לימריק Limerick

לימריק העיר השלישית בגודלה באירלנד שוכנת במערב המדינה.עיר בעלת תנופת בנייה רבה ובה ריכוז העובדים הזרים הגדול ביותר במדינה.
 לימריק    Limerick
 
לימריק היא בירת מחוז לימריק אשר במערב אירלנד. העיר יושבת על גדות נהר השאנון הגדול בנהרות אירלנד. בעיר ובסביבתה הקרובה יש למעלה ממאה אלף תושבים, עובדה ההופכת אותה לעיר השלישית בגודלה באירלנד. זו אחת הערים בעלות האוכלוסייה הצעירה ביותר באירלנד.
בשנת 812 הקימו כאן הויקנגים ישוב אשר תוכנן מחדש בעת הפלישה הנורמנית במאה ה-12.הנורמנים הקימו את קתדרלת סנט מרי ואת מצודת המלך ג'ון King John's Castle   שקירותיה ,מגדליה וביצוריה נותרו בעינם עד עצם היום הזה.
במהלך מלחמת האזרחים במאה ה-17 העיר מילאה תפקיד מכריע. אוליוור קרומוול הטיל מצור על העיר ב-1651 . המלך ויליאם השלישי שלט לפרק זמן קצר בעיר בשנת 1691. במאה ה-18 שפר חלקה של העיר והיא התרחבה הודות למסחר הימי, אך האיחוד של אירלנד עם בריטניה ב-1800 ו"הרעב הגדול" עצרו את הגידול. רק בשנות ה-90 של המאה ה-20 בתקופת הזינוק הכלכלי "הנמר הקלטי", צמחה העיר והשתנתה לבלי הכר.
הצמיחה הכלכלית באירלנד החל משנות ה-90 יצרה הזדמנויות תעסוקה חדשות בעיר.הבנייה התרחבה.הממשלה הקימה איזור סחר חופשי הנקרא פרוזדור קורק לימריק גלוואי. נבנו מרכזי מסחר גדולים ורחובות מסחריים. נבנו דירות מגורים.הצורך בידיים עובדות גרם לכך שלעיר יגיעו אלפי עובדים זרים. כיום מתגוררים בעיר למעלה מ-10,000 אזרחים פולנים ועוד אלפים ממדינות אחרות. נוצרו בעיות דמוגרפיות חמורות.בתוך התחום המונציפלי של לימריק מתגוררים 50,000 תושבים ולכן נוכחות כה גדולה של עובדים זרים בולטת.כל תושב חמישי הוא עובד זר.
ארגוני פשע שגם הם רוצים להינות מהשפע מנהלים בינהם בגלוי מלחמה. המסחר בסמים נשלט על ידי שתי כנופיות יריבות.
הצמיחה הכלכלית לא פסחה על שדה התעופה הבינלאומי של שאנון המרוחק רבע שעה מהעיר. השדה התפתח והוא משרת 3.1 מליון נוסעים בשנה והפך להיות השדה השלישי בגודלו באירלנד אחרי דבלין וקורק.
בעיר ישנן שתי אוניברסיטאות ולכן אוכלסיית הסטודנטים גדולה מאוד ומהווה כ-15,000 סטודנטים. 
 
 אתרים בלימריק 
מצודת המלך ג'ון       King John's Castle  
קתדרלת סנט מרי   St Mary's Cathedral
מוזיאון הצייד                  Hunt Museum
מוזיאון דה-ואלרה    De Valera Museum
בית הבורסה העתיק        Old Exchange
בית התמחוי של הול Hall's Almshouses
סלע האמנה ,Treaty Stone המספר את ספור נסיגתם של החיילים צרפתים שתגברו את המלך האנגלי ב-1691 כאשר צר העיר.