באנטרי Bantry

באנטרי  Bantry 
 באנטרי - עיירה ובה כ-3,000 תושבים במחוז קורק אשר בדרום אירלנד, על חוף האוקיינוס האטלנטי, מדרום מזרח לחצי האי בארה Beara Peninsula. דרך העיירה עובר כביש N71.
העיירה קושרת את עצמה למסעותיו של הקדוש האירי (484 - 577 ) Saint Brendan of Clonfert שסביבו יש אגדות רבות ואחת מהן, אנכרוניסטית, המייחסת לו הפלגה באוקיינוס האטלנטי לחפש את ... גן עדן, וגילה לבסוף את אמריקה. ההרפתקאות בים שהקדוש וצוותו חוו, נתנו, אולי, השראה לשני סיפורי ילדים מפורסמים: "סינבד המלח" ו"פינוקיו".
לא תוכלו להחמיץ את פסלו של הקדוש פרוש הזרועות שגופו מיתמר מעל ספינתו העתיקה.כמו בתמונה בדף זה.
לא הרחק ממנו נמצא פסלו של וולף טון Wolfe Tone לוחם חופש אירי שחי בסוף המאה ה-18, אשר נעזר במהפכנים צרפתים למרוד בבריטים.
במהלך מלחמת העצמאות האירית (1919-1921) השתתפו רבים מבני המקום בבריגדה החמישית של קורק. שמם חקוק לזכרון עולם על מצבת האבן שתראה בככר המרכזית.
האי שנמצא מול קו החוף של העיירה נקרא וידי איילנד Whiddy Island ושימש את הצבא האמריקאי כבסיס תעופה במלחמת העולם הראשונה וכמעגן למיכליות נפט.
ב-1979 אירע פיצוץ במיכלית נפט שעגנה באי ו-42 אנשי צוות נהרגו.בעקבות הפיצוץ נסגר המתקן ו-250 עובדיו,תושבי העיירה איבדו את מקום עבודתם.
אבל אין רע בלי טוב. אנשי עסקים זריזים, גילו את הפטונציאל של המקום וחיש קל הקימו ענף של דייג שבלולי ים למאכל. בקיץ, נערכים כאן פסטיבלים של סוחרי שבלולים.
בעקבות מלחמת המפרץ והצורך במעגנים נוספים למכליות נפט, הזרימה הממשלה האירית תקציבים נוספים ומתקן הנפט חזר לעבוד במלוא הקיטור.
 

הקדוש האירי סנט ברנדן בבאנטרי-אופק עולמי -Saint Brendan in Bantry Ireland-Ofek-Olami
סנט ברדן הקדוש האירי שגילה את..אמריקה
 

 
גיאוגרפיה היסטוריה אוכלוסייה וחברה מסלולי טיולים


ערים ואתרים באירלנד