודה. המראה מרהיב.המשיכו לאורך המוזל עד ל Berncastel ברנקסטל . גם כאן ניתן לטפס למצודה ולא להחמיץ את מראה הנוף.
המשיכו לכיוון טרייר .
טרייר Trier היא עיר  במדינת ריינלנד-פאלץ  Rheinland-Pfalz לא הרחק מהגבול  הצרפתי.
אל תחמיצו את שער העיר העתיק מהמאה השנייה לספירה. השער נקרא Porta Nigra. הקדישו לעיר שעה עד שעה וחצי.
חפשו לינה באיזור טרייר.

כרמי גפנים בכוכם-צילום דוד נתנאל --אופק עולמי-Cochem Germany-David Nethanel-Ofek-Olami

   

כרמי גפנים סביב כוכם

 יום  2

טרייר ◄לוקסמבורג ◄קולמאר  ◄סה"כ  כ- 282 ק"מ 

 ממשיכים לכיוון לוקסמבורג Luxembourg הנמצאת מעברו השני של  נהר מוזל Moselle  (נהר מוזל הוא יובל של הריין והוא חובר לריין בקובלנץ).
מטרייר עד לוקסמבורג הנסיעה נמשכת  פחות משעה ( 52 ק"מ).  החנו את הרכב ליד אנדרטת "גלה פרה Gëlle Fra ",המוכרת גם כ-place de la constitution פלאס דה לה קונסיסטוטיון, וצאו לטייל בעיר העתיקה. מהאנדרטה תראו את המצודה המופיעה בתמונה למטה.הקדישו לעיר כשעה וחצי.

מלוקסמבורג המשיכו דרומה לקולמאר Colmar שבצרפת כ-230 ק"מ. אנחנו נוסעים תחילה בחבל לוריין Lorraine ואחר כך בחבל אלזס Alsace. שני חבלי ארץ אלו החליפו ידיים בין צרפת לגרמניה. מרבית הדרך עוברת בצרפת בכביש אגרה.התשלום כ-10 אירו. כאשר תגיעו לקולמאר, החנו את הרכב ליד חניון העיר העתיקה. יש אפשרות לסייר בעיר במיני-רכבת. 


מצודת ויאנדן לוקסמבורג -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - vianden castle luxembourg,Ofek Olami,David Nethanel

מצודת ויאנדן לוקסמבורג

 יום  3

 קולמאר ◄פרייבורג ◄ שטרסבורג ◄באדן באדן  - סה"כ 175  ק"מ

מקולמאר אנו חוזרים לגרמניה.נסיעה של 50 ק"מ תביא אתכם לפרייבורג Freiburg. גם בפרייבורג הגיעו לעיר העתיקה. הקדישו לעיר שעה עד שעה וחצי.
מפרייבורג ממשיכים צפונה לשטרסבורג  Strasbourg , עיר צרפתית הנמצאת על הגבול עם גרמניה. סעו תחילה לחלק העתיק של העיר ואחר כך כדי לראות את ארמון האיחוד האירופי (מופיע בתמונה למטה). הקדישו לשטרסבורג כשעתיים.

משטרסבורג, נסיעה קצרה של 40 ק"מ תביא אותנו לבאדן באדן Baden Baden. החנו את הרכב ליד בית העירייה ורדו במדרגות לטייל בעיר העתיקה.הקדישו לעיר שעה עד שעה וחצי.
חפשו לינה באיזור באדן באדן.

קולמאר 

קולמאר,צרפת -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Colmar France,Ofek Olami,David Nethanel

 קולמאר

 יום  4

 באדן באדן ◄ רוטנברג ◄ שטוטגארט ◄רוטנברג ◄שטוטגארט ◄טיבנגן ◄ -  336 ק"מ

מבאדן באדן אנו ממשיכים לרוטנבורג. 156 ק"מ מפרידים בין שתי הערים והנסיעה נמשכת כשעה וחצי .
ברוטנבורג אל תחמיצו תצפית מרהיבה ממגדל בית העירייה.ניתן גם לסייר לאורך החומות. הקדישו לעיר שעה עד שעתיים.
מרוטנבורג אנחנו ממשיכים בנסיעה של כשעה וחצי לשטוטגארט (150 ק"מ) מבקרים בעיר העתיקה ובמוזיאון מרצדס.
משטוטגארט נסיעה קצרה של 43 ק"מ מביאה אותנו לטיבנגן 
Tübingen .אל תחמיצו  את בית העירייה הציורי וטיפוס למצודה ממנה נשקף נוף מרהיב.גם לשטוטגארט וטיבנגן הקדישו שעה עד שעתיים בכל עיר.
חפשו לינה באיזור טיבנגן.

 

מוזיאון מרצדס,שטוטגארט-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Mercededs  MuseumStuttgart,Ofek Olami,David Nethanel
מוזיאון מרצדס,שטוטגארט
 

 
 

 יום  5
 טיבנגן ◄היידלברג ◄לורלי ◄ סה"כ  308 ק"מ 
מטיבנגן אנחנו ממשיכים בנסיעה של 154 ק"מ להיידלברג. הקדישו לעיר שעה עד שעתיים.
מהיידלברג ניתן להמשיך בנסיעה לאורך הריין אך גם בקטעים של הכביש המהיר. מגמת פנינו היא צוק לורלי. הנסיעה בכביש המהיר נמשכת כשעתיים (154 ק"מ).
בדרך עוצרים להתרעננות בעיירות הציוריות שעל גדות הריין כדי להתפעל מהטירות הציוריות. יש אפשרות לשוט מתחת לצוק לורלי אך גם לטפס על הצוק.
מלורלי ממשיכים לקובלנץ. הנסיעה לקובלנץ היא כשעה והמרחק הוא כ-66 ק"מ.בקובלנץ ניתן לעלות ברכבל למצודה (8 אירו) ולהשקיף על הנקודה בה חובר נהר המוזל לריין.

 יום  6
 לורלי ◄קובלנץ ◄בון  סה"כ 66 ק"מ
 מלורלי ממשיכים לקובלנץ. הנסיעה לקובלנץ היא כשעה והמרחק הוא כ-66 ק"מ. בקובלנץ, לאחר שסיירתם ב"פינה הגרמנית", ניתן לעלות ברכבל למצודה (8 אירו) ולהשקיף על הנקודה בה חובר נהר המוזל לריין.
הקדישו לקובלנץ כשעתיים והמשיכו בנסיעה לבון.
צוק לורליי
צוק לורליי הוא שמה של גבעה תלולה בגובה של 132 על גדות נהר הריין ליד העיירה  Sankt Goarshausen זנקט גורסהאוזן אשר במדינת ריינלד פפאלץ. הצוק הוא חלק מאזור שהוכרז כאתר מורשת עולמית.
פרסומו של האתר הוא בעיקר בגלל שירו של המשורר היהודי היינריך היינה "לורליי" המספר את סיפורה של נערה זהבת שיער היושבת על סלע במים וסורקת את שיערה ופוצחת בשיר. ספן מתקרב עם סירתו מקשיב לזמרה ומתנפץ אל הסלע. הצוק  נמצא בעיקול של הנהר בו עומק המים מגיע ל-25 מ' ורוחב הנהר רק 113 מ'.

הפינה הגרמנית
הפינה הגרמנית היא נקודת המפגש בין נהר המוזל הנשפך לנהר הריין.שמה בגרמנית הוא Deutsches Eck . בשנת 1897 הוצב בנקודה זו פסלו של וילהלם ה-I שאיחד את גרמניה בשנת 1871.הפסל הוסר לאחר התבוסה הנאצית במלחמת העולם השנייה  אך חזר למקומו בשנת 1993 .
כאשר מטפסים למרומי האנדרטה התחושה היא שאתה נמצא בספינה המשייטת בריין.


 

 יום  7

 בון ◄ קלן ◄   סה"כ 78 ק"מ

  הקדישו לסיור בבון בין שעה לשעתיים בעיר העתיקה.
הנסיעה מקלן לבון נמשכת כחצי שעה (30 ק"מ).בקלן רצוי להחנות ליד הקתדרלה. אחרי שתטפסו למרומי הקתדרלה (533 מדרגות) תוכלו להינות מהנוף הנפלא הנשקף ממגדל הכנסייה. הכרטיס עולה רק 3 אירו.
הקדישו לעיר כשעתיים.
קתדרלת קלן
קתדרלת קלן אשר הוכרזה כאתר מורשת עולמית בשנת 1996 היא אחת הקתדרלות הגותיות הגדולות בעולם.בנייתה החלה ב-1248 והיא הושלמה ב-1880.בשנת 1164 הביא פרידריך ברברוסה ממילאנו את שרידי שלושת האמגושים,מלכי המזרח, ובכך הפך את הכנסייה לאתר צליינות נוצרי ממדרגה ראשונה.


 


 


 

ערים ואתרים במסלול
 באדן באדן ■ בון ■ היידלברג ■ טרייר ■ טיבנגן ■  לוכסמבורג ■לורלי ■ פרייבורג ■ קובלנץ ■ קולמאר ■ קלן ■ רוטנבורג ■ שטוטגארט ■ שטרסבורג  

מידע חיוני
 במקרה של תאונה חלילה, נפגעים מפונים לבית חולים ואינם יכולים לתקשר  בגלל מצבם הרפואי או בגלל קשיי שפה. שאו על גופכם כל מידע שאתם חושבים שעשוי לעזור לכם כמו רגישות לתרופות או מידע על ההיסטוריה הרפואית שלכם. רצוי להצטייד בהעתקי בדיקות דם, א.ק.ג וכ'. למי שנוטל תרופות באופן קבוע , לצלם על דף את כל שמות התרופות שאתם נוטלים באופן קבוע. את פוליסת הביטוח להחזיק תמיד על הגוף.

מספרי החירום

מטלפון סלולרי 112
משטרה  166
אמבולנס 150
סיוע בדרכים 146


 


 


לקבלת מסלול מפורט וייעוץ (בתשלום) - צרו קשר באמצעות תיבת התגובות מתחת לשורה זו.