סלוני Slunj

 


 

 סלוני Slunj
 
 
סלוני - עיירה קטנה ובה כ-6,000 תושבים בצפון מערב קרואטיה. סלוני יושבת על גדות נהר סלוניצקה Slunjcica בסמוך לנקודת השפכו לנהר Korna קורנה 50 ק"מ דרומית לקרלובץ' Karlovac על הציר הראשי זגרב –פליטביצה –זאדר.
לסלוני יש הרבה מה להציע.עיר עתיקה מבוצרת מהמאה ה-14, נוף יוצא מן הכלל של נהרות, מפלים וערוץ נהר שמימיו נעלמים לפתע.
בחלק הנמוך של העיירה, רסטוקה Rastoke, טחנת מים עתיקה מהמאה ה-18. שביל עץ נמשך לאורך גדת הנהר בסמוך ובין בתי העץ העתיקים של העיירה. פרחים בשלל צבעים מקדמים את פניך בהגיעך לשביל. שיחי שרך ומטפסים אחרים מכסים את קירות הבתים ולאוזניך מתגנבת המייתם החרישית של המים הזורמים. רעש המים מתגבר והולך ככל שאתה מתקרב לטחנת המים העתיקה. בתוך מבנה הטחנה עולה באפך ריחו המתקתק של הקמח שזה עתה נטחן.
מפלי המים, הצמחייה הסבוכה, האווירה הרגועה והמיוחדת של סלוני היו מקור השראה לרומן "מפלי סלוני" Die Wasserfälle von Slunj   של הסופר האוסטרי Heimito von Doderer   היימטו פון דודרר    (1966-1896 ).
אם תטיילו רגלית לאורך ערוץ הנהר תגלו שהוא "נעלם" לפתע לתוך האדמה. בקטעים מסוימים, נהר הסלוניצ'צה Slunjčica זורם מתחת לאדמה.הוא מתחתר לתוך הסלע הגירני וממיס אותו ויוצר לעצמו ערוץ נסתר מהעין.
תוכלו לטייל גם בערוץ הקניוני של נהר הקורנה Korana . זהו נהר באורך 144 ק"מ הנשפך לנהר קופה בקרלובץ'.נהר הקורנה בהמשך מסלולו יוצר את אגמי פליטביצה בשמורת פליטביצה.

בסלוני מומחש הפסוק
 
בסלוני מקבל הפסוק"והיה כעץ שתול על פלגי מים" ביטוי מוחשי
  ערים ואתרים בקרואטיה
 אומישזאדארחווארטרוגירמקרסקהסלוניספליטשמורת פליטביצה שמורת קרקא