ואזן وزان Ouazzane

למרגלות הרי הריף שבצפון מרוקו שוכנת ואזאן עיר שהתפרסמה בקרב המוסלמים במרוקו בזכות קברו של מולאי עבדאללה אל שריף. מבחינת המוסלמים, בקור בקברו הוא ערובה להגעה לגן עדן.ואזן חשובה מאוד ליהודים. לא הרחק מואזן, באסז'ן, נמצא קברו של המקובל רבי עמרם בן דיוואן שסיפורי ניסים רבים קשורים לשמו. מידי שנה פוקדים את קברו עשרות אלפי מבקרים העורכים הילולה על קברו.

 
 

 ואזן  وزان Ouazzane מיקום

ואזן שוכנת בקצה הדרום-מערבי של רכס הרי הריף שבמרוקו. אוכלוסיית העיר מונה  כ-58,000 תושבים. העיר התפרסמה במרוקו ובעולם המוסלמי כעיר קדושה, כאחד ממרכזי הסופיזם. העיר נקראת גם דאר אל אלד'אמנה. בקרבת העיר נמצא קברו של השד"ר רבי עמרם בן דיוואן.

 אטימולוגיה
 ישנן שלוש גירסאות לגבי שם העיר:
• השם הוא לטיני וניתן לה על ידי אחד הקיסרים הרומאים.
• מקור השם הוא מערבית:  وزان= "משקל".
• מקור השם הוא מערבית.  "واد الزين" – "הואדי היפה" על שם ואדי מצפון לעיר בו הנוף ההררי יפה.  בערבית המילה  زين "זין" = יופי.
 
היסטוריה
יש מחלוקת לגבי תאריך הקמת העיר. יש הטוענים כי היא הוקמה בתקופת השלטון הרומי אך אין עדויות לכך. לעומת זאת, יש עדויות לגבי הקמתה במאה ה-18 ,כאשר ב-1727 הוקמה הזאוויה של مولاي عبد الله الشريف - מולאי עבדאללה אלשריף.
השריפים של ואזן היו בין הדמויות הדתיות כבדות המשקל במרוקו שלפני הפרוטקטורט הצרפתי. הם היו בעלי אדמות רבות והיו פטורים מתשלום מס.
עבד אללה אלשריף הוא צאצא של אידריס השני , צאצא של הנביא מוחמד. עבד אל שריף  היה נערץ כקדוש ולאחר מותו קברו הפך להיות אתר עלייה לרגל. בקרב עולי הרגל הרבים פשטה השמועה, כי הביקור בזאויה הוא ערובה להגעה לגן עדן והם מכנים את המקום דאר אלד'מנה دار الضمانة.
המשמעות המילולית של השם    دار الضمانة הוא  "בית הערובה" , ובהרחבה - "הערובה לגן עדן".

גיאוגרפיה
העיר נמצאת בגובה של 614 מ'. ההרים המקיפים את העיר מקנים לה הגנה בפני ההשפעה האקלימית האוקיינית ולכן שורר בה אקלים ים-תיכוני עם עונה קייצית יבשה. משרע הטמפרטורה בקיץ הוא גדול ונע בין 27 ל- 47 מעלות. החורפים קרים יותר והטמפרטורה נעה בין 6 ל-14 מעלות. כמות המשקעים השנתית הממוצעת עומדת על 700 מ"מ.

כלכלה
כלכלת העיר מבוססת על  ייצור שמן משובח. מטעי זיתים רבים מקיפים את העיר. כמו כן מגדלים דגנים ובקר. העולים לרגל, מוסלמים ויהודים תרמו להתפתחות המסחר ולגידול במספר תושבי העיר.
אוכלוסיית העיר בשנת 1982 מנתה 17,000 איש וכיום מספרם מתקרב ל-60,000 תושבים.

 
קבר רבי עמרם בן דיוואן באסז'ן ליד ואזאן -אופק עולמי,צילום שלמה -Rabi imram ben diwan,Morocco-Ofek-Olami
קבר רבי עמרם בן דיוואן
 רבי עמרם בן דיוואן
רבי עמרם בן דיוואן נולד בירושלים בשנת 1740 (הת"ק) וגדל בה.הוא למד בישיבת המקובלים "נוה שלום". משעמדו אנשי קהילת חברון על הידע הרב שלו בקבלה, שלחו אותו כשד"ר למרוקו. הוא יצא למרוקו גייס תרומות וחזר לחברון. בשליחותו השנייה למרוקו מצא את מותו ונקבר בעיירה אסז'ן באיזור ואזאן. גל אבנים ועץ מסמן את קברו שהפך להיות מוקד עלייה לרגל של אלפי יהודים ומוסלמים בשל מעשי הניסים שנקשרו לרב.