מוזיאון שמפוליון בפיג'אק

Musée Champollion

בעיר פיג'אק שבמחוז לוט בדרום מערב צרפת נמצא מוזיאון שמפוליון.המוזיאון מנציח את עמלו של הצעיר הצרפתי שהצליח לפענח את הכתב המצרי הקדום.רצוי לשלב ביקור במוזיאון אם אתם מטיילים בסביבה.


 
 מוזיאון שמפוליון בפיג'אק
   ב-1790, שמונה שנים לפני שנפוליון יצא למצרים, נולד בעיירה פיג'אק ילד "חנון" ושמו היה Jean-François Champollion‏ ג'אן פרנסוא שמפוליון. בגיל 16 הוא הוא כבר ידע 15-16 שפות. בין היתר ידע סינית,יוונית, רומית, עברית וקופטית (שפת התפילה של הנוצרים במצרים). הוא שלח מכתב אהבה בשפה הקופטית לבחורה צרפתיה,ולכן נשאר רווק....
ב-1806 כאשר הוא היה בן 16 הצרפתים כבר עזבו את מצרים. הוא הלך עם חברו לשמוע הרצאה של מלומד צרפתי שהיה במשלחת של נפוליון למצרים. המלומד הזכיר את אבן הרוזטה ואמר שאי אפשר לפענח את הכתב המצרי הקדום. הנער אמר לחברו: אם יהיה מישהו שיפענח את הכתב, יהיה זה אני.
 


העתק אבן הרוזטה במוזיאון הבריטי בלונדון -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - copy of the roseta stone -Ofek olami,David Nethanel
העתק של אבן הרוזטה במוזיאון

לצרפתים היו העתקים גרפיים של הכתוב על הרוזטה. הנער הלך למוסדות שבהם היו ההעתקים והתבונן בהם שעות ארוכות. הוא הבחין בעובדה שאיש לא שם לב אליה לפניו: המלך נקרא פטלומאוס והמלכה נקראה קליאופטרה. שמפוליון הסתכל על הכתובות וראה שישנם סימנים אליפסיים אופקיים וחלקם אנכיים, ובתוך הסימנים מופיעים סימנים הירוגליפיים. שמפוליון שאל שאלה פשוטה שלא שאלו לפניו. מדוע הסימנים הם בתוך האליפסות? הוא נתן על כך תשובה הגיונית ביותר – הסימנים הם הדבר החשוב ביותר. אלה היו הספונסרים,התורמים למקדש שבתחומו נמצאה אבן הרוזטה: פטלומאוס וקליאופטרה. בשמות אלו יש 3 אותיות משותפות: פ ט ל .
הוא השווה את הסימנים והיו בידו שלוש אותיות זהות וכך הגיע ל-7 סימנים. כל זה על סמך הקופטית שידע. הנוצרים קדמו לאיסלאם והם הצאצאים של המצרים הקדמונים ושפת התפילה שלהם היא התפתחות של המצרית הקדומה. הוא עבד ללא מחשבים ללא תקציב במשך 14 שנה. הוא העתיק את הכתובות לקופטית וב-1822 פרסם את ספרו. הוא מעולם לא ראה את אבן הרוזטה. האנגלים רצו להזמין אותו לאנגליה, אך בשל שנאתו אותם סרב לבוא. שמפוליון לא היה מעולם במצרים. הוא נפטר בגיל 42.
אל תחמיצו ביקור במוזיאון בעיירת הולדתו פיג'אק.
אבן הרוזטה המקורית, כמו זו  שמפיעה בתמונה למעלה, נמצאת במוזיאון הבריטי בלונדון.

בפיג'אק נמצא מוזיאון שמפוליון,אופק עולמי-Figeac,France
 
 

 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים
 ערים ואתרים בפרובנס ודרום צרפת