מריבור Maribor

העיר השנייה בגודלה בסלובניה אחרי ליובליאנה מהווה מרכז חברתי,כלכלי, ותרבותי של מזרח סלובניה.

   

 

 מריבור Maribor 
 היסטוריה וגיאוגרפיה ♦ מצבת המגיפה בית העירייה בית הכנסת ♦  מגדל המים  
 
מריבור Maribor 


ברבורים משייטים בנהר הדראבה במריבור,סלובניה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Swans in Drava river,Maribor Slovenia -Ofek-Olami

העיר השנייה בגודלה בסלובניה אחרי ליובליאנה. נמצאת בצפון-מערב סלובניה ויושבת על גדות נהר הדראווה.133,000 תושבים מתגוררים בעיר ועוד 40,000 במרחב המטרופוליטני שלה. העיר מהווה מרכז תעשייתי וחקלאי של מזרח סלובניה: העיר מרכזת את תעשיית היין בסביבה. העיר מהווה מרכז חינוכי: בעיר יש אוניברסיטה גדולה.
העיר הוקמה בסמוך למצודת מריבור באמצע המאה ה-13.התפתחות העיר קשורה לבית האבסבורג ששלטו בעיר מסוף המאה ה-13. העיר עמדה יפה בפני מתקפות העות'מאנים החל מאמצע המאה ה15. קו הרכבת מוינה לליובליאנה  העובר  דרך מריבור תרם רבות לפיתוחה.
עד למלחמת העולם הראשונה מרבית האוכלוסייה בעיר  (80% )  הייתה של דוברי גרמנית והעיר נקראה  בשמה הגרמני  Marburg an der Drau מרבוג אשר על הדראבה.
בעיר יש תנופה בפיתוח התיירות. רבים פוקדים את העיר העתיקה ואת הקתדרלה מהמאה ה-12 של העיר. 

 
 
 מצבת המגיפה 
נמצאת בככר המרכזית של העיר Glavni trg . זוהי מצבה משנת 1743 של הפסל המקומי יוזף שטראוב Jožef Štraub ,המחליפה מצבה שקדמה לה משנת 1681  .המצבה  עשוייה שיש לבן;במרכזה עמוד קורינתי ובראשו פסל מוזהב של הבתולה מריה,עומדת מעל הירח וראשה עטור זר עם 12 כוכבים מתומנים. זהו בדיוק התיאור המופיע בחזון יוחנן 12:1 "ואות גדולה נראתה בשמים אשה אשר השמש לבושה והירח תחת רגליה ועל ראשה עטרת שנים-עשר כוכבים".
מסביב לבתולה מריה ישנם עוד ששה פסלי קדושים מקומיים אליהם שעו תושבי העיר למען תעצר המגיפה  השחורה -"המוות השחור" שחיסלה 1/3 מתושבי העיר.


הבתולה מריה עוצרת את המגיפה,מריבור,סלובניה -אופק עולמי-צילום דוד נתנאל -Plague memorial,Maribor Slovenia -Ofek-Olami
 
 
בית העירייה  Mariborski rotovž
 
נבנה ב-1515,עוצב מחדש בסגנון רינאסאנסי חמישים שנה לאחר מכן.באמצע המאה ה-19 שוקם בסגנון קלאסי,אך שב וקיבל את צורתו המקורית מהמאה ה-16.
בבקורו בעיר ב-1941 נשא אדולף היטלר נאום לתושבי העיר ממרפסת בית העירייה.


בית העירייה במריבור,סלובניה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל- Maribor's city hall,Slovenia -Ofek-Olami

 
 
   

בית הכנסת במריבור,סלובניה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Maribor's synagogue,Slovenia -Ofek-Olami

בית הכנסת   Sinagoga Maribor

ממוקם בככר היהודים Židovski trg.אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר בסלובניה. נבנה בראשית המאה ה-15 כאשר הקהילה היהודית נמצאה בשיא גודלה ופעילותה.עם גירוש יהודי סלובניה בסוף המאה ה-15 הפך המקום לכנסיה.ב-1980 נפתחה תערוכה בקומת המסד.ב-2001 שוקם המבנה ומאז המבנה מתפקד כמרכז תרבותי יהודי המנוהל על ידי הרשות המקומית ומוזיאון העיר.
פתוח בימי שני-ששי מ- 09:00 -14:00
כתובת בית הכנסת : Židovska 4, SI-2000 Maribor, Slovenia 
כתובת מייל  sinagoga@pmuzej-mb.si
  מגדל המים Vodni stolp

מבנה מבוצר מימי הביניים הוקם ב-1555 על גדת נהר דראבה.עד לאמצע המאה ה-16 , הגנת החלק הדרומי של מריבור, מוקף החומה,הייתה באמצעות שני מגדלים נטויים על הנהר,אחד שקם למבנה שבתמונה ומגדל אחר שנקרא מגדל היהודים בשל מיקומו ליד הגטו היהודי. בשל הפלישות העות'מאניות המרובות על העיר ,אורגנה מחדש הגנת העיר ובמסגרתה הוקם מגדל זה. על אף הריסת מבנים עתיקים רבים במריבור, שרד מגדל המים את כל נסיונות ההריסה. כיום הוא משמש כחנות יין כמו כל המבנים האחרים בסביבתו.


מגדל המים של מריבור,סלובניה -אופק עולמי -Water tower Maribor,Slovenia -Ofek-Olami
 
 

  


 

 
 ערים ואתרים בסלובניה

מסלול טיול בסלובניה
 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה