וארנה VARNA BAPHA

עיר נמל בולגרית לחופי הים השחור.יעד מועדף על ישראלים הנוסעים לנפוש בחולות הזהב מצפון לעיר ולהמר בקזינו.לעיר יש מה להציע מעבר לכך.

וארנה  VARNA  BAPHA
   וארנה היא עיר נמל בולגרית השוכנת לחוף הים השחור 120 ק"מ מדרום לדנובה (הגבול הרומני).
העיר השלישית  בגודלה בבולגריה ומתגוררים בה 353,000 תושבים.יחד עם המרחב המטרופוליטני שלה היא העיר השנייה בגודלה מבחינת אוכלוסייה. בורנה נמצא הנמל הבולגרי הגדול ביותר בבולגריה וממנו מפליגים לאודסה ולאיסטנבול. חופי הזהב מצפון לעיר הפכו את ורנה לבירת הקיץ של בולגריה. ורנה היא עיר של פסטיבלים, כמו פסטיבל הקיץ של ורנה,ותחרות הבלט הבינלאומית בורנה. ורנה עיר של אוניברסיטאות: יש בעיר חמש אוניברסיטאות. העיר משופעת במוזיאונים: מוזיאון ארכיאולוגי וימי ועוד.
מקור שמה של העיר הוא הינדו-אירופאי Varuna וַרוּנַה. וַרוּנַה הוא אל הודי קדום המוזכר בוֶדוֹת.
ורנה היא אחת הערים העתיקות בעולם.בקרבת העיר נמצא מטמון מהתקופה הכלכוליתית המתוארך לאלף החמישי לפני הספירה ומעיד על תרבות מפותחת בעלת יכולת עיבוד מתכות.
התרקים התיישבו כאן לפני כ-1,200 שנה בתחילתה של תקופת הברזל (התאפיינה בנדידת עמים גדולה ברחבי המזרח התיכון,כולל יציאת מצרים של בני ישראל).עם הגעת השבטים היוונים לכאן ב-580 לפני הספירה,הם הקימו כאן עיר נמל יוונית בשם Odessos אודסוס.
כמנהג הערים היווניות באותם ימים, הייתה אודסוס חלק מברית ערים. במאה ה-4 לפני הספירה כבש אלכסנדר מוקדון את העיר.
הרומאים, כמו רומאים טרחו ובנו מרחצאות ותקנו גשרים (בדיוק כפי שהם מתוארים בתלמוד). הנצרות הגיעה לורנה מוקדם מאוד. זאת אפשר לראות על פי כנסיות עתיקות שנמצאו כאן.
הביזנטים כבשו את העיר ב-1201 לאחר שהעיר הושמה במצור במשך ארבעה ימים. גם בתקופת השלטון הביזנטי הייתה ורנה עיר חשובה, כך גם בתקופת הממלכה הבולגרית הראשונה והשנייה.
הכיבוש העות'מאני במאה ה-14 לא פסח על העיר ובתקופת השלטון העות'מאני, ורנה הייתה מרכז צבאי חשוב.
בקרבת העיר, ב-10 בנובמבר 1444 נערך קרב היסטורי חשוב המכונה "קרב ורנה". בקרב זה הביסו העות'מאנים בראשותו של השולטאן מוראד השני 20,000 חיילי צבא פולני-הונגרי. המלך הפולני וולידיסלב השלישי מצא את מותו בקרב ורנה.
תבוסתה של האימפריה העות'מאנית במלחמת קרים (1853-1856) הובילה לשינוי כללי המשחק הכלכליים בים השחור. המדינות המקיפות אותו ובעיקר רוסיה הורשו למכור את תוצרתן לבולגרים. הצפת השוק הבולגרי בסחורות מרוסיה תרמה תרומה נכבדה להתפתחות הנמל בורנה והפכו אותו לנמל הגדול ביותר בבולגריה.

קתדרלת
    גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים


 

 ערים ואתרים בבולגריה

ווליקו טארנובו ורנהמנזר באצ'קובו מנזר רילה סופיהעמק הוורדים פלבןפלובדיבקאזאנלאקרוסה • • שומן