זאדאר Zadar

עיר נמל לחופי הים האדריאטי בקרואטיה ואחת היפות שבערי החוף. חומת העיר ובתיה משמרים את האווירה של ימי הביניים.
  
 
 זאדאר  Zadar
 
זאדר - עיר נמל השוכנת לחוף הים האדריאטי 120 ק"מ צפון מערב לספליט. זאדר היא העיר החמישית בגודלה בקרואטיה ומתגוררים בה כ-83,000 תושבים. משמשת כעיר מחוז בחבל דלמאטיה, ומקום מושבו של הבישוף הקתולי.
האזור של זאדר היה מיושב עוד בתקופת האבן המאוחרת וחלק מהישובים מתקופת האבן החדשה.עוד בטרם הגיעו לכאן האיליריים האזור היה מיושב על ידי בני עם בעל תרבות אירופאית קדומה שקדמה למגע עם העמים ההודו-אירופאים. הם כינו את העיר בשם לדר או לדרה ( Iadera , Iader).
לתושבי לדר הייתה ברית עם תושבי חוואר במטרה לעצור את ההתפשטות הקולוניאלית של היוונים. הם שלחו יחדיו 300 ספינות מאויישות ב-10,000 לוחמים כדי לתקוף את האי Pharos פרוס אך בסופו של דבר ליוונים נודע בעוד מועד על המתקפה והם ניצחו ומאז הם שלטו בים האדריאטי.
בהמשך הגיעו הליבורנים,עם קדום של סוחרים ושודדי ים. הרומאים הגיעו לכאן במאה השנייה לפני הספירה ושלטו כאן כ-600 שנים.בתקופת השלטון הביזנטי שבא בהמשך לשלטון הרומאי זאדר הייתה בירת דלמטיה.
עושרה של העיר היה בעוכריה. בשנת 1202 הוטל מצור על העיר. משתתפי מסע הצלב הרביעי בדרכם לארץ ישראל הטילו מצור על זאדר במטרה לבזוז אותה ולממן את המסע.
ב-1358 אירחה זאדר את הצדדים היריבים על הגמוניה בים האדריאטי מצד אחד וונציה ומנגד ההונגרים. המפגש הוליד את הסכם זאדר שנתן עידוד ופריחה לרפובליקה של רגוזה שפעלה מדוברובניק.
בעקבות השינויים שחוללו מלחמות נפוליון הפכה זאדר ב-1813 לחלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית. אחרי מלחמת העולם הראשונה, הועברה זאדר חליפות לאיטלקים ואחר כך ליוגוסלבים וחוזר חלילה עד ל-1924 שהועברה סופית ליוגוסלביה.
יופיה הארכיטקטוני   של העיר הוא בעיקר בזכות הרומאים.יוליוס קיסר ואוגוסטוס ביצרו את העיר והקימו את חומותיה.הם הקימו בה שורה של מבנים כמיטב המסורת הרומאית.מגדלים,מקדש,בזליקה,אמפיתיאטרון ואקוודוקט.
בתקופת ימי הביניים התגבש מראה העיר כפי שאנו רואים אותה כיום.וונציה ביצרה את חומת העיר הפונה ליבשה בשיטת הגנה חדישה. המצודה Citadel נבנתה ב-1409.
בנוסף ניתן לראות בעיר הפורום הרומאי. האקוודוקט ואת כנסיית Saint Donatus סנט דונטוס העגולה שנבנתה במאה התשיעית.
קתדרלת אנסטסיה Cathedral of St. Anastasia נבנתה בסגנון רומנסקי במאות ה-12 וה-13.וישנן עוד כחמש כנסיות.
גם אם לא תבקרו באף מבנה, רחובות העיר משמרים את האווירה המיוחדת של ימי הביניים.רצוף האבן המיוחד, המרפסות,תומכי המרפסות והסורגים עשויים בטעם הרבה הרבה מעבר לתפקודם הפונקציונלי. כדאי לעלות על הגשרים ולהשקיף על נמל המרינות של העיר.המסעדות ובתי הקפה ממתינות לכם מעברו השני של הגשר בסמוך לקו המים.


 
מוכרת דגים תשושה בשוק הצבעוני של זאדאר קרואטיה-אופק עולמי צילום דוד נתנאל-Fish Market Croatia -Ofek-Olami
  
מוכרת דגים תשושה בשוק הצבעוני של זאדאר בקרואטיה

 

מסלול טיול בקרואטיה


 
 ערים ואתרים בקרואטיה
 אומישזאדארחווארטרוגירמקרסקהסלוניספליטשמורת פליטביצה שמורת קרקא