הגשר על הנהר קוואי The Bridge over the River Kwai

מציאות ודמיון

מיליוני התיירים המגיעים לקנצ'נבורי מידי שנה לראות את הגשר על הנהר קוואי לא היו מגיעים לכאן, אילמלא הרומן של הסופר הצרפתי פייר בול והסרט עטור פרסי האוסקר של דייויד לין משנת 1957.   

 

  הגשר על הנהר קוואי   The Bridge over the River Kwai  
 

סרט מלחמה בריטי עטור פרסי אוסקר משנת 1957 על מלחמת העולם השנייה. סרטו של דייויד לין    David Lean המבוסס על הרומן של הסופר הצרפתי  (Pierre Boulle   (1912-1994 פייר בּוּל (התפרסם בזכות שני רומנים: הגשר על נהר קוואי ( במקור - Le Pont de la rivière Kwaï)  וכוכב הקופים (Planet of the Apes).
אירועי הסרט דמיוניים והוא מתאר מציאות מעודנת של שבויי מלחמה שבנו את המסילה. הסרט מתאר את בנייתו של גשר כחלק מהמסילה הבורמזית בשנים 1942-3. בפועל,  תנאי החיים של שבויי המלחמה היו  מחרידים. ניתן כיום להתרשם מעוצמת אכזריות השובים היפאנים  בבקור במוזיאון ג'ט  JEATH War Museum .  המהנדס הצרפתי שכתב את הרומן, היה סוכן חשאי צרפתי שנשבה על ידי היפאנים בתאילנד, ודומה שהמציאות שהוא מתאר, היא המציאות שהוא עצמו חווה. שבויי מלחמה שראו את הסרט טוענים ששיתוף הפעולה של הקצין הבריטי הבכיר עם היפנים כלל לא היה ואילו אכן התרחש, הוא היה מחוסל על ידי חבריו השבויים. בניגוד לסרט, השבויים אגרו נמלים לבנות כדי שיאכלו את הגשר.יתירה מזו, הסרט מסתיים בפיצוץ הגשר על ידי השבויים. בפועל, השבויים בנו שני גשרי עץ. אחד מהם, ( אינו קיים יותר) הוקם כ-5 ק"מ מערבית לגשר המתכת הקיים עד היום ומשמש כיעד תיירותי . גשר המתכת הנוכחי ,שאורכו 132 מ' והנראה בתמונה, החליף את את גשר העץ השני שבנו השבויים. שני הגשרים הופצצו על ידי כוחות הברית שנתיים לאחר שתפקדו כגשרים פעילים. לאחר המלחמה שוקם גשר המתכת והוא קיים עד היום.
השבויים נאלצו לבנו מסילה באורך 415 ק"מ וזכתה לשם המחריד "מסילת המוות".16,000 שבויי מלחמה ועוד כמאה אלף עובדי כפייה אסייתים מתו במהלך בנייתה.
אנקדוטה נוספת:פייר בול מעולם לא ראה את הגשר.הוא הניח שהמסילה בנוייה לאורך נהר קוואי ולבסוף חוצה אותו.בפועל, הגשרים הוקמו על נהר נהר קלונג. לאחר שהסרט הופץ, הגיעו אלפים  לנהר קוואי וחיפשו את הגשר.לתאילנדים לא הייתה ברירה והם שינו את שם נהר קלונג לנהר "קוואי הגדול" (קוואי יאי) כדי להתאימו למציאות ששנכפתה על ידי הספר והסרט..

גשר המתכת על הנהר קוואי שהחליף אחד משני הגשרים שנבנו על ידי השבויים-אופק עולמי,צילום דוד נתנאל -The still bridge on the river Kwai replacing the wooden bridge-Ofek-Olami
הגשר על הנהר קוואי

טיפים ומידע למטיילים בתאילנד - לחץ כאן

  ערים ואתרים בתאילנד    


גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלול טיול שיחון תאי