היסטוריה של סלובניה
 
 היסטוריה של  סלובניה
 התקופה הקדומה
בתקופת הברונזה התיישבו שבטים קלטיים, איליריים וונטיים  באזור המהווה היום את מדינת סלובניה.האימפריה הרומית פרשה את שלטונה על האזור כבר במאה הראשונה לפני הספירה.היחלשותה של האימפריה הרומית במאה החמישית איפשרה חדירתם של עמים שונים למרחבי האימפריה הגוססת.במאה הששית,כמאה שנה לאחר נפילת רומא הגיעו מאזור הקווקז שבטים סלאבים והקימו ישובים.בעקבותיהם הגיעו מאזור גרמניה שבטי הלונגבארדים והפרנקים.
במאות השביעית והשמינית נשלטה סלובניה על ידי נסיכות קרנטניה Carantania ,נסיכות המשמרת בשמה את הקרניים, עם ממוצא הודי שגם הוא התגורר כאן ועקבותיו נעלמו.
עד מלחמת העולם השנייה
משנת 976 -1918 שלטון תחת האימפריה הרומית הקדושה,ובכלל זה תחת בית האבסבורג מאמצע המאה ה-14 עד 1918 .
מ- 1918 עד 1991 במסגרת מדינת יוגוסלביה שעד 1945הייתה ממלכת יוגוסלביה. ב-1941 נכבשה יוגוסלביה על ידי מדינות הציר וחלקים ממנה נשלטו ישירות על ידי הנאצים ובעלי בריתם.השלטון חולק בין הגרמנים הנאצים, האיטלקים הפאשיסטים וממלכת הונגריה. הגרמנים מיהרו לספח לתחומם את החלקים דוברי הגרמנית של סלובניה כמו שטירה תחתית.בסלובניה התארגנו קבוצות קומוניסטיות לאומניות שלחמו בתומכי איחוד עם איטליה מזה ונגד קבוצות שתמכו בשלטון הגרמני.הפעילות הפרטיזינית קיבלה תאוצה ובסופו של דבר היו אלה הפרטיזנים שהביסו את הגרמנים.
אחרי מלחמת העולם השנייה
אחרי מלחמת העולם השנייה ויתרה איטליה על שטחים שסיפחה מסלובניה וכך נתאפשר לסלובניה מוצא לים.עד ל-1989 הייתה סלובניה חלק מיוגוסלביה. מישאל עם שנערך בסלובניה ב-1990 אישר החלטה של הפרלמנט להיפרד מיוגוסלביה. שנה לאחר מכן הכריזה סלובניה על עצמאותה. הצבא היוגוסלבי פלש לשטחה אך לאחר התערבות האו"ם הוא נסוג וכך הפכה סלובניה למדינה עצמאית. כעבור כשנה  ב-1992 הכיר האיחוד האירופי בעצמאותה של סלובניה. 


 
 ערים ואתרים בסלובניה