הרי געש Volcano
 
 הרי געש
הרי געש -
 
                                 א.         סוגים של הרי געש:
 
נהוג למיין את הרי-הגעש לפי קריטריונים אחדים: תהליך בניית ההר וצורתו הנוכחית; עוצמת הפעילות וסוג החומרים הנפלטים ממנו; תדירות ההתפרצויות, בתקופות היסטוריות, קודם להן או כיום.
 
הסוגים הבסיסיים הם: הר-געש שכבתי; הר-געש שטוח הר-געש מטיפוס פלה.
 
                                 ב.         תכונות הרי געש:
 
הר-געש שכבתי - הצורה הפופולארית ביותר. צורתו חרוט בעל צינור הזנה יחיד. הלבה היוצאת מסוג זה של הרי געש, היא צמיגה למדי, מלוּוה לעתים באפר וולקני, ענני גז וחומרים פירוקלסטיים מוצקים. עוצמת פעילותם בינונית.
 
הר-געש שטוח - צורתו חרוט נמוך ובעל מדרונות מתונים. הלבה זורמת מתוך סדקים רבים, היא נוזלית ולוהטת ולכן מתפשטת על פני שטחים נרחבים.
 
הר-געש מטיפוס פלה - (מונט פלה) הוא הטיפוס הסוער ביותר ואחדים מהרים אלה פעלו בסוף המאה שעברה ובמאה הנוכחית. כמויות ענקיות של גזים לוהטים ורעילים, מלוות בכמות קטנה יחסית של לבה, מתפרצות בפתאומיות ולגובה רב, עקב "פקק" של מגמה צמיגה מאוד הסותם תדיר את הלוע. פקק זה עשוי להישאר זקוף ובולט עד התחדשות הפעילות הוולקנית בהר.
 
                                  ג.         תפוצת הרי הגעש
 
הרי-געש שכבתיים - לקבוצה זו ניתן לשייך את הווזוב, אֶטנה, סטרומבולי והר וולקנו באזור הים התיכון. קרבתם זה לזה מרמזת על תהליך היווצרות משותף, הקשור בהתהוות הבקע של הים התיכון ושלוחותיו בים האגאי והטיראני, מן הנאוגן ואילך. היחלשות הפעילות הוולקנית באזור זה קשורה בהתרופפות תהליכי ההתבקעות.
 
הרי-געש שטוחים - לקבוצה זו ניתן לשייך את הרי-הגעש באיי הוואי, שחלקם רדומים וחלקם פעילים וכן את רמות הבזלת הנרחבות: רמת דקאן בתת-היבשת ההודית, איסלנד והאיים במערב סקוטלנד וכן רמת קולומביה בצפ'-מע' ארה"ב. טיפוס זה מאפיין אזורים של התבקעות והתרחקות יבשות זו מזו ואזורים שלרכסים מרכז אוקיאניים וצירי הפרדה. גם הר-הגעש פופוקטפטל שבהרי האנדים משתייך לקבוצה זו.
 
הרי-געש מטיפוס פלה - לקבוצה זו שייכים הר פלה במרטיניק שבים הקאריבי, קאראקטואו (אי ממזרח ליווה), הר פינטובו בפיליפינים. הרים אלה יושבים בטבעת האש הפעילה, המקיפה את האוקיינוס השקט.
 
                                 ד.         סכנות לאדם
 
המסוכנים מבין טיפוסי הרי-הגעש משתייכים ל"טבעת האש". זוהי חגורה היושבת בשיאו של אורגון צעיר ופעיל מאוד. ההתפרצויות הרסניות ופתאומיות ועלולות לקבור יישובים ושטחי חקלאות, להטות נהרות ולהרוס תשתיות. גם הטיפוס השכבתי מסוכן למדי בגלל פליטת הגזים הרעילים והאפר. הטיפוס השטוח מלווה בהתפרצויות מתונות דרך סדקים ובתהליך איטי ואינו מהווה סיכון מיידי לאדם וליישוב. 


הר געש שטוח בהוואי -אופק עולמי -Volcano in Hawai,-Ofek-Olami

הר געש שטוח בהוואי 

 
 מפתח מושגים
הקלק על הערך המבוקש
אבן-חול אגם הלשוןאדן יבשתאובסידיאן אורוגןאי-התאמה גיאולוגיתאיאוקן אמוניטאקוויפראקוויקלוד אקוויפר כלואאקוויפר שעוןארגוניט ארטזי,מעייןבזלתבזלת-הכסוי גבסגוף חדירה, בתולית בקע סורי-אפריקני געשיות, וולקניזם גרבן גרניט ▪ דולומיט ▪ הולוקן הורסט היפוך תבליט חבורה גיאולוגית העתקהרי געש הר-געש שכבתי   ▪ הר-געש שטוח   הר-געש מטיפוס פלה ▪  הרמההתמרה ,מטמורפוזה חבורהחווארחולחרסיתטוף ▪ טבעת האשטקטוניקהטקסטורה טרילוביטים ▪ טרנסגרסיה ▪ יורה ▪ ימת הלשון כורכר ▪ לבה (Lava)לגונה ▪ מאובנים, פוסילים מגמהמזוזואיקוןמחדר- דייק (dyke)מינרל מסיבמסיב פריקמברי סביבת-השקעה סילסלע מטמורפי סלע סדימנטרי סלע קלאסטי פאטינהפאליאומגנטיזםפוסילי פליאוזואיקון פליאומגנטיזם פלייסטוקן ▪ פן-בניימי   ▪ פצלי שמן פריקמבריום ▪ צונאמי צור ▪ קוורץ קירטון ▪ קיר האמוניטים קלאסטי קלדרהקלציט ▪ קמר ▪ קנומן-טורון ▪ קער ▪ קרטיקוןריכטר, סולםשבר נורמאלישלישון שקיעה ▪ תלכיד,קונגלומרט