סן ג'מיניאנו San Gimignano

קו הרקיע הנפרש לעיני המגיעים לטוסקנה מאופיין בנוף כרמים המעטרים את הגבעות כמו שמלה ירוקה. ולפתע,כמו באגדת ילדים, מזדקרים מבין הגפנים מגדלים עתיקים.זוהי סן ג'מיניאנו היפהפיה המאגדת בתוכה את יופיין של לה בו דה פרובנס, קורד סיר סייל ורוקמדור גם יחד. עיר עתיקה מימי הביניים היושבת על ציר הדרך הרומאי העתיק ויה פרנצ'ינינה ושהתפרסמה בזכות מגדליה אך גם בזכות היין הלבן המשובח שלה.עיר שהוכרה על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית. אחרי שתבקרו בה תבינו מדוע.


 
 

סן ג'מיניאנו   San Gimignano

 מיקום גיאוגרפיה היסטוריה  ■ ארכיטקטורה ■ אתרי תיירות  הגעה  ■ סיור בעיר שער סאן ג'ובאניפיאצה דלה צ'יסטרנה פסטיבלים גלרית אומנות 
 
 

סאן ג'מיניאנו עיר המגדלים -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -San Gimignano twoer's city -Ofek olami,David Nethanel
סאן ג'מניאנו עיר המגדלים
 
מיקום

סן ג'מיניאנו היא עיר מוקפת חומה מימי הביניים הנמצאת בגבעות טוסקנה באיטליה. בשנת 1990 הוכרזה העיר כאתר מורשת עולמית על ידי אונסקו. העיר התפרסמה בעיקר בגלל הארכיטקטורה שלה ובזכות מגדליה העתיקים הבולטים מעל לקו האופק ומשווים למתבונן מרחוק מראה של עיר מודרנית ובה גורדי שחקים. העיר התפרסמה גם בזכות היין הלבן שלה.
 
 גיאוגרפיה

טוסקנה,עמק אלסה אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Toscana Elsa vally -Ofek olami,David Nethanel
נוף טיפוסי בסביבות סאן ג'מניאנו
 
העיר ממוקמת בראש גבעה בגובה 334 מ' מעל פני הים וחולשת על עמק Elsa  אלסה. העיר הוקמה על ציר דרכים בינלאומי ומקימיה התפרנסו מגידול גפנים זיתים ועשבי תיבול  ושיווקם לסוחרים ולצליינים שעברו שעברו דרך העיר. במשך השנים התפתחה תעשיית צביעת הבדים תוך שימוש בזעפרן. העיר נמצאת במרחק נסיעה (במכונית) של 35 דקות מסיינה הסמוכה ואותו זמן נסיעה מפירנצה.
אוכלוסיית העיר מונה כיום כ-7,000 איש המתפרנסים ממסחר ותיירות.למעלה משלושה מיליון תיירים פוקדים את העיר מידי שנה.


 
 היסטוריה

כבר במאה השלישית לפני הספירה הייתה כאן עיר אטרוסקית מוקפת חומה. סאן ג'מיניאנו  יושבת על הדרך הרומאית העתיקה  Via Francigena ויה פרנצ'ינינה המקשרת בין רומא לקנטרברי שבאנגליה ולמעשה הייתה זו הדרך הראשית בין רומא לצפון. בשל כך שימשה העיר בימי הביניים כתחנת מעבר למאות אלפי הצליינים הקתולים בדרכם לרומא.
במאה הששית, כמו כל איטליה, סן ג'מיניאנו הייתה יעד למתקפת האוסטרוגותים בהנהגת מלכם טוטילה Totila. הארכיבישוף סן ג'מיניאנו של העיר מודנה Modena  נחלץ לעזרת סן ג'מיניאנו והציל אותה מכיבוש. כאות הוקרה לארכיבישוף היא נקראת  על שמו.
בימי הביניים התפתחה סן ג'מיניאנו סביב ככר השוק והוקפה חומה במאה העשירית ומאז למעשה היא מתחילה להתפרסם.
באמצע המאה ה-14 (1347-1351) פקדה את אירופה המגיפה השחורה המכונה המוות השחור.מיליונים מצאו את מותם. אירופה ובכלל זה איטליה נקלעו לשפל כלכלי. שפל כלכלי זה לא פסח על סאן ג'מיניאנו והעיר הידרדרה אך שמרה על צביונה מימי הביניים.
כמו ערים אחרות באיטליה, נקלעה סאן ג'מיניאנו למאבקי הכח בין הקיסרות הרומית הקדושה לבין האפיפיורות שכונו " מאבק האינוויסטיטורה" .
בשל יריבות כלכלית ורקע חברתי שונה קיבל מאבק זה בסאן ג'מיניאנו צביון מקומי כאשר מחצית מהאוכלוסיה תמכה בגואלפים (תומכי האפיפיור ) והמחצית השנייה של המשפחות תמכה בקיסר. ביטויו של מאבק זה קיבל גוון  ילדותי בדמות המגדלים הגבוהים שכל צד רצה להראות שהמגדלים שלו גבוהים יותר. (יש המסבירים את גובה המגדלים בצורך ליבש את הבדים הצבועים).
ב-8 במאי 1300 דנטה אליגיירי מגיע לעיר כשגריר הגואלפים בטוסקנה.
 
ארכיטקטורה

סאן ג'מניאנו התפרסמה בזכות המגדלים שלה.
בנייה לגובה בימי הביניים ובאיטליה בפרט, לא הייתה תופעה חריגה. לא הייתה מגבלה טכנולוגית לבנות לגובה. בשל לחץ המים הייתה בעייה של הזרמת מים לקומות הגבוהות.המים הגיעו לגובה מקסימלי של 50 מ'.
בערי המדינה שהתפתחו באיטליה התגוררו משפחות עשירות. הצורך להגן על הרכוש  ויחד עם זאת להפגין את עושרן בא לידי ביטוי בבנייה מפוארת לגובה. בנייה לגובה הייתה סמל סטטוס.
בעיר בולוניה Bologna נבנו בין 80 ל-100 מגדלים. שני מגדלים המתנשאים לגובה של 97.2 מ'. עומדים על תלם עד היום.
פרנסי העיר בפירנצה Firenze  שבה התחרותיות בין המשפחות הייתה רבה קבלו החלטה בשנת 1251 האוסרת בנייה לגובה מעבר ל-26 מ'. החלטה זו השפיעה גם על ערים אחרות ובסאן ג'מניאנו הגובה מהקסימלי של הבניינים אינו עולה על 51 מ'.
במהלך ימי הביניים נבנו בסאן ג'מניאנו בין 72 -75 בניינים גבוהים. כיון נותרו רק 14.
 
אתרי תיירות 
 
 
 
 שער ורחוב סאן ג'ובאני

שער ורחוב סאן ג'ובאני -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - San giovani gate and street -Ofek olami,David Nethanel
שער סאן ג'ובאני - מראה לתוך רחוב סאן ג'ובאני

 
רחוב סאן ג'ובאני מוכר בשם זה  עוד כאשר היה מחוץ לחומת העיר והוא נכלל בתוך העיר רק בחומת העיר החדשה בשנת 1214.
 
פיאצה דלה צ'יסטרנה
 

פיאצה דלה צ'יסטרנה,סאן ג'מניאנו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Piazza della cisterna -Ofek olami,David Nethanel
פיאצה דלה צ'יסטרנה


 


 
הגעה לעיר 
 

הגעה ברכבת
בסאן ג'מיניאנו עצמה אין תחנת רכבת אך תוכלו להגיע אליה לאחר שהגעתם לתחנת Poggibonsi היא רשומה כ- Poggibonsi-S.G. בצאתכם החוצה עלו על אוטובוס הנוסע לסאן ג'מיניאנו כל 30 -40 דקות יוצא אוטובוס ומחיר הנסיעה לכל כיוון כ-3.6€ לכל כיוון.
האוטובוס מגיע ממש לפתח העיר ליד השער הראשי, שער סאן ג'מיניאנו.
 
הגעה במכונית
מהכביש המקשר בין סיינה לפירנצה יש שילוט טוב המכוון אתכם איך להגיע לסאן ג'ימיניאנו. אפשר כמובן לנווט בעזרת GPS .
מגרש החנייה נמצא בקצה הדרומי של העיר ליד חומת העיר ובמרחק 100 מטר מהשער הראשי של העיר שער סאן ג'ובאני. אל תתפתו להחנות את המכונית שלא במגרש זה. גוררים מכוניות והקנסות כבדים.

 סיור בעיר
 

בטרם נתחיל בסיור גשו ללשכת המודיעין הנמצאת מיד בכניסה לעיר. בדקו האם תוכלו לבקר במקווי המים התת-קרקעיים של העיר ובמזרקות מימי הביניים.

שער סאן ג'ובאני בסאן ג'מיניאנו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - San Giovani gate sangimignao -Ofek olami ,David Nethanel
שער סאן ג'ובאני
אנו מתחילים את הסיור בעיר בשער הדרומי שער סאן ג'ובאני  (זה הנראה בתמונה) כאשר החומה נמצאת בצד שמאל שלכם. הרחוב אליו נכנסים הוא Via San Giovanni ויה סאן ג'ובאני. לאורך כל הדרך פזורים בניינים עתיקים ובחזיתותיהם חנויות יפות.

חנות תבלינים ברחוב סאן ג'ובאני בסאן ג'מניאנו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Herbs shop san giovani st.-ofek olami,David Nethanel
בחנויות התבלינים בסאן ג'מניאנו עשבי תיבול מגוונים

אתם פוסעים לאורך הדרך הרומאית העתיקה  Via Francigena ויה פרנצ'ינינה. מיד בכניסה בצדו הימני של הרחוב תבחינו באחד המוזיאונים המפורסמים של העיר - מוזיאון העינויים. במוזיאון תוכלו לראות טכניקות ואביזרי עינויי מתקופות שונות.

מוזיאון העינויים בסאן ג'מיניאנו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Tortures museom -Ofek olami,David Nethanel
נופך של היסטוריית העינויים בסאן ג'מניאנו

 
כנסיית סאן פרנצ'סקו בסאן ג'מניאנו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Chiesa di San Francesco ,San Gimignano,ofek olami - David Nethanel
כנסיית סאן פרנצ'סקו הרומנסקית

ממשיכים ללכת ובצד ימין של הרחוב ישנה כנסיה רומנסקית עתיקה משנת 1221 זוהי כנסיית סאן פרנצ'סקו. (ניראית בתמונה מעל).
אתם ממשיכים ללכת ישר לפנים במעלה הדרך אחרי שהלכתם כ-200 מ' תגיעו לשתי ככרות היפות ביותר בעיר. הככר הראשונה נקראת פיאצה דלה צ'יסטרנה   Piazza della Cisterna   "ככר הבאר".

מגדל השטן בפיאצה דלה צ'יסטרנה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Devil's tower Piazza della cisterna -Ofek Olami,David Nethanel
מגדל השטן בפיאצה דלה צ'יסטרנה
אחד הבניינים זה הנראה בתמונה מכונה טורה דל דיאבולו La Torre del Diavolo "מגדל השטן"   
הככר השנייה היא פיאצה דל דואמו

סנטה מריה אסונטה סאן ג'מניאנו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -- Santa Maria Assunta
כנסיית סנטה מריה אסונטה

בימי הביניים, בככר זו  פיאצה דל דואמו, התנהלה הפעילות הדתית של העיר והתקיימו בה תהלוכות דתיות. כיום היא גדושה בתיירים ומבקרים.
אתם יכולים להמשיך מכאן  לויה סאן מטאו Via San Matteo  שגם הוא רחוב עם חנויות ומבנים עתיקים או להכנס לסמטאות הרבות היוצאות מרחוב זה. בטרם תשובו למגרש החנייה מומלץ להתענג על היין הלבן של העיר - ורנאצ'יה די סן ג'ימיניאנו  Vernaccia di San Gimignano .

 
פסטיבלים 

השתדלו להגיע לעיר  בשבוע השלישי של חודש יוני.
בשבת השלישית וביום ראשון השלישי שבחודש יוני חוגגים פסטיבל Giostra dei Bastoni ג'יסטורה דיי בסטוני.  העיר לובשת חג ותהלוכה צבעונית של אבירים רכובים על סוסים ומצויידים במיטב הנשק מימי הביניים צועדים ברחובות העיר.

 
 גלרית אומנות

גלריה גגליארדי ברחוב סאן ג'ובאני היא גלריה ותיקה משנת 1991 ובה התצוגה הגדולה ביותר של קשת רחבה של פסלים וציירים נודעים.
תוכלו להתעדכן כאן באתר לגבי תצוגות מיוחדות.
תוכלו לכתוב ישירות לגלריה
galleria@galleriagagliardi.com
ולבקר באתר הבית שלה
www.galleriagagliardi.com

להלן מבחר תמונות ומיצגים מתוך הגלריה


 גלריה גגליארדי בסאן ג'מניאנו –אופק עולמי - Galleria Gagliardi-San Gimignano-ofek-olami,David Nethanel
גלריה גגליארדי סאן ג'מניאנו


גלריה גגליארדי בסאן ג'מניאנו –אופק עולמי - Galleria Gagliardi-San Gimignano-ofek-olami,David Nethanel
גלריה גגליארדי -סאן ג'מניאנו

גלריה גגליארדי בסאן ג'מניאנו –אופק עולמי - Galleria Gagliardi-San Gimignano-ofek-olami,David Nethanel
גלריה גגליארדי סאן ג'מניאנו

גלריה גגליארדי בסאן ג'מניאנו –אופק עולמי - Galleria Gagliardi-San Gimignano-ofek-olami,David Nethanel
גלריה גגליארדי סאן ג'מניאנו