טרוגיר Trogir
 
טרוגיר   Trogir 
 
 
 
טרוגיר - עיר נמל וקייט על חוף הים האדריאטי 30 ק"מ צפונית מערבית לספליט. יושבת על שני איים המחוברים בגשרים ביניהם וליבשה. נחשבת לעיר הוונציאנית היפה ביותר והשמורה ביותר בכל דלמטיה. בעיר מתגוררים כ-13,000 המתפרנסים בעיקר מתיירות.
ההיסטוריון האמריקאי ברנרד ברנסון Bernard Berenson (1865-1959) אמר עליה: "מעט ערים בעולם מכילות כל כך הרבה יצירות אומנות במקום כל כך קטן".
מתיישבים יוונים, יוצאי דור וסירקוז, הקימו את העיר על אי בשנת 385 לפני הספירה. הם כינו אותה טרגוריון שמשמעו "אי התיישים".בעקבותיהם באו האילריים. העיר פרחה בעת השלטון הרומאי וגם תחת השלטון הביזנטי במאה ה-6. העיר התרחבה תחת השלטון של ונציה במאות ה-13 עד ה-15.בהמשך השנים הייתה תחת שלטון קרואטים ונורמנים.ובמאה ה-19 בית הבסבורג עד ל-1920 אז הפכה לחלק ממדינת יוגסלביה.
בשנת 1997 הוכרזה כאתר מורשת לאומי. טרוגיר קרובה מאוד לספליט ולשדה התעופה הבינלאומי שלה,עובדה המשפיעה על התיירות בה. רחובות העיר נבנו על התוואי ההיפודמי (שתי וערב) העתיק של הרחובות היווניים והרומאיים.
העיר התברכה באתרים מרשימים כמו קתדרלת לורנצו שנבנתה על חורבות הבזיליקה הרומית ככנסייה גותית.בנייתה התארכה כמעט ארבע שנה ובינתיים, השתנו סגנונות הבנייה.על אף העובדה שבכנסייה משולבים סגנונות גותיים,רומנסקיים ורינסאנסיים, היא נחשבת לאחת הכנסיות היפות בכל דלמטיה.אל תוותרו על ביקור בה. לכו לראות בעיקר את השער המערבי המרשים שלה שנבנה על ידי רדובן ב-1240.
בעיר יש עשר כנסיות וביניהן :כנסיית ברברה הקדושה. הכנסייה העתיקה ביותר בעיר ונבנתה במאה ה-11.שאו עינכם מעלה וראו את המרפסות הוונציאניות ברחובות מרוצפי האבן המובילים לככר הראשית של העיר,ככר יוחנן פאולוס השני ובה בניין העיריה מהמאה ה-14 .בניניים נוספים המשמרים את הארכיטקטורה הוונציאנית הם בנין הלוג'יה, ארמון צ'יפקו ומגדל סנט מרק אף הוא וונציאני.
הליכה לאורך התעלה תוביל אתכם לבניין המופיע בתמונה, טירת קמרנליו שנבנתה במאה ה-15 שריד מהתקופה הוונציאנית שלה.בסיום תוכלו לקנח באחד מבתי הקפה הרבים המשקיפים על התעלה ועל המרינה היפה של העיר.

טרוגיר,אתר מורשת עולמית ,קרואטיה-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל-Togir,Croatia -Ofek-Olami

טרוגיר,אתר מורשת עולמית בקרואטיה

 
 
 

מסלול טיול בקרואטיה
  
 ערים ואתרים בקרואטיה
 אומישזאדארחווארטרוגירמקרסקהסלוניספליטשמורת פליטביצה שמורת קרקא