בורדיגרה Bordighera

עיירת גבול בריביירה האיטלקית בקרבת סן רמו וקאן.התפרסמה במאה ה-19 כמקום נופש של האצולה האנגלית. התפרסמה בעקבות פרסום הרומן "ד"ר אנטוניו" בשפה האנגלית ושלושת הסרטים שנעשו בעקבות פרסום הספר. בורדיגרה ליגוריה,איטליה -אופק עולמי,צילום דוד נתנאל - Bordighera Italy,Ofek Olami,David Nethanel
  בורדיגרה ליגוריה איטליה

 
גיאוגרפיה
 בורדיגרה היא עיירה איטלקית בריביירה האיטלקית בחוף המערבי של ליגוריה למרגלות האלפים המריטימים (האלפים הימיים).זו היא העיירה הדרומית ביותר בליגוריה. העיירה מרוחקת כ-20 ק"מ מהגבול הצרפתי וכעשרה ק"מ מערבית לסן רמו.
 
 

 היסטוריה
 העיר נוסדה במאה הרביעית לפני הספירה על ידי הליגורים.שימשה כאתר נופש בעונת החורף במיוחד עבור האצולה האנגלית. במחצית השנייה של המאה ה-19 בתקופת איחוד איטליה התפרסמה העיירה כמקום נופש בעקבות הרומן של הסופר הפטריוט האיטלקי  Giovanni Ruffini ג'ובני רופני שפירסם רומן בשם  "ד"ר אנטוניו". הרומן נכתב בשפה האנגלית כדי לרכוש את אהדת האנגלים והצרפתים לרעיון איחוד איטליה.גל נוסף של פרסום שטף את העיירה במאה ה-20 כאשר נעשו שלושה סרטים על פי הרומן.
 
 פגישת מוסוליני ופרנקו

 ב-12 בפברואר 1941 התקיים בעיירה מפגש בין בניטו מוסוליני אז ראש הממשלה עם הרודן הספרדי פרנציסקו פרנקו. השניים דנו באפשרות הצטרפותה של ספרד לצד מדינות הציר.
 

 כפות התמרים - דומיניקה פלמרום
העיר התפרסמה בעצי הדקל ובכפות התמרים שלה שהובאו לעיר כבר במאה החמישית. בשנים הראשונות של המאה החמישית נחת בחופי המקום נזיר דתי בשם אמפליו Ampelio שהביא עמו גלעיני תמרים. לימים הפך אותו נזיר לקדוש.
כפות התמרים של העיר משמשים בתהלוכה המרכזית של  הדומיניקה פלמרום (יום ראשון של הדקלים ) בככר סן פייטרו ברומא.על יום ראשון של הדקלים ראו באתר גם ברשומה "עשרת הדברות" באתר. לחצו כאן.
 

 
 אקלים ליגוריה
שעות שמש בכל יום ליגוריה איטליה -אופק עולמי-הכין דוד נתנאל - Number of rain hours in Liguria -Ofek Olami,David Nethanel
העמודות בתרשים מייצגות את שעות שמש בכל יום לפי חודשי השנה בליגוריה איטליה


 
הגורם העיקרי המשפיע על האקלים בליגוריה הוא מיקומה בין הרים גבוהים לים. הקיץ מאופיין בטמפרטורות מתונות בטווח שבין ˚24 - ˚28  ולעולם אינן גבוהות מ-˚29 מעלות צלסיוס.
בשונה מאיזורים אחרים באיטליה ואירופה משרע הטמפרטורה בין קיץ לחורף אינו כל כך גבוה.
גם החורפים אינם כל כך קרים והטמפרטורה המינימנלית הנמוכה ביותר בחודש ינואר היא ˚5 מעלות צלסיוס, כאשר הטמפרטורה המקסימלית היא ˚10.5 מעלות צלסיוס.
כמות המשקעים השנתית היא כ-800 מ"מ בשנה.גשמים יורדים בכל חודשי השנה.החודש הגשום ביותר הוא נובמבר בו יורדים 145 מ"מ. החודש בו כמות המשקעים הנמוכה ביותר הוא יולי 25 מ"מ.
מספר ימי גשם בכל חודש בליגוריה -אופק עולמי,הכין דוד נתנאל -   ONumber of rainy days in Liguria

העמודות בתרשים מייצגות את מספר ימי גשם בכל חודש בליגוריה

קלימוגרף ליגוריה -אופק עולמי,הכין דוד נתנאל - Climograph Liguria -ofek Olami

 העמודות בתרשים מייצגות את כמות המשקעים בכל חודש. הגרף האדום מציין את טמפרטורת המקסימום. הגרף הכחול את טמפרטורת המינימום.