טבק

טבק מגדלים ב-125 מדינות בעולם. ¼ משטחי גידול הטבק העולמיים הם בסין.יבול הטבק העולמי שווה 20 מיליארד דולר שזהו שבריר של ההכנסות ממכירת מוצרי הטבק המוגמרים. הטבק גדל במיגוון רחב של קרקעות ואקלים על פחות מ1% של הקרקע החקלאית בעולם. מאז 1960 עבר מוקד הגידול מהאמריקות לאפריקה ולאסיה.הייצור צומצם ב-50% בארה"ב,קנדה ומקסיקו אך הוכפל בסין,מלאווי וטנזניה.
   
 טבק

 נזקי עשון טבק כצמח מרפא תפוצה ותנאי גידול■    

 
 

 
נזקי עשון
עלי שיח הטבק משמשים לעישון סיגריות, סיגרים ומקטרות. טבק משמש גם להרחה וגם ללעיסה. מקור הטבק ביבשת אמריקה. הטבק מכיל ניקוטין הנספג בדם וגורם להתמכרות.הניקוטין הוא רעלן עצבים. שימוש בטבק מסרטן לא רק את המעשנים אלא גם האנשים הנושמים את עשן הסיגריות. במדינות רבות נחקקו חוקים המגבילים עישון במקומות ציבוריים. 20% ממקרי המוות בארה"ב מקורם בנזקי עישון. בישראל מתים מידי שנה 10,000 איש ממחלות הנגרמות במישרין על ידי עישון.

הכנת סיגרים בתנאים ביתיים -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Manual work at Salvador -Ofek Olami,David Nethanel
 הכנת סיגרים מעלי טבק במעבדה ביתית בסלבדור,מרכז אמריקה
 

טבק כצמח מרפא
 
 בסין הקיסרית השתמשו בעלי טבק לרפא פצעים מוגלתיים. את עלי הטבק כרכו סביב הפצע לפרק זמן קצר. עלי הטבק היו יקרים ונמצאו בשימושם של השליטים. שליטי סין נקראו בערבית חאנים.הסוחרים הערבים שהביאו את עלי הטבק כינו אותו ד'ו כאן  ذو خان (השייך לחאן) ומכאן התגלגלה המילה בערבית המדוברת دخان דוכאן = לעשן. בארצות ערב משתמשים עד היום בתרופת סבתא בעשן הטבק. כאשר תינוקות לוקים בדלקת באוזניים,נוהגות הסבתות לשאוף עשן סיגריות ולפלוט אותו לאוזן התינוק.בפרק זמן קצר הדלקת נעלמת.  
בערבית הטבק נקרא טבק אותה המילה המציינת שכבות וכנראה הכוונה לשכבות העלים.
 
 מטע טבק בגוטמאלה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Tobacco plantation Guatemala -OfelkOlami
שיחי טבק ירוקים.בחזית התמונה שיחי טבק מיובשים

 
הטבק הוא צמח גדול-עלים בד"כ חד-שנתי הגדל כמעט בכל העולם. הנביטה מתבצעת בחממות בטמפרטורה של - 24° -27° . ואחר כך שותלים את השתילים הרכים באדמה. השתילה עד ששה שבועות לפני הכפור באדמה לחה.
התנאים הפיזיים לגידול:
אקלים חם 
קרקע לחה עם ניקוז טוב