ווליקו טרנובו Veliko Târnovo

אחת הערים הקדומות ביותר בבולגריה. שימשה כבירת בולגריה בעת ממלכת בולגריה השנייה.העיר העתיקה משמרת מבנים הבנויים בסגנון ארכיטקטוני מיוחד.החומות והביצורים מותירים רושם עז.
 ווליקו טרנובו
   ווליקו טארנובו היא אחת הערים הקדומות ביותר בבולגריה ובה כ-71,000 תושבים. התפרסמה בעיקר כעיר בירה, מרכז פוליטי וכלכלי  בתקופה של ממלכת בולגריה השנייה.
מימצאים ארכיאולוגיים מעידים על התיישבות קדומה כבר בתקופת האבן החדשה ומציגים התיישבות במקום של למעלה מחמשת אלפים שנה. העיר הוקמה בתוך לולאה שיצר נהר הינטרה וכך זכתה להגנה מירבית משלושת עבריה.
העיר הייתה מיושבת על ידי התרקים והרומאים. בתחילת המאה ה-11 כבשו הביזנטים את בולגריה,שלטונם הסתיים כעבור 160 שנה בעקבות מרידה של שני אחים אסן ופטר שהכריזו על הקמת ממלכת בולגריה השנייה. העיר בעלת היתרונות האיסטרטגיים הטבעיים, זכתה למערך הגנה וביצורים מהחזקים שידעה בולגריה. על גבעה איסטרטגית בתוך לולאת הנהר הוקם לתפארת ארמון המלך.
התרחבות האימפריה העות'מאנית לא פסחה על בולגריה.ביצורי העיר החזיקו מעמד רק שלושה חודשים במצור היניצ'רים ב-1393 . העות'מאנים כינו  את שם העיר טירונובה.
כיבוש בולגריה על ידי הרוסים ב-1877 סיים 480 שנות כיבוש עות'מאני. קונגרס ברלין שהתכנס מיד לאחר המלחמה הוביל להקמת מדינה בולגרית עצמאית ובירתה טרנובו. בעיר זו כוננה החוקה הראשונה של בולגריה.בשנת  1965 שינו הבולגרים את שמה ל"טרנובו הגדולה" - Veliko Târnovo
ברובע העתיק של העיר נותרו על תילם בתים הבנויים בסגנון ארכיטקטוני מיוחד. ארמון המלך מוקף בחומה עומד עדיין על תילו. מראה העיר ביום ובלילה מותיר בך רושם עז.

ווליקו טארנובו הבירה הבולגרית העתיקה -אופק עולמי -Veliko Ternovo anciant Bulgarien Capital -Ofek-Olami
 


  
 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים


 

 ערים ואתרים בבולגריה

ווליקו טארנובו ורנהמנזר באצ'קובו מנזר רילה סופיהעמק הוורדים פלבןפלובדיבקאזאנלאקרוסה • • שומן