היסטוריה של צרפת

צרפת אחת הארצות המיושבות הראשונות באירופה הייתה מושבה רומאית וממנה יצאו שליטים שמשלו בכל אירופה.תרמה לעולם את שפתה ותרבותה העשירה אך בעיקר את המהפכה הצרפתית שהשפיעה על העולם כולו.נכבשה על ידי גרמניה במלחמת העולם השנייה אך צעדה עם המנצחים בראשות דה גול.כיום אחת המדינות החזקות והעשירות באיחוד האירופי.
 
 היסטוריה של צרפת
 התיישבות קדומה הפרובינציה הרומאית נדידת העמים הגדולה ■ הקארולינגים מלחמת מאה השנים מלחמות הדת לואי ה-14 מלך השמש המהפכה הצרפתית והמאה ה-19 מלחמת העולם הראשונהמלחמת העולם השנייה ועד היום
 התיישבות קדומה
התיישבות קדומה בצרפת הייתה כבר בתקופת האבן הקדומה (הפליאוליתית). בצפון צרפת, במקום בו נמצאת כיום העיירה סנט אֶשֶל Saint-Acheul , נמצאו כלי אבן קדומים שטבעו את המושג הארכיאולוגי "התרבות האשלית" Acheulean,וכך גם התרבות המוסטרית (Moustérien ) .
ציורי מערות לסקו Grotte de Lascaux מעידים על תרבות של לקטים ציידים שהתקיימה לפני כ-20,000 שנים.ציורי מערת אורנה   Grotte ornéeטבעו את המושג באומנות "האומנות האוריניקית "
יושביה הקדומים של צרפת היו שבטים קלטים שונים עוד לפני הכיבוש הרומאי. שבטים קלטיים נוספים ישבו בצפון איטליה, בבלגיה ובחלקים של הולנד, שוויץ וגרמניה. הרומאים כינו אזור זה בשם גאליה.
הפרובינציה הרומאית
במאה השלישית לפני הספירה, חדרו הרומאים לדרום צרפת בעת מלחמותיהם נגד הפונים. השתלטו כליל על חלק זה של צרפת, וקראו לו בשם פרובינקיה (מושבה) גאליה נארבונסיס; השם פרוביניקה נתגלגל לפרובאנס, שהוא שמו של חבל ארץ זה עד עצם היום הזה. את שאר חלקי גאליה כבש יוליוס קיסר את בשנים 51-58 לפני הספירה. הרומאים ייסדו בגאליה ערים רבות, הפיצו בקרב הגאלים את השפה הלטינית, תרבותם   ומנהגיהם, והלשון   הגאלית   נשתכחה   מפי התושבים. במאות השנייה והשלישית קיבלו השבטים את הנצרות.
נדידת העמים הגדולה
עם התרופפתה של  הקיסרות הרומית, פלשו לצרפת שבטים גרמאניים, עד שנכבשה בידיהם כליל במאה החמישית לספירה. הפרנקים היו החזקים בין שבטים אלה. ושמם הפך להיות שם המדינה.
הקארולינגים
שושלת המלכים הצרפתית הראשונה היא שושלת הקארולינגים, אותה ייסד  ב-751    פפין Pepin "הגוץ". שם השושלת נקרא כך על שם בנו של פפין, קארל (שארלמאן) הגדול. קארל הרחיב את גבולותיה של צרפת ושלט גם על גרמניה ועל איטליה. האפיפיור לאו השלישי הכתיר בשנת 800 את קארל לקיסר הראשון של "הקיסרות הרומית".
לאחר מותו של הקיסר קארל פלשו הויקינגים לצרפת והתיישבו בחבל נורמאנדיה של היום, שם הקימו ממלכה עצמאית. בשאר חלקי של צרפת שלטה שושלת הקאפטינגים. למעשה, השליטים האמיתיים של צרפת היו האצילים השונים, איש-איש במחוזו. ראשיתו של המאבק בין צרפת ואנגליה, שנמשך מאות שנים, היה לאחר שויליאם ("הכובש"), פלש ב-1066 לאנגליה, כבש אותה   והוכתר למלכה.
מלחמת מאה השנים
ב-1388 פרצה "מלחמת מאה השנה", בין אנגליה לצרפת. למעשה, המלחמה נמשכה  115 שנים עד 1453, אלא שלא הייתה זו מלחמה רצופה. תחילה היתה ידם של האנגלים על העליונה, אבל ב-1380 נשארו בידיהם רק העיר קאלה ועוד כמה ערים בחוף תעלת לאמנש.
אחרי ניצחונם בקרב אז'ינקור (1415) הצליחו האנגלים שוב לכבוש את רובה של צרפת.
ברם, בהנהגתה של ז'אן דארק ("הבתולה   מאורליאן"), שסייעה לשרל השביעי לעלות על כס המלוכה,   הצרפתים התעשתו וגירשו   לבסוף את האנגלים. וב-1458 נפל מבצרם האחרון, קאלה, בידי הצרפתים.
צרפת ליקקה את פצעיה מהמלחמה והשתלבה היטב בתרבות הרנאסאס שחדרה אליה. החלה תקופת פריחה לאומנות, לאדריכלות ולספרות.
מלחמות הדת
במחצית השנייה של המאה ה-16 נקלעה צרפת למלחמות דת. מרביתן ניטשו בין הקתולים וההוגונוטים, כפי שנקראו הפרוטסטנטים בצרפת. ב-"ליל בארתולומיי" 24-23 אוגוסט 1572, במצוות המלך, טבחו הקתולים בהוגונוטים.רבים מהם עזבו את צרפת.
לואי ה-14 מלך השמש
פניה של צרפת שונו כאשר לואי ה- 14 המכונה גם "מלך השמש" עלה לשלטון ב-1589   והקים את שושלת הבורבונים. הוא היה גדול מלכיה של שושלת זו ושל צרפת בכלל. הוא הנהיג שלטון ריכוזי תקיף ושבר סופית את כוח האצילים; הרחיב את גבולות ממלכתו עד הריין במזרח, ולתוך הולנד בצפון. הוא סלל כבישים וכרה תעלות בין הנהרות.בימיו הגיעה צרפת לשיא האבסוליטזם.
הכל סבב סביב המלך. לואי ה-14 היה המלך שטבע את המושג L'État, c'est moi  "המדינה זה אני". בזבזנותו המופלגת, עול החזקת הפילגשים והמלחמות הרבות שערך, הביאו את צרפת אל סף פשיטת רגל. ביטול זכויות ההוגונטים כפי שנקבעו ב- "אדיקט של נאנט", גרמו להגירה גדולה של הוגונוטים, בהם בעלי מלאכה רבים לארצות השכנות, לאמריקה ולדרום אפריקה. עקב כך נחלשה תעשייתה של צרפת.
במאה ה-18, השפעתה התרבותית של צרפת על אירופה הייתה ניכרת. צרפת זכתה למעמד נכבד באירופה כולה. השליטים והמשכילים באירופה כולה דיברו צרפתית וקראו את הספרות הצרפתית.
המהפכה הצרפתית והמאה ה-19
אך לא לעולם חוסן. צרפת נחלה כשלונות במלחמה עם אנגליה בנחלותיה מעבר לים, באמריקה הצפונית, בדרום קנדה ובמרכז ארצות הברית של היום, ובהודו. נוצרו פערים חברתיים בין המעמדות. האצילים בנו ארמונות פאר וערכו נשפי הוללות, והאכרים, שהיו רוב רובו של העם חיו בתנאי מצוקה. המשכילים, שלא היה להם חלק בשלטון, דרשו שוב ושוב לכנס את "אסיפת המעמדות" האצולה, הכמורה והמעמד הבינוני.
ב-1789, המלך לואי ה-16  נכנע לדרישה זו, כי האמין שאסיפת המעמדות תגייס את הכספים הדרושים להצלת צרפת מפשיטת רגל. אבל, המעמד הבינוני, הבורגנות, דחה את דרישות המלך.
ב-14 ביולי 1789 פרצה המהפכה הצרפתית ששמה קץ למשטר הישן בצרפת. המהפכנים הכריזו על זכויות אדם ופרסמו חוקה ב-1791. בצרפת הוכרזה רפובליקה והמלך ואשתו האוסטרית מארי אנטואנט הובלו לגיליוטינה.
נפוליאון בונפארטה שנתמנה לקונסול ב-1802 הזדרז והכתיר עצמו כקיסר ב-1804. הוא גרר את צרפת למחלמות בכל אירופה. עול המלחמות דירדר את הכלכלה הצרפתית. צרפת הוצפה בסחורות זולות מאנגליה בעקבות קריסת מכסי המגן. בהעדר תעשייה צרפתית, צרפת פנתה לפתרון קל: הקמת אימפריה קולוניאלית.
מלחמת העולם הראשונה
התבוסה הצורבת לגרמנים ב-1871 ואובדן החבלים התעשייתיים אלזס ולוריין פגעו ביוקרתה. במלחמת העולם הראשונה שילמה צרפת מחיר דמים כבד: 1.25 מיליון חיילים נהרגו ורבבות נותרו נכים. הסכם ורסאי שנחתם בעקבות המלחמה החזיר לה את שני חבלי ארץ אלו.
ממלחמת העולם השנייה עד היום
במלחמת העולם השנייה כבשו הגרמנים את חלקה הצפוני של צרפת ובדרומה הוקמה ממשלת וישי בראשות גיבור מלחמת העולם הראשונה,המארשל פטן ,ששיתפה פעולה עם הנאצים.גנרל דה-גול הנהיג את צרפת החפשית ובתום המלחמה כיהן כנשיא הראשון של הרפובליקה החמישית.הוא פירק את האימפרייה הקולוניאלית,התפייס עם גרמניה,הנהיג מדיניות חוץ עצמאית והשתלב בכלכלה האירופית. כך הוביל את צרפת למצבה כיום, אחת המדינות המובילות את הכלכלה האירופית.


 


גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים