ספליט Split

העיר השנייה בגודלה בקרואטיה.משמשת כמרכז אדמינסטרטיבי לחבל דלמטיה.בקרבת העיר יש שדה תעופה בינלאומי.העיר התפרסמה בזכות ארמונו של דיוקלטיאנוס מהמאה השלישית.בעיר התקיימה גם קהילה יהודית.
 

  
 
 ספליט  Split
 
 
ספליט היא עיר נמל לחופי הים האדריאטי בחבל דלמטיה בדרום קרואטיה. העיר השנייה בגודלה בקרואטיה ומתגוררים בה 220,000 תושבים. ספליט היא המרכז הכלכלי והאדמניסטרבי בדלמטיה.ספליט משמשת כמרכז יציאה לטיולים בסביבה.
ספליט היא אחת הערים העתיקות ביותר באזור, למרות שפורמאלית מאחוריה 1,700 שנות היסטוריה.בחפירות ארכיאולוגיות אחרונות נמצאו עדויות מושבה יוונית מהמאה הששית לפני הספירה.העיר התפרסמה בזכות ארמון הקיסר הרומאי דיוקלטיאנוס שבנייתו החלה בסוף המאה ה-3. בהמשך, ספליט נשלטה על ידי הביזנטים עד להתהוותה של הממלכה הקרואטית בימי הביניים.העיר הייתה תחת שלטון ונציה במשך כ-380 שנים עד ל-1797 עת נכבשה על ידי בית הבסבורג.מיקומה על ציר תנועה ימי חשוב בים האדריאטי תרם לפיתוחה של העיר וספינות מסחר רבות פקדו את נמלה.
לאחר מלחמת העולם הראשונה הפכה ספליט לחלק מיוגוסלביה.
קהילייה יהודית התקיימה בעיר עד מלחמת העולם השנייה אך מרביתם הושמדו בשואה.כיום הקהילייה מונה כמה עשרות בעיקר קשישים.
אל תעזבו את העיר לפני שבקרתם בארמון דיוקלטיאנוס, ארמון שהוכרז כאתר מורשת עולמית ב-1979.
בעיר קיימים מספר מוזיאונים: המוזיאון העירוני, שני מוזיאונים לארכיאולוגיה (העולם העתיק,וימי הביניים), המוזיאון האתנוגרפי, המוזיאון הימי.
בקיץ נערכים כאן פסטיבלים שונים הקשורים לתיאטרון הלאומי של העיר ובו מופעים של דרמות קונצרטים ואופרות. אם הגעתם עם ילדים יש כאן תיאטרון בובות. יש בעיר דיסקוטקים טובים.

ספליט מרכז יציאה לטיולים בדרום קרואטיה -אופק עולמי-Split Croatia-Ofek-Olami
 
ספליט לחוף הים האדריאטי,קרואטיה 
מסלול טיול בקרואטיה
  

 
 ערים ואתרים בקרואטיה
 אומישזאדארחווארטרוגירמקרסקהסלוניספליטשמורת פליטביצה שמורת קרקא