סופיה СОФИЯ SOFIJA

בירת בולגריה ומרכזה הכלכלי,אדמינסטרטיבי ופוליטי.עיר המשמרת מבנים עתיקים, בהיותה אחת הערים העתיקות ביותר באירופה.שוכנת למרגלות ויטושה,מפלט מרענן בקיצים המעיקים ואתר סקי בחורף.
 סופיה   СОФИЯ   SOFIJA
   סופיה - בירת בולגריה והעיר הגדולה ביותר בבולגריה. מתגוררים בה כ-1.4 מיליון תושבים. סופיה מהווה מרכז אדמינסטרטיבי,פוליטי,כלכלי וחברתי של המדינה. העיר ממוקמת במערב בולגריה,בעמק למרגלות הר ויטושה בגובה 550 מ' מעל פני הים,עובדה העושה אותה לעיר הבירה הגבוהה ביותר באירופה.
השם הנוכחי של העיר מוזכר לראשונה במסמך מלכותי מהמאה ה-14 בו פונה המלך הבולגרי לרפובליקת הסוחרים בדוברובניק ומזכיר את כנסיית אגיה סופיה (החכמה הנבונה) שנתנה לעיר את שמה. השם סרדיס (סרדיקה) ממשיך להיות מוזכר במקביל עד למאה ה-18.
סופיה היא אחת הערים העתיקות באירופה. קיימות עדויות ארכיאולוגיות על התיישבות במקום באלף החמישי לפני הספירה. חומות העיר התרקית מהמאה השביעית לפני הספירה שנבנו ליד מעיינות המים המינרליים השתמרו היטב.
שמה הקודם, Serdica סרדיקה, מוזכר במסמכים רומאיים משנת 29 לספירה. שם זה מיוחס לשבט תרקי מקומי שמוצאו מסרדי.
העיר נשלטה על ידי פיליפ ממקדוניה ובנו אלכסנדר מוקדון (אלכסנדר הגדול). אחריהם באו הרומאים ב-29 לפני הספירה. הקיסר הרומאי דיוקלטיאנוס, אחד השליטים הרומאים הנאורים חילק את ממלכתו הגדולה.חלק מהאימפריה החדשה כלל את רוב מדינות הבלקן וצפונה להן, ונקרא דקיה. סרדיקה נבחרה להיות בירת דקיה. מה שתרם לגידולה המואץ של העיר.ב-330 סרדיקה הייתה אחת הערים הראשונות שבה הוחל אדיקט מילנו – הצו לפיו הנצרות היא דת המדינה. קונסטנטין הגדול מי שנתן את הצו,כינה את את סרדיקה :"רומא שלי".
ההונים החריבו את העיר ב-447, אך הביזנטים ויוסטיניוס בראשם בנו אותה שוב.בתקופת השלטון הביזנטי העיר בוצרה היטב ואת שרידי הביצורים עוד אפשר לראות היום.
כבר בתקופת הממלכה הבולגרית הראשונה שימשה כעיר בירה.
הכובשים העות'מאנים, לאחר שהכניעו את המלך וולדיסלב השלישי מפולין ב-1443, השמידו את עילית האוכלוסיה הנוצרית, והפכו את העיר לבירת מחוז רומליה. במשך ארבע מאות שנים היה כאן שלטון עות'מאני. גל של נתינים עות'מאנים מוסלמים מכל רחבי האימפריה שטף את העיר.בעיר נבנו מסגדים ונראתה כעיר מוסלמית לכל דבר.אוכלוסיית העיר גדלה מ-7000 נפש בתחילת הכיבוש העות'מאני ל-55,000 במאה ה-17.
ב-4 בינואר 1878 נכבשה סופיה על ידי חיילים רוסים והעיר הפכה לבירת הנסיכות הבולגרית שלימים הפכה לממלכת בולגריה. כאשר העיר שוחררה היו בה 11,649 תושבים.
במהלך מלחמת העולם השנייה,בסוף 1943 ובתחילת 1944, סופיה הופצצה על ידי בעלות הברית.

קתדרלת אלכסנדר נבסקי לזכרו של המצביא והמדינאי הרוסי מהמאה ה-13 -אופק עולמי -Nevsky Cathedral  Sofia Bulgaria
 
 


 

תגובות
 

13.9.2010 - שנה טובה למחברי האתר כל כך יפה ונח לקרוא ונעים להזכר במקומות שבקרנו תודה מאמרים נפלאים -  רבקה גרטי