מפלי האיגואסו Cataratas do Iguaçu

מהמפלים היפים ביותר בעולם

לא הרחק ממשולש הגבולות ברזיל,פרגוואי וארגנטינה נמצאים מפלי האיגואסו מהמפלים היפים בעולם.המפלים הוכרזו על ידי אונסקו -אתר מורשת עולמית.כמו כן נבחרו המפלים בכלל שבעת המקומות היפים בעולם בתאריך 11.11.11 . בקרבתם הוקם סכר איטייפו המיזם ההנדסי הגדול ביותר בדרום-אמריקה ובו תחנת הכח ההידרו-אלקטרית הגדולה ביותר בעולם.באיזור ישנו פארק צפורים טרופי.בעיר פוז דו איגוואסו נמצא מסגד עומר איבן אלכ'אטב המסגד הגדול ביותר באמריקה.

מפלי האיגואסו  Cataratas do Iguaçu


מפלי האיגואסו הם 275  מפלים על נהר האיגואסו, אחד מיובלי נהר הפאראנה Rio paraná לא הרחק ממפגש הגבולות ברזיל, ארגנטינה ופרגוואי.
275 המפלים משתרעים לאורך 2.7 ק"מ ונופלים מגובה מקסימלי של 82 מ' ויוצרים שתי מדרגות. אל המפלים ניתן להגיע גם מהצד הברזילאי וגם מהצד הארגנטינאי. בשתי מדינות אלו הוקמו פארקים לאומיים באזור המפלים. הפארקים הוכרזו כאתרי מורשת עולמית.בתאריך 11.11.11 נכללו המפלים בשבעת המקומות היפים ביותר בעולם.
בקרבת המפלים יש שלוש ערים:  Foz do Iguaçu  פוז דו איגואסו העיר הברזילאית, Puerto Iguazú פוארטו איגואסו הארגנטינאית ו-  Ciudad del Este סיודד דל אסטה הפרגוואית (העיר השנייה בגודלה בפרגוואי). ניתן להגיע למפלים בטיסה לצד הברזילאי והצד הארגנטינאי ובאוטובוס מסאו פאולו מברזיל ובואנוס איירס בארגנטינה.
 

 
 משמעות השם איגואסו
 

משמעות השם – בגוארני (שפת האינדיאנים) המילה "אי" משמעותה "מים", ו "גואסו" –"הרבה".וביחד "מים רבים".
 
 מפלי האיגוואסו - הצד הברזילאי
 

כיצד מתרשמים אמריקאים ממפלי האיגווסו?
כאשר רעיית הנשיא האמריקאי  רוזוולט ראתה לראשונה את מפלי האיגוואסו היא אמרה: "כמה עלובים מפלי הניאגרה..."
עיון ברשימה על מפלי הניאגרה לחצו כאן )
 
מפלי האיגוואסו-הצד הברזילאי -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Igwasu falls,Brazilian side -Ofek olami
מפלי האיגוואסו -הצד הברזילאי 
 טיול בצד הברזילאי
 

הצד הברזילאי של מפלי האיגוואסו נמצא במרחק קצר משדה התעופה של העיר פוז דה איגוואסו. במרחק קצר משדה התעופה תראו מינחת מסוקים. מי שיכול להרשות לעצמו – זו חוויה של פעם בחיים.
לפוז דו איגואסו מגיעים בטיסה פנימית או בינלאומית או באוטובוס מסאו פאולו. קחו בחשבון כי המפלים הם יעד מבוקש ויש להזמין כרטיס טיסה זמן רב מראש. נסיעה באוטובוס מסאו פאולו אורכת כ-16 שעות והתענוג עולה כ-70$ הלוך ושוב.
למי שכבר נמצא בצד הברזילאי יש אוטובוס מפוז דו איגוואסו  Foz do Iguaçu  כל חצי שעה והוא יוצא מתחנת האוטובוסים עד למרכז המבקרים.
במרחק של כעשרים דקות נסיעה משדה התעופה מגיעים למרכז מבקרים. יש שירותים ומזנון. יש לציין כי בתוך הפארק מותרת תנועה רק של אוטובוסי השאטל המגיעים למפלים. במרכז המבקרים קונים כרטיסים לאוטובוס המביא אתכם למפלים. כל מספר דקות יוצא אוטובוס העוצר במספר תחנות. אפשר לרדת בכל תחנה ולעלות על האוטובוס הבא. אחרי תחנת התצפית האוטובוס עוצר בתחנה בה קונים כרטיסים לשייט מתחת למפלים. לתשומת לבכם שירותים יש רק בתחנה האחרונה בה ישנו חניון של אוטובוסים.

בתחנה זו יש מעלית ולמי שמגיע עם כסא גלגלים יש נגישות קרובה מאוד למפלים.
מאוד מומלץ לרדת בתחנה לפני האחרונה וללכת ברגל לאורך הטיילת .יש הרבה מדרגות. מסלול זה אינו מיועד למי שמגיע עם כסא גלגלים. תיהנו.
 
 מפלי האיגוואסו - הצד הארגנטינאי   garganta del diablo
 

 "גרון השטן" -הצד האגנטינאי של המפלים
 
כדי לראות את המפלים מהצד הארגנטינאי צריך להגיע לארגנטינה. יש שתי דרכים. מי שכבר מטייל בארגנטינה יכול להגיע בטיסה למפלי איגוואסו. קחו בחשבון כי יש ביקוש רב לטיסות אלו ויש להזמין טיסה זמן רב מראש. דרך אחרת היא להגיע באוטובוס היוצא גם מבואנוס איירס, משך הנסיעה כ-16 שעות. מחיר נסיעה כזו באוטובוס מרווח הלוך ושוב עולה כ-80$.
למי שכבר נמצא בקרבת המפלים בצד הברזילאי או בפרגוואי ניתן להגיע במונית או באוטובוסים. כל חצי שעה יוצא אוטובוס Puerto Iguazú
לכיוון הפארק בצד הארגנטינאי.
כאשר מגיעים לפארק במרכז המבקרים מצטיידים בכרטיסים לביקור בפארק. שתי אפשרויות ביקור עומדות בפניכם.
גרון השטן   garganta del diablo אחרי שנכנסתם לתחום הפארק המשיכו ללכת ישר לפנים בעקבות השילוט. הליכה לש כעשר דקות תביא אתכם לרציף של תחנת רכבת ממנה יוצאת רכבת זעירה אליה דוחסים מאות מטיילים. בדקו את מועד החזרה של הרכבת. הנסיעה נמשכת כעשרים דקות מגיעים לבניין בו יש שירותים ומזנון וממשיכים בהליכה רגלית בשבילים. מסלול זה מתאים לכסא גלגלים. בגרון השטן יש תצפית לעבר הצד הארגנטינאי. אין מעבר לצד הארגנטינאי.בתווך חוצצים המפלים...
הצד הדרומי של המפלים – התבוננו במפה שקבלתם במרכז המבקרים והמשיכו לפי השילוט. חלקו של מסלול זה יש נגישות לכסא גלגלים.

 
פארק הצפורים,פוז דו איגוואסו,ברזיל -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Parque Das Aves Foz Do Iguacu-Ofek Olami
פארק הצפורים

פארק הצפורים ליד מפלי האיגוואסו -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Parque Das Aves Foz Do Iguacu-Ofek Olami
פלמינגו בפארק הצפורים ליד מפלי האיגוואסו

 
  סכר איטייפו  Usina de Itaipu
 
סכר איטייפו הוא סכר על נהר הפארנה בנקודת הגבול בין ברזיל לפרגוואי.
תפוקת החשמל המיוצרת בתחנת הכח ההידרואלקטרית היא הגדולה ביותר בעולם ועומדת על 14,000 מגה וואט (פעם וחצי יותר מאשר כל תצרוכת החשמל של ישראל). 18 טורבינות חשמל שמשקל כל אחת מהן 800 טון אחראיות לייצור החשמל.
בהסכם הקמת תחנת הכח נקבעה חלוקת תצרוכת החשמל בין המדינות : 80% לפרגוואי ו-20% לברזיל. בפועל פרגוואי מנצלת רק 3% מתפוקה זו ואת היתר היא מוכרת לברזיל. החשמל בריו דה ז'ניירו ובסאו פאלו המרוחקות למעלה מאלף ק"מ מתחנת הכח, מקורו בסכר איטייפו.
סכר איטייפו הוא המיזם ההנדסי הגדול ביותר שנעשה באמריקה הדרומית. בעת הקמת הסכר בשנות ה-70 של המאה ה-20 שלטו במדינות בברזיל ופרגוואי משטרים צבאיים שלא החשיבו ערכי טבע ופגעו בנוף. 145 פועלים מצאו את מותם בעת הקמת הסכר.
הקמת הסכר יצרה אגם מלאכותי בשטח של 1,350 קמ"ר (פי שמונה מאשר גודל הכנרת) אשר כיסה את שבעת מפלי גוואירה Quedas do Guaíra שהיו המפלים הגדולים ביותר בעולם.
בשנת 1994 בחרה אגודת המהנדסים האמריקאית בסכר כאחד משבעת פלאי העולם המדרניים. עד לפני מספר שנים סכר איטייפו היה הסכר הגדול ביותר בעולם. לפני מספר שנים בנו הסינים את הסכר הגדול ביותר בעולם. באוקטובר 2008 חנכו הסינים על נהר היאנגצה את "סכר שלושת הערוצים" 长江三峡大坝 צ'אנגיאנג סאן שיא דאבה . 

 
סכר איטייפו-השני בגודלו בעולם- אופק עולמי,צילום דוד נתנאל Itaipu Dam -The second  biggest dam in the world -Ofek olami
סכר איטייפו -הסכר הגדול ביותר בעולםתחנת הכח ההידרואלקטרית של איטייפו-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Ofek 0lami -The hydroelctric power station of Itaipu
תחנת הכח ההידרו-אלקטרית של איטייפו בגבול ברזיל פרגוואי
 
  הגשר מעל נהר הפארנה -הגבול בין ברזיל לארגנטינה
 
נהר הפארנה Rio Paraná
אחד הנהרות הגדולים בעולם והנהר השני בגודלו בדרום אמריקה אחרי האמזונס. אורכו כ-4,000 ק"מ . מוצאו מרמת ברזיל. כיוון זרימתו הכללי צפון –דרום. הוא נשפך לאוקיינוס האטלנטי במפרץ ריו דה לה פלטה. משמש כנתיב שייט עיקרי במרכז דרום-אמריקה. בחלקים גדולים שלו מתאפשרת תנועת אוניות גדולות. בעת הכיבוש הספרדי של דרום-אמריקה שימש את הספרדים כנתיב עיקרי בכיבוש מרכז היבשת.  
נהר הפארנה,הנהר השני בגודלו בדרום אמריקה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Parna river second biggest river in South America -Ofek olami


הנהר משמש כגבול טבעי בין ברזיל לפרגוואי ובין ארגנטינה לפרגוואי.


 
הגשר מעל הפארנה הגבול בין ברזיל לארגנטינה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -The border's bridge between brazil and Argentina -Ofek olami
 
הגשר מעל לפארנה,הגבול בין ברזיל לארגנטינה
 
  מפגש שלושת הגבולות  Las tres Fronteras
 

נקודת הגבול בצד של פרגוואי -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל Paraguay  border post -Ofek olami
נקודת הגבול של פארגוואי

 
  מסגד עומר איבן אל כ'טאב 
 مسجد عمر بن الخطاب
בקרבת מפלי האיגוואסו בעיר הברזילאית פוז דו איגוואסו הקימו מהגרים יוצאי לבנון מסגד, שבעת בנייתו היה הגדול ביותר באמריקה. שטח המתחם בו נמצא המסגד הוא 20,000 מ"ר. בעובדה שהם בחרו לכנות את המסגד בשם הכ'ליף השני עומר איבן אלכ'אטב שהיה הכובש של צפון-אפריקה, ארץ ישראל, סוריה, לבנון , עירק והאימפריה הפרסית ומייסד האימפריה המוסלמית, יש יותר מאשר סמליות. בברזיל יש מיליוני מהגרים מוסלמים מהמזרח התיכון ומסגד זה מהווה עבורם מקום תפילה אך גם מקור גאווה.
השטח הבנוי במסגד מקיף קצת יותר מ-600 מ"ר ומהם 400 מ"ר בחלל האובלי של המסגד. המסגד וצריחיו בוהקים בלבן. קירותיו הפנימיים של המסגד מכוסים בעיטורים גיאומטריים בצבע כחול, פסוקי קוראן  וערבסקות מרהיבים. המסגד נחנך ב-20 במרס 1983.
 
מסגד עומר איבן אלכ'טאב באיגוואסו-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -Ommar iben alkatab mosque igwasu -Ofek olami

מסגד עומר איבן אל כ'טאב באיגוואסו
 
 גשר הידידות - מעבר הגבול לפרגוואי
 Ponte Internacional da Amizade

בשנת 1965 נחנך גשר מעל נהר הפארנה המקשר בין ברזיל לפרגוואי. אזרחי דרום-אמריקה רשאים לנוע בו בחופשיות. רק תיירים נאלצים לעבור בבקורת הגבולות.
הגשר מקשר בין העיר הברזילאית פוז דו איגוואסו והעיר הפרגוואית פוז דל אסטה.לגשר יש חשיבות רבה במעבר סחורות בין שתי המדינות.יחד עם זאת מבריחים מנצלים את המעבר להברחת נשק וסחורות אסורות לשימוש מפרגוואי לברזיל.

גשר הידידות-הגשר בין ברזיל לפרגוואי-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Ponte da Amizade between Brazil and Paraguay -Ofek olami
אורך הגשר 552 מ'.